Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν με prepaid Πειραιώς μπορεί κανείς να κάνει αγορές από Thomann μέχρι 100 euros, το έχει κάνει κανείς ? γιατί στη τράπεζα μου είπαν ότι δεν γίνεται. Thanks 

 

Είδα ότι ο Τάκης έκανε με Master από Αlpha. Οπότε είπα να ρωτήσω και για Πειραιώς. 

 

Εγώ από τη μεριά μου να πω ότι με prepaid Mastercard της Alpha Bank έκανα κανονικότατα αγορά από Γερμανία (Thomann) εκτός Paypal. Θεωρώ ότι το Paypal θα κάνει καιρό να λειτουργήσει ομαλά και όταν το κάνει, θα ζητήσει εκ νέου verification των καρτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμαθα πως πολύ πιθανώς εντός της εβδομάδας που έρχεται, θα ξεμπλοκάρουν τις Paysafe (μακάρι) οπότε υπομονή.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι μπερδεύονται και κάνουν και 2ο account στο paypal αφού μόνο ενα mail χρειάζεται για να ζητήσεις απο το Pay pal σου request money και μετά όταν σου έρθει το request πας να πληρώσεις με κάρτα οχι να κάνεις καινούργιο λογαριασμό ...

Από που την έχεις την πληροφορία; Πήρα τηλ στην paysafecard τους ρωτησα αν ανοιξουν σύντομα και μου είπαν δεν υπαρχει κάτι νεωτερο. Τους είπα συγκεκριμένα για την επόμενη βδομάδα και το διεψευσαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξαγωγή μέχρι 500 ευρώ ανά μήνα από την Ελλάδα που ανακοίνωσαν δεν επιτρέπεται με τραπεζική μεταφορά, αλλά μόνον μέσω «ειδικών ιδρυμάτων» διαπιστευμένων από την Τράπεζα της Ελλάδος:

http://www.bankofgreece.gr/BoGDocuments/10_%CE%A0%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%82_%CE%99%CE%B4%CF%81%CF%85%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CF%8E%CE%BD.xls

 

Αυτά τα περιβόητα "ιδρύματα πληρωμών" στέλνουν και στο PP ή μόνο Αφρική και Πακιστάν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση:

 

επειδή δε μου ανοίγανε λογαριασμό εμένα έβαλα τελικά τη μάνα μου να βγάλει χρεωστική στο ονομά της

είναι πειραιώς visa 

Προσπαθώ να τη περάσω στο Paypal αλλά μου λέει "You have entered an invalid number or partial credit card or debit card number. Please check your entry and try again."

 

είναι λόγω cc αυτό η πατάω κάτι λάθος?

 
 
ευχαριστώ.
 
ps. ο λογαριασμός έχει πάνω από 5 ευρώ μέσα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μήνυμα σημαίνει ότι δεν έχεις πληκτρολογήσει σωστά τον αριθμό της κάρτας. Μήπως έχεις ξεχάσει ψηφία; 16 πρέπει να είναι. Δεν έχει σχέση με CC αυτό. ΕΚΤΟΣ κι αν απαιτείται ενεργοποίηση της κάρτας και δεν την έχετε κάνει ακόμη. Τότε λογικά δε θα σου την αναγνωρίζει πουθενά. Η ενεργοποίηση γίνεται συνήθως σε ATM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευω μονο για να ευχαριστησω το μελος που σκεφτηκε το κολπο με request για paypal και το αλλο παιδι που εκανε τον οδηγο.

Περασα στο paypal μου με την πρωτη προσπαθεια 193 περιπου ευρω (7 ευρω περιπου κρατησεις))

Η καρτα  που χρησιμοποιησα ηταν χρεωστικη πειραιως visa, η ιδια καρτα που εχω συνδεδεμενη στο paypal.

Η εμφανιση των χρηματων ηταν αμεση στον ενα και μοναδικο λογαριασμο paypal που διαθετω.

Μπραβο στους φιλους που εχουν βοηθησει τοσο κοσμο, αναμεσα τους κι εμενα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα να προσθέσω ¥10000 (περίπου €72) στο ιαπωνικό eShop της Nintendo πριν 2 ώρες περίπου. :-) 

Δεν ξέρω αν το το eShop είναι στις εξαιρέσεις ή απλά έτυχε η τράπεζα να μην έχει φτάσει το ημερήσιο όριό της.

Prepaid Eurobank Visa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μήνυμα σημαίνει ότι δεν έχεις πληκτρολογήσει σωστά τον αριθμό της κάρτας. Μήπως έχεις ξεχάσει ψηφία; 16 πρέπει να είναι. Δεν έχει σχέση με CC αυτό. ΕΚΤΟΣ κι αν απαιτείται ενεργοποίηση της κάρτας και δεν την έχετε κάνει ακόμη. Τότε λογικά δε θα σου την αναγνωρίζει πουθενά. Η ενεργοποίηση γίνεται συνήθως σε ATM.

αυτό πρέπει δεν την ενεργοποίησα

 

ο κωδικός είναι σίγουρα σωστός

 

 

edit:

τι πρέπει να πατήσεις για να την ενεργοποιήσεις?  :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, γενικά ότι να ναι η κατάσταση. Επιχειρούσα να στείλω από έναν λογαριασμό PP στον άλλο που ήταν ο μόνος τρόπος που είχε δουλέψει για μένα αλλά τζίφος. Κάνω για το χαβά, αίτημα πληρωμής με τον τρόπο του re4male και μου ΔΟΥΛΕΥΕΙ με την ίδια κάρτα που έτρωγε άκυρο κατά την απόπειρα από λογαριασμό σε λογαριασμό. Λέω άντε να κάνω ένα ακόμη να δω τι παίζει. Άμεσα αυτό, με διαφορά 1 λεπτού. Άκυρο στο αίτημα πληρωμής.

 

Με αυτό θέλω να σας δείξω (κυρίως αυτούς που αγχώνονται και τρελαίνονται) πως άβυσσος η ψυχή του τραπεζικού συστήματος. Όλα δουλεύουν και όλα ΔΕΝ δουλεύουν ταυτόχρονα. Οπότε ηρεμία και οι πιθανότητες είναι μεγάλες να εξυπηρετηθείτε κάποια στιγμή.


αυτό πρέπει δεν την ενεργοποίησα

 

ο κωδικός είναι σίγουρα σωστός

 

 

edit:

τι πρέπει να πατήσεις για να την ενεργοποιήσεις?  :eek:

 

Λογικά μαζί με την κάρτα θα πρέπει να σου έχουν έρθει και οδηγίες ενεργοποίησης. Δε θυμάμαι τη διαδικασία στην Πειραιώς. Πάρε τηλέφωνο εξυπηρέτηση πελατών να σου πουν αν δεν είσαι σίγουρος. Υπάρχει περίπτωση να έχει επιλογη ενεργοποίηση κάρτας αν τη βάλεις στο ΑΤΜ, ή μπορεί να απαιτείται απλά μια ερώτηση υπολοίπου για να ενεργοποιηθεί ή ακόμη και αλλαγή του πιν. Αλλά δε θυμάμαι γιατί έχει καιρό που το έχω κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν με prepaid Πειραιώς μπορεί κανείς να κάνει αγορές από Thomann μέχρι 100 euros, το έχει κάνει κανείς ? γιατί στη τράπεζα μου είπαν ότι δεν γίνεται. Thanks 

 

Είδα ότι ο Τάκης έκανε με Master από Αlpha. Οπότε είπα να ρωτήσω και για Πειραιώς. 

Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. Βάλε τα στοιχεία της prepaid σου εκεί που λέει στο site του Thomann ότι θέλεις να πληρώσεις με πιστωτική και η συναλλαγή θα προχωρήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος που εχει καταφερει να παρει κατι, εστω και μια πινεζα, με καρτες της Alpha; Δεν εχω καταφερει τιποτα. Απολυτος τιποτα.

 

 

Τα ίδια με εσενα φίλε μου "orck". Διαθέτω "ALPHA VISA ENTER DEBIT CARD" και δεν μπορώ να πάρω σάλιο.....

 

Βασικά η διαδικασία που ακολουθώ είναι η εξής

 

 

Κάνω request απο τον βασικό μου PayPal λογαριασμό σε ένα άλλο δικό μου email που δεν είναι καν δηλωμένο στο PayPal.

 

Βάζω επιλογή "for goods"

 

Στην συνέχεια μπαίνω στον λογαριασμό του email και πατάω "pay now". 

 

Επιλέγω πληρωμή "Pay with my credit or debit card" και συμπληρώνω τα στοιχεία.

 

Το μήνυμα εφιάλτης που λαμβάνω-->The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Το άλλο με τον Τοτό.........δεν μου αφήνει να κάνω confirm άλλη κάρτα που δήλωσα. Την δηλώνω κανονικά αλλά όταν 

επιλέγω link and confirm μου εμφανίζει μήνυμα αποτυχίας. (Πάλι APLHA VISA ENTER )

 

 

Μάλιστα το προηγούμενο διάστημα ούτε κάρτα δεν μπορούσα να δηλώσω....δεν το συζητάω για confirm.

 

Είναι οτι κάτσει.

Εννοείτε πως ΙΒΑΝ ούτε για αστείο!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...