Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Ειναι να παρω refund κατι χρηματα απο ebay. Η αγορα εγινε απο το paypal balance τους καλους καιρους. Τα λεφτα αυτα, θα πανε στην καρτα η στο paypal balance? Μηπως να των πω να με κανει refund στο paypal balance για σιγουρα? 

Αν στα πήρε από το balance τότε θα πάνε στο balance. Αν το paypal στα πήρε από πιστωτική τότε θα πάνε στην πιστωτική. Αν τα πήρε και από τα δυο τότε θα τα μοιράσει από εκεί που τα πήρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν στα πήρε από το balance τότε θα πάνε στο balance. Αν το paypal στα πήρε από πιστωτική τότε θα πάνε στην πιστωτική. Αν τα πήρε και από τα δυο τότε θα τα μοιράσει από εκεί που τα πήρε.

Ευχαριστω πολυ....βεβαια μπορω να των πω και εγω ετσι....η δε βολευει. Το λεω αυτο για να ειναι εξασφαλισμενος ο πωλητης σε περιπτωση που ο αγοραστης δεν ειναι αξιοπιστως σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο apple store μπορούμε να αγόρασουμε; Στο πρώτο θέμα πήρε το μάτι μου μια είδηση που ανεφερε πως είναι εφικτό πλεον , εγώ που δπκιμάζω μου λεέι payment method not accepted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσταρε και συμφορουμιτης πιο πανω

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500017347

 

Πληρωμές ελληνικών επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στο ηλεκτρονικό εμπόριο προς διεθνείς παρόχους υπηρεσιών, απαραίτητων για τη λειτουργία των εν λόγω επιχειρήσεων, όπως συνδρομή φιλοξενίας σε server, συνδρομή domain name (όνομα στο Internet), συνδρομή σε παρόχους φύλαξης αρχείων, συνδρομή σε παρόχους cloud-based υπηρεσιών λειτουργίας, όπως πλατφόρμες ηλεκτρονικών καταστημάτων (e-shop), πλατφόρμες επικοινωνίας με χρήστες, συνδρομή για συντήρηση ελάχιστης παρουσίας για λόγους διαφήμισης σε Google/ Facebook.

 

 

Βημα προοδου, αν καταλαβα καλα. αλλα....

Αγορες προιοντων, και paypal, παλι εκτος;;;;;


http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/capital-controls-ti-allazei-gia-epixeirhseis-kai-agores-mesw-internet.3605966.html

 

Αντιγραφω σχολιο απο το παραπανω site:

"Πάλι μούφες.
Δεν μπορεί κανείς να αγοράσει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ από σάιτ εξωτερικού, όπως ebay, amazon (λέω 2 από τα μεγαλύτερα), paypal δεν δουλεύει για εμάς στην Ελλάδα, ενώ λειτουργεί σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο.
ΜΗΝ ΠΑΙΔΕΥΕΣΤΕ ΑΔΙΚΑ. Οι αγορές από εξωτερικό μέσω καρτών ελληνικών τραπεζών είναι μπλοκαρισμένες."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ....βεβαια μπορω να των πω και εγω ετσι....η δε βολευει. Το λεω αυτο για να ειναι εξασφαλισμενος ο πωλητης σε περιπτωση που ο αγοραστης δεν ειναι αξιοπιστως σωστα?

Αν ζητήσεις να κάνει refund νομίζω δεν θα μπορεί να στα στείλει μόνο στα balance εκτός αν του ζητήσεις να στα δώσει σαν μεταφορά ή donation. Είναι καθαρά στο χέρι του τι θα κάνει αν του το ζητήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον επειδη πολλες σελίδες εχουν γραφτει και επειδη εδω και 2 εβδομαδες σχεδον δεν μπορεσα να περάσω μια συναλλαγη για spotify και την ανανεωση του wow τελικα τα πηρα στο κρανιο και πηρα τηλεφωνο την καρτα (alpha στην συγκεκριμένη περιπτωση).

οτι συναλλαγή κανουμε φαινεται μια χαρα. απλα το καθε endpoint το εχουν σε κατηγορίες. οτι ειναι ηλεκτρονικα παιχνιδια ειναι κομμενα ετσι μου ειπε. οι μονες συνδρομες που γινονται δεκτες ειναι σε επιστημονικα περιοδικα και σε επιστημονικες κοινοτητες πχ IEEE.

αν εχει περασει κανεις καποια ανανεωση με αλφα ας μας διαφωτήσει. οτι εκανα εγω παντως μου ειπε οτι επειδη ηταν στην blizzard   (που ειναι στην κατηγορια ηλεκτρονικα παιχνίδια) αυτα τα κοβουν.
Τωρα βιβλια επιτρέπουν υποθέτω, οποτε αν εισαι τυχερός μπορεί η συναλλαγή απο το αμαζον να καταφερεις να την περασεις γιατι δεν ξερουν τι ακριβως πηγες να αγορασεις απο το αμαζον (και οτι πχ δεν ειναι καποιο βιβλιο που χρειαζεσαι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παντως απο amazon.de εδω και 2 μερες προσπαθω 3 διαφορετικες καρτες mastercard-visa eurobank και πειραιως αντιστοιχα χωρις τυχη..ολο decline παραγγελια των 100 ευρω.......τι μπορουμε να κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παντως απο amazon.de εδω και 2 μερες προσπαθω 3 διαφορετικες καρτες mastercard-visa eurobank και πειραιως αντιστοιχα χωρις τυχη..ολο decline παραγγελια των 100 ευρω.......τι μπορουμε να κανουμε?

Συνεχίζουμε τις προσπάθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζουμε τις προσπάθειες.

Καθολου παρηγορητικο...ειδικα οταν καποιοι ηδη καταφεραν να παραγγειλουν....και μπερδεμα γιατι καποιες συναλλαγες καποιων γινονται και καποιες αποτυγχανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παντως απο amazon.de εδω και 2 μερες προσπαθω 3 διαφορετικες καρτες mastercard-visa eurobank και πειραιως αντιστοιχα χωρις τυχη..ολο decline παραγγελια των 100 ευρω.......τι μπορουμε να κανουμε?

 

Δοκίμασε πρωινές ώρες. Αρκετοί δεν καταφέρνουν αγορές από το amazon πάντως, δεν είσαι ο μόνος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό;

ε καλά δεν νομίζω να είναι για προβληματικές αγορές,εδώ τα παιδά μιλάνε για τα capital controls κλπ αλλά ας είναι.Απλά κάτι έφτασε σπασμένο και απο την συσκευασία δεν φαίνεται να έγινε κατά την μεταφορά.Ούτε ελέφαντας να το πατούσε στην συσκευασία αυτή θα πάθενε κάτι.Οπότε πέραν επικοινωνίας με πωλητή κλπ κλπ δεν μπορώ να κάνω και πολλα έτσι.? είναι μικρής αξίας 30κάτι pound δεν αξίζει να πάει πίσω.Για να μην απορεί κανείς δεν έκανα την αγορά μέσω Ελλάδας,ο αδελφός μου μένει αγγλία και το αγόρσε αυτός και το έστειλε σε μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...