Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κάποιος αν θα έχω πρόβλημα αν δημιουργήσω δεύτερο PayPal account με τα ίδια προσωπικά στοιχεία με αλλη χρεωστική κάρτα όμως ,της ίδιας τράπεζας?Θέλω να δοκιμάσω το send money γιατί με το request τρώω άκυρο...

Κανενα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γνωρίζει κάποιος αν θα έχω πρόβλημα αν δημιουργήσω δεύτερο PayPal account με τα ίδια προσωπικά στοιχεία με αλλη χρεωστική κάρτα όμως ,της ίδιας τράπεζας?Θέλω να δοκιμάσω το send money γιατί με το request τρώω άκυρο...

 

Δε θα έχεις πρόβλημα. Το έχουμε κάνει αρκετοί. Απλά προσπάθησε να βάλεις όλο το ποσό που θες εξ'αρχής, μην πας να κάνεις δοκιμαστικές μικρές συναλλαγές γιατί μπορεί να μην ξαναέχεις τη δυνατότητα μετά από τις πρώτες 1-2 συναλλαγές σου (αν εν τέλει σου δουλέψει με αυτόν τον τρόπο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τηλ στην paypal πριν λιγο και μου ειπαν πως για θεματα καρτων visa mastercard κλπ εχει να κανει καθαρα για θεματα των τραπεζων σας. Κατα ποσο δηλαδη αφηνει η οποιοα τραπεζα να φυγουν τα χρηματα απο την τραπεζας σας.
Για θεματα εμβασματων (top up στο paypal) εχουν κλεισει μονο την eurobank που συνεργαζονται και δεν εχουν νεα εντολη για ανοιγμα...

 

Κοινος..  :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κολπάκι με το Paypal δουλεύει.

Αντιθέτως, για τραπεζικά εμβάσματα στο εξωτερικό θα περιμένουμε πολύ ακόμη. Η εξαγωγή μέχρι 500 ευρώ ανά μήνα από την Ελλάδα που ανακοίνωσαν δεν επιτρέπεται με τραπεζική μεταφορά, αλλά μόνον μέσω «ειδικών ιδρυμάτων» διαπιστευμένων από την Τράπεζα της Ελλάδος:
http://www.bankofgreece.gr/BoGDocuments/10_%CE%A0%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%82_%CE%99%CE%B4%CF%81%CF%85%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CF%8E%CE%BD.xls
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από τη μεριά μου να πω ότι με prepaid Mastercard της Alpha Bank έκανα κανονικότατα αγορά από Γερμανία (Thomann) εκτός Paypal. Θεωρώ ότι το Paypal θα κάνει καιρό να λειτουργήσει ομαλά και όταν το κάνει, θα ζητήσει εκ νέου verification των καρτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγες ωρες εκανα αγορα απο Amazon Γερμανιας με καρτα Prepaid Πειραιως την δεχτηκε κανονικα και πηρε τα λεφτα απο τη καρτα ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντος δεν πετυχε το κολπο με το request money.

 

δοκιμασα παντως , alpha master vodafone, πειραιως debit, eurobank cosmote

 

ολα ακυρα, ειδα στο alpha web χρεωση 0,92  βεβαια.

 

σκεφτομαι για moneysafe αλλα βλεπω οτι εχει συνδρομη 1,5 χ 12 = 18 το χρονο

 

εχετε ακουσει τιποτα με τι 8α γινει με την viva payment master card?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω χασει λιγο το μπουσουλα με τι πρεπει να κανεις. διαβαζω επισης οτι εχει ανοιξει το paypal κανονικα και εχει οριο 500 ευρω το μηνα για φυσικα προσωπα . 
τελικα τι ισχυει και τι οχι?

 

συνεπως αγορες μπορουμε να κανουμε?  η ακομα ειναι μπλοκαρισμενο?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια γιατί τα γ@@@ όλα...Λοιπόν... Έφτιαξα δευτερο acc paypal αλλά επειδή μάλλον δεν ξέρω να διαβάζω αντί να κάνουν request απο το κανονικο pp μου έκανα απο το 2ο.. Με αποτέλεσμα να φορτωσω λεφτά στο 2ο το οποίο είναι χωρίς linked card... Προσπάθησα πολύ ώρα και αφού τελικά τα κατάφερα να unlink απο το ενα και να κανω link στο άλλο..Όταν πήγα να αγοράσω μου έβγαλε οτί δεν έχω λεφτά ούτε στο pp ούτε στην καρτά...Και τότε είδα οτι στο My paypal λέει οτί τα χρήματα ειναι Pending άρα προφανώς δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω..Το θέμα είναι οτι εξαφανίστηκε και η κάρτα απο το My Cards ενώ είχε γίνει κανονικά το Link And Confirm.Ξέρει κανείς γιατί τα χρήματα μου είναι Pending?και αν ναι πότε θα γίνουν available?Επίσης θα χρειαστει να ξανακάνω link την κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω χασει λιγο το μπουσουλα με τι πρεπει να κανεις. διαβαζω επισης οτι εχει ανοιξει το paypal κανονικα και εχει οριο 500 ευρω το μηνα για φυσικα προσωπα . 

τελικα τι ισχυει και τι οχι?

 

συνεπως αγορες μπορουμε να κανουμε?  η ακομα ειναι μπλοκαρισμενο?

 

ευχαριστω

 

Aυτο με τα 500 ευρω ξεκαθαρίστηκε ότι δεν αφορα ούτε κάρτες ούτε Paypal ούτε τραπεζικούς λογαριασμούς. Αρα το ξεχνάς. Απευθείας με κάρτα το Paypal είναι μπλοκαρισμένο.

 

Υπάρχει μια 'τρυπα' που μπορείς να τη βρεις σε προηγούμενες σελίδες και να τη δοκιμάσεις προκειμένου να φορτωσεις το balance στο paypal. Δε δουλεύει σε όλους όμως. Διαβασε τα προηγούμενα μηνυματα για να δεις αναλυτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμαθα πως πολύ πιθανώς εντός της εβδομάδας που έρχεται, θα ξεμπλοκάρουν τις Paysafe (μακάρι) οπότε υπομονή.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι μπερδεύονται και κάνουν και 2ο account στο paypal αφού μόνο ενα mail χρειάζεται για να ζητήσεις απο το Pay pal σου request money και μετά όταν σου έρθει το request πας να πληρώσεις με κάρτα οχι να κάνεις καινούργιο λογαριασμό ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από Banggoοd αξίας 11,27$ πέρασε επιτυχώς με χρεωστική VIsa της Πειραιώς με την πρώτη προσπάθεια. Πιο πριν σε δοκιμή πληρωμής με Paypal με την ίδια κάρτα συνδεδεμένη απέτυχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...