Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά τι περιμένατε; Χθες το βράδυ βγήκε η απόφση , τι είναι οι τράπεζες; πύραυλοι για να τα υλοποιήσουν όλα αυτά σε μια ημέρα; Υπομονή χρειάζεται. Σε μια εβδομάδα το πολύ θα ξέρουμε τι ισχύει και τι όχι.

Αν ήθελαν να την υλοποιήσουν άμεσα θα το είχαν κάνει...όπως έκαναν και με πλείστα ΦΕΚ τότε που οι στρόφιγγες ήταν ακόμη πιο κλειστές.(με τα 50 ευρα κ.λ.π.)

 

Πληροφοριακά επικοινώνησα με Πειραιώς και Εθνική στις 12:00 και δήλωναν πλήρη άγνοια για το τελευταίο ΦΕΚ αναφέροντας μόνο αυτό που ίσχυε μέχρι τώρα.Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λεφτά με κάρτα στο paypal account σου δε μπορούσες να βάλεις ποτέ, εκτός αν εννοείς την υπηρεσία paypal-topup μέσω Eurobank (δε ξέρω αν ήταν με κάρτα εκεί καθώς δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ). Οπότε ούτε πριν, ούτε τώρα μπορείς να βάλεις κανονικά λεφτά στο paypal balance σου μέσω κάρτας. Αν αναφέρεσαι στο paypal topup είναι απενεργοποιημένο από τότε που ξεκίνησαν τα CC.

ναι αυτο εννοω τοση ωρα!προσπαθουσα να μεταφερω χρηματα απο λογαριασμο τραπεζας που η καρτα ειναι ηδη συνδεδεμενη για αγορες απο παυπαλ αλλα ματαια.αφου δεν μπορει να γινει αυτο ποτε τοτε γιατι υπαρχει αυτη η δυνατοτητα?σε τι περιπτωσεις γινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήθελαν να την υλοποιήσουν άμεσα θα το είχαν κάνει...όπως έκαναν και με πλείστα ΦΕΚ τότε που οι στρόφιγγες ήταν ακόμη πιο κλειστές.(με τα 50 ευρα κ.λ.π.)

 

Πληροφοριακά επικοινώνησα με Πειραιώς και Εθνική στις 12:00 και δήλωναν πλήρη άγνοια για το τελευταίο ΦΕΚ αναφέροντας μόνο αυτό που ίσχυε μέχρι τώρα.Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

 

 

Παιδιά, λογικό είναι να δηλώνουν πλήρη άγνοια. Δε σημαίνει ότι έχουν και πλήρη άγνοια. Αλλά από το να παίρνει ένας ένας πελάτης τηλέφωνο λένε δεν ξέρουμε τίποτα μέχρι να τροποποιηθεί το σύστημά τους.  Επίσης, πολλοί προσπέρασαν ότι το όριο των 500 ευρώ είναι το ένα από τα 2 όρια που δεν πρέπει να ξεπεραστεί. Το 1ο και βασικότερο είναι το όριο που έχει επιβληθεί σε κάθε τράπεζα ως προς τις συνολικές συναλλαγές της με το εξωτερικό. Αν αυτό έχει εξαντληθεί υποθέτω και να χτυπιέσαι κάτω συναλλαγή δεν κάνεις. Και λογικά το πρώτο διάστημα όταν ανοίξουν θα εξυπηρετηθούν επιχειρήσεις που έχουν κάνει αιτήσεις για εμβάσματα εξω καιρό τώρα και μετά ο ιδιώτης καταναλωτής. Οπότε υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήθελαν να την υλοποιήσουν άμεσα θα το είχαν κάνει...όπως έκαναν και με πλείστα ΦΕΚ τότε που οι στρόφιγγες ήταν ακόμη πιο κλειστές.(με τα 50 ευρα κ.λ.π.)

 

Πληροφοριακά επικοινώνησα με Πειραιώς και Εθνική στις 12:00 και δήλωναν πλήρη άγνοια για το τελευταίο ΦΕΚ αναφέροντας μόνο αυτό που ίσχυε μέχρι τώρα.Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

Το ότι πρέπει πρώτα να παρθεί απόφαση από την Ελληνική Ένωση Τραπεζών, το διαβάσατε; Πρέπει αυτοί να βγάλλουν δελτίου τύπου πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο εννοω τοση ωρα!προσπαθουσα να μεταφερω χρηματα απο λογαριασμο τραπεζας που η καρτα ειναι ηδη συνδεδεμενη για αγορες απο παυπαλ αλλα ματαια.αφου δεν μπορει να γινει αυτο ποτε τοτε γιατι υπαρχει αυτη η δυνατοτητα?σε τι περιπτωσεις γινετε?

 

 

Καλά, πλάκα μας κάνεις τώρα; Δεν μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις καμιά 30αρια σελίδες τουλάχιστον; Έχει περιγραφεί αναλυτικότατα τρόπος να προσπεραστεί ο περιορισμός. Σε άλλους δουλεύει, σε άλλους όχι. Δεν ξέρουμε πως και γιατί. Γύρνα πίσω 50 σελίδες και άρχισε το διάβασμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι πρέπει πρώτα να παρθεί απόφαση από την Ελληνική Ένωση Τραπεζών, το διαβάσατε; Πρέπει αυτοί να βγάλλουν δελτίου τύπου πρώτα.

 

Εννοείς την επιτροπή έγκρισης τραπεζικών συναλλαγων; Η απόφαση σε αυτη αναφερεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήθελαν να την υλοποιήσουν άμεσα θα το είχαν κάνει...όπως έκαναν και με πλείστα ΦΕΚ τότε που οι στρόφιγγες ήταν ακόμη πιο κλειστές.(με τα 50 ευρα κ.λ.π.)

 

Πληροφοριακά επικοινώνησα με Πειραιώς και Εθνική στις 12:00 και δήλωναν πλήρη άγνοια για το τελευταίο ΦΕΚ αναφέροντας μόνο αυτό που ίσχυε μέχρι τώρα.Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

 

Όντως και εγώ που πήγα σήμερα σε υποκατάστημα της Πειραιώς για να βγάλω νέο πλαστικό, οι υπάλληλοι δεν γνώριζαν ότι βγήκε νέο ΦΕΚ και τους το έδειχνα εγώ!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέτυχε ! Με χρεωστική visa της Πειραιώς (της συζύγου) έβαλα χρήματα στο paypal μου (balance) & και πραγματοποίησα και αγορά από ebay!

 

Τώρα χρωστάω στη γυναίκα μου...και είμαι σε διαπραγματεύσεις !!! :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, πλάκα μας κάνεις τώρα; Δεν μπήκες καν στον κόπο να διαβάσεις καμιά 30αρια σελίδες τουλάχιστον; Έχει περιγραφεί αναλυτικότατα τρόπος να προσπεραστεί ο περιορισμός. Σε άλλους δουλεύει, σε άλλους όχι. Δεν ξέρουμε πως και γιατί. Γύρνα πίσω 50 σελίδες και άρχισε το διάβασμα.

εχω διαβασει ολο το ποστ συνολο  227 σελιδες απο την αρχη μεχρι το τελος.δεν γνωριζα ολα τα διαδικαστικα του παυπαλ γιατι δεν χρειαστηκε πριν τα καπιταλ κοντρολ να βαλω λεφτα στο balance.ενω εχω βρει λυση μεσω φιλου που θα μου βαλει λεφτα διαβασα σημερα για το καινουριο φεκ κ θεωρησα οτι εφοσων θα συμβει αυτο λογικα θα μπορουσα να μεταφερω χρηματα απο το λογαριασμο μου στο balance κ να μην υποχρεωθω στο φιλο μου.το οτι το παυπαλ σου δινει την δυνατοτητα του top up αλλα δεν μπορεσα να το κανω (κ συνεχιζω να μη καταλαβαινω γιατι δεν μπορει καποιος να το κανει αυτο απο την στιγμη που υπαρχει αυτο το option) ρωτησα εδω για να δω μηπως κανω κατι λαθος.καταλαβες τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς πότε μπαίνουν τα χρήματα στο λογαριασμό από κατάθεση σε ΑΤΜ (με φάκελο); Η κατάθεση έγινε στις 12 το μεσημέρι σήμερα και ακόμη δε φαίνονται στο λογαριασμό στο e-banking.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω διαβασει ολο το ποστ συνολο  227 σελιδες απο την αρχη μεχρι το τελος.δεν γνωριζα ολα τα διαδικαστικα του παυπαλ γιατι δεν χρειαστηκε πριν τα καπιταλ κοντρολ να βαλω λεφτα στο balance.ενω εχω βρει λυση μεσω φιλου που θα μου βαλει λεφτα διαβασα σημερα για το καινουριο φεκ κ θεωρησα οτι εφοσων θα συμβει αυτο λογικα θα μπορουσα να μεταφερω χρηματα απο το λογαριασμο μου στο balance κ να μην υποχρεωθω στο φιλο μου.το οτι το παυπαλ σου δινει την δυνατοτητα του top up αλλα δεν μπορεσα να το κανω (κ συνεχιζω να μη καταλαβαινω γιατι δεν μπορει καποιος να το κανει αυτο απο την στιγμη που υπαρχει αυτο το option) ρωτησα εδω για να δω μηπως κανω κατι λαθος.καταλαβες τωρα?

 

Συγγνώμη αλλά οι απορίες σου δε συνάδουν με κάποιον ο οποίος διάβασε όλο το νήμα. Αν εξακολουθείς να λες πως δεν καταλαβαίνεις γιατί είναι κλειστό το topup δε μπορώ να πω κατι άλλο. Χαίρομαι που τουλάχιστον θα εξυπηρετηθείς έστω από φίλο.

Γνωρίζει κανείς πότε μπαίνουν τα χρήματα στο λογαριασμό από κατάθεση σε ΑΤΜ (με φάκελο); Η κατάθεση έγινε στις 12 το μεσημέρι σήμερα και ακόμη δε φαίνονται στο λογαριασμό στο e-banking.

 

 

Δεν είναι στάνταρ. Εξαρτάται πότε ασχολούνται με αυτά οι υπάλληλοι της τράπεζας. Σε κάποια υποκαταστήματα ασχολουνται μόνο το πρωι πριν το άνοιγμα. Σε άλλα το μεσημέρι στο κλείσιμο. Μου έχει τύχει να μην ασχοληθούν και 3 μέρες με τη δικαιολογία ότι είχε  "πολλή δουλειά". Λογικά μέχρι αύριο το μεσημέρι το αργότερο θα τα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς πότε μπαίνουν τα χρήματα στο λογαριασμό από κατάθεση σε ΑΤΜ (με φάκελο); Η κατάθεση έγινε στις 12 το μεσημέρι σήμερα και ακόμη δε φαίνονται στο λογαριασμό στο e-banking.

Απο αύριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είναι στάνταρ. Εξαρτάται πότε ασχολούνται με αυτά οι υπάλληλοι της τράπεζας. Σε κάποια υποκαταστήματα ασχολουνται μόνο το πρωι πριν το άνοιγμα. Σε άλλα το μεσημέρι στο κλείσιμο. Μου έχει τύχει να μην ασχοληθούν και 3 μέρες με τη δικαιολογία ότι είχε  "πολλή δουλειά". Λογικά μέχρι αύριο το μεσημέρι το αργότερο θα τα έχεις.

 

Ευχαριστώ! Ελπίζω όντως μέχρι αύριο να έχουν μπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά οι απορίες σου δε συνάδουν με κάποιον ο οποίος διάβασε όλο το νήμα. Αν εξακολουθείς να λες πως δεν καταλαβαίνεις γιατί είναι κλειστό το topup δε μπορώ να πω κατι άλλο. Χαίρομαι που τουλάχιστον θα εξυπηρετηθείς έστω από φίλο.

ναι εχω διαβασει ολο το ποστ οχι μια μια σελιδα (καπου στις 190 πηγα διακοπες) αλλα το συνεχισα τωρα κ ξαναλεω οτι δεν εχω κ τρελη γνωση του πως λειτουργουσε κ λειτουργει το παυπαλ για αυτο κ μπορει να ειναι χαζες οι ερωτησεις μου για καποιους αλλα προσπαθω κ εγω οπως κ ολοι να βγαλω μια ακρη οσο αυτο ειναι δυνατο!το top up φανταζομαι απο τα λεγομενα σου οτι δεν λειτουργει λογω καπιταλ κοντρολ για αυτο κ μου ζηταει την επιβεβαιωση του λογαριασμου?αυτο ρωτουσα κ πριν αν ειδες τα ποστ μου για να δω αν φταιει αυτο (καπιταλ κοντρολ) η το οτι αυτη η συναλλαγη θελει να επιβεβαιωσεις ξανα την καρτα για να την προχωρησει κ λογω καπιταλ κοντρολ δεν γινεται ουτε αυτο τωρα.καταλαβες την απορια μου?

 

Δεν είναι στάνταρ. Εξαρτάται πότε ασχολούνται με αυτά οι υπάλληλοι της τράπεζας. Σε κάποια υποκαταστήματα ασχολουνται μόνο το πρωι πριν το άνοιγμα. Σε άλλα το μεσημέρι στο κλείσιμο. Μου έχει τύχει να μην ασχοληθούν και 3 μέρες με τη δικαιολογία ότι είχε  "πολλή δουλειά". Λογικά μέχρι αύριο το μεσημέρι το αργότερο θα τα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...