Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο τύπος σε τελικό στάδιο.

 

x=(a+0.35)/0.966   

 

a το ποσό που ζητάει ο πωλητής

και  x είναι το τελικό ποσό που θα καταβάλετε. (μαζί με τα νταβατζιλίκια) 

Επεξ/σία από mihanobios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος σε τελικό στάδιο.

 

x=a+0.34/0.966   

 

a το ποσό που ζητάει ο πωλητής

και  x είναι το τελικό ποσό που θα καταβάλετε. (μαζί με τα νταβατζιλίκια) 

 

Δεν είναι σωστός. Αυτό που έγραψες είναι : x= a + 0.35 (στρογγυλοποιημένο στα πρώτα 2 δεκαδικά), κάτι το οποίο δεν ισχύει

Μάλλον ούτε τόσο είναι. Διασκεδάζω πολύ σε αυτό το thread είναι η αλήθεια. Έχουμε κάνει τα απλά πράγματα επιστήμη....

Στην προηγούμενη σελίδα έχω γράψει τον σωστό. Επίσης, αφού είναι τόσο απλό για εσένα γιατί δεν τον έγραψες; Απλή απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα 18/8 το βράδυ (με ημερομηνία εκτέλεσης 19/8) top up 100€ στο PayPal μέσω Πειραιώς Winbank με 1€ προμήθεια. Μόλις περαστούν στο balance θα ενημερώσω.

 

Επίσης φιλος που εφάρμοσε το παραπάνω κόλπο με 2 λογαριασμούς PayPal για 250€ πέτυχε, απλά χρειάστηκε να διαγράψει την κάρτα του για να μην βγάζει σφάλμα όταν πάει να πληρώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σωστός. Αυτό που έγραψες είναι : x= a + 0.35 (στρογγυλοποιημένο στα πρώτα 2 δεκαδικά), κάτι το οποίο δεν ισχύει

Στην προηγούμενη σελίδα έχω γράψει τον σωστό. Επίσης, αφού είναι τόσο απλό για εσένα γιατί δεν τον έγραψες; Απλή απορία.

 

Δε χρειάστηκε καθώς εγώ έκανα τη μεταφορά μεταξύ 2 ήδη υπαρχόντων λογαριασμών PP και εκεί βάζεις το ποσό που θες να πάει στον παραλήπτη και σου υπολογίζει αυτόματα τα έξοδα και ποιος θες να τα χρεωθεί. Αλλά το να πω, ότι το πάγιο είναι 0.35 και 3.4% επί του ποσού είναι χ -0,35 -0,034χ είναι κάτι απλό. Αλλά και απλό να μην είναι για κάποιον, πρέπει να παίζουμε στο τελευταίο cent δηλαδή; Ας βάλει κάποιος και κανα 2 ευρω παραπάνω δε θα πάθει τίποτα. Από το να τρελαίνεται τόση ώρα να βρει "τύπο" καλύτερα είναι... :P

Έκανα 18/8 το βράδυ (με ημερομηνία εκτέλεσης 19/8) top up 100€ στο PayPal μέσω Πειραιώς Winbank με 1€ προμήθεια. Μόλις περαστούν στο balance θα ενημερώσω.

 

Επίσης φιλος που εφάρμοσε το παραπάνω κόλπο με 2 λογαριασμούς PayPal για 250€ πέτυχε, απλά χρειάστηκε να διαγράψει την κάρτα του για να μην βγάζει σφάλμα όταν πάει να πληρώσει. 

 

Μπορείς να κοιτάξεις στο ιστορικό μεταφορών και εμβασμάτων. Υποψιάζομαι θα το βρεις ακυρωμένο. Και μένα έτσι μου είχε κάνει. Αρχικά φαινεται πως τσουλάει αλλά τελικά δεν. Εκτός κι αν άλλαξε κάτι χθες αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάστηκε καθώς εγώ έκανα τη μεταφορά μεταξύ 2 ήδη υπαρχόντων λογαριασμών PP και εκεί βάζεις το ποσό που θες να πάει στον παραλήπτη και σου υπολογίζει αυτόματα τα έξοδα και ποιος θες να τα χρεωθεί. Αλλά το να πω, ότι το πάγιο είναι 0.35 και 3.4% επί του ποσού είναι χ -0,35 -0,034χ είναι κάτι απλό. Αλλά και απλό να μην είναι για κάποιον, πρέπει να παίζουμε στο τελευταίο cent δηλαδή; Ας βάλει κάποιος και κανα 2 ευρω παραπάνω δε θα πάθει τίποτα. Από το να τρελαίνεται τόση ώρα να βρει "τύπο" καλύτερα είναι... :P

Εμείς δεν ψάχναμε το πάγιο, αλλά πόσα λεφτά πρέπει να βάλεις, ώστε να σου βγει ένα συγκεκριμένο ποσό. Τελείως διαφορετικά πράγματα.

 

Edit: Ρώτησα στο twitter του paypal, αν έχει υπάρξει κάποια (επίσημη) αλλαγή. Μου είπαν όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με είδες να ψάχνω πουθενά πάγιο;  Το ίδιο πράγμα λέμε. Μόνο που μια εξίσωση 6ης Δημοτικού την έχετε ανάγει σε μείζον πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NikosKallithea

Ποιος σου ειπε εσενα οτι αντιγραφουμε; Και οτι τα γραφω και λαθος; Μπηκες ποτε στη διαδικασια να ψαξεις μονος σου μια λυση η μπηκες εδω για να την βρεις; Δηλαδη τι επρεπε να κανω απο τη στιγμη που το κολπο του re4male δεν επιασε σε μενα; Σου φαινεται τοσο απιστευτο δηλαδη δυο ατομα να σκεφτηκαν το ιδιο πραγμα; Ζητω ταπεινα συγνωμη απο τον πρωτομαστορα της ιδεας

Κι επειδη κουραζει...

 

Οποιος θελει ακολουθει ακριβως ολα τα βηματα και οχι δεν υπαρχει συντακτικο η αλλο λαθος οπως αναφερθηκε. Φορουμ χιλιαδων χρηστων ειμαστε λογικοτατο μου φαινεται να υπαρχουν τουλαχιστον 4-5 ατομα με τις ιδιες ιδεες...

 

φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εχω καποιες αποριες σχετικα με το κολπακι B).Οταν επιλεγουμε Pay with my credit or debit card βαζουμε πραγματικα στοιχεια?Αν πας να πληρωσεις με την καρτα που εχεις συνδεδεμενη στο λογαριασμο πρεπει να τη "διαγραψεις" πρωτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση με μεταφορά μεταξύ 2 account και με το request money για μεταφορά χωρίς τη δημιουργία 2ου account έχουν ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους. Ορισμένοι χρησιμοποίησαν κάρτες που είχαν δηλωμένες μέσα στο κανονικό τους λογαριασμό για να στείλουν χρήματα στον εαυτό τους. Σε πολλούς άλλους μαζί κι εγώ, αυτό ΔΕΝ δούλεψε, καθώς έπαρνα διαρκώς το μύνημα "This card cannot be used for this transaction". Αυτό το μύνημα εγώ το εκλαμβάνομαι ως "Δε μπορείς να βάλεις λεφτά σε κάποιον με την ίδια του την κάρτα¨.Θα μου πείτε σε πολλούς δούλεψε. Σε πολλούς επίσης ΔΕΝ δούλεψε. Συνεπώς, η δημιουργία 2ου paypal account λυνει τα χέρια, καθώς κάνεις κανονικά μεταφορά σε 2ο account (το οποίο δεν έχει συσχετιστεί με κανένα τραπεζικό προϊόν ακόμη) και μετά αν θες μεταφορά πάλι στο "κανονικό" σου λογαριασμό ή κάνεις τις αγορές σου από το 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγο μιλησα με την Εθνικη για να δω τι χρεωθηκα για τα 100 ευρω που εστειλα στο balance μου (96,25 πηγαν τελικα) και εκτος απο τα 100 ευρω εγιναν και 3 χρεωσεις των 0,90 ευρω προς το paypal. Λογικα ειναι οι 2 αποτυχημενες και η μια επτιχημενη προσπαθεια που εκανα. Ρωτησα εαν επιστρεφονται και πότε και μου ειπε όταν και εάν τα επιστρέψει το paypal. Δεν εξαρτάται απο την Τραπεζα αλλα απο το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεί ακριβώς το gameworld ?

 

Τι να εννοεί; Πως υπάρχει μια κάποια κινητικότητα πλέον χωρίς να σημαίνει πως όλοι θα εξυπηρετηθούν όπως και συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...