Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δε νομιζω να ήταν πιο παλιά από 5 χρόνια.

 

edit: Να'το βρε παιδιά!!!

Λέω και γω, τρελλάθηκα και φαντάζομαι πράγματα;

 

 

https://www.paypal-community.com/t5/About-Payments/Paybal-Balance-question/m-p/977555

 

 

Its only converted automatically if you pay via your bank account or a card.

 

If you use funds in your paypal account balance they have to be in the same currency as the person you are paying.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στάνταρ κάτι άλλο είχε παιχτεί και σου έμεινε λάθος εντύπωση.

το είδες το edit μου;

Αυτό που είπα είχε γίνει, και μάλιστα μου απάντησε ένας αυτό που είπα και γω εδώ.

Ότι το νόμισμα στο balance πρέπει να είναι το ίδιο με το νόμισμα της αγοράς που θες να κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είδες το edit μου;

Αυτό που είπα είχε γίνει, και μάλιστα μου απάντησε ένας αυτό που είπα και γω εδώ.

Ότι το νόμισμα στο balance πρέπει να είναι το ίδιο με το νόμισμα της αγοράς που θες να κάνεις

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είδες το edit μου;

Αυτό που είπα είχε γίνει, και μάλιστα μου απάντησε ένας αυτό που είπα και γω εδώ.

Ότι το νόμισμα στο balance πρέπει να είναι το ίδιο με το νόμισμα της αγοράς που θες να κάνεις

Το είδα και το μελετάω. Δεν ισχύει αυτό που λέει, ήδη μπήκε ενα screenshot και μπορώ να σου δωσω και άλλα 200 από όλες τις αγορές μου τα τελευταία 5 χρόνια όπου γίνεται αυτόματη μετατροπή του ποσού πληρωμής της εκαστοτε αγοράς, όταν είναι διαφορετικό νόμισμα από το balance μου. Προσπαθώ να καταλάβω αν εννοεί κάποια άλλη περίπτωση από αυτά που λέμε εμείς, γιατί δεν εξηγείται αλλιώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα και το μελετάω. Δεν ισχύει αυτό που λέει, ήδη μπήκε ενα screenshot και μπορώ να σου δωσω και άλλα 200 από όλες τις αγορές μου τα τελευταία 5 χρόνια όπου γίνεται αυτόματη μετατροπή του ποσού πληρωμής της εκαστοτε αγοράς, όταν είναι διαφορετικό νόμισμα από το balance μου. Προσπαθώ να καταλάβω αν εννοεί κάτι άλλο από αυτό που λέμε εμείς, γιατί δεν εξηγείται αλλιώς.

τι να πω.

πάντως θυμάμαι είχε γίνει και άλλη φορά. όχι μόνο αυτή.

Ήθελα να πάρω κάτι, και δε μπορούσα γιατί δεν έπαιρνε λεφτά από το balance.

 

μήπως δε γινόταν επειδή ήταν refund πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο giarre.com με visa μια χαρα εγινε η συναλλαγη.

Ενδεικτικά γυαλί ήλιου μετά την έκπτωση κ μετά την δεύτερη εκτύπωση κ καλα του πωλητή ~ καταστηματάρχη τελική τελική τιμή 255.....

Στο giarre.com...168 euro!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να μην ξεχαναμε οτι περα απο τις τιμες της ελλαδας που ειναι στην κορυφη και θα ειχε καποιος την σκεψη οτι τουλαχισον ελληνες ειμαστε "βοηθαμε" τα ελληνικα καταστηματα τουλαχιστον θα με εχουν στα πουπουλα και θα χαρω after sale support...αλλα ολοι ξερουμε την αληθεια...

πιο πολυ νοιαζεται το amazon απο το οποιοδηποτε (σχεδον) ελληνικο καταστημα ειτε ειναι αλυσιδα τυπου πλαισιο ειτε σκρουτζομαγαζο ενα και μοναδικο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδοκίμασε κανείς αγορά από το Allbuy; Σε παλιότερα posts δεν πέρναγε από ότι είδα, λέω μπας και άλλαξε τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω να ήταν πιο παλιά από 5 χρόνια.

 

edit: Να'το βρε παιδιά!!!

Λέω και γω, τρελλάθηκα και φαντάζομαι πράγματα;

 

 

https://www.paypal-community.com/t5/About-Payments/Paybal-Balance-question/m-p/977555

 

ωραία αρχίσατε πάλι βλέπω οι ειδικοί του paypal να λέτε... :(

 

ωραία και αν υποθέσουμε ότι ισχύει ότι δεν μπορεις να αγοράσεις σε άλλο νομισμα ΑΝ...

το PAYPAL αυτή η επιχειρησάρα ειναι τοσο χαζή να μην στα μετατρέπει και να σε αποθαρρύνει να της ανεβάσεις τον ΤΖΙΡΟ?;

 

θα τρελλαθουμε με δαυτα που διαβάζουμε ωρες-ώρες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PAYPAL δουλευει μόνο αν έχετε ήδη χρήματα στο balance του μέσα ή αν σας στείλουν από εξωτερικό με κάποιο απ'τους τρόπους που έχουν περιγραφεί νωρίτερα σ'αυτό το νήμα.

 

το PAYPAL λειτουργεί κανονικά παντού και στην Ελλάδα απλά μόνο για εισερχόμενα εμβάσματα δλδ από το balance του στην κάρτα, το αντίστροφο, δλδ το ανέβασμα από οποιαδήποτε Ελληνική Κάρτα προς το balance του ή προς το εξωτερικό για αγορά δεν γίνεται γιατί οι ελληνικές τράπεζες έχουν φρακάρει τις συναλλαγές προς τα έξω

 

οι αγορές που έχουν αναφερθεί ότι γίνονται απευθείας με ΚΑΡΤΑ έως τώρα πέρα από αεροπορικά εισιτήρια, ξενοδοχειά κλπ ειναι οι εξής:

 

http://www.banggood.com/
http://www.barnesandnoble.com/
AMAZON ευρωπαϊκά
υπηρεσίες GOOGLE https://support.google.com/drive/answer/2375123?hl=en
psn store
web hosting, cloud servers
 

 

όποιος άλλος έχει κάτι ΑΛΛΟ υπόψη του ας το γράψει έτσι ώστε να φτιάξουμε μια λίστα οδηγό για να εξυπηρετηθούν κι άλλα μέλη για τις δυνατότητες που υπάρχουν

 

 

το PAYPAL ξεχάστε το επιτέλους για την ώρα! έχετε φαγωθεί ότι ειναι ασφαλές, ωραία είχαμε κακομάθει δεν αντιλέγω!

όμως προσωπικά εδώ μέσα διάβασα ότι και απ'το banggood ότι έγινε REFUND άρα?!

δλδ άμα έχεις μια κάρτα συνδεδεμένη με μηδενικό λογαριασμό χωρίς να ναι μισθοδοσίας & να μην δεχεσαι χρήματα και τον γεμίζεις ΜΟΝΟ για να αγοράζεις ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ απ'το εξωτερικό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ? δεν προκειται να σου πάρει παραπάνω χρήματα! μόνο το refund δεν εχεις!

όμως και το paypal τα κάνει όλα refund νομίζετε αν δεν υπάρχει αιτιολογία αποδεδειγμένη?

να κοιτάμε και μπροστά και να μην "κολλάμε" σ'αυτά που χαμε μάθει. αλλιώς παρατήστε τα όσοι νομίζετε ότι δεν το μπορείτε, απλά ειναι τα πράματα, ή ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΣΑΙ στις νέες συνθήκες ή δεν κάνεις δουλειά.

καλύτερα θα πρότεινα μην το κουράζουμε άλλο με το να αναλωνόμαστε στα ίδια & τα ίδια

 

post #1793 σελ. 120

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-120

 

όποιος θέλει να κάνει κάτι καλό για την κοινότητα εδώ πέρα ας συμπληρώσει την λίστα απ'τις οποίες μπορούμε να εξυπηρετηθούμε

 

φιλικά Γιάννης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν ψάξετε λίγο θα βρείτε μικρά μαγαζιά με καλούδια που φέρνουμε από Κίνα (κι άλλες χώρες) σε τιμές παραπλήσιες, μερικές φορές και οριακά πιο φθηνά. Όρεξη να'χετε. Δεν υπάρχουν μόνο αυτοί που αισχροκερδούν κι ούτε είναι τα πράγματα όπως ήταν πριν 10 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...