Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις πριν 5 λεπτά (9:13 am) το banggood δέχθηκε παραγγελία με την virtual prepaid της Πειραιώς ενώ το amazon.co.uk την απαίρειψε με κάρτες Postcredit (visa&master), nbg go και virtual prepaid πειραιώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις πριν 5 λεπτά (9:13 am) το banggood δέχθηκε παραγγελία με την virtual prepaid της Πειραιώς ενώ το amazon.co.uk την απαίρειψε με κάρτες Postcredit (visa&master), nbg go και virtual prepaid πειραιώς.

 

Μηπως μπορείς να μας πεις τι προσπαθησες να αγοράσεις απο το amazon? βιβλίο ή κάτι άλλο που δεν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν αρθουν οι απαγορευσεις περιορισμοι στους λογαριασμους μην περιμενετε πολλα γιατι απο κει ξεκινανε ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρτε αρθρο που 'στραβωνει' τον κοσμο

 

Απεριόριστες συναλλαγές μέσω διαδικτύου

http://www.zougla.gr/money/article/aperioristes-sinalages-meso-diadiktiou

 

Διαβαζει ο αλλος τον τιτλο, διαβαζει παρακατω και το τοπιο στην ομιχλη, και νομιζει οτι ολα οκ, ολα εφτιαξαν,

μπορει να παραγγειλει κι απο τον διπλανο γαλαξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθες παντως μιλησα με moneysafe και οταν τους ειπα οτι αναφερεται παντου ελλειψη voucher μου ειπαν οτι αυτο ισχυε μεχρι χτες και αν οχι σημερα (χτες) τοτε αυριο (σημερα) θα εχουν ολα τα περιπτερα και καταστηματα που συνεργαζονται voucher.Ομολογω παντως σημερα διαβαζοντας τις χρεωσεις και προμηθειες τους ...μιλαμε για ληστεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστειεύεσαι έτσι; Tι σημασία έχει πως ξεκίνησε πριν 21 χρόνια, η εταιρία έχει εξελιχθεί και προφανώς το πρακτικό γεγονός ότι πουλάει εδώ και αιώνες τα πάντα και όχι μόνο βιβλία, έχει περάσει και στα 'επίσημα χαρτιά', να το πω απλά.

 

Amazon.com, Inc. is an American electronic commerce and cloud computing company

 

Φυσικά και αστειεύομαι. Όσο αστείο είναι να προσπαθούν να μας περάσουν ότι μπορούν να μπλοκάρουν τις ηλεκτρονικές παραγγελίες ανά κατηγορία αγοράς. Δεν υπάρχει κατηγορία αγοράς, υπάρχει κατηγορία καταστήματος. (εξού και το σχόλιο μου για το amazon-βιβλιοπωλείο). Γιατί αν πχ ίσχυε η τελευταία προσθήκη της πνπ, τότε θα μπορούσε οποιοσδήποτε να αγοράσει από το amazon λόγω του cloud computing company

 

Οσο και αν φαινεται παραξενο η Ελλαδα ειναι αγοραστικα απο τις δυνατες χωρες στην Ευρωπη 

Το PAY-PAL θα κανει μαλλον αυτο που εκανε πριν 2 χρονια θα δημιουργισει λογαριασμο στην Ελλαδα

Μεχρι το 2013 ολα τα χρηματα απο Ελληνικες πωλησεις πιστωνοντουσαν μεσω citibank Ελλαδος η συγκεκριμενη τραπεζα αποροφυθηκε απο την ALPHA   

Εδω και 2 χρονια η πιστωσεις γινονται μεσω Γερμανιας  

Το PAY-PAL χανει αρκετα χρηματα εχοντας εξω την Ελλαδα μην ξεχναμε οτι σε καθε πωληση κραταει 4% + το κερδος απο τις μετατροπες του συναλλαγματος 

Προσωπικα λογω πωλησεων δουλευω το balance και δεν εχω προβλημα

Παντος σε αγορα μεσω πιστωτικης στο playstation store δεν ειχα προβλημα πριν 7 ημερες με mastercard χρεωστικη Εθνικης  

 

Αν σου ζητήσω εγώ, που έχω μια Χ αγοραστική δύναμη, να μου αγοράσεις κάποια πράγματα, και εγώ τα λεφτά σου μην ανησυχείς, θα τα βάζω σε έναν κουμπαρά στο σπίτι μου, χωρίς να μπορείς να τα πάρεις, θα συμφωνήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλέφωνο στο Υπουργείο και επιβεβαίωσαν ότι πλέον επιτρέπονται οι πληρωμές για web hosting, cloud servers κτλ

Τους επισήμανα ότι δε μπορώ να πληρώσω με δύο διαφορετικές κάρτες και μου απαντήσανε ότι "είναι θέμα διαδικασιών".

Δηλαδή κάποια στιγμή, σε ώρες ή σε μέρες, θα είναι εφικτό.... άντε να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ, πολλοί έχουν καταφέρει να κάνουν αγορές από εκεί εγώ προσωπικά όχι ακόμα. Η εμπειρία μου με το αμαζον τις τελευταίες μέρες έχει ως εξής:

 

amazon.com Κατάφερα να βάλω χρήματα, δοκίμασα ένα αστείο ποσό σαν gift card γιατί προσπαθούσα να αγοράσω με το amazon payments κάτι από humble bundle.

amazon.it/de Αν και μου βγάζει αρχικά ότι η παραγγελία είναι εντάξει μετά από μερικές ώρες μου αναφέρει πως έχει πρόβλημα η κάρτα και δεν μπορούν να τραβήξουν τα λεφτά.

 

Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις χρησιμοποιήσα WEBUY της Πειραιώς.

 

UPDATE

 

Αν και το πρωί και εχθές το βράδυ αγορές από το amazon.de δεν πέρασαν, έκανα και άλλη μία στο amazon.it (με την ίδια κάρτα) και μόλις μου ήρθε ενημερωτικό e-mail από amazon και πέρασε η αγορά. Κοίταξα και από winbank και τα χρήματα φαίνεται να έχουν κρατηθεί από την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE

 

Αν και το πρωί και εχθές το βράδυ αγορές από το amazon.de δεν πέρασαν, έκανα και άλλη μία στο amazon.it (με την ίδια κάρτα) και μόλις μου ήρθε ενημερωτικό e-mail από amazon και πέρασε η αγορά. Κοίταξα και από winbank και τα χρήματα φαίνεται να έχουν κρατηθεί από την κάρτα.

 

Ε πειτε μου τωρα;

Βγαινει συμπερασμα;

 

Γι'αυτο φωναζω οτι 'δεν επρεπε η καθε τραπεζα να ενημερωσει τους πελατες της για το τι ισχυει';;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πειτε μου τωρα;

Βγαινει συμπερασμα;

 

Γι'αυτο φωναζω οτι 'δεν επρεπε η καθε τραπεζα να ενημερωσει τους πελατες της για το τι ισχυει';;;;

 

Δεν θα μου φαινόταν περίεργο αν οι αγορές μας γίνονται confirmed/denied από ανθρώπους και όχι από κάποιο λογισμικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα προσπαθησα χτεσ βραδυ με paypal να κανω πληρωμη στο  play story και δε τη δεχετε, αλλα απορω και γιατι ο υπαλληλοσ τησ τραπεζασ με αφησε να φορτωσω τη καρτα χωρισ καπια ενημερωση πριν 5 μερεσ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μίλησα με eurobank. Γελάω, απλά τραγικό.

Σύμφωνα λοιπόν με την κοπέλα, κόβουν όλες τις συναλλαγές με το εξωτερικό και επιτρέπουν συγκεκριμένες επιχειρήσεις που έχουν σε λίστα.

Η λίστα αυτή μου είπε ενημερώνεται κεντρικά. Όταν την ρώτησα τι εννοεί κεντρικά, αν είναι κοινή για όλες τις τράπεζες, η απάντηση της ήταν ότι αυτή αναφέρεται στην Eurobank. (Βέβαια εγώ στα κεντρικά πήρα τηλέφωνο, τι εννοεί ενημερώνεται κεντρικά, δεν κατάλαβα).

 

Οι 2 εταιρίες που πήγα να πληρώσω (digitalocean + odin) δεν είναι στην λίστα τους.

Στην ερώτηση μου αν μπορώ να πληρώσω το amazon cloud, μου απάντησε και εκεί αρνητικά.

 

Παρόλα αυτά, όπως μου είπε, οι λίστες αυτές ενημερώνονται συνέχεια/καθημερινά (2 φορές μου το είπε και χρησιμοποίησε διαφορετική λέξη) οπότε μπορεί στο τέλος του μήνα που λήγουν οι συνδρομές μου, να μπορέσω να τις πληρώσω. Έμφαση στο μπορεί

 

Μου φαίνεται πως θα κάνω αυτό που έκανα και την τελευταία φορά, θα στείλω επίσημο email στην eurobank με την πνπ, και τις ώρες-ημερομηνίες που έκανα τις προσπάθειες και θα περιμένω την απάντηση με επιστολή στο ταχυδρομείο...  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα προσπαθησα χτεσ βραδυ με paypal να κανω πληρωμη στο  play story και δε τη δεχετε, αλλα απορω και γιατι ο υπαλληλοσ τησ τραπεζασ με αφησε να φορτωσω τη καρτα χωρισ καπια ενημερωση πριν 5 μερεσ.

Τι σχέση έχει ο υπάλληλος της τράπεζας με το paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα προσπαθησα χτεσ βραδυ με paypal να κανω πληρωμη στο  play story και δε τη δεχετε, αλλα απορω και γιατι ο υπαλληλοσ τησ τραπεζασ με αφησε να φορτωσω τη καρτα χωρισ καπια ενημερωση πριν 5 μερεσ.

 

Γιατί δεν περνάει ΚΑΜΙΑ συναλλαγή μέσω paypal. Δοκίμασε απ'ευθείας με την κάρτα και μπορεί να περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν περνάει ΚΑΜΙΑ συναλλαγή μέσω paypal. Δοκίμασε απ'ευθείας με την κάρτα και μπορεί να περάσει.

Αυτό ακριβώς. Ή πάρε μια προπληρωμένη κάρτα google play gift card

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...