Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απο σκέψη αποφάσισα να βγάλω μια moneysafe card γιατί υπολογίζω οτι οι περιορισμοί θα κρατήσουν αρκετά (μέχρι το τέλος του χρόνου) 

 

Σε 3 περίπτερα που πήγα  στη Θεσσαλονίκη μου είπαν όλοι το ίδιο. Το μηχάνημα σταμάτησε να δίνει κωδικούς, και έτσι δε μπορώ να αποκτήσω την ούτως ή αλλως ληστρική κάρτα (10ενεργοποίηση + 10κλείσιμο +1.5(καθε μηνα)+4% σε κάθε φόρτιση)

 

Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω ή αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα;

Ναι, σου παραθέτω επίσημη απάντηση της εταιρίας:

Σας παραθέτω επίσιμη απάντηση της Moneysafe στο ερώτημα μας αν εκδίδωνται κάρτες.

 

Αξιότιμε/η Κε/Κα,

 

Η MoneySafe κάρτα εκδίδεται από τράπεζα του Ηνωμένου Βασιλείου με αποτέλεσμα να μην υπόκειται στους περιορισμούς που έχουν τεθεί για τις ελληνικές κάρτες.

 

Φυσικά και οι υπηρεσίες μας συνεχίζουν να παρέχονται κανονικότατα.

 

Κάποιοι σημεία πώλησης όμως λόγω της υπάρχουσας κατάστασης στην Ελλάδα δεν έχουν τη δυνατότητα να πωλούν MoneySafe vouchers.

Επίσης εάν το μηχάνημα που είχε το κατάστημα είναι της εταιρείας Payzone ή Netlink, δεν μπορεί να εκδώσει MoneySafe κωδικούς διότι προσωρινά έχουν αναστείλει τις πωλήσεις κωδικών.

Βεβαίως συνεργαζόμαστε με όλες τις μεγάλες εταιρείες διανομής κωδικών στην Ελλάδα οπότε τα MoneySafe vouchers πωλούνται κανονικά αλλά σε λιγότερα σημεία προσωρινά.

 

Παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε τηλεφωνικά με την εξυπηρέτηση πελατών στο

211 8505500 (αστική χρέωση), ώστε κάποιος εκπρόσωπος μας να σας ενημερώσει για σημεία που πωλούν τα MoneySafe voucher.

Σημειώστε ότι αυτό γίνεται με κάθε επιφύλαξη, διότι πιθανών να υπάρχουν λάθη στις λίστες που μας έχουν δοθεί από τις εταιρίες διανομής που συνεχίζουν να πωλούν κανονικά τα Moneysafe voucher.

 

 

Thank You

Customer Support

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δοκίμασε πρωινές ώρες. Αρκετοί δεν καταφέρνουν αγορές από το amazon πάντως, δεν είσαι ο μόνος.

 

 

Ειλικρινά δεν γνωρίζω αν κάνεις πλάκα αλλά τι ρόλο μπορεί να παίξει ο χρόνος στην ολοκλήρωση μιας παραγγελίας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η MoneySafe κάρτα εκδίδεται από τράπεζα του Ηνωμένου Βασιλείου με αποτέλεσμα να μην υπόκειται στους περιορισμούς που έχουν τεθεί για τις ελληνικές κάρτες.

 

Φυσικά και οι υπηρεσίες μας συνεχίζουν να παρέχονται κανονικότατα.

 

Κάποιοι σημεία πώλησης όμως λόγω της υπάρχουσας κατάστασης στην Ελλάδα δεν έχουν τη δυνατότητα να πωλούν MoneySafe vouchers.

Επίσης εάν το μηχάνημα που είχε το κατάστημα είναι της εταιρείας Payzone ή Netlink, δεν μπορεί να εκδώσει MoneySafe κωδικούς διότι προσωρινά έχουν αναστείλει τις πωλήσεις κωδικών.

Βεβαίως συνεργαζόμαστε με όλες τις μεγάλες εταιρείες διανομής κωδικών στην Ελλάδα οπότε τα MoneySafe vouchers πωλούνται κανονικά αλλά σε λιγότερα σημεία προσωρινά.

 

Παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε τηλεφωνικά με την εξυπηρέτηση πελατών στο

211 8505500 (αστική χρέωση), ώστε κάποιος εκπρόσωπος μας να σας ενημερώσει για σημεία που πωλούν τα MoneySafe voucher.

 

Thank You

Customer Support

 

φιλε ωραίος, ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν γνωρίζω αν κάνεις πλάκα αλλά τι ρόλο μπορεί να παίξει ο χρόνος στην ολοκλήρωση μιας παραγγελίας ?

 

Αν παρακολουθούσες τη συζήτηση θα καταλάβαινες γιατί στο είπα. Προφανως και δεν κάνω πλάκα. Υπάρχει όριο ημερήσιων συναλλαγων με εξωτερικό για κάρτες το οποίο εξαντλείται κάποια στιγμή μέσα στη μέρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρακολουθούσες τη συζήτηση θα καταλάβαινες γιατί στο είπα. Προφανως και δεν κάνω πλάκα. Υπάρχει όριο ημερήσιων συναλλαγων με εξωτερικό για κάρτες το οποίο εξαντλείται κάποια στιγμή μέσα στη μέρα

 

Κατάλαβα. Άρα είναι και λίγο λαχείο η ιστορία.Γιατί πχ εγώ άλλαξα τώρα στο amazon και από πιστωτική eurobank έβαλα χρεωστική της εθνικής και το amazon μου έστειλε ότι κάποια στιγμή θα προσπαθήσει να κάνει την χρέωση. Άρα αν η κάποια στιγμή είναι όταν θα έχει ξεπεραστεί το όριο πάλι άκυρο θα φάω και δεν θα φταίει η κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου την πηρε αμεσως την παραγγελια? παριγγειλα ένα cheerson cx 20 χθες από banggood (visa debit πειραιως)

και μου ηρθε αυτό το μυνημα (Your credit card transaction needs to be manually reviewed by your bank; this will be completed within 1 business day.) ακομη τιποτα...(η αγορα εγινε χθες κατά τι μια)

 

αυτο ακριβως εγινε και με μενα χθες και μου ζητησαν με μαιλ (Risk control department του Banggood) να τους στειλω φωτο της καρτας (χρεωστικη visa πειραιως) κρυβωντας ολα τα ψηφια του αριθμου εκτος των 4 τελευταιων.....το σκεφτηκα λιγο και με λιγο δυσταγμο το εκανα....μεσα σε μια μερα εγινε η επιβεβαιωση και η αγορα προχωραει κανονικα....(payment confirmed) :-D

 

τι εχετε να πειτε γι αυτη τη διαδικασια? εγινε διοτι αγοραζω πρωτη φορα απο εκει? ή μηπως εκανα μαλ...κια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Amazon, πώς γίνεται να μη δουλεύει από τη στιγμή που μας χρεώνει ΦΠΑ 23% στις παραγγελίες;

 

Εταιρείες με λογαριασμούς σε Ελληνικές τράπεζες υποτίθεται δουλεύουν κανονικά από όσο έχω καταλάβει.

 

Για να αποδίδει τον συνολικό αυξημένο ΦΠΑ (που μας χρεώνει κατά τη διάρκεια της παραγγελίας) στο Ελληνικό κράτος, δεν θα πρέπει να έχει κάποιος λογαριασμό όψεως (σαν εταιρεία) σε Ελληνική τράπεζα και άρα να δουλεύει αυτές τις μέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Amazon, πώς γίνεται να μη δουλεύει από τη στιγμή που μας χρεώνει ΦΠΑ 23% στις παραγγελίες;

 

Εταιρείες με λογαριασμούς σε Ελληνικές τράπεζες υποτίθεται δουλεύουν κανονικά από όσο έχω καταλάβει.

 

Για να αποδίδει τον συνολικό αυξημένο ΦΠΑ (που μας χρεώνει κατά τη διάρκεια της παραγγελίας) στο Ελληνικό κράτος, δεν θα πρέπει να έχει κάποιος λογαριασμό όψεως (σαν εταιρεία) σε Ελληνική τράπεζα και άρα να δουλεύει αυτές τις μέρες;

 

Εχει εμπορικό αντιπρόσωπο εδώ  ο οποίος αποδίδει το ΦΠΑ. Προφανώς το αμαζον μεταφέρει στο λογαριασμό του αντιπροσωπου το ποσό που χρειάζεται συν την αμοιβή του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.hba.gr/Index.asp?Menu=6

 

11. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα     για να κάνω αγορές στο internet;

 

ΝΑΙ,  χωρίς περιορισμούς, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που  λειτουργεί στην Ελλάδα.

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

  • μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,
     
  • εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και
     
  • για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:

1. Αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών.


2. Πληρωμές ξενοδοχείων.


3. Ενοικιάσεις αυτοκινήτων.


4. Πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών.


5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).


6. Πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα.


7. Πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ).


8. Πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.


9. Πληρωμές ελληνικών επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στο ηλεκτρονικό εμπόριο προς διεθνείς παρόχους υπηρεσιών, απαραίτητων για τη λειτουργία των εν λόγω επιχειρήσεων, όπως, ενδεικτικά, συνδρομή φιλοξενίας σε server, συνδρομή domain name, συνδρομή σε παρόχους φύλαξης αρχείων, συνδρομή σε παρόχους cloud-based υπηρεσιών λειτουργίας, όπως πλατφόρμες ηλεκτρονικών καταστημάτων (e-shop), πλατφόρμες επικοινωνίας με χρήστες, συνδρομή για συντήρηση ελάχιστης παρουσίας για λόγους διαφήμισης σε Google/ Facebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από AliExpress έχει καταφέρει να κάνει κάποιος παραγγελία?Παλεύω 3 μέρες τώρα,τυχαίες ώρες,χωρίς επιτυχία,με μια Prepaid Mastercard της Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

http://www.hba.gr/Index.asp?Menu=6

 

11. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα     για να κάνω αγορές στο internet;

 

ΝΑΙ,  χωρίς περιορισμούς, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που  λειτουργεί στην Ελλάδα.

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

  • μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,

     

  • εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και

     

  • για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:

1. Αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών.

 

2. Πληρωμές ξενοδοχείων.

 

3. Ενοικιάσεις αυτοκινήτων.

 

4. Πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών.

 

5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).

 

6. Πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα.

 

7. Πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ).

 

8. Πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.

 

9. Πληρωμές ελληνικών επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στο ηλεκτρονικό εμπόριο προς διεθνείς παρόχους υπηρεσιών, απαραίτητων για τη λειτουργία των εν λόγω επιχειρήσεων, όπως, ενδεικτικά, συνδρομή φιλοξενίας σε server, συνδρομή domain name, συνδρομή σε παρόχους φύλαξης αρχείων, συνδρομή σε παρόχους cloud-based υπηρεσιών λειτουργίας, όπως πλατφόρμες ηλεκτρονικών καταστημάτων (e-shop), πλατφόρμες επικοινωνίας με χρήστες, συνδρομή για συντήρηση ελάχιστης παρουσίας για λόγους διαφήμισης σε Google/ Facebook.

 

λετε να δουμε φως στις paysafe λογω αυτου?η να κλαιμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Amazon, πώς γίνεται να μη δουλεύει από τη στιγμή που μας χρεώνει ΦΠΑ 23% στις παραγγελίες;

 

Εταιρείες με λογαριασμούς σε Ελληνικές τράπεζες υποτίθεται δουλεύουν κανονικά από όσο έχω καταλάβει.

 

Για να αποδίδει τον συνολικό αυξημένο ΦΠΑ (που μας χρεώνει κατά τη διάρκεια της παραγγελίας) στο Ελληνικό κράτος, δεν θα πρέπει να έχει κάποιος λογαριασμό όψεως (σαν εταιρεία) σε Ελληνική τράπεζα και άρα να δουλεύει αυτές τις μέρες;

 

σύμφωνα με τις ευρωπαϊκές συνθήκες από την στιγμή που σου πωλούν & στέλνουν κάτι που αγοράζεις ως ιδιώτης λιανικής (όχι επιχείρηση) το ΦΠΑ (VAT) επίκειται στο ύψος της χώρας που το στέλνουν δλδ 23%

δεν παίζει δλδ ρόλο αν τηρεί λογ/σμο σε Ελληνική Τράπεζα

ψάχτο να δεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάνει ποτέ αγορά από το amazon και με προβληματίσατε τώρα.

Θέλω να αγοράσω ένα κινητό των 150 ευρώ. Αν καταφέρω να το πληρώσω θα μου το σταματήσουν στο τελωνείο και θα πληρώσω κι εκεί? Στο amazon δεν συνηθίζεται το κόλπο των κινεζομάγαζων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάνει ποτέ αγορά από το amazon και με προβληματίσατε τώρα.

Θέλω να αγοράσω ένα κινητό των 150 ευρώ. Αν καταφέρω να το πληρώσω θα μου το σταματήσουν στο τελωνείο και θα πληρώσω κι εκεί? Στο amazon δεν συνηθίζεται το κόλπο των κινεζομάγαζων?

Απο το Αμερικάνικο amazon, απο τα Ευρωπαϊκά δεν έχει τελωνείο.

Ούτε καν! Το amazon είναι μια εταιρία δεκάδων δισεκατομμυρίων, δεν είναι κινεζομάγαζο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...