Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά

Εεεε ήθελα να ρωτήσω για το money safe:

1)εεε θέλω να βγάλω μια κάρτα τέτοια πως θα γίνει π.χ μπαίνω στο σιτε τους και πάω να κάνω εγγραφή και μου ζητάει αριθμους κάρτας

2)θα δουλέψει λογο τον capital control; (π.χ PayPal)

3)πόσο κρατάει προμήθεια αυτή; και ειναι αξιόπιστη έτσι;

4)Κάπου διάβασα στην σελίδα τους οτι με μια 10ευρη κανείς ενεργοποιήσει κάρτας online και σου την στέλνουν ταχυδρομικά εεεε μήπως μπορείς να την χρησιμοποιήσεις εικονικά με το που την ενεργοποιήσεις;

Και 5)τι ακριβώς ειναι αυτή ηηη κάρτα απο που κρατεί η σκούφια της χαχααχ τη δεσμεύσεις έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον μολις καταφερα και εκανα πληρωμη σε USD με paypal

 

Πριν χλεβασει κανεις για ευρω-δολαριο διαβαστε προσεκτικα:

 

ειμαι διακοπες σε public wifi και χρειαζομαι οπωσδηποτε VPN για να συνεχισω να δουλευω, λοιπον δοκιμασα σε

- privateinternetaccess

- proxify

- ivpn

 

απο αυτα το δεχτηκε τελικα το ivpn ΜΟΝΟ με εδρα τη Μαλτα ενω τα αλλα δυο ειναι ΗΠΑ

 

Η αλλη διαφορα ηταν στη σελιδα: οι δυο προηγουμενες ηταν το login σε ολη τη σελιδα και στου ivpn η σελιδα χωρισμενη και το login δεξια

 

ΥΓ εχω balance στο paypal για οσους δεν διαβασαν παραπανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν βαζουν ενα ημερησιο πλαφον ωστε να εξυπηρετηθει ενα μεγαλο ποσοστο των καταναλωτων..

Ανταυτου μου βαζουν συγκεκριμενες κατηγοριες μαγαζιων/εταιριων ασχετα μεταξυ τους.. 
Να πω για εισιτηρια κτλ να παει στο διαολο , μπορει να θεωρηθουν επιτακτικη αναγκη σε καποιες περιπτωσεις.

Αλλα τα βιβλια και η μουσικη γιατι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν βαζουν ενα ημερησιο πλαφον ωστε να εξυπηρετηθει ενα μεγαλο ποσοστο των καταναλωτων..

Ανταυτου μου βαζουν συγκεκριμενες κατηγοριες μαγαζιων/εταιριων ασχετα μεταξυ τους.. 

Να πω για εισιτηρια κτλ να παει στο διαολο , μπορει να θεωρηθουν επιτακτικη αναγκη σε καποιες περιπτωσεις.

Αλλα τα βιβλια και η μουσικη γιατι? 

 

συμφέροντα φίλε ΞΕΚΑΘΑΡΟ ειναι πλέον!

 

σαφώς και ειναι επιτακτική ανάγκη τα εισιτηρια τα ξενοδοχεία και οι ενοικιάσεις οχημάτων για τα φτωχαδάκια και τους πολιτικους που πηγαινοέρχονται ΕΞΩ να του τα κοβαν τα κακομοιρα τα παιδάκια πως εξυπηρετούνταν αυτοί μετά?; :)

τα βιβλία και η μουσική προφανώς είναι γιατι σου λεει ελεύθερη δωρεάν παιδεία και ψυχαγωγία!

 

ΣΥΜΦΩΝΩ απολυτα μαζί σου να βαζαν ένα προσωπικό πλαφόν για τον καθένα μας αλλά μάλλον καλυτερα εβδομαδιαίο ή μηνιαίο για να ναι μεγαλύτερο ίσως και να μπορείς να κανεις 1 μεγάλη αγορά μεσα σε 1 διαστημα ή πολλες μικρές ανάλογα τι είναι αυτό που έχεις περισσότερο ανάγκη

 

του καθενος οι ανάγκες διαφέρουν και δεν είναι ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ αυτό που ζουμε τελευταία

 

και το σίχαμα κι η ειρωνεία πιστεύω είναι ότι πολεμάγαμε έως και φαγωθηκαμε γιαυτο το ΕΥΡΩ αμαν πια και τώρα δεν μπορούμε ούτε απο χώρες της Ε.Ε. να αγοράσουμε!!!

 

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΑΚΥΒΕΥΜΑ ΛΟΙΠΟΝ?;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μολις καταφερα και εκανα πληρωμη σε USD με paypal

 

Πριν χλεβασει κανεις για ευρω-δολαριο διαβαστε προσεκτικα:

 

ειμαι διακοπες σε public wifi και χρειαζομαι οπωσδηποτε VPN για να συνεχισω να δουλευω, λοιπον δοκιμασα σε

- privateinternetaccess

- proxify

- ivpn

 

απο αυτα το δεχτηκε τελικα το ivpn ΜΟΝΟ με εδρα τη Μαλτα ενω τα αλλα δυο ειναι ΗΠΑ

 

Η αλλη διαφορα ηταν στη σελιδα: οι δυο προηγουμενες ηταν το login σε ολη τη σελιδα και στου ivpn η σελιδα χωρισμενη και το login δεξια

 

ΥΓ εχω balance στο paypal για οσους δεν διαβασαν παραπανω

 

επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα σωστά, έχεις ευρώ σε paypal balance και δεν μπορούσες να κάνεις αγορά με το paypal balance σου σε USD, σωστά? και για να το καταφέρεις συνδέθηκες στο paypal μέσω ivpn και τελικά το κατάφερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν ειναι λυση αυτη. Οι υπηρεσιες που με ενδιαφερουν ειναι τελειως αυτοματοποιημενες και δεν δεχονται αλλο τροπο.

 

Χρειαζομαι περισσοτερη βοηθεια, στις ρυθμισεις του λογαριασμου λεει

 

Debit and credit cards
I want to pay my online transactions with my debit or credit card.
 
Πως το αλλαζω αυτο σε πρωτη επιλογη να πληρωνεται απο το balance?

 

εχω  200 ευρω balance κι εχω δοκιμασει μεχρι και 20 ευρω συναλλαγη και δεν τη δεχεται, συνεχιζει να ζητα καρτα

 

Κι εγώ δυσκολευόμουν να χρησιμοποιήσω το balance που μου έστειλε φίλος από Αμερική (σε usd φυσικά), και μου ζητούσα κάρτα. Βέβαια όπως κατάλαβα αργότερα, προσπαθούσα να αγοράσω υπηρεσία που γίνονταν αυτόματα pay κάθε μήνα, δημιουργώντας έτσι ένα invoice στο paypal, και φυσικά αφού δε μπορούσε να χρησιμοποιήσει την κάρτα και να δημιουργήσει το invoice, απέρριπτε τη συναλλαγή. Έβγαλα άκρη και πλήρωσα κανονικά σε ευρώ (από δολάρια), όταν επέλεξα υπηρεσία που δε δημιουργεί invoice. Πάντως είναι γεγονός πως μια χαρά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το balance σου σε ότι νόμισμα θέλεις, το paypal κάνει αυτόματα τη μετατροπή, αρκεί φυσικά να μην υπάρχουν θεματάκια όπως μου έτυχε σε μένα. (Που δεν έφταιγε το balance που ήταν σε usd, αλλά το invoice...)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις μου έστειλαν 10 ευρώ στο paypal balance από Γερμανία και αγόρασα από ebay ένα αντικείμενο αξίας 7 USD. με άλλα λόγια είχα ευρώ στο paypal balance μου και έκανα μια αγορά σε αμερικάνικα δολάρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)εεε θέλω να βγάλω μια κάρτα τέτοια πως θα γίνει π.χ μπαίνω στο σιτε τους και πάω να κάνω εγγραφή και μου ζητάει αριθμους κάρτας

2)θα δουλέψει λογο τον capital control; (π.χ PayPal)

3)πόσο κρατάει προμήθεια αυτή; και ειναι αξιόπιστη έτσι;

4)Κάπου διάβασα στην σελίδα τους οτι με μια 10ευρη κανείς ενεργοποιήσει κάρτας online και σου την στέλνουν ταχυδρομικά εεεε μήπως μπορείς να την χρησιμοποιήσεις εικονικά με το που την ενεργοποιήσεις;

Και 5)τι ακριβώς ειναι αυτή ηηη κάρτα απο που κρατεί η σκούφια της χαχααχ τη δεσμεύσεις έχει;

1. πας αγοράζεις κάρτα των 10 ευρώ και κανεις εγγραφή στη σελίδα που χθες

2. ναι εφόσον είναι UK card

3. Πολύ προμήθεια. Θέλει 10 ευρώ να ανοίξεις λογαριασμό και 10 να κλείσεις. 1.5 ευρώ συνδρομή κάθε μήνα, 4% προμήθεια φόρτιστης και 3.5% προμήθεια αλλαγής νομίσματος.

4. Οχι, περιμένεις να σου έρθει

5. Καμία δέσμευση για απλές χρήσεις. 

 

Για ότι θες εχουν online εξυπηρετηση στα Ελληνικά στο site τους. Προσωπικά παρήγγειλα εχθές γιατί πιστεύω οτι οι περιορισμοί δεν θα φύγουν γρήγορα - γιατί δεν τους νοιάζει το θέμα. Αμα εξαιρέσεις τα 20ευρώ στο χρόνο βγαίνει 18 ευρώ+ 7.5% προμήθεια (αν αγοράσεις στο ίδιο νόμισμα δεν κρατάνε).

 

Αν αγοράσεις αρκετά μικροπραγματάκια ή κάτι μεγάλο ήδη έβγαλες τα χαμένα χρήματα. Αν τώρα πιστεύεις οτι αύριο μεθαύριο θα λυθεί το πρόβλημα καλύτερα είναι να περιμένεις.

 

¨Οσον αφορά το θέμα ταξιδάκι σε Βουλγαρία κτλ υπάρχει διπλό πρόβλημα αν σου ανοιξουν λογαριασμό. 1ον οτι δεν ειναι και τόσο αξιοπιστες οι τραπεζες τους αλλα και επίσης αν βαλεις μια φορά λεφτά μετά για να ξαναφορτίσεις δεν γινεται μεσω Ιντερνετ αρα πρεπει να πας εκει. 2ον ακουγεται οτι θα μπει και μεγαλος φορος επαναπατρισμου αρα αν βγαλεις εξω λεφτα και θες να τα ξαναφερεις μπορει να χαθουν πολλα στην πορεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν βαζουν ενα ημερησιο πλαφον ωστε να εξυπηρετηθει ενα μεγαλο ποσοστο των καταναλωτων..

Ανταυτου μου βαζουν συγκεκριμενες κατηγοριες μαγαζιων/εταιριων ασχετα μεταξυ τους.. 

Να πω για εισιτηρια κτλ να παει στο διαολο , μπορει να θεωρηθουν επιτακτικη αναγκη σε καποιες περιπτωσεις.

Αλλα τα βιβλια και η μουσικη γιατι? 

Εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω πώς γίνονται κάποιες αγορές εκτός από τις κατηγορίες που επιτρέπονται.

 

- Είναι glitch του συστήματος;

- Έχουν βάλει συγκεκριμένα μαγαζιά σε λάθος κατηγορία;

- επιτρέπουν αγορές από συγκεκριμένα μαγαζιά;

Τί συμβαίνει;

 

Γιατί εγώ μπόρεσα να πάρω κάποια Bluray από Αμερική και Αγγλία, αλλά δε μπορώ από Ασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τις κάρτες paysafe ισχύει ό,τι και με το paypal; δηλαδή πλήρης απαγόρευση για αγορά από το εξωτερικό (π.χ πληρωμή συνδρομής σε κάποιον hoster )

 

Δες εδω: http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-131?do=findComment&comment=54192008

Εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω πώς γίνονται κάποιες αγορές εκτός από τις κατηγορίες που επιτρέπονται.

 

- Είναι glitch του συστήματος;

- Έχουν βάλει συγκεκριμένα μαγαζιά σε λάθος κατηγορία;

- επιτρέπουν αγορές από συγκεκριμένα μαγαζιά;

Τί συμβαίνει;

 

Γιατί εγώ μπόρεσα να πάρω κάποια Bluray από Αμερική και Αγγλία, αλλά δε μπορώ από Ασία;

 

Γενικά το σύστημα τους βασίζεται σε κωδικούς εμπόρων (Mcc). Αυτο σημαίνει ότι έχουν επιτρεπτά ηλεκτρονικά καταστήματα από τα οποία επιτρέπεται να ψωνίσεις και άλλα που δεν επιτρέπεται. Από ότι φαίνεται δε χρησιμοποιεί η κάθε τράπεζα του ίδιους κωδικούς αποκλεισμού γιαυτο και κάποιες κάρτες περνάνε και κάποιες όχι. Επίσης υπενθυμίζω το ημερησιο όριο που αν πιαστεί τότε σταματάνε οι αγορές ακόμα και από τα επιτρεπόμενα καταστήματα.

Και προφανως υπάρχουν και άλλα δεδομένα που δεν τα γνωρίζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το σύστημα τους βασίζεται σε κωδικούς εμπόρων (Mcc). Αυτο σημαίνει ότι έχουν επιτρεπτά ηλεκτρονικά καταστήματα από τα οποία επιτρέπεται να ψωνίσεις και άλλα που δεν επιτρέπεται. Από ότι φαίνεται δε χρησιμοποιεί η κάθε τράπεζα του ίδιους κωδικούς αποκλεισμού γιαυτο και κάποιες κάρτες περνάνε και κάποιες όχι. Επίσης υπενθυμίζω το ημερησιο όριο που αν πιαστεί τότε σταματάνε οι αγορές ακόμα και από τα επιτρεπόμενα καταστήματα.

Και προφανως υπάρχουν και άλλα δεδομένα που δεν τα γνωρίζουμε

 

Οπότε οι τράπεζες δρουν παράνομα τώρα, αφού δεν επιτρέπονται αγορές (εκτός από τις γνωστές κατηγορίες), αλλά αυτές τις επιτρέπουν σε κάποια συγκεκριμένα καταστήματα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δυσκολευόμουν να χρησιμοποιήσω το balance που μου έστειλε φίλος από Αμερική (σε usd φυσικά), και μου ζητούσα κάρτα. Βέβαια όπως κατάλαβα αργότερα, προσπαθούσα να αγοράσω υπηρεσία που γίνονταν αυτόματα pay κάθε μήνα, δημιουργώντας έτσι ένα invoice στο paypal, και φυσικά αφού δε μπορούσε να χρησιμοποιήσει την κάρτα και να δημιουργήσει το invoice, απέρριπτε τη συναλλαγή. Έβγαλα άκρη και πλήρωσα κανονικά σε ευρώ (από δολάρια), όταν επέλεξα υπηρεσία που δε δημιουργεί invoice. Πάντως είναι γεγονός πως μια χαρά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το balance σου σε ότι νόμισμα θέλεις, το paypal κάνει αυτόματα τη μετατροπή, αρκεί φυσικά να μην υπάρχουν θεματάκια όπως μου έτυχε σε μένα. (Που δεν έφταιγε το balance που ήταν σε usd, αλλά το invoice...)

 

πες τα ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!

και το λέω τόσο εμφατικά γιατί η δουλειά του PAYPAL που τα κονομάει ειναι ΚΑΙ αυτή να τα παίρνει από τις μετατροπές

γτ να τις απερριπτε ή να τις έφραζε ή να μην τις διευκόλυνε, χαζοί είναι?;

θα θελα ένα λογικό επιχείρημα απ'αυτούς που λενε τα αντίθετα......

 

1. πας αγοράζεις κάρτα των 10 ευρώ και κανεις εγγραφή στη σελίδα που χθες

2. ναι εφόσον είναι UK card

3. Πολύ προμήθεια. Θέλει 10 ευρώ να ανοίξεις λογαριασμό και 10 να κλείσεις. 1.5 ευρώ συνδρομή κάθε μήνα, 4% προμήθεια φόρτιστης και 3.5% προμήθεια αλλαγής νομίσματος.

4. Οχι, περιμένεις να σου έρθει

5. Καμία δέσμευση για απλές χρήσεις. 

 

Για ότι θες εχουν online εξυπηρετηση στα Ελληνικά στο site τους. Προσωπικά παρήγγειλα εχθές γιατί πιστεύω οτι οι περιορισμοί δεν θα φύγουν γρήγορα - γιατί δεν τους νοιάζει το θέμα. Αμα εξαιρέσεις τα 20ευρώ στο χρόνο βγαίνει 18 ευρώ+ 7.5% προμήθεια (αν αγοράσεις στο ίδιο νόμισμα δεν κρατάνε).

 

Αν αγοράσεις αρκετά μικροπραγματάκια ή κάτι μεγάλο ήδη έβγαλες τα χαμένα χρήματα. Αν τώρα πιστεύεις οτι αύριο μεθαύριο θα λυθεί το πρόβλημα καλύτερα είναι να περιμένεις.

 

¨Οσον αφορά το θέμα ταξιδάκι σε Βουλγαρία κτλ υπάρχει διπλό πρόβλημα αν σου ανοιξουν λογαριασμό. 1ον οτι δεν ειναι και τόσο αξιοπιστες οι τραπεζες τους αλλα και επίσης αν βαλεις μια φορά λεφτά μετά για να ξαναφορτίσεις δεν γινεται μεσω Ιντερνετ αρα πρεπει να πας εκει. 2ον ακουγεται οτι θα μπει και μεγαλος φορος επαναπατρισμου αρα αν βγαλεις εξω λεφτα και θες να τα ξαναφερεις μπορει να χαθουν πολλα στην πορεία...

 

1. ή βλέπεις ανάλογα που είσαι που έχει καταστήματα στην περιοχή σου που δίνουν ΚΑΡΤΕΣ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ βρίσκεις τηλέφωνο στο google κι ενημερώνεσαι πότε θαχουν, για αθήνα έχουν πει μεσοβδόμαδα ότι θα φέρουν :) απ'τον 1 μηνα του ιντερνετικού πολύ καλύτερα!

έχει 3 σημεία στην Αθήνα. μετά Κορινθο, Ξάνθη, Ρόδο & Κρήτη

τικάρετε στο χάρτη: Card and Voucher για να δείτε που είναι τα σημεία αυτά

http://www.moneysafecard.com/el/store-locator.html

τα σημεία για voucher ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ολα :(

μονο τα καταστήματα που διαθέτουν μηχανές cardling & verofone μπορούν να σας δώσουν

 

2. ναι ειναι UK card του ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ mastercard (από αυτόν που συνεργάζονται και οι ελληνικες τράπεζες που εχουν τέτοιου είδους κάρτα) και μπαίνει και στο paypal σύνδεση αλλα και για αγορές παγκοσμίως κάνει

την φορτώνεται με voucher όπως αυτά της PAYSAFE αλλά και αυτά της καρτοκινητής για χρόνο ομιλίας

 

3. κάθε εναλλακτική λύση που μας επιτρέπει να κάνουν τα "απαγορευμένα" έχει "καπέλο"! λογικό και δίκαιο. επιχείρηση ειναι δεν είναι ίδρυμα :)

10€ να ανοίξεις και να στην στείλει. αν έχεις κοντά σου να την πάρεις είναι στα 7€

10€ δεν χρειάζεται για να την κλεισεις! ποιος θα θέλει να την κλεισει και γιατί?; δεν την ξαναχρησιμοποείς και τελιώνει εκεί το θέμα ρε παιδιά.-

1.5x12=18€ το χρόνο λογικη συνδρομή ειναι όταν οι πιστωτικές που όλοι λίγο πολύ είχαμε στην Ελλάδα ειχαν συνδρομή 30 & 50 ευρώ!. οπότε συμφωνώ μαζί σου ότι για κπ που κανει αγορές τακτικά αξίζει!

4% ειναι η μόνη προμήθεια μετά

δεν κβαίνω γιατί να ψωνίσω σε άλλο νόμισμα, όταν σε €€ βρίσκω σχεδόν τα πάντα! μην είμαστε υπερβολικοί

μας απαγόρευσαν ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ Ε.Ε. ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΦΤΥΝΟΥΜΕ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΕΥΡΩ και δεν τους πηραμε με τις πέτρες!!!

αλλά μας ενοχλούν άλλα ψιλοπράματα?; ΕΛΕΟΣ δλδ!

 

4. όποιος βιάζεται πάει σε λύση BITCOIN & με virtual cards...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...