Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ μόλις το δοκίμασα με χρεωστική πειραιώς και απέτυχε.

Αναρωτιεμαι γιατί να χρεώνει, αφού δεν γίνεται συναλλαγή.


Μόλις δοκίμασα και με prepaid mastercard Πειραιώς και δούλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν παιδιά, πιστεύω ότι έχω την λύση για όλους μας.

 

Εχω χρεωστική Πειραιώς VISA και θα σας πω τι πρέπει να κάνετε αν θέλετε να κάνετε ΑΜΕΣΑ αγορές από ebay, όπως έκανα κι εγώ πριν μερικά δευτερόλεπτα!!!

 

1) Πρέπει να έχετε συνδέσει την κάρτα σας με το paypal (εννοείται αλλά πρέπει να το πούμε)

2) Φτιάξτε 2ο paypal account (Μη συνδέσετε καμία κάρτα εκεί...τίποτα...απλά επιβεβαιώστε τη δνση email σας και τα security questions)

3) Όταν φτιάξουμε το 2ο paypal account, πηγαίνουμε πίσω στο 1ο και βρίσκουμε το send money

4) Στο πεδίο e-mail συμπληρώνουμε το email του 2ου paypal account που μόλις φτιάξαμε. Μετά συμπληρώνουμε τα ποσά και τέλος πατάμε "I'm sending money to family or friends"

5) Μετά απλά επιβεβαιώνουμε και πατάμε αποστολή

6) Κάνουμε log-out και συνδεόμαστε στο πρώτο μας paypal (αυτό που είχαμε πριν τα capital controls :@ :@)

7) Θα δούμε ότι μας ήρθε ειδοποίηση από τον 2ο μας λογαριασμό ότι μας κάνει δωράκι κάποια χρήματα. Επιλέγουμε accept money

και ΤΕΛΟΣ!

8) Κάνοντας refresh την σελίδα βλέπουμε το balance έχουν ήδη προστεθεί τα χρήματα.

9) Πάμε στο ebay και στο checkout βάζουμε το 2ο μας λογαριασμό paypal (αυτόν που έχει τα χρήματα δηλαδή) και....voila! H αγορά μας έγινε με επιτυχία!!

 

9 βήματα ακολουθήστε τα και δε θα χάσετε! Πριν λίγο έκανα συναλλαγές αξίας 130 ευρώ για 2 προιόντα!!

Δεν ξέρω στις άλλες τράπεζες τι ισχύει αλλά με χρεωστική Πειραιώς έγινε όλη η δουλειά σε μένα!

 

Καλή τύχη και καλές συναλλαγές σε όλους!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά, πιστεύω ότι έχω την λύση για όλους μας.

 

Εχω χρεωστική Πειραιώς VISA και θα σας πω τι πρέπει να κάνετε αν θέλετε να κάνετε ΑΜΕΣΑ αγορές από ebay, όπως έκανα κι εγώ πριν μερικά δευτερόλεπτα!!!

 

1) Πρέπει να έχετε συνδέσει την κάρτα σας με το paypal (εννοείται αλλά πρέπει να το πούμε)

2) Φτιάξτε 2ο paypal account (Μη συνδέσετε καμία κάρτα εκεί...τίποτα...απλά επιβεβαιώστε τη δνση email σας και τα security questions)

3) Όταν φτιάξουμε το 2ο paypal account, πηγαίνουμε πίσω στο 1ο και βρίσκουμε το send money

4) Στο πεδίο e-mail συμπληρώνουμε το email του 2ου paypal account που μόλις φτιάξαμε. Μετά συμπληρώνουμε τα ποσά και τέλος πατάμε "I'm sending money to family or friends"

5) Μετά απλά επιβεβαιώνουμε και πατάμε αποστολή

6) Κάνουμε log-out και συνδεόμαστε στο πρώτο μας paypal (αυτό που είχαμε πριν τα capital controls :@ :@)

7) Θα δούμε ότι μας ήρθε ειδοποίηση από τον 2ο μας λογαριασμό ότι μας κάνει δωράκι κάποια χρήματα. Επιλέγουμε accept money

και ΤΕΛΟΣ!

8) Κάνοντας refresh την σελίδα βλέπουμε το balance έχουν ήδη προστεθεί τα χρήματα.

9) Πάμε στο ebay και στο checkout βάζουμε το 2ο μας λογαριασμό paypal (αυτόν που έχει τα χρήματα δηλαδή) και....voila! H αγορά μας έγινε με επιτυχία!!

 

9 βήματα ακολουθήστε τα και δε θα χάσετε! Πριν λίγο έκανα συναλλαγές αξίας 130 ευρώ για 2 προιόντα!!

Δεν ξέρω στις άλλες τράπεζες τι ισχύει αλλά με χρεωστική Πειραιώς έγινε όλη η δουλειά σε μένα!

 

Καλή τύχη και καλές συναλλαγές σε όλους!!!

 

Εκεί στα bold γράμματα πρέπει να έχεις λάθος στην διατύπωση.

6) Κάνουμε log out και συνδεόμαστε στον δεύτερο λογαριασμό που δημιουργήσαμε και βλέπουμε ότι ήρθαν χρήματα από τον λογαριασμό που είχαμε πριν τα capital control.

 

 

Ελπίζω να ακολουθεις σωστα τον αδηγο, δηλαδη φιαχνεις account στο ππ συνδευεις μια καρτα που δεν εχει ξανα παιξει ππ, την κανεις verification και μετα στελνεις τα χρηματα στο κυριο λογαριασμό σου

 

Σε ποιον οδηγό αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά, πιστεύω ότι έχω την λύση για όλους μας.

 

Εχω χρεωστική Πειραιώς VISA και θα σας πω τι πρέπει να κάνετε αν θέλετε να κάνετε ΑΜΕΣΑ αγορές από ebay, όπως έκανα κι εγώ πριν μερικά δευτερόλεπτα!!!

 

1) Πρέπει να έχετε συνδέσει την κάρτα σας με το paypal (εννοείται αλλά πρέπει να το πούμε)

2) Φτιάξτε 2ο paypal account (Μη συνδέσετε καμία κάρτα εκεί...τίποτα...απλά επιβεβαιώστε τη δνση email σας και τα security questions)

3) Όταν φτιάξουμε το 2ο paypal account, πηγαίνουμε πίσω στο 1ο και βρίσκουμε το send money

4) Στο πεδίο e-mail συμπληρώνουμε το email του 2ου paypal account που μόλις φτιάξαμε. Μετά συμπληρώνουμε τα ποσά και τέλος πατάμε "I'm sending money to family or friends"

5) Μετά απλά επιβεβαιώνουμε και πατάμε αποστολή

6) Κάνουμε log-out και συνδεόμαστε στο πρώτο μας paypal (αυτό που είχαμε πριν τα capital controls :@ :@)

7) Θα δούμε ότι μας ήρθε ειδοποίηση από τον 2ο μας λογαριασμό ότι μας κάνει δωράκι κάποια χρήματα. Επιλέγουμε accept money

και ΤΕΛΟΣ!

8) Κάνοντας refresh την σελίδα βλέπουμε το balance έχουν ήδη προστεθεί τα χρήματα.

9) Πάμε στο ebay και στο checkout βάζουμε το 2ο μας λογαριασμό paypal (αυτόν που έχει τα χρήματα δηλαδή) και....voila! H αγορά μας έγινε με επιτυχία!!

 

9 βήματα ακολουθήστε τα και δε θα χάσετε! Πριν λίγο έκανα συναλλαγές αξίας 130 ευρώ για 2 προιόντα!!

Δεν ξέρω στις άλλες τράπεζες τι ισχύει αλλά με χρεωστική Πειραιώς έγινε όλη η δουλειά σε μένα!

 

Καλή τύχη και καλές συναλλαγές σε όλους!!!

καλημερα 

 

τελικα δηλαδη το συμπερασμα ειναι πως αν τα λεφτα σου προερχονται απο το ""εξωτερικό"", τοτε μπορεις να τα χρησιμοποιησεις για αγορες (απο το εξωτερικο) !!!

 

να πω την αληθεια μου φαινεται λιγο παραξενο που καθομαι/στε και γραφουμε τετοια ωρα (ο καθενας για τους δικους του λογους)....μηπως μετα που (ευχομαι) θα τελειωσουν ολα χρειαστουμε καποια "θεραπεια"?

τεσπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εμενα ρε παιδια οταν παω να πληρωσω με Paypal μου βγαζει αυτο. Τι παιζει? Εχουν ανοιξει οι αγορες απο εξω? Μηπως ειναι προβλημα σε μενα?

 

attachicon.gifΚαταγραφή.PNG

 

Ένας φίλος μου δάνεισε χρήματα (PayPal balance) και μου βγάζει το ίδιο μήνυμα... Εγώ με balance θέλω να πληρώσω, όχι με κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος μου δάνεισε χρήματα (PayPal balance) και μου βγάζει το ίδιο μήνυμα... Εγώ με balance θέλω να πληρώσω, όχι με κάρτα.

 

Στο λογαριασμό  αυτό έχεις τουλάχιστον μια verified κάρτα; Αν όχι, υποψιάζομαι πως για λόγους ασφαλείας παίζει να απαγορεύει το paypal τις πληρωμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσια αν καταλαβα καλα εκμεταλευομαστε με αυτον τον τροπο το παραθυρο που εχουν αφησει για οσους θελουν να στελνουν λεφτα στο εξωτερικο για τα παιδια τους που σπουδαζουν.

 

Γιατι δεν κανουμε το αλλο?

Να δηλωσουμε στο 2 λογαριασμο τον 1 σαν "I'm sending money to family or friends" και με αυτον τον τροπο θα μπορουμε λογικα να στελνουμε λεφτα απο τον 2 λογαριασμο μας στο balance του 1 λογαριασμου paypal που πιστευω ειναι ποιο σωστο να αγοραζουμε τα πραγματα που θελουμε απο τον βασικο μας λογαριασμο και οχι απο τον 2 λογαριασμο που θα ανοιξουμε τωρα λογο capital control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tότε γενικά δε μπορώ να το καταλάβω. Το έχεις δοκιμάσει και σε άλλο site/έμπορο;

Ναι, πλήρωσα με PayPal balance έναν έμπορο εκτός eBay πριν από μερικές εβδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσια αν καταλαβα καλα εκμεταλευομαστε με αυτον τον τροπο το παραθυρο που εχουν αφησει για οσους θελουν να στελνουν λεφτα στο εξωτερικο για τα παιδια τους που σπουδαζουν.

 

Γιατι δεν κανουμε το αλλο?

Να δηλωσουμε στο 2 λογαριασμο τον 1 σαν "I'm sending money to family or friends" και με αυτον τον τροπο θα μπορουμε λογικα να στελνουμε λεφτα απο τον 2 λογαριασμο μας στο balance του 1 λογαριασμου paypal που πιστευω ειναι ποιο σωστο να αγοραζουμε τα πραγματα που θελουμε απο τον βασικο μας λογαριασμο και οχι απο τον 2 λογαριασμο που θα ανοιξουμε τωρα λογο capital control.

 

Εγώ μετά από άπειρες αποτυχημένες προσπάθειες έτσι κατάφερα και έκανα δουλειά χθες το βράδυ. Τα τράβηξε απευθείας από την κάρτα που είχα συνδεδεμένη στο βασικό account. 2 συναλλαγές. Μια 250 ευρώ και μια 100 ευρώ (με τις γνωστές προμήθειες 0,35+3.4%). Και οι 2 επιτυχώς με Mastercard Debit της ETE. Απλά να επισημάνω κάτι. Ακόμη στο 2o account όπου περάστηκαν τα λεφτά, ΔΕΝ έχω προσθέσει κάποια verified κάρτα καθώς περιμένω να φορτίσω σήμερα μια προπληρωμένη. Όταν δοκίμασα να στείλω τα λεφτά από το ¨"μούφα" account στο βασικό account (family and friends)έφαγα άκυρο. Δε γνωρίζω αν οφείλεται στο ότι δεν έχω ακόμη verified τραπεζικο προϊόν συνδεδεμένο με το λογαριασμό ή είναι κάποια προστασία για ξέπλυμα χρήματος ή οτιδήποτε. Μήπως χρειάζεται τα λεφτά να μείνουν κάποιο χρονικό διάστημα μέσα πριν σταλούν σε άλλο χρήστη; Δε μου ακούγεται και πολύ πιθανό πάντως..

 

Ωστόσο, δοκίμασα μέσω του μούφα account να κάνω δοκιμαστικά μια συναλλαγή στο google play αξίας 1 ευρώ και ήταν επιτυχημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το κανεις αντιστροφα πρεπει στον 2 λογαριασμο να δηλωσεις το mail του 1 λογαριασμου και ετσι να μεταφερεις λεφτα απο το 2 λογαριασμο στο balance του 1 λογαριασμου.

 

Τουλαχιστον λογικα πρεπει να γινεται δεν το εχω δοκιμασει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως σημερα το PP μου περασε κανονικα τη καρτα δεν ξερω γιατι.. 
Βεβαια μετα το confirmation δεν ξερω τι και πως αλλα βλεπουμε..

http://i.imgur.com/HziTrjO.png

 

Edit: Webuy πειραιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το κανεις αντιστροφα πρεπει στον 2 λογαριασμο να δηλωσεις το mail του 1 λογαριασμου και ετσι να μεταφερεις λεφτα απο το 2 λογαριασμο στο balance του 1 λογαριασμου.

 

Τουλαχιστον λογικα πρεπει να γινεται δεν το εχω δοκιμασει ακομα.

 

Μα αυτό πήγα να κάνω. Ο 1 λογαριασμός είναι ο "κανονικός"  που έχω εδώ και χρόνια verified σε όλα, ακόμη και ταυτότητα κλπ έχω στείλει για επιβεβαίωση.  Ο 2 λογαριασμός είναι ο "μούφα" που ανοίχτηκε τώρα για δοκιμή.  Εγώ πέρασα 350 ευρώ από τον 1 στον 2 μέσω ETE debit Mastercard. Όλα καλά. Όταν πήγα   να περάσω χρήματα (οποιοδήποτε ποσό, ακόμη και 20 ευρώ) από τον 2 στον 1 (Send money/family and friends) τότε (ακόμη και τώρα το πρωι) μου λέει "we cannot proccess your payment right now".

 

Ωστόσο όπως έγραψα πληρωμή στο google play έκανα κανονικά και άμεσα μάλιστα για δοκιμή από τον 2.  Υποθέτω πως φταίει ότι δεν έχω verified κάρτα μέσα ακόμη.  Θα προσπαθήσω να φορτίσω σήμερα μία να δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...