Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν βλεπω να κανεις κατι λαθος

Και για οποιον φοβατε το σιγουρο ειναι οτι θα μας τα κλασουν.αν ειναι δυνατον να εχουμε προβλημα με τα ψιλα που στελνουμε στο παυπαλ απο την στιγμη που τα λαμογια αυτα εχουν βγαλει εκατομυρια εξω χωρις να ειναι και δικα τους.

 

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΞΑΝΑ

 

Μπαινεις paypal

Πας request money

Βαζεις ενα δευτερο ασχετο mail που εχεις προσβαση

Τσεκαρεις επιλογη goods και ποσο που ζητας

Πας στο ασχετο mail και βλεπεις εαν ηρθε μυνημα

Στο μυνημα δινεις καποιοα στοιχεια που ζηταει ( εαν θελεις βαλε οτι να ναι )

Γραφεις την καρτα που θα γινει η χρεωση ( εμενα εγινε με χρεωστικη εθνικης που δεν την ειχα συνδεδεμενη στο paypal )

Πατας pay και τελος !! Εχουν μπει στο balance του paypal.

Αν βαλεις την ιδια που εχεις και στο paypal παιζει ρολο?

 

Και εμενα το μειλ που μου ηρθε δεν μου ζηταγε κανενα στοιχείο.

Εκτος αν εννοεις αυτα που σου ζηταει αν πατησεις στο "pay now" και διαλεξεις την επιλογη "Pay with my credit or debit card".

 

Αλλα και παλι εμενα δεν δεχτηκε τα λεφτα απο τον ιδιο τραπεζικο λογαριασμο που εχω και στο paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραιτηση κυβερνησης, εκλογες...δεν το βλεπω και πολυ σταθερο το τοπιο για να αλλαξει η κατασταση με τα cc. Μαλλον προς το χειροτερο το κοβω οποτε αγοραστε οσο μπορειτε (μην ξεχνατε και τα μακαρονια, ρυζια κτλπ) γιατι δεν τα βλεπω καλα!

 

Θελω να πιστευω οτι οι περισσοτεροι απο εσας, περαν τις πλακας και των αγορων, γνωριζετε οτι το αμεσο μελλον για τη χωρα μας ειναι δυσοιωνο και εχετε επιγνωση της καταστασης. Σταματω εδω καλες αγορες...καλα κουραγια!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κολπακι δυστυχως για εμενα απ οτι φαινεται (μετα απο μερες συνεχομενων προσπαθειων) δουλευει κατα το ημισυ. Φορτωσα δλδ κανονικα στο paypal ενα ποσο στο balance αλλα απο κει και περα το ebay με εχει τρελανει στο ακυρο. Η αγορα που επιχειρω ειναι στα 20 ευρω και εχω περασμενα 60, οποτε δεν τιθεται θεμα μη επαρκους ποσου. Παραθετω φωτο με το error που μου πεταει..

Anyway, η oυσια ειναι οτι αυτα που λενε οτι αν εχεις balance οι αγορες γινονται κανονικα, στην περιπτωση μου τουλαχιστον, δεν ισχυει.

(Prepaid Πειραιως)


ΥΓ: Εννοειται πως επιλεγω πληρωμη απο "balance". Σε περιπτωση που ρωτησει καποιος.

post-284087-0-25002000-1440111297_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το κολπάκι πέρασε με την μία με χρεωστική Πειραιώς (την ίδια που έχω και στο λογαριασμό μου) και έκανα ήδη και αγορά από το ebay ένα kaspersky και βλέπω και όλες τις χρεώσεις κανονικά παντού , και την χρέωση στον τραπεζικό μου λογαριασμό και στο paypal

 

Ερώτηση... αν μπορούμε (δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται) τα χρήματα από το paypal ξανά στον λογαριασμό μας , μπορούμε να αγοράσουμε μετά από πχ amazon ως εισερχόμενα από το εξωτερικό χρήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις e-banking γινεται το κολπο? 

 

Δηλαδη με μια prepaid card που χρησιμοποιω paypall που εχει ηδη μεσα λεφτα και την ολη διαδικασια μεταφορας χρηματων σε αλλο account ( request money goods κλπ) θα μπορεσω να δω μετα στο paypall το balance και αν εγινε μεταφορα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι παίζε με το CC ισχύει ακόμα full; Ρωτάω γιατί στο ebanking της Εθνικής στις μεταφορές έχει ανοίξει οι καρτέλα για λογαριασμούς εξωτερικού (δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα για paypal)

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δοκίμασα να πληρώσω κάτι στο ebay πληρώνοντας κατευθείαν μέσω κάρτας (paypal "Pay with my credit or debit card" checkout) με virtual prepaid της Εθνικής και μου βγάζει μήνυμα ότι "The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number." αλλά στο ebanking της Εθνικής βλέπε να έχουν γίνει δυο χρεώσεις από -0,92€ όσες και οι φορές που προσπάθησα; Τι παίζει το Paypal χρέωσε την ατελή κίνηση για να μου πει ότι δεν δέχεται τη κάρτα wtf?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι παίζε με το CC ισχύει ακόμα full; Ρωτάω γιατί στο ebanking της Εθνικής στις μεταφορές έχει ανοίξει οι καρτέλα για λογαριασμούς εξωτερικού (δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα για paypal)

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δοκίμασα να πληρώσω κάτι στο ebay πληρώνοντας κατευθείαν μέσω κάρτας (paypal "Pay with my credit or debit card" checkout) με virtual prepaid της Εθνικής και μου βγάζει μήνυμα ότι "The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number." αλλά στο ebanking της Εθνικής βλέπε να έχουν γίνει δυο χρεώσεις από -0,92€ όσες και οι φορές που προσπάθησα; Τι παίζει το Paypal χρέωσε την ατελή κίνηση για να μου πει ότι δεν δέχεται τη κάρτα wtf?

 

Εγώ το έχω δει ανοικτό εδώ και αρκετές μέρες αυτό το tab αλλά δεν επιτρεπει συναλλαγές προς έξω. Ότι αφορά στα 0,92 είναι γνωστό,σε κάθε συναλλαγή δεσμεύει ένα ποσό το οποίο θα επιστραφεί αργότερα, ίσως και σε κανένα μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι παίζε με το CC ισχύει ακόμα full; Ρωτάω γιατί στο ebanking της Εθνικής στις μεταφορές έχει ανοίξει οι καρτέλα για λογαριασμούς εξωτερικού (δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα για paypal)

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δοκίμασα να πληρώσω κάτι στο ebay πληρώνοντας κατευθείαν μέσω κάρτας (paypal "Pay with my credit or debit card" checkout) με virtual prepaid της Εθνικής και μου βγάζει μήνυμα ότι "The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number." αλλά στο ebanking της Εθνικής βλέπε να έχουν γίνει δυο χρεώσεις από -0,92€ όσες και οι φορές που προσπάθησα; Τι παίζει το Paypal χρέωσε την ατελή κίνηση για να μου πει ότι δεν δέχεται τη κάρτα wtf?

 

Τιποτα δεν έχει αλλάξει ουσιαστικά στα cc. Απλά περνάνε συναλλαγες σε λίγο περισσότερα sites αλλά όχι απευθείας στο paypal. Επίσης χρήματα στο εξωτερικό μπορεί να στείλει μόνο όποιος έχει λάβει στο λογαριασμο του μετα τις 20/7

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paypal με προπληρωμένη της Eurobank εδώ και 3 μέρες τώρα δεν έχει κάνει verify την κάρτα (Το 1,5 ευρώ που παίρνει το paypal και στο ξαναβάζει μετά).

 

Πόσες μέρες παίρνει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paypal με προπληρωμένη της Eurobank εδώ και 3 μέρες τώρα δεν έχει κάνει verify την κάρτα (Το 1,5 ευρώ που παίρνει το paypal και στο ξαναβάζει μετά).

 

Πόσες μέρες παίρνει κάτι τέτοιο;

 

Η διαδιασία αυτή δε γίνεται μόνη της. Όταν λες δεν έχει κάνει verify τί εννοείς; Στις κινήσεις της κάρτας σου δεν εμφανίζεται συναλλαγή 1,5 ευρώ από PP με 4ψηφιο κωδικό; Αν δεν έχει εμφανιστεί ακόμη στo ebanking σου πάρε τηλέφωνο Eurobank να σου τον πουν αυτοί, θα είναι στις προς έγκριση συναλλαγές ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eurobank χρεωστικη/μισθοδοσιας, πηγα να κανω αγορα χτες σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ site(www.310.gr) και το paypal δεν την δεχεται λεει denied by card issuer. Υποτιθεται για εγχωριες αγορες δουλευει σωστα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...