Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως αν ψάξετε λίγο θα βρείτε μικρά μαγαζιά με καλούδια που φέρνουμε από Κίνα (κι άλλες χώρες) σε τιμές παραπλήσιες, μερικές φορές και οριακά πιο φθηνά. Όρεξη να'χετε. Δεν υπάρχουν μόνο αυτοί που αισχροκερδούν κι ούτε είναι τα πράγματα όπως ήταν πριν 10 χρόνια.

 

ωραίος!

αν θες ανέρτησε τα

δεν πιστευω να θεωρηθει διαφήμιση αν υπάρχουν τέτοιες λύσεις να τις προτιμούσαμε αυτοι που ψάχνουν εξειδικευμένα πραματάκια

εξάλλου αν είναι διάφορα δεν μπορει να ισχυριστεί κπ ότι προωθείς κπ συγκεκριμένο θεωρώ...

οπότε ουδέν κακό αμιγές καλού :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν θες φίλε απαντησε μου στις απορίες:

 

λειτουργει ακόμα HSBC στην Ελλαδα?

έχει κρατήσει κπ καταστηματα σε κεντρικες πολεις?

ή την εξαγόρασε κπ άλλη?

 

αρα εσύ προς το παρων έχεις καταφέρει να συνδεσεις την καρτα HSBC με το PAYPAL

και να αγοράσεις στο PSN

σωστά?

Η hsbc έχει ακόμα κάποια καταστήματα, τουλάχιστον στην Αθήνα. Δεν έχει εξαγοραστεί, απλά έχει μείνει στην Ελλάδα ως κομμάτι της Αγγλικής. Την κάρτα την πήρα από διαδικτυακό ελληνικό μαγαζί που πουλάει λίγο πιο φθηνά, και δέχεται πληρωμή μόνο μέσω paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή η λίστα μπορεί να προστεθεί στο πρώτο post με bold γράμματα. έτσι, όταν κάποιος μπαίνει στο topic αυτό για πρώτη φορά θα βλέπει την λίστα και άλλες σημαντικές πληροφορίες με αποτέλεσμα να σταματήσουμε να βλέπουμε ξανά και ξανά post του στυλ "γιατί δεν δουλεύει το paypal? έκλεισε στην Ελλάδα?"

 

 

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΙΔΕΑ!

 

γτ αφενος αρκετοι παραπονούνται που διαβαζουν τα ίδια & τα ιδια

και αφετερου αυτοί που μπαίνουν να ενημερωθούν ρωτάνε κτ μετά τουςκράζουμε ενώ το νήμα απαριθμει παμπολλες σελίδες & νοιώθουν άσχημα που ρώτησαν κιόλας

 

αν μπορεί η διαχείριση ας το φτιάξει για το καλό όλης της κοινότητας & για την ευρυθμη λειτουργία του νήματος που βοηθά πολύ κόσμο αφού το επίσημο κράτος & οι απαντήσεις των τραπεζών δεν μας καλύπτουν :(

Η hsbc έχει ακόμα κάποια καταστήματα, τουλάχιστον στην Αθήνα. Δεν έχει εξαγοραστεί, απλά έχει μείνει στην Ελλάδα ως κομμάτι της Αγγλικής. Την κάρτα την πήρα από διαδικτυακό ελληνικό μαγαζί που πουλάει λίγο πιο φθηνά, και δέχεται πληρωμή μόνο μέσω paypal.

 

το ελληνικό μαγαζί σε κανε ΑΡΧΟΝΤΑ άρα ;)

ωραίος ο παίκτης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

φίλε έχουν φαγωθεί κάποιοι με αυτά τα πεπαλαιωμένα που χει γραμμένα σε κάποιες "γωνιές" του το PAYPAL και δεν θέλουν να επικαιροποιήσουν τις γνώσεις τους δυστυχώς :(

 

αρχίζω να κβαίνω εύκολα γτ φτάσαμε εδώ που φτάσαμε με τα μυαλά που κουβαλάνε ορισμένοι

 

αλλά προχωράμε με αυτούς που κβαίνουν τις συνθήκες των εποχών! :)

 

 

Τα links που παρέθεσαν κάποιοι από forum στο paypal με 100 ανθρώπους που δε μπορούν να χρησιμοποιήσουν το balance τους τα είδες;

Ορίστε και ένα πιο πρόσφατο με κάποιον από το Μάρτιο του 2015 να λέει πάλι πως δε μπορούσε να το κάνει (τελευταίο ποστ):

https://www.paypal-community.com/t5/About-Payments/Walmart-com-wont-use-my-paypal-balance/m-p/867547/highlight/true#M23404

 

Δεν τρελλαθήκαμε και βγάζουμε πράγματα από το μυαλό μας, ούτε πάμε με πεπαλαιωμένα!

Άντε μπράβο, όλο κρίσεις να κάνουμε χωρίς να ξέρουμε!!

Αν λειτουργεί σε σένα, συγχαρητήρια!

Υπάρχουν άνθρωποι στους οποίους δε λειτουργεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα links που παρέθεσαν κάποιοι από forum στο paypal με 100 ανθρώπους που δε μπορούν να χρησιμοποιήσουν το balance τους τα είδες;

Ορίστε και ένα πιο πρόσφατο με κάποιον από το Μάρτιο του 2015 να λέει πάλι πως δε μπορούσε να το κάνει (τελευταίο ποστ):

https://www.paypal-community.com/t5/About-Payments/Walmart-com-wont-use-my-paypal-balance/m-p/867547/highlight/true#M23404

 

Δεν τρελλαθήκαμε και βγάζουμε πράγματα από το μυαλό μας, ούτε πάμε με πεπαλαιωμένα!

Άντε μπράβο, όλο κρίσεις να κάνουμε χωρίς να ξέρουμε!!

Αν λειτουργεί σε σένα, συγχαρητήρια!

Υπάρχουν άνθρωποι στους οποίους δε λειτουργεί!

 

το καλύτερο σε όλες τις περιπτώσεις ειναι να επικοινωνεις με τον εκάστοτε!

 

μαρτιος και επικαιροποιημένο δεν νομιζω ναναι :(

τελη ιουνη ψωνίζαμε και 1/7/2015 μπηκαν τα capital controls

για σκέψου τα πόσο γρήγορα αλλάζουν ολα στην εποχή μας

 

το paypal έχει ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ύλη μεσα που δεν προλαβαίνει να αλλάζει τα γραφόμενα

αστα να πάνε γενικοτερα

 

δεν υπάρχει λόγος να τρωγόμαστε :)

Για webhosting στο namecheap.com δεν πέρασε η κάρτα Πειραιώς.

Τα amazon ευρωπαικά εννοείς όχι το co.uk αλλα τα υπολοιπα

Το psn store λειτουργεί; Γιατι το xbox store σίγουρα δε λειτουργεί.

 

αυτό που έχει αναφερθει από κπ είναι και amazon.co.uk

αλλα και it, es κλπ

japan δεν εχει καταφερει κανείς

 

@valdazzar πίστεψε με έχω διαβάσει όλες τις σελίδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαρτιος και επικαιροποιημένο δεν νομιζω ναναι :(

 

Δεν σε καλύπτει ο Μάρτιος βλέπω.

2 Αυγούστου (πριν 6 μέρες) σε καλύπτει; ;)

 

https://www.paypal-community.com/t5/About-Payments/we-re-sorry-but-we-can-t-send-your-payment-right-now/td-p/990479

 

Ενας είχε το ίδιο πρόβλημα και του απαντάει κάποιος:

 

If you are sending in another currency then you can't use funds in your paypal account balance unless you have that currency in there.

 

 

Δεν έχω καταλάβει και γω τί γίνεται με αυτό το θέμα, πάντως από προσωπική εμπερία , χρήματα από το balance μου μπόρεσα και έστειλα ΜΟΝΟ όταν η αγορά ήταν στο ίδιο νόμισμα με το balance!

Γι'αυτό και το ανέφερα σε εκείνον που δε μπορούσε να πληρώσει από balance, μήπως του συνέβαινε κάτι παρόμοιο όπως σε μένα και 100δες άλλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάει πρώτα το balance μετά την πιστωτική που έχεις δώσει σαν primary και κάνει την σούμα αν δεν φτάνουν ούτε τότε τα € σε απορρίπτει.

Και αμα γινει refund τα ξαναμιραζει απο εκει που τα πηρε??\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αμα γινει refund τα ξαναμιραζει απο εκει που τα πηρε??\

 

Ακριβώς. Υποχρεωτικά. Δεν μπορείς να ζητήσεις να στα βάλουν στο balance όλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε καλύπτει ο Μάρτιος βλέπω.

2 Αυγούστου (πριν 6 μέρες) σε καλύπτει; ;)

 

https://www.paypal-community.com/t5/About-Payments/we-re-sorry-but-we-can-t-send-your-payment-right-now/td-p/990479

 

Ενας είχε το ίδιο πρόβλημα και του απαντάει κάποιος:

 

 

Δεν έχω καταλάβει και γω τί γίνεται με αυτό το θέμα, πάντως από προσωπική εμπερία , χρήματα από το balance μου μπόρεσα και έστειλα ΜΟΝΟ όταν η αγορά ήταν στο ίδιο νόμισμα με το balance!

Γι'αυτό και το ανέφερα σε εκείνον που δε μπορούσε να πληρώσει από balance, μήπως του συνέβαινε κάτι παρόμοιο όπως σε μένα και 100δες άλλους.

Εγώ ήμουν ο πρώτος που διατύπωσε αυτή την απορία αρκετες σελίδες πίσω στο παρών νήμα (σελ.83)

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-83

πάντα βέβαια προς χάριν της ενημέρωσης όλων  παρόλα αυτά κάποιοι μάγκες εδώ μέσα παντογνώστες με τη γνωστή τακτική που τους χαρακτηρίζει "'εκλεισαν" το θέμα.

Τώρα απλά γελάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Υποχρεωτικά. Δεν μπορείς να ζητήσεις να στα βάλουν στο balance όλα

Επειδη ειναι να παρω ενα μεγαλο refund θα ζητησω απο τον πωλητη να μου τα στειλει στο balance γινεται αυτο ετσι? Παρολο που η αγορα εγινε απο καρτα οχι απο balance. Αλλιως σαν family and friends  θα τον πω αμα δεν γινεται θα δεχτει ή δεν ειναι καλημενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειναι να παρω ενα μεγαλο refund θα ζητησω απο τον πωλητη να μου τα στειλει στο balance γινεται αυτο ετσι? Παρολο που η αγορα εγινε απο καρτα οχι απο balance. Αλλιως σαν family and friends  θα τον πω αμα δεν γινεται θα δεχτει ή δεν ειναι καλημενος?

 

Δεν κανονίζει ο seller που θα σου επιστρέψει το refund. Σκέψου ότι ο πωλητής βλέπει απλά ένα κουμπάκι που λέει refund και το πατάει.

 

Δεν νομίζω να το δεχτεί καθώς:

α) δεν θα γλιτώσει ο listing fee (πράγμα που συνήθως συμβαίνει στα refunds αν μιλάμε για ebay sale)

β) Δεν θα γλιτώσει το transaction fee (από την συναλλαγή του paypal)

γ) Θα χρεωθεί και το transaction fee από το "family and friends" transfer

 

Εγώ προσωπικά αν ήμουν ο πωλητής δεν θα έμπαινα σε αυτή την διαδικασία. Αλλά μπορείς να δοκιμάσεις να του το ζητήσεις. Δεν έχεις τίποτα να χάσεις  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα πολλές φορές την τελευταία ώρα να κάνω αγορά από την επίσημη μπουτίκ της Γιουβέντους με δύο κάρτες της Πειραιώς... Καμία επιτυχία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον καταφερα και εβαλα 200 ευρω balance σε paypal μεσω γνωστου στην Αμερικη, τα αποδεχτηκα και εμφανιζονται στον λογαριασμο μου κανονικα, και ειμαι και verified.

 

Παρολα αυτα παω να αγορασω κατι και συνεχιζει να μου βγαζει το μηνυμα.

Link a card to make an instant payment

 

Τι κανω τωρα; Πως θα χρησιμοποιησω το balance? Μηπως πρεπει να περασουν καποιες μερες απο οταν ελαβα την πληρωμη μεχρι να αρχισω να ξοδευω;

 

 

Το ιδιο θεμα ειχα και εγω (για αγορα στο ebay) και τελικα απο οτι καταλαβα η μονη λυση ειναι να χρησιμοποιησεις το send money του paypal για οπου θελει να πληρωσεις.Π.χ για το ebay ζητησα το mail του seller για να του στειλω απευθειας τα λεφτα.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν ειναι λυση αυτη. Οι υπηρεσιες που με ενδιαφερουν ειναι τελειως αυτοματοποιημενες και δεν δεχονται αλλο τροπο.

 

Χρειαζομαι περισσοτερη βοηθεια, στις ρυθμισεις του λογαριασμου λεει

 

Debit and credit cards
I want to pay my online transactions with my debit or credit card.
 
Πως το αλλαζω αυτο σε πρωτη επιλογη να πληρωνεται απο το balance?

Μια ιδέα.

Μήπως δεν μπορείτε να αγοράσετε με balance γιατί δεν φτάνουν τα χρήματα για την μετατροπή;Κοιτάξτε το και αυτό.

 

εχω  200 ευρω balance κι εχω δοκιμασει μεχρι και 20 ευρω συναλλαγη και δεν τη δεχεται, συνεχιζει να ζητα καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΟΣΩΝ ΘΕΛΟΥΝ moneysafecard voucher

 

τα μηχανήματα που "βγάζουν" πλέον voucher τους ειναι τα εξής:

 

cardlink

verofone

 

οπότε καλό ειναι να κάνετε μερικά τηλεφωνάκια πρώτα προτού ξεκινήσετε να πάτε να αγοράσετε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...