Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγιναν συνεχείς προσπάθειες με

 Πιστωτική Εθνική Visa                                           χωρίς επιτυχία   (με χρέωσαν 1€ και το επεστρεψαν  αμέσως)

 Πιστωτική Εθνική Mastercard                                χωρίς επιτυχία   (με χρέωσαν 0,90)

 Χρεωστική  Εθνική Mastercard                             χωρίς επιτυχία   (με χρέωσαν 3 χ 0,90= 2,7€)

Πιστωτική Alphabank VODAFONEMASTERCARD χωρίς επιτυχία   (με χρέωσαν 9 χ 0,90= 8,1€)

 

 

Συνολικά "μου εφαγαν" 11,7 € και δεν καταφερα να κάνω και καποια μεταφορά

 

Δυστυχώς δεν θα κανω άλλη πρσπάθεια διοτι δεν θελω να χασω άλλα χρηματα εκτός αν  μας τα επιστρεψουν κάποια στιγμή

 

(Απο τα γραφομενα εδω μεσα αλλά και σε άλλα forum προκυπτε οτι εχουν "φαγωθει" πολλά χρήματα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μεταφέρω και σε αυτό το νήμα.. Έχω υπόλοιπο στο paypal balance, και μου ρίχνει άκυρο σε συνδρομή που θέλω στο skype..

 

 

Και με balance δεν με αφήνει να αγοράσω. wtf?

Είναι λογικό, γιατί το skype (αν θυμάμαι καλά φυσικά...) δημιουργεί αυτόματη απαίτηση ποσού (invoice) κάθε μήνα (η όση διάρκεια έχει η αρχική αγορά), το οποίο τραβιέται αυτόματα από την κάρτα σου. Οπότε και να έχεις λεφτά στο balance, δεν έχει σημασία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγιναν συνεχείς προσπάθειες με

Πιστωτική Εθνική Visa χωρίς επιτυχία (με χρέωσαν 1€ και το επεστρεψαν αμέσως)

Πιστωτική Εθνική Mastercard χωρίς επιτυχία (με χρέωσαν 0,90)

Χρεωστική Εθνική Mastercard χωρίς επιτυχία (με χρέωσαν 3 χ 0,90= 2,7€)

Πιστωτική Alphabank VODAFONEMASTERCARD χωρίς επιτυχία (με χρέωσαν 9 χ 0,90= 8,1€)

 

 

Συνολικά "μου εφαγαν" 11,7 € και δεν καταφερα να κάνω και καποια μεταφορά

 

Δυστυχώς δεν θα κανω άλλη πρσπάθεια διοτι δεν θελω να χασω άλλα χρηματα εκτός αν μας τα επιστρεψουν κάποια στιγμή

 

(Απο τα γραφομενα εδω μεσα αλλά και σε άλλα forum προκυπτε οτι εχουν "φαγωθει" πολλά χρήματα )

Πως τα εκανες ολα αυτα? Ανοιξες νεο account στο ππ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λογικό, γιατί το skype (αν θυμάμαι καλά φυσικά...) δημιουργεί αυτόματη απαίτηση ποσού (invoice) κάθε μήνα (η όση διάρκεια έχει η αρχική αγορά), το οποίο τραβιέται αυτόματα από την κάρτα σου. Οπότε και να έχεις λεφτά στο balance, δεν έχει σημασία

Σε ευχαριστώ για την επεξήγηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως τα εκανες ολα αυτα? Ανοιξες νεο account στο ππ?

 

Με την μεθοδο που εχει ειπωθει παραπανω :

στελνοντας request money σε 2ο email απο τον υπαρχον λογαρισμό μου PP και προσπαθώντας να μεταφέρω χρήματα απο τις παραπάνω καρτες στο balance του PP

Δυστυχώς σε κάθε προσπάθεια μεχρεωνε και 0.9€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις αγόρασα ένα βιβλίο από amazon του uk με χρεωτική της πειραιώς επιτυχώς.

Επίσης μόλις έφαγα πόρτα από το ebay με paypal με την ίδια χρεωστική.

Θα δοκιμάσω τώρα το κόλπο με το balance που αναφέρεται στις προηγούμενες σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα με τι προμήθεια ; Γιατί το Aliexpress Λογαριαςμο σε κινεζική τράπεζα δεν έχει ; Στην τράπεζα Πειραιώς πχ για να μεταφέρω έμβασμα σε χώρα μη ευρωπαϊκή μου ζητάει 22 ευρώ προμήθεια

 

στην τελευταία αγορα που εκανα απο ali στην χρεωση της καρτας εγραφε:

 

Στοιχεία Συναλλαγής:

 WWW.ALIEXPRESS.COM LONDON

Χώρα:  Ην. Βασίλειο

οποτε εχει λογαριασμο στο Ην. Βασίλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα άκυρο από amazon με πιστωτική πειραιώς. Έχω δοκιμάσει με πιστωτικές πειραιώς, alpha bank, eurobank και χρεωστική  eurobank. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται σε μερικούς να εγκρίνονται οι συναλλαγές ενώ σε άλλους όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια να σας πω και εγω τον πονο μου :P Εδω και ποσο καιρο θελω να αγορασω πραγματα απο το battlenet της blizzard και ολο τρωω πορτα, με καρτα (Πειραιως) απευθειας πορτα και με paypal οταν το παταω και του βαζω κωδικους κλπ λεει οτι το paypal δεν μπορει να με εξυπηρετισει αυτη τι στιγμη και με παραπεμπει πισω. Το κολπακι του να του στειλω funds δεν το καταφερα αφου απο τρεις καρτες εφαγα πορτα αλλα και να δουλευε πιστευω δεν θα λυνοταν το προβλημα αφου το paypal παλι το ιδιο error θα εδινε και με funds να ηταν φορτομενο. Το αστειο ειναι οτι απο περιεργια δοκιμασα να βαλω λεφτα στο League of Legends (κοινως LoL) και με paypal παλι το ιδιο προβλημα αλλα οταν εβαλα την καρτα απευθειας ουτε καν το σκεφτηκε τακ τουκ trasncation successfull και τα λεφτα φυγαν απο τη καρτα. Τι διαλο λογαριασμο σε τραπεζα Ελληνικη εχει η Riot ή μηπως το βλεπουν σαν ανανεωση σε δικηγορικο ή ιατρικο συλλογο ή μηπως αγοραζω φαρμακα ή εκπαιδευτικο υλικο... Στο τηλεφωνο με τη Πειραιως οταν τους ρωτησα γιατι και πως μου ειπαν το κλασσικο ποιηματακι με τα Capital Controls και οτι αγορες προς εξωτερικο απαγορευονται κλπ κλπ και τους λεω αφου εβαλα λεφτα στο LoL κανονικα με τη καρτα γαιτι εκει περναει μπαμ μπαμ και στο αλλο οχι και τα δυο games δεν ειναι και μου ειπε οτι εχει να κανει με το πως ειναι η εταιρια καταχωρημενη και τι παρεχει και το που εχουν εδρα....αι βγαλε ακρη τωρα. Ξερει κανεις καμια λυση για αυτο το προβλημα???? Εχει κατεφερει να περασει κανεις λεφλτα στο battlenet της blizzard????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα άκυρο από amazon με πιστωτική πειραιώς. Έχω δοκιμάσει με πιστωτικές πειραιώς, alpha bank, eurobank και χρεωστική  eurobank. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται σε μερικούς να εγκρίνονται οι συναλλαγές ενώ σε άλλους όχι.

 

Εγώ πάντως πριν λίγο αγόρασα από το amazon.uk με χρεωστική πειραιώς.

Εν τω μεταξύ είναι τόσο δύσκολο να ξέρουμε επακριβώς τι περιορισμοί ισχύουν και να μην πειραματιζόμαστε όλοι μέρα σαν μλκες με 15 κάρτες? Γιατί δεν βγαίνει μια σαφής ανακοίνωση να ξέρουμε τα επιτρεπτά όρια και τους επιτρεπτούς προορισμούς συναλλαγών???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...