Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις μίλησα με eurobank. Γελάω, απλά τραγικό.

Σύμφωνα λοιπόν με την κοπέλα, κόβουν όλες τις συναλλαγές με το εξωτερικό και επιτρέπουν συγκεκριμένες επιχειρήσεις που έχουν σε λίστα.

Η λίστα αυτή μου είπε ενημερώνεται κεντρικά. Όταν την ρώτησα τι εννοεί κεντρικά, αν είναι κοινή για όλες τις τράπεζες, η απάντηση της ήταν ότι αυτή αναφέρεται στην Eurobank. (Βέβαια εγώ στα κεντρικά πήρα τηλέφωνο, τι εννοεί ενημερώνεται κεντρικά, δεν κατάλαβα).

 

Οι 2 εταιρίες που πήγα να πληρώσω (digitalocean + odin) δεν είναι στην λίστα τους.

Στην ερώτηση μου αν μπορώ να πληρώσω το amazon cloud, μου απάντησε και εκεί αρνητικά.

 

Παρόλα αυτά, όπως μου είπε, οι λίστες αυτές ενημερώνονται συνέχεια/καθημερινά (2 φορές μου το είπε και χρησιμοποίησε διαφορετική λέξη) οπότε μπορεί στο τέλος του μήνα που λήγουν οι συνδρομές μου, να μπορέσω να τις πληρώσω. Έμφαση στο μπορεί

 

Μου φαίνεται πως θα κάνω αυτό που έκανα και την τελευταία φορά, θα στείλω επίσημο email στην eurobank με την πνπ, και τις ώρες-ημερομηνίες που έκανα τις προσπάθειες και θα περιμένω την απάντηση με επιστολή στο ταχυδρομείο...  :blink:

Φιλε απο το Υπουργειο Οικονομικων πρεπει να ενημερωνεται η λιστα

Κι εγω τα ιδια ρωτουσα Πειραιως και δε μου πε τιποτα

Αλλα το Υπουργειο λεει οτι θα δουλεψει (εφόσον η πνπ αναφέρει πλέον cloud, servers, hosting κτλ), οποτε αυτα που σου ειπε η Eurobank φαινονται σωστα. Απλα ειναι θεμα χρονου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για όσους έχουν υπηρεσίες σε providers του εξωτερικού δεν χάνουν τίποτα να επικοινωνήσουν και μαζί τους, αν δεν το έχουν ήδη κάνει, προκειμένου να δουν αν μπορούν να κανονίσουν κάποια παράταση για την πληρωμή.

Σε επικοινωνία που είχα με το Facebook για μια οφειλή την οποία δεν μπορώ να πληρώσω λόγω των καταστάσεων πήρα την παρακάτω απάντηση:

 

"Hi Nikolaos,
 
 Given the recent events in Greece with capital controls, we understand your concerns and how this will impact your ads on Facebook. We are working hard to find the best solution to help our Greek advertisers during this time. 
 
 Until the capital controls are lifted, any payment methods associated with a Greek bank may continue to fail. For now, if you have a payment method not associated with a Greek bank, you can attempt to add this payment method as your primary funding source here: https://www.facebook.com/ads/manage/funding.php. 
 
 We will not close your advertising account if you're unable to pay off your balance during this time.
 
 Thank you for advertising with Facebook"

 

Ελπίζω το παράδειγμά τους να το ακολουθούν κι άλλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάντως για όσους έχουν υπηρεσίες σε providers του εξωτερικού δεν χάνουν τίποτα να επικοινωνήσουν και μαζί τους, αν δεν το έχουν ήδη κάνει, προκειμένου να δουν αν μπορούν να κανονίσουν κάποια παράταση για την πληρωμή.

 

Ελπίζω το παράδειγμά τους να το ακολουθούν κι άλλοι...

 

Καποιοι το ακολουθουν, καποιοι οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνωμη που δεν ψαχνω προηγουμενες σελιδες , εχω μια ερωτηση :

 

η paypal μπορει να με καλυψει τα μεταφορικα για επιστροφη ενος ταμπλετ ( να γυρισει Κινα , να το επισκευασουν με την εγγυηση του και να γυρισει παλι Ελλαδα )

 

καπου το ειχα δει οτι ισχυει αυτο για την paypal αλλα δεν θυμαμαι για ποσες μερες και απο ποτε και αν ισχυει

 

ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνωμη που δεν ψαχνω προηγουμενες σελιδες , εχω μια ερωτηση :

 

η paypal μπορει να με καλυψει τα μεταφορικα για επιστροφη ενος ταμπλετ ( να γυρισει Κινα , να το επισκευασουν με την εγγυηση του και να γυρισει παλι Ελλαδα )

 

καπου το ειχα δει οτι ισχυει αυτο για την paypal αλλα δεν θυμαμαι για ποσες μερες και απο ποτε και αν ισχυει

 

ευχαριστω !

 

δες εδω φιλε

 

"Get your return shipping costs refunded.

Sometimes, when you receive the item you bought online, it isn’t quite as you expected. If that happens, simply return it and don’t worry anymore about the return shipping costs, it’s on us *. The service is free and valid also on international shopping."

 

https://www.paypal.eu/returns/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερωσω οτι οσοι εχουν λογαριασμο στο Dyn.com και μετα απο επικοινωνια μαζι τους μου ανανεωσαν την συνδρομη (εληξε αρχες Αυγουστου) δωρεαν για 2 μηνες και....βλεπουμε.

well done!

 

 

 

υ.γ.Αυτη η ξεφτυλα για 1η φορα στη ζωη μου να ζητω απο συνεργατη να με πιστωσει 25$ γιατι το τσιρκο Mendrano  δεν εχει λυσει θεματα που σχετιζονται με τους επαγγελματιες και τις πληρωμες στο εξωτερικο με ξεπερνα!Αει σιχτιρ !!! :mad:

 

 

Μια ερωτηση

 

Πηγαινω εξωτερικο για λιγες ημερες (ΕΕ)

Θα εχω μαζι μου τα 2.000 σε μετρητο και 2 πιστωτικες καρτες

 

Δεν εχω λογ/σμο στο εξωτερικο

Εχω λογαριασμο στο paypal.

 

Mε ποιο τροπο μπορω να βαλω χρηματα στο balance του paypal....πχ. μεσω western union???η κατι αλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας καταθέσω κ εγώ τ μαρτυρία μου με αποδείξεις πριν λίγη ώρα σήμερα στο banggood! (πάντως είναι απορίας άξιο γιατί από όλα τα κινεζομαγαζα το banggood λειτουργεί). Η κάρτα είναι Visa χρεωστική Πειραιώς!

 

post-352886-0-88298300-1438951599_thumb.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έμενα με χρεωστική Πειραιώς το banggood δεν με αφήνει να ψωνίσω τίποτα.

Δώστε λίγη βοήθεια αν έχετε την καλοσύνη, όσοι τα καταφέρατε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έμενα με χρεωστική Πειραιώς το banggood δεν με αφήνει να ψωνίσω τίποτα.

Δώστε λίγη βοήθεια αν έχετε την καλοσύνη, όσοι τα καταφέρατε…

οπως εχουν πει και πριν αλλοι δοκιμασε διαφορες στιγμες μεσα στη μερα...επισης μετα τις 12 το βραδυ...αυτο π λενε ολες αυτες τις μερες οτι ειναι θεμα τυχης το πιστευω!π θα παει θα σου κατσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερωσω οτι οσοι εχουν λογαριασμο στο Dyn.com και μετα απο επικοινωνια μαζι τους μου ανανεωσαν την συνδρομη (εληξε αρχες Αυγουστου) δωρεαν για 2 μηνες και....βλεπουμε.

well done!

 

 

 

υ.γ.Αυτη η ξεφτυλα για 1η φορα στη ζωη μου να ζητω απο συνεργατη να με πιστωσει 25$ γιατι το τσιρκο Mendrano  δεν εχει λυσει θεματα που σχετιζονται με τους επαγγελματιες και τις πληρωμες στο εξωτερικο με ξεπερνα!Αει σιχτιρ !!! :mad:

 

 

Μια ερωτηση

 

Πηγαινω εξωτερικο για λιγες ημερες (ΕΕ)

Θα εχω μαζι μου τα 2.000 σε μετρητο και 2 πιστωτικες καρτες

 

Δεν εχω λογ/σμο στο εξωτερικο

Εχω λογαριασμο στο paypal.

 

Mε ποιο τροπο μπορω να βαλω χρηματα στο balance του paypal....πχ. μεσω western union???η κατι αλλο

 

Ο μόνος τρόπος να προσθέσεις χρήματα στο balance του paypal (Topup) ο ίδιος  είναι μέσα απο τραπεζικό λογαριασμό εξωτερικού που να σου ανήκει.

 

Αλλιώς θα πρέπει να στα στείλει κάποιος άλλος που να έχει paypal και να μπορεί να στέλνει (όπως έχει αναλυθεί στο παρόν θέμα εκτενώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησα με Alpha Bank. Η απάντηση στην ερώτηση γιατί δε δέχεται κάρτα Visa Mastercard της Alpha στο iTunes store, ήταν ότι το κατάστημα έχει ενταχθεί στην κατηγορία Δίσκοι-Κασσέτες, οπότε για αυτό δεν επιτρέπονται οι συναλλαγές.

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...