Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mπα, ούτε το ότι ήταν από refund ούτε το διαφορετικό νόμισμα φταίει (βλέπω ότι το έχουν πάθει και αρκετοί που δεν έπαιζε καν θέμα διαφορετικού νομίσματος), σε νορμάλ καταστάσεις όλα αυτά πρέπει και όντως λειτουργούν κανονικά στους περισσότερους.

Ούτε όμως φαντάζεσαι πράγματα, βλέπω πως δεν είναι και ιδιαίτερα σπάνιο το φαινόμενο. To θέμα είναι ότι -από όσο διάβασα- ούτε το ίδιο το paypal δεν δίνει σαφή απάντηση. Δεν θα έπρεπε να γίνεται και είναι bug και κάτι τέτοια ασαφή κουλά διαβάζω πως εχει απαντσει σε αρκετους...

Εδώ γενικά κι εδώ ένα παράδειγμα με μπόλικες αναφορές από διάφορους παθόντες και την παράνοια του paypal.

 

διαβάζοντας το δεύτερο link τρόμαξα αρκετά. σκοπεύω να δώσω σε έναν φίλο από Γερμανία που έχει έρθει για διακοπές ένα ποσό για να το βάλει στον τραπεζικό του λογαριασμό στην Γερμανία και από εκεί να μου το στείλει στο Paypal Balance μου. μήπως να μην το κάνω τελικά? εγώ θυμάμαι που διάβασα posts στο συγκεκριμένο topic από ανθρώπους που έχουν κάνει ακριβώς το ίδιο. τελικά τι από τα δύο ισχύει? μήπως οι περιπτώσεις που αναφέρονται στο link που έδωσες είναι μεμονωμένες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχω χρησιμοποιήσει 5 ασιατικά site για να πάρω κάτι που υπάρχει μόνο εκεί αλλά τίποτα!! :cry:

 

amazon.co.jp

cdjapan

yesasia

nippon-yasan.com

nin-nin-game.com

 

ελπίζω σε κανά μήνα να φτιάξουν τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζοντας το δεύτερο link τρόμαξα αρκετά. σκοπεύω να δώσω σε έναν φίλο από Γερμανία που έχει έρθει για διακοπές ένα ποσό για να το βάλει στον τραπεζικό του λογαριασμό στην Γερμανία και από εκεί να μου το στείλει στο Paypal Balance μου. μήπως να μην το κάνω τελικά? εγώ θυμάμαι που διάβασα posts στο συγκεκριμένο topic από ανθρώπους που έχουν κάνει ακριβώς το ίδιο. τελικά τι από τα δύο ισχύει? μήπως οι περιπτώσεις που αναφέρονται στο link που έδωσες είναι μεμονωμένες?

 

Το περίεργο, όπως λέει και εδώ, είναι ότι όποιο payment method και να επιλέξεις, προτεραιότητα έχει πάντα το balance. Source.png Πηγή: paypal

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο, όπως λέει και εδώ, είναι ότι όποιο payment method και να επιλέξεις, προτεραιότητα έχει πάντα το balance. Source.png Πηγή: paypal

Ναι κοιταει να τα παρει πρωτα απο εκει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάει πρώτα το balance μετά την πιστωτική που έχεις δώσει σαν primary και κάνει την σούμα αν δεν φτάνουν ούτε τότε τα € σε απορρίπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζοντας το δεύτερο link τρόμαξα αρκετά. σκοπεύω να δώσω σε έναν φίλο από Γερμανία που έχει έρθει για διακοπές ένα ποσό για να το βάλει στον τραπεζικό του λογαριασμό στην Γερμανία και από εκεί να μου το στείλει στο Paypal Balance μου. μήπως να μην το κάνω τελικά? εγώ θυμάμαι που διάβασα posts στο συγκεκριμένο topic από ανθρώπους που έχουν κάνει ακριβώς το ίδιο. τελικά τι από τα δύο ισχύει? μήπως οι περιπτώσεις που αναφέρονται στο link που έδωσες είναι μεμονωμένες?

Στις ειδήσεις ακούς συγκεντρωτικά για τα τροχαία που συμβαίνουν, υπάρχει τελικά κόσμος που φτάνει μια χαρά στο σπίτι του; τι από τα δύο ισχύει, ποιο αποτελεί την συντριπτική πλειοψηφία στο σύνολο των οδηγών και να πάρουμε τελικά αμάξι;

If you catch my drift :-)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, χωρίς να θέλω να σας τρελάνω, πριν 2 ώρες έκανα 2 αγορές μέσω paypal, η μια μάλιστα ήταν ηλεκτρονικός κωδικός για Psn οπότε τον πήρα ήδη, η άλλη από ebay. Χρησιμοποίησα κάρτα της hsbc, μάλιστα με πήραν και τηλέφωνο από την τράπεζα για να επιβεβαιώσουν τη συναλλαγή. :-) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παίδες, χωρίς να θέλω να σας τρελάνω, πριν 2 ώρες έκανα 2 αγορές μέσω paypal, η μια μάλιστα ήταν ηλεκτρονικός κωδικός για Psn οπότε τον πήρα ήδη, η άλλη από ebay. Χρησιμοποίησα κάρτα της hsbc, μάλιστα με πήραν και τηλέφωνο από την τράπεζα για να επιβεβαιώσουν τη συναλλαγή. :-)

Screenshot or didn't happen :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από eurobank(visa+mastercard πιστωτικές) δεν περνάει:

digitalocean

webtropia

amazon cloud services

namecheap

odin (parallels)

και μπορώ να πω μια μια σχετική μικρή σιγουριά και hetzner (αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος ότι ήταν eurobank η κάρτα που δοκιμάσαμε)

 

θα πρότεινα καλύτερα να γράφαμε μονο αυτά που ΠΕΡΝΑΝΕ

τι λες?;

 

hetzner σου περασε?

Πάντως σε μένα που το balance είναι σε ευρω, κάνω κανονικά αγορές σε άλλα νομίσματα. Αρα δεν ισχυει το παραπάνω σιγουρότατα!

 

φίλε έχουν φαγωθεί κάποιοι με αυτά τα πεπαλαιωμένα που χει γραμμένα σε κάποιες "γωνιές" του το PAYPAL και δεν θέλουν να επικαιροποιήσουν τις γνώσεις τους δυστυχώς :(

 

αρχίζω να κβαίνω εύκολα γτ φτάσαμε εδώ που φτάσαμε με τα μυαλά που κουβαλάνε ορισμένοι

 

αλλά προχωράμε με αυτούς που κβαίνουν τις συνθήκες των εποχών! :)

 

«Πότε θα επιτραπούν οι συναλλαγές μέσω paypal και καρτών προπληρομένων ή visa για αγορές και συναλλαγές με το εξωτερικό».

 

Οι πληροφορίες που έρχονται από το τραπεζικό σύστημα είναι ότι οι συναλλαγές με ελληνικές πιστωτικές κάρτες, αλλά και μέσα από το paypal, θα «ξεκλειδώσουν» πάλι, μόνο όταν επέλθει οριστικά η συμφωνία.

 

 

η οριστική, της οριστικέως :) την οριστικούλα, ώ οριστικέα!

 

χα χα χα χα

 

το άλλο με τον τοτό ήξερα γω παίδες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, χωρίς να θέλω να σας τρελάνω, πριν 2 ώρες έκανα 2 αγορές μέσω paypal, η μια μάλιστα ήταν ηλεκτρονικός κωδικός για Psn οπότε τον πήρα ήδη, η άλλη από ebay. Χρησιμοποίησα κάρτα της hsbc, μάλιστα με πήραν και τηλέφωνο από την τράπεζα για να επιβεβαιώσουν τη συναλλαγή. :-)

 

μόλις προσπάθησα να αγοράσω προιόν από το ebay με κόστος 1.80 ευρώ μέσω paypal αλλά δεν μπόρεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Screenshot or didn't happen :P

 

αμάν με τα screenshot

ο άλλος την έκανε την δουλειά του και το ανέφερε για να βοηθήσει την κατάσταση

πιστευω πρέπει να μας πει μην τυχόν είχε υπόλοιπο στο balance του

 

πάντως προσωπικά μου κάνει εντύπωση που γράφει για καρτα HSBC οπότε ειναι πιθανό να τα κατάφερε το παλικάρι χωρίς χρήματα στο balance paypal του!!!

 

έχει άλλος κανεις καρτα HSBC?

νομίζω έχει κλεισει πλεον στην Ελλάδα, την εξαγόρασαν ή διατηρεί κπ κατάστημα στο κεντρο?

Παίδες, χωρίς να θέλω να σας τρελάνω, πριν 2 ώρες έκανα 2 αγορές μέσω paypal, η μια μάλιστα ήταν ηλεκτρονικός κωδικός για Psn οπότε τον πήρα ήδη, η άλλη από ebay. Χρησιμοποίησα κάρτα της hsbc, μάλιστα με πήραν και τηλέφωνο από την τράπεζα για να επιβεβαιώσουν τη συναλλαγή. :-)

 

φίλε από ebay αγόρασες μήπως απευθείας με κάρτα ίσως?

λέω μήπως επειδή ειναι επιτρεπτή γιαυτους κατηγορίες ειναι αυτός ο λόγος που στο ενέκριναν τηλεφωνικα!

καλοριζικες οι αγορές!

μόλις προσπάθησα να αγοράσω προιόν από το ebay με κόστος 1.80 ευρώ μέσω paypal αλλά δεν μπόρεσα.

 

έχεις HSBC φίλε?

 

από paypal πάντως δεν νομίζω!

μάλλον θα αγορασε από την καρτα απευθείας...

 

αν θυμάμαι καλά η καρτα που μπορεις να ψωνισεις δεν πρέπει να υπαρχει συνδεδεμένη στο δικό σου ή κπ άλλο paypal

αν θυμαται κπ καλύτερα ας μας διαφωτίσει

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθούσα και μέσα στη βδομάδα αλλά δεν την έπαιρνε. Δεν είχα balance στο paypal. Όσον αφορά την αγορά του ebay, μου κράτησε το κλασσικό 1,5 ευρώ για να κάνει πρώτα verify, οπότε Δευτέρα Τρίτη θα την ολοκληρώσω. Προφανώς και δεν έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα με τις κάρτες, απλά σε εμένα λειτούργησε και είπα να το γράψω, ίσως έχει να κάνει με την τράπεζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθούσα και μέσα στη βδομάδα αλλά δεν την έπαιρνε. Δεν είχα balance στο paypal. Όσον αφορά την αγορά του ebay, μου κράτησε το κλασσικό 1,5 ευρώ για να κάνει πρώτα verify, οπότε Δευτέρα Τρίτη θα την ολοκληρώσω. Προφανώς και δεν έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα με τις κάρτες, απλά σε εμένα λειτούργησε και είπα να το γράψω, ίσως έχει να κάνει με την τράπεζα.

 

αν θες φίλε απαντησε μου στις απορίες:

 

λειτουργει ακόμα HSBC στην Ελλαδα?

έχει κρατήσει κπ καταστηματα σε κεντρικες πολεις?

ή την εξαγόρασε κπ άλλη?

 

αρα εσύ προς το παρων έχεις καταφέρει να συνδεσεις την καρτα HSBC με το PAYPAL

και να αγοράσεις στο PSN

σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και έχει να κάνει με την τράπεζα. Η τράπεζα αυτη πιθανότατα δεν υπόκειται στους ιδιους κεφαλαιακούς περιορισμούς .

Σημειώνω ενδεικτικά ότι αν θες να στείλεις έμβασμα σε λογαριασμο που τηρείται σε αυτη πρέπει να το εγκρίνει η επιτροπή έγκρισης τραπεζικών συναλλαγων!! Εννοώ από Ελληνική τράπεζα (π.χ. Εθνική, Πειραιώς κλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...