Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη, καταλαβαίνεις πως δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Ωστόσο δεν είναι καθόλου δύσκολο να βρεις άκρη. Ψάξε λίγο μόνος σου και θα το βρεις.

 

Μεγάλε δεν μιλάμε για εκατομμύρια και ξέπλυμα χρήματος! Για πενταροδεκάρες μιλάμε άντε μέχρι και 1000 ευρώ. Τα δίνεις μετρητά σε ένα φιλαράκι που ταξιδεύει προς τα εκεί ή σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του εξωτερικού και στα καταθέτει στον λογαριασμό σου στο εξωτερικό. Τι είναι τόσο δύσκολο και δεν το  καταλαβαίνεις;

Σε λιμάνια και αεροδρόμια φίλοι μου με πινακιδάκι  "κάποιος που πάει εξωτερικό να μου κάνει μια κατάθεση" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

υπαρχει καμια εταιρια-καταστημα κλπ, εδω στην Ελλαδα οπου να εχει ακρες και να μπορει να μου αγορασει κατι που θελω απο Αγγλια πχ απο το ebay  για λογαριασμο μου με καποια μικρη επιβαρινση πχ? 

 

Ειχα δει παλιοτερα διαφημιση σε ενα ιντερνετικο καταστημα οπου τωρα δυστηχως δεν θυμαμαι το ονομα του,  οπου  ελεγε, αν δεν βρειτε αυτο που θελετε στο καταστημα μας  πειτε μας  τι θελετε και εμεις θα αναλαβουμε να σας το φερουμε.  Δεν ξερω αν υπαρχει κατι τετοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι μεγαλες εταιριες οπου εχουν λογαριασμο και στο εξωτερικο η balance  στο paypal μια χαρα θα μπορουν να αγορασουν απο εξωτερικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή συγγνώμη, θες να μας πεις πως μπορούμε πχ να πάμε σε τράπεζα του εξωτερικού και να ανοίξουμε λογαριασμό χωρίς κανένα αποδεικτικό κατοικίας, χωρίς καν να μένουμε στην χώρα, να επιστρέψουμε Ελλάδα ΚΑΙ να την χρησιμοποιούμε? Και πες πως γίνεται ( και καλά), ΠΩΣ θα την φορτίζουμε από εδώ? Με αέρα? Γιατί μόνο αυτό μεταφέρεται από μας σε άλλες χώρες.

 

Ακριβώς αυτό έκανα εγώ. Και όχι μόνο εγώ. Πολύς κόσμος από Ελλάδα που έβλεπε που πάει η δουλειά. Μόνο με ταυτότητα και διαβατήριο μέσα σε μια μέρα. Η τροφοδοσία βέβαια του λογαριασμού είναι άλλο θέμα. Μέχρι τώρα έστελνα από εδώ. Φυσικά μιλάμε για μικρά ποσά πάντα, ίσα να αγοράσεις τα γκάτζετ σου από το ebay, όχι μεγάλα που βαράν συναγερμό στην εφορία.  Τώρα φυσικά δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Θα ξοδέψω όσα έχω μέσα και όταν αδειάσει θα στείλω με κάποιον φίλο. Αλλά ακόμα κι αν δεν έχεις κάποιον που να τον εμπιστεύεσαι να κάνει την δουλειά τότε πας μια βόλτα με οικονομική πτήση στην χώρα του λογαριασμού κάθε έξι μήνες, κάνεις την κατάθεση, πίνεις ένα καφέ, κάνεις και την βόλτα σου και γυρνάς αυθημερόν. Θα σου φύγει βέβαια το 150άρι στο ταξίδι. Αλλά άμα φτάσουμε στο σημείο να μην μπορείς να βρεις τίποτα στην χώρα μας ή να πρέπει να πληρώσεις 500% πάνω από την κανονική τιμή της μια ηλεκτρονική συσκευή τότε σίγουρα σε συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Κύπρο για πόσο καιρό δε μπορούσαν να αγοράσουν από εξωτερικό;

 

Επισης, όλες οι εταιρίες πχ πλαίσιο που φέρνουν τα πάντα απέξω, όταν τελειώσει το στοκ τους τι θα κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό έκανα εγώ. Και όχι μόνο εγώ. Πολύς κόσμος από Ελλάδα που έβλεπε που πάει η δουλειά. Μόνο με ταυτότητα και διαβατήριο μέσα σε μια μέρα. Η τροφοδοσία βέβαια του λογαριασμού είναι άλλο θέμα. Μέχρι τώρα έστελνα από εδώ. Φυσικά μιλάμε για μικρά ποσά πάντα, ίσα να αγοράσεις τα γκάτζετ σου από το ebay, όχι μεγάλα που βαράν συναγερμό στην εφορία.  Τώρα φυσικά δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Θα ξοδέψω όσα έχω μέσα και όταν αδειάσει θα στείλω με κάποιον φίλο. Αλλά ακόμα κι αν δεν έχεις κάποιον που να τον εμπιστεύεσαι να κάνει την δουλειά τότε πας μια βόλτα με οικονομική πτήση στην χώρα του λογαριασμού κάθε έξι μήνες, κάνεις την κατάθεση, πίνεις ένα καφέ, κάνεις και την βόλτα σου και γυρνάς αυθημερόν. Θα σου φύγει βέβαια το 150άρι στο ταξίδι. Αλλά άμα φτάσουμε στο σημείο να μην μπορείς να βρεις τίποτα στην χώρα μας ή να πρέπει να πληρώσεις 500% πάνω από την κανονική τιμή της μια ηλεκτρονική συσκευή τότε σίγουρα σε συμφέρει.

Εδώ δεν θα χουμε να φάμε...τα γκατζετάκια απ το εξωτερικό θα μας λείψουν και τα εισιτήρια για βόλτες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anax11 σε ποια χώρα άνοιξες γιατί στις μισές της Ευρώπης δεν μπορείς. Πχ εγώ δυσκολεύτηκα να ανοίξω στην Κύπρο λογαριασμό. Δεν μου άνοιγαν σε Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία χωρίς αποδεικτικό-λογαριασμό κατοικίας εκεί.

 

Και στην Κύπρο άνοιξα με Κυπριακή υπηκοότητα και όχι Ελληνική αλλά δυσκολεύτηκα γιατί είμαι μόνιμος κάτοικος Ελλάδος και έπρεπε να πάω λογαριασμό από Κυπριακή κατοικία. Πάλι καλά έχω συγγενείς εκεί. 

Αυτό πέρυσι. Στα άλλα φέτος τον Φλεβάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην Ελλάδα ζούμε. Δεν υπάρχει οικογένεια που δεν έχει συγγενή σε Ευρώπη, ΗΠΑ ή Αυστραλία. Καιρός να θυμηθείτε τους ξενιτεμένους σας!

Η δικιά μου δεν εχει. Επίσης, δεν ειναι καπως "low" να παιρνεις τηλεφωνο ανθρώπους μονο οταν τους εχεις ανάγκη?

 

In other news

 

 

Με western union μπορω να βάλω λεφτα στο PayPal?

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκεφτειτε παντως, ουσιαστικα η Ελλαδα ειναι χωρις 'εισαγωγες' ολο αυτο το διαστημα!

Αφου δεν μπορει να βγει συναλλαγμα προς το εξωτερικο.

Η επιτροπη που αποφαινεται για εγκριση συναλλαγων στο υπ.οικονομικων, ειναι για εντελως σοβαρες και εκτακτες περιπτωσεις και αναγκες, και δινει εκει την εγκριση της. Στα αλλα...γιοκ!

Τραγικο;

Δηλαδη αν συνεχιστει αυτο, σε λιγο θα αρχισουν να ειναι ορατες οι ελλειψεις προιοντων στην αγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ξεχναμε οτι πριν ερθει το ευρω υπηρχαν πολλοι περιορισμοι και οι εισαγωγες παντος ειδους ηταν ελεγχομενες ητοι εγκριση απο

 

Τραπεζα Ελλαδος και για μικροεισαγωγες βιβλια και γκατζετακια αναλογα με το υψος του ποσου εγκριση τοπικη απο τη καθε τραπεζα

 

και ολοκληρη βαβουρα.

 

γιαυτο και οι παλιοτεροι θα θυμουνται στελναμε πολλες φορες για να μη πω παντα χρηματα σε φακελο(δολλαρια) και ευχομασταν να μην

 

χαθει και οταν με το καλο ερχοταν  μας ζαλιζε και το τελωνειο ..και πολλες φορες πληρωναμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θυμαμαι καλα παντως ολη τη δεκαετια του 90 επι δραχμης.

Εισαγωγες καναμε και τοτε.

Δεν υπηρχε τοτε βεβαια, Internet, ebay-paypal-amazon κλπ,

αλλα δεν θυμαμαι να μου λειψε και τιποτε,

κι ειχα και καλυτερο μισθο, καλυτερη αγοραστικη δυναμη, υπηρχε ανεση.

 

Τωρα ομως που υπαρχει το internet και ουσιαστικα με το ηλεκτρονικο εμποριο ο καθενας στην κυριολεξια μπορει να παραγγειλει και να κανει 'εισαγωγη' προιοντος, στελνοντας εμβασμα στο εξωτερικο,

ε δεν ειναι λογικο να υπαρχουν διαδικασιες που να δυσχεραινουν τις συναλλαγες.

Δεχομαι λογω των καταστασεων να μπει περιορισμος υψους συναλλαγων,

θεωρω ομως ακατανοητο και περας καθε λογικης την πληρη-ολοσχερη απαγορευση συναλλαγων με εξωτερικο.

Το θεμα ειναι σοβαρο και ελπιζω συντομα να επανελθουμε, με όρια φυσικα. Εκτος αν σκοπευουμε να γινουμε Β.Κορεα, αλλα δεν το νομιζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος θέλει να κάνει συναλλαγές με το εξωτερικό υπάρχουν τρόποι όμως όχι τόσο απλοί όσο να έκανες αγορά με κάρτα. Ενας τρόπος είναι η αγορά bitcoin. Με αυτα μπορει κανείς να κάνει απευθείας αγορές είτε να τα μετατρέψει σε ευρω και μετά σε προπληρωμένη κάρτα mastercard και να κάνει με αυτη αγορές.

Δείτε το σχετικό θέμα: www.insomnia.gr/topic/575019-info-οδηγός-αποφυγής-capital-control-με-το-bitcoin/

 

Επίσης η επιτροπή έγκρισης συναλλαγών με το εξωτερικό έχει επιτρέψει στις τράπεζες ένα χαμηλό ημερήσιο όριο συναλλαγών με το εξωτερικό. Η κάθε τράπεζα το διαχειρίζεται διαφορετικά πιθανόν. Η Πειραιώς ας πούμε έχει ανακοινώσει τα εξής για αγορές με κάρτες της:

 

1) Επιτρέπονται συναλλαγές στο εξωτερικό (με κάποιες λίγες εξαιρέσεις) όταν ο κάτοχος της κάρτας βρίσκεται έξω και περνά την κάρτα απο φυσικό μηχάνημα

2) Επιτρέπονται αναλήψεις έξω ως 60 ευρω τη μέρα (όχι απο πιστωτικές)

3) Απο Ελλάδα: Επιτρέπονται αγορές ηλεκτρονικά με κάρτες απο συγεκριμένους εμπόρους (αεροπορικές εταιρίες, ξενοδοχεία, τρένα κλπ)

 

Αυτα δεν ίσχυαν τις πρώτες μέρες που επιβλήθηκαν οι περιορισμοί παρά δίνονταν σταδιακά

 

Δε μπορείς ακόμα να κάνεις αγορές μέσω paypal ή άλλων αγαθών εκτός από τα παραπάνω.

 

Επειδή το όριο που έχει δοθεί είναι χαμηλό δε μπορούν ακόμα να δόσουν αγορές σε όλες τις περιπτώσεις γιατί θα εξαντληθεί αμέσως. Αν κάποιος βιάζεται και επείγεται για αγορές από έξω υπάρχει η λύση που είπα παραπάνω (bitcoin)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ mentoras99

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, και επαναλαμβάνεις στερεότυπα σε κάθε σχεδόν σελίδα αυτού του νήματος, είναι η απορία σου για τη μη δυνατότητα αποστολής χρημάτων (ευρώ) στο εξωτερικό, για οποιοδήποτε λόγο.

 

Μάλλον, δεν έχεις καταλάβει ότι τα διαθέσιμα των τραπεζών έχουν ελαχιστοποιηθεί τους τελευταίους μήνες, κυρίως, με την πληρωμή των δόσεων της χώρας στους δανειστές, και όταν έφτασε το πρόβλημα στο χειρότερο σημείο (χρεωκοπία) στο τέλος Ιουνίου, επιβλήθηκαν οι περιορισμοί στη διακίνηση χρημάτων. Μεταξύ των περιορισμών αυτών, περιλαμβάνεται και η μη διάθεση των λιγοστών ευρώ, που έχουν απομείνει στη χώρα, σε συναλλαγές στο εξωτερικό.

 

Όπως καταλαβαίνεις, είναι λογικό να διατίθεται αυτό το λιγοστό χρήμα στην εσωτερική κατανάλωση και όχι να το στέλνουμε στο εξωτερικό και μάλιστα για να αγοράσουμε γκατζετάκια, κινητά κλπ.

 

Κάνε υπομονή μερικούς μήνες ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος θέλει να κάνει συναλλαγές με το εξωτερικό υπάρχουν τρόποι όμως όχι τόσο απλοί όσο να έκανες αγορά με κάρτα. Ενας τρόπος είναι η αγορά bitcoin. Με αυτα μπορει κανείς να κάνει απευθείας αγορές είτε να τα μετατρέψει σε ευρω και μετά σε προπληρωμένη κάρτα mastercard και να κάνει με αυτη αγορές.

Δείτε το σχετικό θέμα: www.insomnia.gr/topic/575019-info-οδηγός-αποφυγής-capital-control-με-το-bitcoin/

 

Επίσης η επιτροπή έγκρισης συναλλαγών με το εξωτερικό έχει επιτρέψει στις τράπεζες ένα χαμηλό ημερήσιο όριο συναλλαγών με το εξωτερικό. Η κάθε τράπεζα το διαχειρίζεται διαφορετικά πιθανόν. Η Πειραιώς ας πούμε έχει ανακοινώσει τα εξής για αγορές με κάρτες της:

 

1) Επιτρέπονται συναλλαγές στο εξωτερικό (με κάποιες λίγες εξαιρέσεις) όταν ο κάτοχος της κάρτας βρίσκεται έξω και περνά την κάρτα απο φυσικό μηχάνημα

2) Επιτρέπονται αναλήψεις έξω ως 60 ευρω τη μέρα (όχι απο πιστωτικές)

3) Απο Ελλάδα: Επιτρέπονται αγορές ηλεκτρονικά με κάρτες απο συγεκριμένους εμπόρους (αεροπορικές εταιρίες, ξενοδοχεία, τρένα κλπ)

 

Αυτα δεν ίσχυαν τις πρώτες μέρες που επιβλήθηκαν οι περιορισμοί παρά δίνονταν σταδιακά

 

Δε μπορείς ακόμα να κάνεις αγορές μέσω paypal ή άλλων αγαθών εκτός από τα παραπάνω.

 

Επειδή το όριο που έχει δοθεί είναι χαμηλό δε μπορούν ακόμα να δόσουν αγορές σε όλες τις περιπτώσεις γιατί θα εξαντληθεί αμέσως. Αν κάποιος βιάζεται και επείγεται για αγορές από έξω υπάρχει η λύση που είπα παραπάνω (bitcoin)

δεν ηρθε και το τελος του κοσμου για να παω να κανω bitcoins  τα οποια βλεπω διαφημιζονται σαν να ειναι τζαμπα πραμα

 

αν καποιος εχει αμεση αναγκη απο κατι το καταλαβαινω αλλα πιστευω οτι οι περισσοτεροι θα περιμενουν χαλαρα μεχρι να  

 

ομαλοποιηθει η κατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...