Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

οι αγορές που έχουν αναφερθεί ότι γίνονται απευθείας με ΚΑΡΤΑ έως τώρα πέρα από αεροπορικά εισιτήρια, ξενοδοχειά κλπ ειναι οι εξής:

 

http://www.banggood.com/

http://www.barnesandnoble.com/

AMAZON ευρωπαϊκά

υπηρεσίες GOOGLE https://support.google.com/drive/answer/2375123?hl=en

psn store

web hosting, cloud servers

 

 

 

Για webhosting στο namecheap.com δεν πέρασε η κάρτα Πειραιώς.

Τα amazon ευρωπαικά εννοείς όχι το co.uk αλλα τα υπολοιπα

Το psn store λειτουργεί; Γιατι το xbox store σίγουρα δε λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

http://www.banggood.com/

http://www.barnesandnoble.com/

AMAZON ευρωπαϊκά

υπηρεσίες GOOGLE https://support.google.com/drive/answer/2375123?hl=en

psn store

web hosting, cloud servers ??

Από eurobank(visa+mastercard πιστωτικές) δεν περνάει:

digitalocean

webtropia

amazon cloud services

namecheap

odin (parallels)

και μπορώ να πω μια μια σχετική μικρή σιγουριά και hetzner (αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος ότι ήταν eurobank η κάρτα που δοκιμάσαμε)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ATTICA BANK prepaid/gift card: Thank you for ordering with us; your credit card transaction has been manually approved. Your order is now being processed and will be dispatched when ready.

 

Banggood πληρωμή με επιλογή credit card εχθές απόγευμα (17:30!) και εγκρίθηκε σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είδες το edit μου;

Αυτό που είπα είχε γίνει, και μάλιστα μου απάντησε ένας αυτό που είπα και γω εδώ.

Ότι το νόμισμα στο balance πρέπει να είναι το ίδιο με το νόμισμα της αγοράς που θες να κάνεις

 

Πάντως σε μένα που το balance είναι σε ευρω, κάνω κανονικά αγορές σε άλλα νομίσματα. Αρα δεν ισχυει το παραπάνω σιγουρότατα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Πότε θα επιτραπούν οι συναλλαγές μέσω paypal και καρτών προπληρομένων ή visa για αγορές και συναλλαγές με το εξωτερικό».

 

Οι πληροφορίες που έρχονται από το τραπεζικό σύστημα είναι ότι οι συναλλαγές με ελληνικές πιστωτικές κάρτες, αλλά και μέσα από το paypal, θα «ξεκλειδώσουν» πάλι, μόνο όταν επέλθει οριστικά η συμφωνία.

 

Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι, μετά τις 20 Αυγούστου και αν και εφόσον έχει συμφωνηθεί η δανειακή βοήθεια προς την Ελλάδα, θα αποκατασταθεί το σημαντικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει η ελληνική αγορά, αλλά και μεγάλη μερίδα επαγγελματιών, που θέλουν είτε να πραγματοποιήσουν αγορές από το εξωτερικό, είτε πληρώνουν server και άλλες υπηρεσίες μέσω paypal σε εταιρίες του εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από eurobank(visa+mastercard πιστωτικές) δεν περνάει:

digitalocean

webtropia

amazon cloud services

namecheap

odin (parallels)

και μπορώ να πω μια μια σχετική μικρή σιγουριά και hetzner (αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος ότι ήταν eurobank η κάρτα που δοκιμάσαμε)

τιποτα δε περναει σελιδες εταιριων ειναι κατω  και οι τραπεζες κανουν το κινεζο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο θεμα στο φορουμ, αλλα μηπως πρεπει να φτιαξουμε μια λιστα με τα καταστηματα και τις εμπειριες μας απο αγορες?

 

αυτή η λίστα μπορεί να προστεθεί στο πρώτο post με bold γράμματα. έτσι, όταν κάποιος μπαίνει στο topic αυτό για πρώτη φορά θα βλέπει την λίστα και άλλες σημαντικές πληροφορίες με αποτέλεσμα να σταματήσουμε να βλέπουμε ξανά και ξανά post του στυλ "γιατί δεν δουλεύει το paypal? έκλεισε στην Ελλάδα?"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μου έστειλε ο θείος μου από Γερμανία, κωδικό από Paysafecard γερμανική.
Έκανα κανονικά αγορά από Kinguin.gr, απλά για ασφάλεια είχα βάλει διεύθυνση χρέωσης μια γερμανική. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μου ανοίξει την γερμανική σελίδα της paysafe για να βάλω το PIN.
Στα καπάκια έβαλα τα 10€ που έμειναν στην κάρτα, στο Steam αλλά χωρίς να πειράξω τίποτα, κανονικά με την ελληνική σελίδα της paysafe και πάλι δούλεψε.

Προχθές διάβασα τους όρους χρήσης τους και δεν αναφέρουν πουθενά ότι απαγορεύεται να χρησιμοποιήσεις κάρτα από άλλη χώρα.
Από την άλλη, λένε ότι από την στιγμή που θα ανακοινώσουν όποια αλλαγή στην πολιτική τους, πρέπει να περάσουν 2 μήνες για να εφαρμοστεί και μέχρι τώρα δεν ανέφεραν τίποτα επίσημο πως θα μπλοκάρουν τις κάρτες στους στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία αρχίσατε πάλι βλέπω οι ειδικοί του paypal να λέτε... :(

 

ωραία και αν υποθέσουμε ότι ισχύει ότι δεν μπορεις να αγοράσεις σε άλλο νομισμα ΑΝ...

το PAYPAL αυτή η επιχειρησάρα ειναι τοσο χαζή να μην στα μετατρέπει και να σε αποθαρρύνει να της ανεβάσεις τον ΤΖΙΡΟ?;

 

θα τρελλαθουμε με δαυτα που διαβάζουμε ωρες-ώρες!!!

 

φιλε, δεν είπα πουθενά ότι δε σε αφήνει να μετατρέψεις τα χρήματα!

και βέβαια σε αφήνει.

Εγώ απαντούσα σε κάποιον που έλεγε ότι δε μπορούσε να ψωνίσει με balance, και του είπα μήπως δε μπορει επειδή το balance είναι σε άλλο νόμισμα από την αγορά του.

 

τελοσπάντων, αφού τώρα λειτουργεί όπως λένε κάποιοι, όλα καλά.

ίσως είπα δε μπορούσα να ψωνίσω εγώ σε άλλο νόμισμα επειδή ήταν refund τελικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μου έστειλε ο θείος μου από Γερμανία, κωδικό από Paysafecard γερμανική.

Έκανα κανονικά αγορά από Kinguin.gr, απλά για ασφάλεια είχα βάλει διεύθυνση χρέωσης μια γερμανική. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μου ανοίξει την γερμανική σελίδα της paysafe για να βάλω το PIN.

Στα καπάκια έβαλα τα 10€ που έμειναν στην κάρτα, στο Steam αλλά χωρίς να πειράξω τίποτα, κανονικά με την ελληνική σελίδα της paysafe και πάλι δούλεψε.

 

Προχθές διάβασα τους όρους χρήσης τους και δεν αναφέρουν πουθενά ότι απαγορεύεται να χρησιμοποιήσεις κάρτα από άλλη χώρα.

Από την άλλη, λένε ότι από την στιγμή που θα ανακοινώσουν όποια αλλαγή στην πολιτική τους, πρέπει να περάσουν 2 μήνες για να εφαρμοστεί και μέχρι τώρα δεν ανέφεραν τίποτα επίσημο πως θα μπλοκάρουν τις κάρτες στους στην Ελλάδα.

 

 

Εχουν ανακοινωσει ήδη από τέλος Ιούνη στη σελίδα τους ότι δεν είναι πλέον διαθέσιμη επ αόριστον στην Ελλάδα η Paysafecard, λόγω των cc. Λένε επίσης ότι όποιος είχε εκδόσει κάρτα και είχε υπόλοιπο μπορεί να τη χρησιμοποιήσει κανονικά. 

Αν εσύ πάρεις μια κάρτα από άλλη χώρα και τη χρησιμοποιήσεις σε sites, οπως αυτα που έγραψες, δε μπορούν να ξέρουν αν είσαι στη Γερμανία ή αλλού και δεν το ελέγχουν.

Αν όμως πας να ανοίξεις λογαριασμό στο mypaysafecard και πας να προσθέσεις τις κάρτες, πιθανότατα θα στις ακυρώσουν. Αρα εκεί είναι το πρόβλημα

 

Αρα για χρήση σε sites, όπως τα παραπάνω ή παρόμοια είναι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελοσπάντων, αφού τώρα λειτουργεί όπως λένε κάποιοι, όλα καλά.

ίσως είπα δε μπορούσα να ψωνίσω εγώ σε άλλο νόμισμα επειδή ήταν refund τελικά.

Mπα, ούτε το ότι ήταν από refund ούτε το διαφορετικό νόμισμα φταίει (βλέπω ότι το έχουν πάθει και αρκετοί που δεν έπαιζε καν θέμα διαφορετικού νομίσματος), σε νορμάλ καταστάσεις όλα αυτά πρέπει και όντως λειτουργούν κανονικά στους περισσότερους.

Ούτε όμως φαντάζεσαι πράγματα, βλέπω πως δεν είναι και ιδιαίτερα σπάνιο το φαινόμενο. To θέμα είναι ότι -από όσο διάβασα- ούτε το ίδιο το paypal δεν δίνει σαφή απάντηση. Δεν θα έπρεπε να γίνεται και είναι bug και κάτι τέτοια ασαφή κουλά διαβάζω πως εχει απαντσει σε αρκετους...

Εδώ γενικά κι εδώ ένα παράδειγμα με μπόλικες αναφορές από διάφορους παθόντες και την παράνοια του paypal.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...