Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παντως ειναι ασχετος ο περιορισμος αναλυψης απο τα ΑΤΜ  και τα με την απαγορευση αγορων απο το εξωτερικο....   τα CC και οι περιορισμοι αναλυψης απο τα ΑΤΜ μπορει να υπαρχουν οπως λενε και χρονια, το θεμα ειναι να ξανα επιτρεψουν τις συναλλαγες με το εξωτερικο εστω και με καποιο οριο αρχικα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώνω για το εξής:

 

Πριν λίγο κατάφερα και έκανα αγορά (μικρό ποσό 9,22USD) από amazon.com. Δεν ξέρω το γιατί επιτράπηκε, αλλά έγινε...

 

Το προϊόν ήταν βιβλίο kindle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ισχυει μολις μιλησα με τραπεζα πειραιως, μου ειπαν οι μονες συνλλαγες που επιτρεποντε με το εξωτερικο αυτην την στιγμη ειναι απο αεροπορικες εταιριες και ξενοδοχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής καμία κάρτα χρεωστική ή πιστωτική που έχει εκδοθεί στην Ελλάδα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αγορές εκτός συνόρων. Μόνο σε περίπτωση που έχεις κάρτα από άλλη χώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με το skrill τι παιζει? σε αλλο φορουμ πολλοι γραφουν οτι ειναι ο μονος τροπος για αγορα απο ebay τωρα με τα cc.

Αλλα δεν διευκρινιζει πουθενα αν ολοι οι πωλητες στο ebay δεχονται και καταποσο ειναι ασφαλες.

 

Ξερουμε κατι για αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το skrill τι παιζει? σε αλλο φορουμ πολλοι γραφουν οτι ειναι ο μονος τροπος για αγορα απο ebay τωρα με τα cc.

Αλλα δεν διευκρινιζει πουθενα αν ολοι οι πωλητες στο ebay δεχονται και καταποσο ειναι ασφαλες.

 

Ξερουμε κατι για αυτο?

Το skrill έχει δική του προπληρωμένη mastercard την οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο παυπαλ, απλα πρέπει να έχεις υπόλοιπο στο skrill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώνω για το εξής:

 

Πριν λίγο κατάφερα και έκανα αγορά (μικρό ποσό 9,22USD) από amazon.com. Δεν ξέρω το γιατί επιτράπηκε, αλλά έγινε...

 

Το προϊόν ήταν βιβλίο kindle.

Τελικά πώς έκανες την αγορά, αφού λένε παρακάτω ότι καμία αγορά δεν επιτρέπεται;

Μήπως έχεις κάρτα εξωτερικού;

 

 

Δεν αναμένεται, ωστόσο, να γίνει άρση για αποστολή καταθέσεων στο εξωτερικό, ούτε αγορές από το εξωτερικό (με χρωστικές ή πιστωτικές) μέσω ίντερνετ

http://tilegrafima.gr/nea/item/9500-anoigoun-ti-deftera-oi-trapezes-paramenoun-ta-capital-controls

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο δευτερα 60 επι 3μερες ...180 οπως με τα 120 των συνταξιουχων,απο δευτερα μπορεισ να βγαλεις 180 αν τις προηγουμενες μερες δεν εχεις βγαλει 60 αρια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο δευτερα 60 επι 3μερες ...180 οπως με τα 120 των συνταξιουχων,απο δευτερα μπορεισ να βγαλεις 180 αν τις προηγουμενες μερες δεν εχεις βγαλει 60 αρια!!!

Εγώ είδα ότι μπορείς να βγάλεις μέχρι 420 (7x60) τη βδομάδα αν δεν έχεις πάρει τα 60ρια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι παίζει, αλλά έκανα μια προσπάθεια να κάνω μια αγορά με προπληρωμένη  απο Amazon και δεν δεχόταν, χώρια ότι δεν με αφήνει το σύστημα της eurobank να την φορτίσω.

Μετά δοκίμασα την mastercard(για πρώτη φορά)  και η παραγγελία ολοκληρώθηκε, εδω και μια ώρα έχει έρθει το email επιβεβαίωσης της παραγγελίας, στο σύστημα της eurobank δεν φαίνεται κάτι αλλα οπως πάντα αργεί να ενημερωθεί.

 

Edit: μετα απο δυο ώρες ήρθε email απο amazon πως υπάρχει πρόβλημα με την μεταφορά χρημάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...