Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν είμαι σίγουρος αν όντως τα μετέτρεψες. βλέπεις το paypal να πήρε κάποιο fee;

Πάντως και με την μετατροπή , ναι, δεν ήταν σίγουρο ότι θα πετύχει...

Ακόμα να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό..

 

Πήγα στο προφίλ μου και ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες:

 

1) Log in to your PayPal account.
2) Click Profile at the top of the page.
3) Click My money, and then click Currencies.
4) Enter the amount you want to convert under the Currency Exchange column.
5) Choose the new currency.
6) Click Calculate to preview the conversion.
7) Click Review Exchange to see the conversion details.
8) Click Exchange Currency to confirm the transfer.
 
Και τα γύρισα σε λίρες. Μου «έφαγε» περίπου 4 λίρες, αλλά η αγορά πραγματοποιήθηκε κανονικά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα.

Μόλις κατάφερα να κάνω ανανέωση σε ένα subscription που έχω σε site του εξωτερικού. 

Τόσο καιρό το προσπαθούσα κάθε μέρα και δεν δεχόταν την κάρτα, αλλά πλέον την δέχτηκε κανονικά!

Debit Card Πειραιώς.

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πήγα στο προφίλ μου και ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες:

 

1) Log in to your PayPal account.
2) Click Profile at the top of the page.
3) Click My money, and then click Currencies.
4) Enter the amount you want to convert under the Currency Exchange column.
5) Choose the new currency.
6) Click Calculate to preview the conversion.
7) Click Review Exchange to see the conversion details.
8) Click Exchange Currency to confirm the transfer.
 
Και τα γύρισα σε λίρες. Μου «έφαγε» περίπου 4 λίρες, αλλά η αγορά πραγματοποιήθηκε κανονικά.

 

Α, ωραία τότε!

Γιατί νόμιζα πριν είπες ότι δε μπορούσες να αγοράσεις και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερα που ναι καποιοι παιζουν με τον πονο μας....μεσω paypal ανετοι και χαλαροι!!

χρονια πολλα...απο banggod και gearbest οι αγορες...κανονικα paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, δεν το εχω κανει ακομα.. μιας και περιμενω να ερθει η PayPal (φιλος μου) για να δουμε...

 

Εχει δοκιμασει κανεις χωρις το κολπο? Μπορει να αγορασει.... κατι διαβασα ότι ξεμπλοκαριστηκε το ολο θεμα με τις αγορες από εξωτερικο.... Με χρεωστικη μιλαω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D

 

Αρχικά, χρειαζόμαστε μια δεύτερη διεύθυνση email (όχι αυτή που έχουμε στο PayPal) και στην οποία έχουμε πρόσβαση. Εγώ χρησιμοποίησα ένα παλιό gmail που είχα. Εννοείται χρειαζόμαστε και χρεωστική κάρτα που να έχει μέσα το υπόλοιπο που θέλουμε να μεταφέρουμε (προσωπικά δεν δοκίμασα με πιστωτική).
 
Μπαίνουμε στο PayPal, πηγαίνουμε εκεί που λέει Request Money (τρίτο tab στο πάνω μέρος), και μόλις ανοίξει πατάμε πάλι το εικονίδιο Request Money. Εκεί δίνουμε το δεύτερο email μας, το ποσό που θέλουμε, επιλέγουμε Services εκεί που λέει «Request payment for» (σε κάποιους δούλεψε μόνο επιλέγοντας Goods) και πατάμε Continue. 
 
Στην επόμενη σελίδα κάνουμε review την αίτηση, και απλά πατάμε το Request Money κάτω κάτω. Ουσιαστικά δηλαδή αυτό που έχουμε κάνει είναι να «ζητήσουμε» από τον εαυτό μας (!) το ποσό που θέλουμε! Πάμε παρακάτω.
 
Ανοίγουμε το δεύτερο email, αυτό στο οποίο στείλαμε την αίτηση δηλαδή, λογικά ήδη έχει έρθει το invoice. Πατάμε το Pay Now και στη σελίδα που ανοίγει πατάμε Continue. Στην επόμενη σελίδα -δεν- επιλέγουμε «Pay with my PayPal account» αλλά «Pay with my credit or debit card». Βάζουμε τα στοιχεία της κάρτας μας, εγώ διάλεξα διαφορετική κάρτα από αυτή που έχω συνδέσει με το PayPal, αν και κάποιοι δήλωσαν ότι δούλεψε ακόμα και όταν έβαλαν την ίδια. Πατάμε Review and Continue, περιμένουμε λίγο, και αν όλα πάνε καλά τα χρήματα άμεσα εμφανίζονται στο υπόλοιπο του PayPal!
 
Τη διαδικασία την έκανα προσωπικά με χρεωστική MasterCard Debit Εθνικής δύο φορές, μια χτές το βράδυ για δοκιμή (5 ευρώ) και άλλη μια μόλις τώρα (210 ευρώ) και δούλεψε αμέσως. Υπάρχουν αναφορές για επιτυχία με πιστωτική American Express της Alpha, χρεωστική Visa Eurobank, χρεωστική Πειραιώς, υπάρχουν όμως και αρκετές αναφορές αποτυχίας με τις ίδιες ακριβώς κάρτες. Σε περίπτωση που δεν δουλέψει την πρώτη φορά δοκιμάστε λίγο αργότερα, διαβάστε όμως και τη δεύτερη σημείωση πιο κάτω.
 
Σημειώσεις:
 
Έχετε υπόψιν σας πως για τη διαδικασία αυτή το PayPal χρεώνει fees. Συγκεκριμένα, χρεώνει το 3.4% του ποσού καθώς και €0.35 για κάθε αποστολή. Υπάρχουν ακόμα αναφορές ότι η τράπεζα κρατάει και προμήθεια €0.9, ακόμα και σε ανεπιτυχείς συναλλαγές (περισσότερα για αυτό παρακάτω). Ενδεικτικά, στα €5 μου έβαλε στο λογαριασμό μου €4.48, στα €210 μου έβαλε €202.51.
 
Από κάρτες Πειραιώς έχει αναφερθεί ότι η διαδικασία συχνά αποτυγχάνει, αλλά κάθε φορά ανεξαρτήρως επιτυχίας ή αποτυχίας αφαιρούνται από τον λογαριασμό περίπου €0.90. Αυτό ίσως συμβαίνει και σε άλλες κάρτες/τράπεζες. Για να επαναφέρετε στο λογαριασμό σας τα χρήματα αν η διαδικασία αποτύχει, πηγαίνετε στην κεντρική σελίδα του paypal, και στο κουτί my recent activity, βρείτε την αίτησή σας για χρήματα και κάντε cancel. Το ~1€ από κάθε αίτηση θα αποδεσμευτεί και θα γυρίσει στον τραπεζικό σας λογαριασμό.
 
Έχετε επίσης υπόψιν σας ότι όλες οι δοκιμές, από εμένα και από τα άλλα μέλη, έγιναν από χτές το απόγευμα. Κάποιοι κατάφεραν να πραγματοποιήσουν επιτυχώς παραγγελίες από FT, BG κ.λπ., όμως, υπάρχει πάντα η πιθανότητα από Δευτέρα αυτές οι παραγγελίες να φάνε άκυρο από τις τράπεζες. Οικονομολόγος δεν είμαι, το διάβασα ως πιθανότητα και απλά σας το μεταφέρω.
 
Τέλος, περί του «ηθικού» ή «νόμιμου» του θέματος, αναγνωρίζω ότι κάτι τέτοιο αποτελεί παράκαμψη ενός περιορισμού που μας έχει επιβληθεί (δικαίως ή αδίκως_, για συγκεκριμένο λόγο. Από τη στιγμή όμως που υπάρχουν ήδη άλλοι νόμιμοι τρόποι να κάνει κάποιος το ίδιο πράγμα (η MoneySafeCard για παράδειγμα, ή η μεταφορά κεφαλαίων που ήδη υπάρχουν σε e-wallets, Neteller, Scrill κ.λπ.) δεν γνωρίζω, ως πολίτης, κατά πόσο η διαδικασία αυτή μπορεί να θεωρηθεί ανήθικη ή ακόμα και παράνομη. Πάντως, μέλος εδώ έγραψε πως μίλησε με άτομο μέσα στην Εθνική και του είπε πως ουσιαστικά δεν υπάρχει πια μπλόκο στις συναλλαγές μεσω καρτών αλλά το πρόβλημα είναι τεχνικής φύσεως που δεν ειχαν αντιμετωπίσει ξανά και το λύνουν σταδιακά. «Σύντομα θα μπορούμε να κάνουμε ελεύθερα αγορες απο εξω, με μοναδικό περιορισμό το ημερήσιο πλαφόν καθε τράπεζας που θα διαρκέσει για αρκετό καιρό αλλά θα αυξάνεται σταδιακά».
 
Καλές αγορές, και βέβαια (χωρίς παρεξήγηση) αν είναι δυνατό να χρησιμοποιήσουμε τη διαδικασία αυτή με σύνεση ;)

 

Credit: re4male και σε όσα μέλη απάντησαν αναφέροντας αποτυχία ή επιτυχία της διαδικασίας και τις όποιες λεπτομέρειες παραθέτω μαζικά εδώ.  ;)

Μόλις έκανα και εγώ την αγορά μου με το κολπάκι αυτό.Ακολούθησα κατα γράμμα τον οδηγό σου.Να ενημερώσω ότι έχω χρεωστική της Πειραιώς. Ένα μήνα περίμενα για αυτό το πράγμα.Χίλια ευχαριστώ  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα δεν έγινε καμία χρέωση για τις αποτυχημένες προσπάθειες.

Πως το κατάλαβες ότι σε χρέωσαν;

Τσεκαρα το ebanking των τραπεζων. Υπαρχει χρεωση 0,9 ευρω για καθε προσπαθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανε καποιος συναλλαγη μετα απο το κολπο να μας πει αν δουλευει η εχει καποιο περιορισμο πχ μεχρι να ανοιξουν οι τραπεζες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χρεώνει με κάτι λιγότερο από 1 ευρώ σε κάθε απόπειρα. Το ευρώ αυτό επιστρεφεται όμως άμεσα στο λογαριασμό σου αν κάνεις cancel το request money από το activity του PayPal.

Όλα αυτά με Visa Πειραιώς. Όλες οι προσπάθειες άνευ επιτυχίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...