Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τράπεζα Πειραιώς αναφορικά με το τελευταίο ΦΕΚ (για εμβάσματα 500 ευρώ κλπ) ύστερα από ερώτηση μου, μου λέει πως το υπηρεσιακό που τους ήρθε πριν απ΄λίγο σχετικά με το ΦΕΚ διευκκρινίζει ότι η Πειραιώς έιναι πιστωτικό ίδρυμα και όχι ίδρυμα πληρωμών στο οποίο αναφέρεται το ΦΕΚ και μου ανέφερε ως παραδειγμα τέτοιου ιδρύματος το MoneyGram.

 

Βγάλτε άκρη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν καταλαβαίνω με τι λογική η χρεωστική VISA της Πειραιώς, η οποία παρεπιπτόντως είναι χρυσή και ασπρίζει προς τα πάνω, και η οποία δεν ειναι συνδεδεμένη στο Paypal, ενώ σε εμένα δουλεύει, σε άλλους δε δουλευει. Τελευταία πιθανή εξήγηση να είναι το είδος του συνδεδεμένου στην κάρτα λογαριασμού. Εμένα π.χ. είναι μισθοδοσίας και όψεως. Αν κάποιου είναι ταμιευτήριο π.χ., ίσως να μη το δέχεται με βάση τα υπολογιστικά εργαλεία της τράπεζας.

Λεω γω τώρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφερα και εκανα 4 αγορες απο ebay με paypal με τον τροπο του request ......η καρτα μου ειναι amex της alpha bank οι αγορες και οι τεσσερις ηταν περιπου 20 ευρω ....ολα καλα !!!

Σου έχει χρέωσει κάτι παραπάνω η ΑΜΕΧ εκτός του ποσού που πλήρωσες; έχω κεγώ την ιδια κάρτα και θέλω να δοκιμάσω. Έκανα επιτυχής αγορα με Αλφα Μπόνους χωρις ΠΠ απευθείας με πιστωτική. Αλλα άκυρο με την ίδια κάρτα στον Gearbest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HELP! 

 

Εχω εναν θειο στην Αυστραλια ξερει κανεις τι καρτα PREPAID πρέπει να εκδόσει ωστε να λειτουργει και στην Ελλάδα paypal & alipay ?

 

Του ειπαν οτι μονο μια κάνει mastercard αλλα για να εκδοθεί θέλουν 80$ :(  

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω με τι λογική η χρεωστική VISA της Πειραιώς, η οποία παρεπιπτόντως είναι χρυσή και ασπρίζει προς τα πάνω, και η οποία δεν ειναι συνδεδεμένη στο Paypal, ενώ σε εμένα δουλεύει, σε άλλους δε δουλευει. Τελευταία πιθανή εξήγηση να είναι το είδος του συνδεδεμένου στην κάρτα λογαριασμού. Εμένα π.χ. είναι μισθοδοσίας και όψεως. Αν κάποιου είναι ταμιευτήριο π.χ., ίσως να μη το δέχεται με βάση τα υπολογιστικά εργαλεία της τράπεζας.

Λεω γω τώρα ...

 

 

Μια παράμετρος ακόμη είναι το ποσό που είχαν τραβήξει και από τα ATM. Εγώ το πρώτο 2ημερο έβλεπα πως η συντριπτική πλειοψηφία των επιτυχημένων συναλλαγών ήταν μαξ του 50ευρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HELP! 

 

Εχω εναν θειο στην Αυστραλια ξερει κανεις τι καρτα PREPAID πρέπει να εκδόσει ωστε να λειτουργει και στην Ελλάδα paypal & alipay ?

 

Του ειπαν οτι μονο μια κάνει mastercard αλλα για να εκδοθεί θέλουν 80$ :(

 

ευχαριστω.

Πες τον θείο σου στην Αυστραλία να κάνει paypal και να συνδέσει το λογαριασμό του με την κάρτα του. Μετά να σου στείλει στο δικό σου paypal :) Το πιο απλό γρήγορο και ασφαλές είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τράπεζα Πειραιώς αναφορικά με το τελευταίο ΦΕΚ (για εμβάσματα 500 ευρώ κλπ) ύστερα από ερώτηση μου, μου λέει πως το υπηρεσιακό που τους ήρθε πριν απ΄λίγο σχετικά με το ΦΕΚ διευκκρινίζει ότι η Πειραιώς έιναι πιστωτικό ίδρυμα και όχι ίδρυμα πληρωμών στο οποίο αναφέρεται το ΦΕΚ και μου ανέφερε ως παραδειγμα τέτοιου ιδρύματος το MoneyGram.

 

Βγάλτε άκρη...

Σωστό είναι αυτό, πωωω......

Μια ζωή μαλακίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντοτε σε μια κοινωνία θα υπαρχουν οι εκμεταλλευτες, τοκογλυφοι όπως θες πες τους... Ειδικά σε μια κοινωνία που στερείται κάτι!

Εδω μεσα ουτε η πρωτη ουτε η τελευταία φορά ειναι που γινεται κάτι τετοιο... που να δεις τι γινεται με τις προσφορές, που τις ποσταρουν/-ουμε για να επωφεληθεί η κοινότητα και πανε κάποιοι γνωστοι-αγνωστοι αγοράζουν 5-6 τεμαχια και τα πουλάνε με καπέλο στις αγγελίες... Τι ζητάς...

 

Δικιο εχεις. Ομως μεσα σε αυτο το σκηνικο το κραξιμο ειναι υποχρεωση των υπολοιπων. Για να φαινεται οτι δεν ειμαστε μαζα, και για δικαιωνονται εστω και ηθικα τα παιδια που ανακαλυψαν την πληροφορια, επελεξαν να την μοιραστουν και βοηθησαν με επιπλεον πληροφοριες αυτους που δεν καταλαβαν. Και ολα αυτα ανιδιοτελως.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...μετα απο απειρες προσπαθειες να βαλω δεκα γαμοευρο στο steam σημερα τα καταφερα με την δημιουργια νεου λογ/σμου στο paypal.

Δημιιουργησα εναν καινουργιο λογαριασμο και τον συνδεσα με την χρεωστικη της Πειραιως (mastercard).Απο εκει τα εστειλα στον παλιο

λογαριασμο (κρατησε 0,6κατι - ημουν μες στην τρελα και δεν εδ\ωσα σημασια).Εκανα login στον παλιο λογ/σμο και...μαγεια...ειχα δεκα γαμοευρο στο balance,(τα οποια και εβαλα αμεσως στο steam που ηθελα μπας και μετανιωσει :-D )

Η ολη διαδικασια δεν πηρε παραπανω απο πεντε λεπτα..... :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τράπεζα Πειραιώς αναφορικά με το τελευταίο ΦΕΚ (για εμβάσματα 500 ευρώ κλπ) ύστερα από ερώτηση μου, μου λέει πως το υπηρεσιακό που τους ήρθε πριν απ΄λίγο σχετικά με το ΦΕΚ διευκκρινίζει ότι η Πειραιώς έιναι πιστωτικό ίδρυμα και όχι ίδρυμα πληρωμών στο οποίο αναφέρεται το ΦΕΚ και μου ανέφερε ως παραδειγμα τέτοιου ιδρύματος το MoneyGram.

 

Βγάλτε άκρη...

 

Αν είναι κάποιος τραπεζικός ας μας ενημερώσει αν είναι εύκολο γιατί στο έμβασμα αυτό στηριζόμαστε.

Αν δεν ισχύει να πάμε μια Βουλγαρία εμείς που είμαστε κοντά να τελειώνουμε...

 

 

Καλό το κολπάκι με τα 50άρικα στα request αλλά φτάνει, ξεφτίλα έχει καταντήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με moneygram μπορουμε να στειλουμε χρηματα στον paypal λογαριασμό μας? 

Απο ότι είδα η προμηθεια για αποστολή 500 ευρώ στο Λουξεμβουργο για παραδειγμα είναι 25 ευρώ (5%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τράπεζα Πειραιώς αναφορικά με το τελευταίο ΦΕΚ (για εμβάσματα 500 ευρώ κλπ) ύστερα από ερώτηση μου, μου λέει πως το υπηρεσιακό που τους ήρθε πριν απ΄λίγο σχετικά με το ΦΕΚ διευκκρινίζει ότι η Πειραιώς έιναι πιστωτικό ίδρυμα και όχι ίδρυμα πληρωμών στο οποίο αναφέρεται το ΦΕΚ και μου ανέφερε ως παραδειγμα τέτοιου ιδρύματος το MoneyGram.

 

Βγάλτε άκρη...

 

Η τράπεζα Πειραιώς αναφορικά με το τελευταίο ΦΕΚ (για εμβάσματα 500 ευρώ κλπ) ύστερα από ερώτηση μου, μου λέει πως το υπηρεσιακό που τους ήρθε πριν απ΄λίγο σχετικά με το ΦΕΚ διευκκρινίζει ότι η Πειραιώς έιναι πιστωτικό ίδρυμα και όχι ίδρυμα πληρωμών στο οποίο αναφέρεται το ΦΕΚ και μου ανέφερε ως παραδειγμα τέτοιου ιδρύματος το MoneyGram.

 

Βγάλτε άκρη...

 

 

Aρα ισχύει μόνο για moneygram, και μάλλον  western union.. Οπότε πάει και αυτή η δυνατότητα. Με τις προμήθειες που έχουν η moneysafecard έρχεται φτηνότερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...