Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχες χρεώσεις fees ή άλλη χρέωση;

 

Προσπαθω να ανεβασω printscreen αλλα κανει κόλπα...

 

Περίπου 1,7 ευρω ηταν οι χρεωσεις της τραπεζας (3 λεβα). Απο τα 500€ μπήκαν 498,35...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πέρα από τις χρεώσεις που υπάρχουν για να βάλεις λεφτά μέσα υπάρχουν και χρεώσεις για να πληρώσεις πχ σε δολλάρια αφού η Ισοτιμία του paypal είναι ληστρικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να καταλάβω πώς λειτούργησε το pp με τον re4male. Αυτό προϋποθέτει ότι θα τραβηχτούν λεφτά από την άλλη κάρτα σε υπηρεσία paypal. Άρα με κάποιο τρόπο δέχεται το Paypal την ανάληψη της κάρτας μέσω του δεύτερου λογαριασμού. Ο λόγος ποιος είναι όμως; Υπάρχει κάποιο όριο για paypal; Υπάρχουν κάποιες κάρτες που παίζουν με paypal; Λάθος του συστήματος ελέγχου; Ή μήπως το Paypal παίζει για αγορές ψηφιακών αγαθών και εφαρμογών; (δήλωση συναλλαγής στο pp). Καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να καταλάβω πώς λειτούργησε το pp με τον re4male. Αυτό προϋποθέτει ότι θα τραβηχτούν λεφτά από την άλλη κάρτα σε υπηρεσία paypal. Άρα με κάποιο τρόπο δέχεται το Paypal την ανάληψη της κάρτας μέσω του δεύτερου λογαριασμού. Ο λόγος ποιος είναι όμως; Υπάρχει κάποιο όριο για paypal; Υπάρχουν κάποιες κάρτες που παίζουν με paypal; Λάθος του συστήματος ελέγχου; Ή μήπως το Paypal παίζει για αγορές ψηφιακών αγαθών και εφαρμογών; (δήλωση συναλλαγής στο pp). Καμία ιδέα;

 

Το πιθανότερο είναι να πέρασαν οι συναλλαγές για τον ίδιο λόγο που περνούσαν (σε αρκετούς όχι σε όλους) οι πληρωμές μέσω Paypal για ανανεωσεις καρτοκινητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να ανεβασω printscreen αλλα κανει κόλπα...

 

Περίπου 1,7 ευρω ηταν οι χρεωσεις της τραπεζας (3 λεβα). Απο τα 500€ μπήκαν 498,35...

Στο top up επέλεξες add money (instantly) ή add money (take a few days); Η επιλογή που είχες ήταν μόνο μετατροπή από leva σε ευρώ και όχι σε δολάρια, σωστά; Τότε θα στα πάρει το paypal αν κάνεις μετατροπή ευρώ σε δολάρια. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες μίλησα με άτομο που είναι στην διοίκηση της Εθνικής και μου είπε πως ουσιαστικά δεν υπάρχει πια μπλόκο στις συναλλαγές μεσω καρτών αλλά το πρόβλημα είναι τεχνικής φύσεως που δεν ειχαν αντιμετωπίσει ξανά και το λύνουν σταδιακά. Σύντομα θα μπορούμε να κάνουμε ελεύθερα αγορες απο εξω, με μοναδικό περιορισμό το ημερήσιο πλαφόν καθε τράπεζας που θα διαρκέσει για αρκετό καιρό αλλά θα αυξάνεται σταδιακά.

 

λες να είχε δίκιο τελικά το makeleio?!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

Ο χρήστης paylidis είπε:<br />

Προσπαθω να ανεβασω printscreen αλλα κανει κόλπα...<br />

 <br />

Περίπου 1,7 ευρω ηταν οι χρεωσεις της τραπεζας (3 λεβα). Απο τα 500€ μπήκαν 498,35...<br />

Στο top up επέλεξες add money (instantly) ή add money (take a few days); Η επιλογή που είχες ήταν μόνο μετατροπή από leva σε ευρώ και όχι σε δολάρια, σωστά; Τότε θα στα πάρει το paypal αν κάνεις μετατροπή ευρώ σε δολάρια. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.<br />

 

<br />

Instantly επιλέγεις και μετα νόμισμα ευρώ και κανει αυτο την αλλαγή για να ξερεις ποσά θα καταθέσεις στην τράπεζα. Εκει πας με ευρώ, στα κάνουν λέβα και μετα τα καταθέτουν</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το είχα γράψει και στο μπλα μπλα. Επικοινώνησα με την τράπεζά μου, μερικές μέρες πρίν και μου είπε ότι φτιάχνουν ένα white list με ό,τι επιτρέπεται από την Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου. Στη δική μου περίπτωση ήθελα το spotify. Έστειλα ένα email που ζήταγα να το ανοίξουν και την επόμενη δέχτηκε την κάρτα μου κανονικά. Αυτό ισχύει εδώ και μισό μήνα περίπου (όπου έχουν ανοίξει οι συναλλαγές για εφαρμογές μουσική κλπ). Για το Paypal μου είπε ότι δεν έχει ανοίξει ακόμη (ίσως να μου είπε ότι θα πάρει καιρό) Λογικό μιας και με PP Μπορείς να βγάλεις χρήματα έξω (αυτό είναι που θέλουν να αποφύγουν). Το ημερήσιο όριο συναλλαγών για ηλεκτρονικές αγορές μου είπε ότι ανά πελάτη είναι 2000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το είχα γράψει και στο μπλα μπλα. Επικοινώνησα με την τράπεζά μου, μερικές μέρες πρίν και μου είπε ότι φτιάχνουν ένα white list με ό,τι επιτρέπεται από την Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου. Στη δική μου περίπτωση ήθελα το spotify. Έστειλα ένα email που ζήταγα να το ανοίξουν και την επόμενη δέχτηκε την κάρτα μου κανονικά. Αυτό ισχύει εδώ και μισό μήνα περίπου (όπου έχουν ανοίξει οι συναλλαγές για εφαρμογές μουσική κλπ). Για το Paypal μου είπε ότι δεν έχει ανοίξει ακόμη (ίσως να μου είπε ότι θα πάρει καιρό) Λογικό μιας και με PP Μπορείς να βγάλεις χρήματα έξω (αυτό είναι που θέλουν να αποφύγουν). Το ημερήσιο όριο συναλλαγών για ηλεκτρονικές αγορές μου είπε ότι ανά πελάτη είναι 2000€.

 

Ποια τράπεζα; Ημερήσιο όριο για αγορες εξωτερικού ή και εσωτερικού μαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alpha, αλλά λογικά τα ίδια θα παίζουν και με τις άλλες τράπεζες. Για εξωτερικό μου είπε. Τώρα αν αυτό λειτουργεί ως σύνολο με το εσωτερικό λίγο με νοιάζει. Ποιος θέλει 2000 τη μέρα για εφαρμογές και υπηρεσίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alpha, αλλά λογικά τα ίδια θα παίζουν και με τις άλλες τράπεζες. Για εξωτερικό μου είπε. Τώρα αν αυτό λειτουργεί ως σύνολο με το εσωτερικό λίγο με νοιάζει. Ποιος θέλει 2000 τη μέρα για εφαρμογές και υπηρεσίες;

Δηλαδη με Alpha visa,οχι μεσω paypal, μπορεις να αγορασεις ηλεκτρονικα απο εξωτερικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά δίνει σε άλλες χώρες, άραγε θα μπορούσα να το κάνω έμβασμα;

 

In Bulgaria:

www.paypal-topup.bg

 

In Czech Republic:

www.paypal-dobijeni.cz

 

In Estonia:

TOP-UP:www.paypal-topup.ee

 

In Hungary:

www.paypal-topup.hu

 

In Latvia:

www.paypal-topup.lv

 

In Lithuania:

www.paypal-topup.lt

 

In Romania:

www.paypal-topup.ro

 

In Slovakia:

www.paypal-dobijanie.sk

 

In Slovenia:

www.paypal-topup.si

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, επειδή βλέπω πολλούς να λένε ότι προσπαθούν να βάλουν λεφτά μέσα στο paypal με το κόλπο του re4male (να'ναι καλά το παιδί) και δυστυχώς δεν τα καταφέρνουν, για προσπαθήστε να κάνετε τις αγορές που θέλετε απευθείας με την κάρτα. Εγώ έκανα δις (με virtual mastercard prepaid της Εθνικής), κανένα πρόβλημα (τις ίδιες που προσπαθούσα και πριν και δε με άφηνε). Και δεν ήταν ώρες 00:00, 01:00 02:00 κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην δινεις λεφτα ρε φιλε για να στα βαλει απο την τουρκια...θα τα ξοδεψει στα χανουμακια και στον μπακλαβα !!

Βγαλε μια χρεωστικη απο ενα λογαριασμο που εχεις και βαλε λεφτα στο λογαριασμο για να τα τραβηξει....η παρε κρυφα της μανας σου και ξαναβαλτα παλι πισω με τροπο !.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...