Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Πλουτισμος σε βαρος αλλων ειναι επισης οι διαφημισεις που εχει το site

Χάνουμε λεφτά από αυτές δλδ όταν τις clickάρουμε ή ακόμα καλύτερα όταν δεν τις βλέπουμε καν λόγω του adblock?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προστατεύουμε το forum από μέλη που βρίσκουν ευκαιρία να πλουτίσουν. Αν θυμάμαι καλά, κάποιο μέλος εδώ που "προσέφερε" τέτοιες υπηρεσίες, ανέφερε ότι θα αποκομίζει 6% προμήθεια. Αυτό είναι πλουτισμός σε βάρος άλλων, δεν είναι "λύση προβλημάτων". 

 

Καλή συνέχεια. 

Χαχα ο ίδιος που quote-αρες ήταν. :D

Απλά μάλλον του φάνηκε φάνηκε πολύ περίεργο που δεν του δώθηκε η ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανες πρώτα Link and confirm την κάρτα σου στο paypal να χρεωθείς 1.5€;; Εϊναι βασικό να κάνεις πρώτα αυτό και μετά να δεις στις συναλλαγές της κάρτας σου τον 4ψηφιο κωδικό προκειμένου να κάνεις verify την κάρτα. Μόνο εφόσον γίνει αυτό θα δουλέψει.

Αυτό το εχω κάνει εδώ και 2 χρονια και για τις 2 κάρτες που εχω.

Υ.Γ Business Account. Λόγο εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάνουμε λεφτά από αυτές δλδ όταν τις clickάρουμε ή ακόμα καλύτερα όταν δεν τις βλέπουμε καν λόγω του adblock?

Οταν δεν πληρωνεις για κατι συνηθως εσυ εισαι το προιον. :X

 

Χαχα ο ίδιος που quote-αρες ήταν. :D

Απλά μάλλον του φάνηκε φάνηκε πολύ περίεργο που δεν του δώθηκε η ευκαιρία.

 

Η αληθεια ειναι οτι εχω εξυπηρετησει ηδη καποια ατομα απο εδω. Αμα θελησουν ας το αναφερουν μονοι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οταν δεν πληρωνεις για κατι συνηθως εσυ εισαι το προιον. :X

Τότε φεύγεις αν δεν σου αρέσει, αλλιώς ακολουθείς τους όρους χρήσης που αποδέχτηκες (και δεν ήταν με το ζόρι)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προστατεύουμε το forum από μέλη που βρίσκουν ευκαιρία να πλουτίσουν. Αν θυμάμαι καλά, κάποιο μέλος εδώ που "προσέφερε" τέτοιες υπηρεσίες, ανέφερε ότι θα αποκομίζει 6% προμήθεια. Αυτό είναι πλουτισμός σε βάρος άλλων, δεν είναι "λύση προβλημάτων". 

 

Καλή συνέχεια. 

 

Συμφωνώ με το σκεπτικό σας και πολύ καλά κάνετε.

Εγώ ανέφερα το 6% σαν παράδειγμα και μίλησα υποθετικά.

Δεν πρόσφερα ποτέ υπηρεσίες δημόσια γιατί αυτό θα ήταν παράνομο.

Και δε διάβασα κάποιος να προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες, προσωπικά ζήτησα εξυπηρέτηση με το aliexpress μιας και τώρα πληρώνω >10% παραπάνω για τα ίδια προιόντα στο ebay που δέχεται το paypal balance μου.

 

Παράνομο όμως δεν είναι και η προτροπή και βοήθεια για παράκαμψη των τελωνειακών ελέγχων?

Η αγορά απο το εξωτερικό αυτές τις μέρες εκμεταλλευόμενοι κάποια bugs προφανώς?

Όλες αυτές οι αγορές που δεν πληρώνουμε το ΦΠΑ είναι νόμιμες?

 

Εκεί κόλησα και μίλησα για γέλια. Στην υποκρισία ότι μας χαλάει ένα 6% * 10-20-30ευρώ και όχι το 23%*200ευρώ (μόνο για μένα και μόνο τον Αύγουστο). 

 

Δε θα το συνέχιζα, απλά επειδή αναφέρθηκες στο υποθετικό 6% μου στόχευσες την παρατήρηση σε εμένα και ένιωσα ότι έπρεπε να απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω αγορές απο μινι-μαρκετ εδω στην Ελλάδα λογο διακοπων απο διαφορα σημεια... Ποτε κανεις δεν κοβει αποδειξη! Πρέπει να ζητάω για να μου κόψουν! Εαν δηλαδη άφηνα σε κάθε μικροαγορα π.χ τον 10 ευρώ το ΦΠΑ 2.3 ευρω θα το έτρωγε το μαγαζάκι και ΤΙΠΟΤΑ για την Ελλάδα. Είναι σωστό; 

Παιδιά για να πάμε μπροστα πρέπει κακα τα ψέμματα να ζητάμε αποδείξεις μην το ξεχνάτε και μην το αφήνετε. Εαν πέρναμε αποδείξεις δεν θα είχαμε τόσο έλλειμμα. Άρα και λιγότερες περικοπές κ.τ.λ.

 

Τώρα για τον κύριο που ζητάει "μίζα" για να κάνει μια εξυπηρέτηση είμαι θετικός απο την άποψη οτι

1ον δεν ζητάει πολλά

2ον όποιος θέλει το ζυγιάζει και βλέπει εαν τον συμφέρει και

3ον μπορεί αυτό που θέλει να αγοράσει να μην υπάρχει πουθενα αλλου εκτος απο το μαγαζί που δεν μπορεις να χρησιμοποιήσεις την δική σου κάρτα.

 

Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν τέτοια προβλήματα. Φανταστείτε να ειχαμε γυρίσει στην δραχμη....

Βασικα ουτε που θέλω να το φαντάζομαι!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με το σκεπτικό σας και πολύ καλά κάνετε.

Εγώ ανέφερα το 6% σαν παράδειγμα και μίλησα υποθετικά.

Δεν πρόσφερα ποτέ υπηρεσίες δημόσια γιατί αυτό θα ήταν παράνομο.

Και δε διάβασα κάποιος να προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες, προσωπικά ζήτησα εξυπηρέτηση με το aliexpress μιας και τώρα πληρώνω >10% παραπάνω για τα ίδια προιόντα στο ebay που δέχεται το paypal balance μου.

 

Παράνομο όμως δεν είναι και η προτροπή και βοήθεια για παράκαμψη των τελωνειακών ελέγχων?

Η αγορά απο το εξωτερικό αυτές τις μέρες εκμεταλλευόμενοι κάποια bugs προφανώς?

Όλες αυτές οι αγορές που δεν πληρώνουμε το ΦΠΑ είναι νόμιμες?

 

Εκεί κόλησα και μίλησα για γέλια. Στην υποκρισία ότι μας χαλάει ένα 6% * 10-20-30ευρώ και όχι το 23%*200ευρώ (μόνο για μένα και μόνο τον Αύγουστο). 

 

Δε θα το συνέχιζα, απλά επειδή αναφέρθηκες στο υποθετικό 6% μου στόχευσες την παρατήρηση σε εμένα και ένιωσα ότι έπρεπε να απαντήσω.

Νασε καλα φιλαρακι εμενα με εκανες εξυπηρετηση και αυτα που λενε οι αλλοι για μενα ειναι βλακειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...