Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για γέλια.

Απατεωνια να καλύψει ο άλλος που ΖΗΤΑΕΙ εξυπηρέτηση τη προμήθεια που πληρώνω?

Εγώ λέω κλοπή το να μην την καλυψει...

 

Πιο φόρο? Για τι ποσά νομίζεις μιλάμε? Φόρο για τα 3 ευρώ κέρδος? Και θέλει αυτός που ΖΗΤΑΕΙ την εξυπηρέτηση να πληρώσει εξτρα 23%?

 

Δε μιλάμε για επιχείρηση. Για εξυπηρέτηση σε 2-3 άτομα

Το τι είναι για γέλια και τι για κλάματα είναι άλλο ζήτημα. Όταν κερδίζεις φίλε μου δεν είναι εξυπηρέτηση είναι εμπορική συναλλαγή κι σαν τέτοια υπόκειται στους κανόνες του κράτους. Έστω και αν αυτό είναι 3 ευρώ. Δηλαδή όταν αγοράζεις καφέ στο χέρι και δίνεις 1,5 ευρώ δεν πρέπει να σου κόψει απόδειξη γιατί είναι μόνο 1,5 ευρώ; Μάλλον η άποψή σου για το ποτέ ένα ποσό θεωρείται κέρδος είναι για γέλια φίλε μου. Όπως είπα εφόσον κερδίζεις δεν είναι εξυπηρέτηση. Ψάξε την έννοια σε κάποιο λεξικό. Είναι συναλλαγή και αφού μπορείς να χρεώσεις ότι θέλεις και ο συναλλασσόμενος έχει "πέσει" στην ανάγκη σου είναι και εκμετάλευση όχι εξυπηρέτηση. Τέλος από εμένα γιατί και offtopic είμαστε και δεν έχει νόημα. Αυτός που έχει σοβαρή ανάγκη θα κάνει ότι μπορεί να την καλύψει έστω και αν εν γνώσει του πέφτει θύμα απατεώνα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβανεσαι οτι κοροιδευεις τον εαυτό σου?

Το 99.99% του PayPal πάει σε αγορές έκτος εε αφορολογητα.

 

Εγώ έκανα αγορές 200 ευρώ χωρίς να μου ζητήσουν φπα αυτές τις μέρες μονο.

Τα 1-3 ευρώ είναι το πρόβλημα?

 

Απατεωνας τώρα?

Το ίδιο και όσοι αγοράζουν από Κίνα να υποθέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χρεωστική της alpha συνεχώς ακόμη και τώρα μου βγάζει Please go to www.paypal.com to confirm your credit card before you complete this purchase

 

Πάω στο paypal την κάρτα την βλέπω ξαναέβαλα τα στοιχεία και το τριψήφιο νούμερο μου βγάζει μετά You have successfully updated your credit card information.

 

Παρουσιάζεται σαν primary άλλωστε δεν έχω άλλη.

 

Επιστρέφω στο ebay πάω να προσπαθήσω να αγοράσω απευθείας με τα στοιχεία της κάρτας χωρίς μεσολάβηση του paypal και μου  βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάρτα που χρησιμοποιώ και στο paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έφαγα άκυρο απο γαλλικό e-shop Με χρήση alphabank visa για 30 ευρώ.

 

Ξεφτίλα και κρίμα ρε γμτ, γιατί έβαλα και ένα κουπόνι απο προηγούμενο υπόλοιπο και τώρα εξαφανίστηκε και πρέπει να τους γράφω e-mail για να μου το ξαναστείλουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έκανα αγορά απο banggood και ενώ βγαζει "payment confirmed" εχει κολλήσει δυο μέρες στο "order processing". Προπληρωμένη Πειραιώς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έκανα αγορά απο banggood και ενώ βγαζει "payment confirmed" εχει κολλήσει δυο μέρες στο "order processing". Προπληρωμένη Πειραιώς....

Το ίδιο ακριβώς και σε μένα. Έκανα τρεις παραγγελίες. Οι δυο έφυγαν σε μια μέρα και η τρίτη ήταν "order procesing" για 4 ημέρες, αλλά τελικά έφυγε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ακριβώς και σε μένα. Έκανα τρεις παραγγελίες. Οι δυο έφυγαν σε μια μέρα και η τρίτη ήταν "order procesing" για 4 ημέρες, αλλά τελικά έφυγε!

Thanks, ζαχαρωνω ενα tablet που εχει προσφορά, αλλα φοβάμαι μη σκαλώσει η παραγγελία και τραβιέμαι.... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σκοτωνεστε ρε παιδια , τα πραγματα ειναι απλα . ο λαος θα πληρωσει ενα ακομα μνημονιο για να σωσει αυτην την χαζομαρα που λεγαιτε τραπεζες.. και ταυτοχρονα αυτες , σταματουν να εξυπηρετουν τον λαο σαν ευχαριστω που την σωνει .... 

 

και μιας και το κρατος οσο υπαρχουν τα cc οικονομαει φορους απο τους πολιτες μιας και ολα πλεον θα τα παρεις απο εδω θες δεν θες .. γιατι να επιτρεψουν στον κοσμο παλι να παραγγελνει απ εξω ?  και οι μαγαζατορες  βρηκαν την ευκαιρια να αναιβασουν τα παντα και καλα λογω φπα. και ολα καλα... 

 

αν περιμενετε να κανουμε αγορες εξωτερικου μεχρι το τελος του 2015 .. πιστευω οτι περιμενετε τσαμπα... εξαλου τα cc τον κοσμο χτυπανε .. οι εχοντες δεν εχουν προβλημα.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σκοτωνεστε ρε παιδια , τα πραγματα ειναι απλα . ο λαος θα πληρωσει ενα ακομα μνημονιο για να σωσει αυτην την χαζομαρα που λεγαιτε τραπεζες.. και ταυτοχρονα αυτες , σταματουν να εξυπηρετουν τον λαο σαν ευχαριστω που την σωνει .... 

 

και μιας και το κρατος οσο υπαρχουν τα cc οικονομαει φορους απο τους πολιτες μιας και ολα πλεον θα τα παρεις απο εδω θες δεν θες .. γιατι να επιτρεψουν στον κοσμο παλι να παραγγελνει απ εξω ?  και οι μαγαζατορες  βρηκαν την ευκαιρια να αναιβασουν τα παντα και καλα λογω φπα. και ολα καλα... 

 

αν περιμενετε να κανουμε αγορες εξωτερικου μεχρι το τελος του 2015 .. πιστευω οτι περιμενετε τσαμπα... εξαλου τα cc τον κοσμο χτυπανε .. οι εχοντες δεν εχουν προβλημα.... 

Τα cc δεν τα έβαλαν οι ιδιωτικές τράπεζες, τα έβαλε το ελληνικό κράτος. Οπότε αυτό με την εξυπηρέτηση είναι άστοχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ξεκαθαρίζεται μια και καλή:

 

Οποιαδήποτε προσφορά από καλοθελητές «υπηρεσίας» αγοράς από το εξωτερικό ή φόρτωσης λογαριασμού PayPal (με το αζημίωτο φυσικά) αντιμετωπίζεται ως εμπόριο, απαγορεύεται αυστηρά και θα έχει ως αποτέλεσμα το οριστικό ban για όσους το επιχειρήσουν εφ'εξής

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα cc δεν τα έβαλαν οι ιδιωτικές τράπεζες, τα έβαλε το ελληνικό κράτος. Οπότε αυτό με την εξυπηρέτηση είναι άστοχο.

 

Τα έβγαλε το κράτος για να μην  καταρρεύσουν οι τράπεζες. Είναι γνωστό ότι για την επιβολή τους πίεζε ο Στουρνάρας, διοικητής της Τ.τ.Ε. . Το γιατί θα κατέρεαν οι τράπεζες είναι γνωστό και πάντως δε σχετίζεται με το κράτος που από το 2008 έχει δώσει ενα σκασμό λεφτα (εγγυήσεις, κλπ) για να τις 'σωσει', αλλά που να σωθούν......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι είναι για γέλια και τι για κλάματα είναι άλλο ζήτημα. Όταν κερδίζεις φίλε μου δεν είναι εξυπηρέτηση είναι εμπορική συναλλαγή κι σαν τέτοια υπόκειται στους κανόνες του κράτους. Έστω και αν αυτό είναι 3 ευρώ. Δηλαδή όταν αγοράζεις καφέ στο χέρι και δίνεις 1,5 ευρώ δεν πρέπει να σου κόψει απόδειξη γιατί είναι μόνο 1,5 ευρώ; Μάλλον η άποψή σου για το ποτέ ένα ποσό θεωρείται κέρδος είναι για γέλια φίλε μου. Όπως είπα εφόσον κερδίζεις δεν είναι εξυπηρέτηση. Ψάξε την έννοια σε κάποιο λεξικό. Είναι συναλλαγή και αφού μπορείς να χρεώσεις ότι θέλεις και ο συναλλασσόμενος έχει "πέσει" στην ανάγκη σου είναι και εκμετάλευση όχι εξυπηρέτηση. Τέλος από εμένα γιατί και offtopic είμαστε και δεν έχει νόημα. Αυτός που έχει σοβαρή ανάγκη θα κάνει ότι μπορεί να την καλύψει έστω και αν εν γνώσει του πέφτει θύμα απατεώνα.

 

αν αυτο ειναι διαφυγη εσοδων για το κρατος οταν εσυ και γω φερνουμε κατι απο τριτη χωρα , παμε και λεμε παρακαλω εκτελωνιστε το

 

τηλεφωνο τη καρτα γραφικων η οτι αλλο?? το κανουμε ?? οχι... ητοι και μεις φοροδιαφευγουμε.....γιατι αν δεν περναγε τιποτα αυτη τη

 

στιγμη δεν θα μιλαγαμε ουτε για παυπαλ ουτε για μπικοινσ ουτε για 2 ευρω προμηθεια που ζηταει ο αλλος για νασε εξυπηρετησει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...