Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πως εκανες αγορα απο αλιεξπρες με παυπαλ αφου δεν το εχει σαν επιλογη πληρωμης?

 

Εξηγησε ότι εκανε απευθειας επαφη με τον πωλητη και του εστειλε paypal invoice. Δεν εγινε μεσω aliexpress η συναλλαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εν τω μεταξύ είναι τόσο δύσκολο να ξέρουμε επακριβώς τι περιορισμοί ισχύουν και να μην πειραματιζόμαστε όλοι μέρα σαν μλκες με 15 κάρτες? Γιατί δεν βγαίνει μια σαφής ανακοίνωση να ξέρουμε τα επιτρεπτά όρια και τους επιτρεπτούς προορισμούς συναλλαγών???

 

 

Υπάρχει δελτίο τύπου της Ένωσης ΕΤ και σ' αυτό αναφέρεται ότι τα όρια είναι 1) η σύμβαση με την τράπεζα και 2) το ημερήσιο όριο συναλλαγών με το εξωτερικό με κάρτες, για κάθε τράπεζα ξεχωριστά.

 

Είναι προφανές ότι, όταν συμπληρωθεί το ημερήσιο όριο της τράπεζας από τους πελάτες της, δεν μπορούν να γίνουν άλλες συναλλαγές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Μετα απο μια οδυσσεια περιπου 3 μηνων με συνεχεις προσπαθειες για αγορα απο εξωτερικο επιτελους περασε η πληρωμη! Δεν μπορω να περιγραψω την χαρα που νιωθω :P

Η καρτα ειναι η webye της πειραιως. Χρεωθηκε κανονικα το συνολικο ποσο (469 ευρω). Η πληρωμη εγινε μεσω του amazon payments! Να σας ενημερωσω οτι ολοι οι αλλοι μεθοδοι αποτυγχαναν παταγωδώς.

 

Ελπιζω μονο να μην ακυρωθει! αν και νομιζω οτι εφοσον αναφερεται ως ποσο δεσμευμενο στο winbank τοτε το θεμα εληξε..αν κανω λαθος διορθωστε με!

 

ΠΣ: Για να σας προλαβω η αγορα αφορα καινουργια καρτα γραφικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει δοκιμασει κανεις να φορτωσει paypal με χρεωστικη πειραιως?

 

Ναι, εγώ το έκανα σήμερα το πρωί. Mε την πρώτη έγινε, μετέφερα 45 ευρώ (πλην τις κρατήσεις), έκανα αγορά από ebay ένα t-shirt και μάλιστα μου έστειλαν και email ότι εστάλη ήδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει δελτίο τύπου της Ένωσης ΕΤ και σ' αυτό αναφέρεται ότι τα όρια είναι 1) η σύμβαση με την τράπεζα και 2) το ημερήσιο όριο συναλλαγών με το εξωτερικό με κάρτες, για κάθε τράπεζα ξεχωριστά.

 

Είναι προφανές ότι, όταν συμπληρωθεί το ημερήσιο όριο της τράπεζας από τους πελάτες της, δεν μπορούν να γίνουν άλλες συναλλαγές. 

 

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει μια λίστα με sites τα οποία περνάνε για να ξέρουμε τι μας γίνεται. Επίσης κάποιοι κάνουν συναλλαγές σε κάποια site και κάποιοι όχι. Ολα αυτα μας οδηγούν σε κάποια συμπεράσματα:

 

1) Οι λίστες επιτρεπόμενων sites δεν είναι ίδιες για όλες τις τράπεζες

 

2) Υπάρχουν sites τα οποία περνάνε και τα οποία σαφέστατα δεν ανήκουν στα επιτρεπόμενα. Αυτό βέβαια δεν είναι ανεπιθύμητο αλλά αξιοσημείωτο για τη λογικη του συστήματος

 

3) Ακόμα και η σημερινή ενημέρωση δεν αναφέρει κάτι για την αποστολή εμβασματων στο εξωτερικό (500 ευρω/ατομο). Πράγμα που σημαίνει ότι η υλοποίηση πάει την επόμενη βδομάδα το νωρίτερο. Θυμίζω ότι αντίστοιχα καθυστέρησε η ανακοινωση για τα εμβάσματα  που ηρθαν απο εξωτερικό και σε αφηνε να ξαναστείλεις το οποίο προβλεπόταν απο την ΠΝΠ της 18.7.15

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εχω συμπληρωσει τα στοιχεια της 2ης χρεωστικης καρτας.

 

Τί να σου πω, δεν ξέρω γιατί σε κάποιους γίνεται και σε κάποιους όχι. Εγώ πάντως δεν έβαλα καν 2η χρεωστική, απλά έκανα request money από μια 2η διεύθυνση email που έχω. Τα χρήματα τα πήρε αμέσως από τον ίδιο το λογαριασμό που έχω στο pp και αμέσως φάνηκαν στο balance μόλις έκανα accept.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει δελτίο τύπου της Ένωσης ΕΤ και σ' αυτό αναφέρεται ότι τα όρια είναι 1) η σύμβαση με την τράπεζα και 2) το ημερήσιο όριο συναλλαγών με το εξωτερικό με κάρτες, για κάθε τράπεζα ξεχωριστά.

 

Είναι προφανές ότι, όταν συμπληρωθεί το ημερήσιο όριο της τράπεζας από τους πελάτες της, δεν μπορούν να γίνουν άλλες συναλλαγές.

 

Αυτό ισχύει για οποιοδήποτε είδος συναλλαγής? Απ όσο βλέπω όχι.

Εγώ προσπαθώ να πληρώσω στο aliexpress.

Αν ξαναπροσπαθήσω με τις 00:00 θα έχω ελπίδες?

(Η αλλαγή ημέρας θεωρείται στις 00:00?)

 

Γενικά έχει καταφέρει να πληρώσει κανεις στο aliexpress μέχρι τώρα?

Γιατί στο δελτίο τύπου βλέπω πως δεν ταιριάζει με κάποια από τις κατηγορίες:

 

 

11. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο internet;

ΝΑΙ, χωρίς περιορισμούς, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

  • μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,

     

  • εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και

     

  • για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:

1. Αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών.

 

2. Πληρωμές ξενοδοχείων.

 

3. Ενοικιάσεις αυτοκινήτων.

 

4. Πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών.

 

5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).

 

6. Πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα.

 

7. Πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ).

 

8. Πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.

 

9. Πληρωμές ελληνικών επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στο ηλεκτρονικό εμπόριο προς διεθνείς παρόχους υπηρεσιών, απαραίτητων για τη λειτουργία των εν λόγω επιχειρήσεων, όπως, ενδεικτικά, συνδρομή φιλοξενίας σε server, συνδρομή domain name, συνδρομή σε παρόχους φύλαξης αρχείων, συνδρομή σε παρόχους cloud-based υπηρεσιών λειτουργίας, όπως πλατφόρμες ηλεκτρονικών καταστημάτων (e-shop), πλατφόρμες επικοινωνίας με χρήστες, συνδρομή για συντήρηση ελάχιστης παρουσίας για λόγους διαφήμισης σε Google/ Facebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό ισχύει για οποιοδήποτε είδος συναλλαγής? Απ όσο βλέπω όχι.

Εγώ προσπαθώ να πληρώσω στο aliexpress.

Αν ξαναπροσπαθήσω με τις 00:00 θα έχω ελπίδες?

(Η αλλαγή ημέρας θεωρείται στις 00:00?)

 

Γενικά έχει καταφέρει να πληρώσει κανεις στο aliexpress μέχρι τώρα?

Γιατί στο δελτίο τύπου βλέπω πως δεν ταιριάζει με κάποια από τις κατηγορίες:

 

 

 

 

Δεν εχω δει μέχρι τώρα καμια επιτυχημένη προσπάθεια για απευθείας αγορά απο aliexpress με Ελληνική πιστωτική κάρτα. Αρα τσαμπα προσπαθείς. Δε φταίει η ώρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγιναν συνεχείς προσπάθειες με

 Πιστωτική Εθνική Visa                                           χωρίς επιτυχία   (με χρέωσαν 1€ και το επεστρεψαν  αμέσως)

 Πιστωτική Εθνική Mastercard                                χωρίς επιτυχία   (με χρέωσαν 0,90)

 Χρεωστική  Εθνική Mastercard                             χωρίς επιτυχία   (με χρέωσαν 3 χ 0,90= 2,7€)

Πιστωτική Alphabank VODAFONEMASTERCARD χωρίς επιτυχία   (με χρέωσαν 9 χ 0,90= 8,1€)

 

 

Συνολικά "μου εφαγαν" 11,7 € και δεν καταφερα να κάνω και καποια μεταφορά

 

Δυστυχώς δεν θα κανω άλλη πρσπάθεια διοτι δεν θελω να χασω άλλα χρηματα εκτός αν  μας τα επιστρεψουν κάποια στιγμή

 

(Απο τα γραφομενα εδω μεσα αλλά και σε άλλα forum προκυπτε οτι εχουν "φαγωθει" πολλά χρήματα )

Δεν αντεξα και προσπαθησα και με Εθνική Visa για μεταφορά χρηματων στον λογαρισμο μου στο Paypal

αλλα παλι αποτυχία και χρεωση 1€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει μια λίστα με sites τα οποία περνάνε για να ξέρουμε τι μας γίνεται. Επίσης κάποιοι κάνουν συναλλαγές σε κάποια site και κάποιοι όχι. Ολα αυτα μας οδηγούν σε κάποια συμπεράσματα:

 

1) Οι λίστες επιτρεπόμενων sites δεν είναι ίδιες για όλες τις τράπεζες

 

2) Υπάρχουν sites τα οποία περνάνε και τα οποία σαφέστατα δεν ανήκουν στα επιτρεπόμενα. Αυτό βέβαια δεν είναι ανεπιθύμητο αλλά αξιοσημείωτο για τη λογικη του συστήματος

 

3) Ακόμα και η σημερινή ενημέρωση δεν αναφέρει κάτι για την αποστολή εμβασματων στο εξωτερικό (500 ευρω/ατομο). Πράγμα που σημαίνει ότι η υλοποίηση πάει την επόμενη βδομάδα το νωρίτερο. Θυμίζω ότι αντίστοιχα καθυστέρησε η ανακοινωση για τα εμβάσματα  που ηρθαν απο εξωτερικό και σε αφηνε να ξαναστείλεις το οποίο προβλεπόταν απο την ΠΝΠ της 18.7.15

 

Όντως, δεν μπορεί να δημοσιεύεται στο ΦΕκ απόφαση του υπουργού Οικονομικών ( για εμβάσματα ως 500 ευρώ) και η Ένωση Ελληνικών Τραπεζών να βγαίνει 2 μέρες αργότερα και να έρμηνεέυει ως ΌΧΙ-απαγόρευση. Δεν είναι ενημερωμένοι οι κύριοι ή ΄πρόκειται περί ανευθυνότητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...