Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επικοινώνησα με Alpha Bank. Η απάντηση στην ερώτηση γιατί δε δέχεται κάρτα Visa Mastercard της Alpha στο iTunes store, ήταν ότι το κατάστημα έχει ενταχθεί στην κατηγορία Δίσκοι-Κασσέτες, οπότε για αυτό δεν επιτρέπονται οι συναλλαγές.

Αυτά...

χμμμ.. ίσως γι'αυτό μπόρεσα εγώ από barnes & noble, μήπως το έχουν στην κατηγορία βιβλία... (αν και πήρα blurays)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από banggood δοκίμασα πριν 2 ημέρες 12:30 για ένα power bank με mastercard της Εθνικής δεν την δέχθηκε, δοκίμασα ξανά μετά από κάνα 45λεπτο αν θυμάμαι καλά και την δέχθηκε. Είναι αν σου κάτσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθες παντως μιλησα με moneysafe και οταν τους ειπα οτι αναφερεται παντου ελλειψη voucher μου ειπαν οτι αυτο ισχυε μεχρι χτες και αν οχι σημερα (χτες) τοτε αυριο (σημερα) θα εχουν ολα τα περιπτερα και καταστηματα που συνεργαζονται voucher.Ομολογω παντως σημερα διαβαζοντας τις χρεωσεις και προμηθειες τους ...μιλαμε για ληστεια!!!

 

ληστεία ΟΚ. αυτό σε πείραξε που έτσι όμως σου δίνει τη δυνατότητα χωρίς να πας σε άλλη χωρα να ανοιξεις λογαριασμό θα μπορεις να ψωνίζεις από εδώ!

το ότι το κράτος μας σε περιορίζει και δεν μπορεί κπ να αγοράσει φαρμακο αλλά παιχνίδι μπορεί γιατι το κατάστημα πουλαει και βιβλία πώς σου φαίνεται?

για να μην παρεξηγηθώ βέβαια για το τι ειναι σημαντικό και τι όχι......ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ πλεον δεν έχουμε ότι μας αφήνουν εκείνοι θα αγοράζουμε!

και το αστείο ειναι πώς δεν επιτρέπουν ούτε τις αγορές από ευρώπη που τοσο πασχιζουμε να μεινουμε και στο ευρω, ενώ από ΑΣΙΑ κανονικά ερχονται του banggood!!!

 

τραγικές καταστασεις

 

Παιδιά υπάρχει τρόπος τελικά για αγορά μέσω εβαυ....θέλω να παραγγείλω κάτι κρέμες που είναι για κατι παλιά εγκαύματα που είχα πάθει μικρός και η κρέμα είναι αμερικανική....με paysafe γίνετε δουλειά ηηη είναι μούφα αυτές οι σελίδες που λένε ότι στα βάζον στο PayPal!

 

ΠΡΟΣΟΧΗ κυκλοφορούν site απατεωνίσκοι που λενε ότι το κάνουν αυτό!

προσωπικά σου μιλώ ως παθών δεν στο παίζω έξυπνος, έχω χάσει 10€ έτσι και δεν απάνταγαν και σε μηνυμα εννοείται

επίσημα που το χα ψάξει παλιότερα δεν υπήρχε κάποια τετοια υπηρεσία

όμως paysafe που θα την βρεις φίλε, ενημερώσου δεν βγαίνουν πλεον στην Ελλαδα :(

 

# η PAYSAFECARD εκλεισε στην Ελλάδα

# το PAYPAL δεν έκλεισε στην Ελλάδα

καθώς αν λάβεις χρήματα στο balance σου κατεβαίνουν στην ΚΑΡΤΑ την ελληνική

το αντίστροφο δεν γίνεται γιατί οι ελληνικες τράπεζες έχουν κόψει τα εξερχομενα εμβασματα προς PAYPAL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαδερφος μου που ήρθε απο Γερμανία το καλοκαίρι για διακοπές μου έστειλε μέσω του pp (friends-family) 700€ Στο δικό μου pp ,με προμήθεια περίπου 1,9%, Και τα εχω στο balance, δεν έχουν πάει πουθενά (βλεπε κάρτες) εδώ και 3εβδομαδες

Σημερινή φωτο απο το balance, εχω κανει ήδη και αγορές μέσω eBay

post-45881-0-46274800-1438966473_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα μας τώρα. Είμαι απο τους πρώτους που είπαν τη moneysafe ληστεία. Επισκέφτηκα το site της HSBC στην Αγγλία. Στον απλό λογαριασμό αναφέρεται "A non-Sterling transaction fee of 2.75% of the exchange rate will apply on conversion, plus an ATM transaction fee - currently 2% (minimum £1.75, maximum £5.00).2[/size] "

 

Δηλαδή αν εξαιρέσουμε τα 10Ε που θέλει η moneysafe για να ανοίξει και 10Ε για να κλείσει έρχονται πάνω κάτω τα ίδια. Στις περισσότερες Ελληνικές τράπεζες χρεώνουν μηχανηματάκι για κωδικους 8 Ευρώ. Επίσης χρεώνουν την μετατροπή του Ευρώ σε άλλα νομίσματα (ποσοστό δεν ξέρω, αλλα η Πειραιώς και η Eurobank χρεώνουν. Η Εθνική όχι) Δηλαδή οι διαφορές του 2.75 με 3.5 είναι η μια και το 4% αντί για το 2% είναι η άλλη + 1.5Ε μηνιαία συνδρομή. 

 

Αν σκεφτείς οτι αυτό θα κρατήσει 1 χρόνο, θα είναι 15Ευρώ η συνδρομή +20ανοιξε κλείσε + κάτι ψιλά περισσότερο απο οτι να ανοίξεις σε μια αγγλική τράπεζα.

 

Τα χρήματα αυτά λογικά θα αποσβεστούν μέσω κάποιον αγορών. 

 

Ξέρει κανείς απο λογαριασμούς σε Αγγλία να δούμε αν τα κατάλαβα καλά ή όχι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώνω ότι μίλησα με τη τράπεζα που έχω τη prepaid μου και μου λέει ότι επιτρέπονται συναλλαγές ανεξαρτήτου ποσού και σε ανύποπτο χρόνο, αλλά μόνο προς συγκεκριμένα αγαθά/υπηρεσίες και προς συγκεκριμένα site/σελίδες παροχής υπηρεσιών. Αναφέρω ότι επιτρέπονται αγορές σε iTunes, Spotify και κάποια sites που πουλάνε βιβλία. Δεν ήξερε να μου πει για Steam, PSN (ρώτησα για πλατφόρμες για αγορές ψηφιακών ηλεκτρονικών παιχνιδιών) όπως και για υπηρεσίες VPN (ήθελα να κάνω συνδρομή). Ας ελπίσουμε του χρόνου τέτοια εποχή, να είμαστε okay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον καταφερα και εβαλα 200 ευρω balance σε paypal μεσω γνωστου στην Αμερικη, τα αποδεχτηκα και εμφανιζονται στον λογαριασμο μου κανονικα, και ειμαι και verified.

 

Παρολα αυτα παω να αγορασω κατι και συνεχιζει να μου βγαζει το μηνυμα.

Link a card to make an instant payment

 

Τι κανω τωρα; Πως θα χρησιμοποιησω το balance? Μηπως πρεπει να περασουν καποιες μερες απο οταν ελαβα την πληρωμη μεχρι να αρχισω να ξοδευω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον καταφερα και εβαλα 200 ευρω balance σε paypal μεσω γνωστου στην Αμερικη, τα αποδεχτηκα και εμφανιζονται στον λογαριασμο μου κανονικα, και ειμαι και verified.

 

Παρολα αυτα παω να αγορασω κατι και συνεχιζει να μου βγαζει το μηνυμα.

Link a card to make an instant payment

 

Τι κανω τωρα; Πως θα χρησιμοποιησω το balance? Μηπως πρεπει να περασουν καποιες μερες απο οταν ελαβα την πληρωμη μεχρι να αρχισω να ξοδευω;

Το ιδιο θεμα ειχα και εγω (για αγορα στο ebay) και τελικα απο οτι καταλαβα η μονη λυση ειναι να χρησιμοποιησεις το send money του paypal για οπου θελει να πληρωσεις.Π.χ για το ebay ζητησα το mail του seller για να του στειλω απευθειας τα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον καταφερα και εβαλα 200 ευρω balance σε paypal μεσω γνωστου στην Αμερικη, τα αποδεχτηκα και εμφανιζονται στον λογαριασμο μου κανονικα, και ειμαι και verified.

 

Παρολα αυτα παω να αγορασω κατι και συνεχιζει να μου βγαζει το μηνυμα.

Link a card to make an instant payment

 

Τι κανω τωρα; Πως θα χρησιμοποιησω το balance? Μηπως πρεπει να περασουν καποιες μερες απο οταν ελαβα την πληρωμη μεχρι να αρχισω να ξοδευω;

μήπως θελεις να παρεις κατι σε δολλάρια και έχεις ευρώ στο balance; γιατί τότε το paypal προσπαθεί να τα πάρει από την καρτα.

πρεπει να ειναι στο ιδιο νομισμα με το balance σου η αγορα που θες να κανεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως θελεις να παρεις κατι σε δολλάρια και έχεις ευρώ στο balance; γιατί τότε το paypal προσπαθεί να τα πάρει από την καρτα.

πρεπει να ειναι στο ιδιο νομισμα με το balance σου η αγορα που θες να κανεις

 

Δεν έχει σχέση. Το έχουμε αναλύσει και μερικές σελίδες πίσω. Εγώ έχω balance σε Ευρώ και το 90% των αγορών μου είναι σε δολάρια. Και μετατρέπονται αυτόματα κατά την πληρωμή τους με ισοτιμία paypal

 

Και για να μην λέω απλά λόγια στον αέρα, ορίστε...

 

izondk.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο PayPal μπορείς να πας εδώ:

 

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-currencies

 

και να μετατρέψεις τα χρήματα του Balance σε ό,τι νόμισμα θέλεις (αν θες πχ να τα έχεις από την αρχή σε δολλάρια)

 

Αν και δε νομίζω να έχει σχέση, όπως λέει και ο iLLiCiT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ +1. Το ίδιο στην αντίστροφη, δολάρια και μπόλικες αγορές σε ευρώ /λίρες αγγλίας/ Αus δολάριο κλπ.

Ότι και να έχεις μεσα, μετατρέπεται στο όποιο νόμισμα αγοράζεις.

Άλλωστε το PP από αυτό ακριβώς είναι που βγάζει κέρδος από τον απλό καταναλωτή /μη επαγγελματία. Την (+4-5%) διαφορά της ισοτιμίας που έχει για τις μετατροπές. Δεν θα έσκαβε τον λάκο του με το να το μπλοκάρει και να καθοδηγεί στην κάρτα σε περίπτωση διαφορετικού νομίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον καταφερα και εβαλα 200 ευρω balance σε paypal μεσω γνωστου στην Αμερικη, τα αποδεχτηκα και εμφανιζονται στον λογαριασμο μου κανονικα, και ειμαι και verified.

 

Παρολα αυτα παω να αγορασω κατι και συνεχιζει να μου βγαζει το μηνυμα.

Link a card to make an instant payment

 

Τι κανω τωρα; Πως θα χρησιμοποιησω το balance? Μηπως πρεπει να περασουν καποιες μερες απο οταν ελαβα την πληρωμη μεχρι να αρχισω να ξοδευω;

Όταν πας να κανεις μια πληρωμη στο Paypal έχει επιλογή εαν θες να ειναι απο την κάρτα ή απο το balance σου, δεν έχεις επιλέξει το balance...

 

Για άλλη μια φορα να πω κι εγω πως δεν έχει σημασία αν ειναι το ποσο σε δολαρια ευρω ή ρουβλια, το μετατρέπουν αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για άλλη μια φορα να πω κι εγω πως δεν έχει σημασία αν ειναι το ποσο σε δολαρια ευρω ή ρουβλια, το μετατρέπουν αυτόματα.

τι να πω..

εμένα παλιά δε γινόταν. μήπως έγινε πρόσφατα αυτό;

νομίζω είχα ανοίξει και θέμα στο paypal forum.

Πάω να το ψάξω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...