Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτελους μια αχτίδα φωτος !!!  :-D

Ζητησα καινουριο κωδικο για confirm στην καρτα και μου το δεχτηκε !!! Σημερα - αυριο θα παρω τον κωδικο και θα ελπιζω να ξανα λειτουργήσει !!!

 

VISA ΠΕΙΡΑΙΩΣ Η ΚΑΡΤΑ 

 

Υ.Γ. Κατά περίεργο λόγο μια αγορα που εκανα στο facebook την δέχτηκε (10€)  και μετα απο 1 λεπτο δεν ξανα δεχότανε !!!

τι εννοεις ζητησες καινουριο κωδικο?τι διαδικασια ειναι αυτη?μηπως για αυτο δεν μου κανει λινκ την καρτα που ηδη εχω για αυτο ρωταω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"επιτρέπεται η μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό μέχρι του ποσού των 500 ευρώ μηνιαίως"

Μα το λέει ξεκάθαρα, ως 500 ευρώ χωρίς να αναφέρεται περιορισμός προέλευσης των χρημάτων.

 

Aυτο λέει η νεα υπουργική απόφαση που εκδόθηκε χτες και εχει καποιες προυποθέσεις για να λειτουργησει. Καμια τράπεζα δεν την εχει υλοποιησει ακόμα απ' ότι φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις ζητησες καινουριο κωδικο?τι διαδικασια ειναι αυτη?μηπως για αυτο δεν μου κανει λινκ την καρτα που ηδη εχω για αυτο ρωταω..

οταν βαζεις μια καινουρια καρτα πρεπει να κανεις confirm !!!

μετα σου χρεωνει 1,50 € (τα βαζει στον λογαριασμο του paypal δεν τα χανεις) και απο το e-banking η απο κινηση λογαριασμου στην τραπεζα σου λεει διπλα στην χρεωση του 1,50 € τον κωδικο απο το PAYPAL για confirm !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να κανω μια αγορα των 30 ευρω με paypal απο ebay (με prepaid Πειραιως). Θα μπορεσει να γινει ή απαγορευεται λογω capital controls;

Θα πώ στην τύχη, όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά εδώ και πες αν ακολουθείς αυτή τη διαδικασία. Σε πολλούς (και σε μένα, με την τρίτη) έπιασε, σε άλλους όχι, αλλά είναι το καλύτερο που έχουμε για να βάλουμε χρήματα στο paypal.

Για aliexpress, μάλλον θα περιμένουμε ακόμη.

 

Η αγορά γίνεται από το balance του paypal; Το έχεις δει αυτό;

αχ νομιζω οτι μιλαω αλλη γλωσσα..βρε παιδια πριν τα καπιταλ κοντρολ αν ηθελε καποιος να μεταφερει λεφτα στο balance του απο την καρτα που ειχει ηδη συνδεσει στο παυπαλ επρεπε να ξανακανει επιβεβαιωση την ιδια καρτα για να μεταφερει τα χρηματα αυτο ρωταω τοση ωρα!δεν μου δεχεται την ηδη συνδεδεμενη καρτα που εχω για αγορες κ θελει για να μεταφερω λεφτα στο balance να δηλωσω καρτα.!ποσο πιο απλα να το πω?δεν θελω να κανω αυτο που λετε στο λινκ αλλα να δω αν ισχυει κ πριν κ μετα το οτι σε δυο διαφορετικου τυπου συναλλαγες να δηλωσω την ιδια καρτα ξανα κ ξανα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε κάποιος που ξέρει να μου πεί την τρέχουσα κατάσταση συνοπτικά; 

 

Γιατι αλλου διαβαζω οτι ανοιξαν οι αγορες, αλλου οτι ακομα ειναι κλειστες, τι ισχυει τελικα;

Μπορει να γινει αγορα με καρτα απευθειας, αλλα οχι μεσω Paypal? 

 

Παρακαλω ας απαντησει καποιος. Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν βαζεις μια καινουρια καρτα πρεπει να κανεις confirm !!!

μετα σου χρεωνει 1,50 € (τα βαζει στον λογαριασμο του paypal δεν τα χανεις) και απο το e-banking η απο κινηση λογαριασμου στην τραπεζα σου λεει διπλα στην χρεωση του 1,50 € τον κωδικο απο το PAYPAL για confirm !!!

Και εμένα για να προχωρήσω σε αγορά μου ζητάει να κάνω confirm την κάρτα μου (Πειραιώς). Θα εμφανιστεί ενας τετραψήφιος αριθμός κάπου τον οποίο και βάζουμε στο paypal για να γίνει confirm η κάρτα. Τώρα αν μπορώ να τον δω μέσω ebanking ή πρέπει να πάω στην τράπεζα να κάνω ενημέρωση βιβλιαρίου για εμφανιστεί εκεί αυτό δεν το γνωρίζω. Όποιος ξέρει ας μας πει. Ευχαριστώ.

Πρίν μια ώρα ήμουν σε τράπεζα της Πειραιώς κανένας δεν ήταν ενημερωμένος για το νέο Φ.Ε.Κ. Η απάντηση που πήρα ήταν οτι λογικά θα ξέρουν αύριο! Αλλά για να λειτουργήσει κανονικα θα πάρει 2-3 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε κάποιος που ξέρει να μου πεί την τρέχουσα κατάσταση συνοπτικά; 

 

Γιατι αλλου διαβαζω οτι ανοιξαν οι αγορες, αλλου οτι ακομα ειναι κλειστες, τι ισχυει τελικα;

Μπορει να γινει αγορα με καρτα απευθειας, αλλα οχι μεσω Paypal? 

 

Παρακαλω ας απαντησει καποιος. Ευχαριστω 

 

Το ερωτημα είναι αόριστο. Δεν εχουν ανοίξει πλήρως οι αγορες με κάρτες στο εξωτερικό είναι η απάντηση. Σε κάποια site γίνονται σε κάποια όχι. Ας πούμε aliexpress δε γίνονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερωτημα είναι αόριστο. Δεν εχουν ανοίξει πλήρως οι αγορες με κάρτες στο εξωτερικό είναι η απάντηση. Σε κάποια site γίνονται σε κάποια όχι. Ας πούμε aliexpress δε γίνονται.

 

Συγκεκριμένα θέλω να αγοράσω μεσω PayPal απο ebay. Απο οτι καταλαβαινω το συγκεκριμενο δεν γινεται.

Εχω εναλλακτική, η αναγκαστικά περιμένω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά τι περιμένατε; Χθες το βράδυ βγήκε η απόφση , τι είναι οι τράπεζες; πύραυλοι για να τα υλοποιήσουν όλα αυτά σε μια ημέρα; Υπομονή χρειάζεται. Σε μια εβδομάδα το πολύ θα ξέρουμε τι ισχύει και τι όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνει το Paypal αυτόματα. Αν έχεις balance παίρνει απο εκεί, αν όχι από την κάρτα. Αν εχεις Balance αλλα δεν είναι αρκετό συμπληρωνει το υπολοιπο με χρεωση στην κάρτα

 

Οκ thanx!!

 

Το θεμα ειναι οτι επειδη εκανα για πρωτη φορα request money μου εχει κρατησει τα λεφτα σαν pending και μου λεει οτι ετσι θα παραμεινουν για 21 μερες + οτι πρεπει λεει να κανω 10 transactions. Το θεμα εναι οτι εγω δεν ειμαι seller και δεν προκειται να κανω 10 transactions....

 

Μηπως ξερει κανεις τπτ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δε μου αρέσει να γκρινιάζω, σας παρακαλώ ελέγχετε τις προηγούμενες σελίδες για τις όποιες εξελίξεις. Είναι κουραστικό να βλέπουμε τα ίδια ερωτήματα ανά 1-2 σελίδες και να μην έχουμε νέες φιλτραρισμένες χρήσιμες πληροφορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ νομιζω οτι μιλαω αλλη γλωσσα..βρε παιδια πριν τα καπιταλ κοντρολ αν ηθελε καποιος να μεταφερει λεφτα στο balance του απο την καρτα που ειχει ηδη συνδεσει στο παυπαλ επρεπε να ξανακανει επιβεβαιωση την ιδια καρτα για να μεταφερει τα χρηματα αυτο ρωταω τοση ωρα!δεν μου δεχεται την ηδη συνδεδεμενη καρτα που εχω για αγορες κ θελει για να μεταφερω λεφτα στο balance να δηλωσω καρτα.!ποσο πιο απλα να το πω?δεν θελω να κανω αυτο που λετε στο λινκ αλλα να δω αν ισχυει κ πριν κ μετα το οτι σε δυο διαφορετικου τυπου συναλλαγες να δηλωσω την ιδια καρτα ξανα κ ξανα!

 

αχ νομιζω οτι μιλαω αλλη γλωσσα..βρε παιδια πριν τα καπιταλ κοντρολ αν ηθελε καποιος να μεταφερει λεφτα στο balance του απο την καρτα που ειχει ηδη συνδεσει στο παυπαλ επρεπε να ξανακανει επιβεβαιωση την ιδια καρτα για να μεταφερει τα χρηματα αυτο ρωταω τοση ωρα!δεν μου δεχεται την ηδη συνδεδεμενη καρτα που εχω για αγορες κ θελει για να μεταφερω λεφτα στο balance να δηλωσω καρτα.!ποσο πιο απλα να το πω?δεν θελω να κανω αυτο που λετε στο λινκ αλλα να δω αν ισχυει κ πριν κ μετα το οτι σε δυο διαφορετικου τυπου συναλλαγες να δηλωσω την ιδια καρτα ξανα κ ξανα!

 

Λεφτά με κάρτα στο paypal account σου δε μπορούσες να βάλεις ποτέ, εκτός αν εννοείς την υπηρεσία paypal-topup μέσω Eurobank (δε ξέρω αν ήταν με κάρτα εκεί καθώς δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ). Οπότε ούτε πριν, ούτε τώρα μπορείς να βάλεις κανονικά λεφτά στο paypal balance σου μέσω κάρτας. Αν αναφέρεσαι στο paypal topup είναι απενεργοποιημένο από τότε που ξεκίνησαν τα CC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...