Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω εχω να δηλώσω οτι μόλις 'εκανα το όλο κόλπο ,  με χρεωστική MASTERCARD της εθνικής , και μάλιστα χρησιμοποίησα την ίδια που εχω στον λογαριασμό paypal η οποία είναι και veryfied και ολα καλά, τα δέχτηκε . Αλλά  βλέπω οτι τα χρήματα στο balance είναι τα ίδια με πρίν και η πληρωμή που έκανα είναι pending, είναι νορμάλ αυτο?

Ναι φίλε μου είχε συμβεί και πριν τα Capital Control!!! Απλά δεν ενημερώνει το υπόλοιπο λόγω μεγάλης κινητικότητας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

lioudy, πάτησες accept στην πληρωμή από τον paypal λογαριασμό σου;

και accept πάτησα και στο order έβαλα είναι processed και καλά για να γίνει η διαδικασία πιο γρήγορα .Αυτό το μήνυμα μου έχει Money from payments you've received is being temporarily held in a pending balance. :-(

Ναι φίλε μου είχε συμβεί και πριν τα Capital Control!!! Απλά δεν ενημερώνει το υπόλοιπο λόγω μεγάλης κινητικότητας!

owww οκ! Περιμένω τότε φαντάζομαι! Πέσαμε όλοι με τα μούτρα !

Πάντως η χρεωστική μαστερ της Εθνικης δούλεψε για ενημέρωση προς ενδιαφερόμενους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι θυμαμαι είχε συμβεί αυτό σε εμένα μην σε πάρω στο λαιμό μου! Κάνε υπομονή μια μέρα και αν δεν βγάλεις άκρη ενημέρωσε την Paypal! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδες, βρηκα ενα εξτρα κολπακι (δουλευει-πραγματοποιησα κανονικα αγορα) για οσους ειχαν το προβλημα με το "This payment cannot be completed and your account has not been charged." σαν εμενα.

Σκεφτηκα οτι ισως παιζει καποιο ρολο η ελληνικη IP μας και μπλοκαρεται η αγορα οποτε ειπα να δοκιμασω καποιο proxy προγραμμα για να την αλλαξω. Οποτε δοκιμασα να βαλω IP Γερμανιας στο προγραμματακι που εχω και... boom! ετοιμη η αγορα και κανενα error!!

Ελπιζω να μην εχουμε τρεχαματα μονο με τοσες μπινιες ή μας ban-αρουν κανενα acount στο paypal.. :P οποτε προχωρηστε με δικο σας ρισκο..  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ ρε παιδιά την εμπειρία μου.

Μετά από αποτυχημένη προσπάθεια με τη γνωστή μέθοδο, (request money), έκανα τα εξής.

Έχω δύο paypal accounts (ο ένας προ cc από τον οποίο έχουν γίνει πάρα πολλές αγορές) και ο άλλος πριν από κανά μήνα.

Στον παλιό έσβησα την κάρτα (κατά λάθος) και την έκανα add και confirm στον καινούριο.

Οπότε ο παλιός απλά υπάρχει, χωρίς κάποια κάρτα.

Μπαίνω λοιπόν στον παλιό λογαριασμό και κάνω request money σε ένα τυχαίο mail που έχω πρόσβαση.

Μετά ανοίγω το mail που έστειλε το paypal και κάνω πληρωμή μέσω paypal, χρησιμοποιώντας τον καινούριο λογαριασμό paypal.

Ο καινούριος λογαριασμός έχει την εξής κατάσταση. 1,5€ Στο balance από το πρόσφατο refund του paypal από το confirmation της κάρτας και γύρω στα 190€ στην κάρτα (που είναι συνδεδεμένη με αυτόν).

Ζητώντας λοιπόν εγώ 180€ (με request money όπως προανέφερα), επετράπη η πληρωμή παίρνωντας το 1,5€ από το balance και τα υπόλοιπα από τη κάρτα, τα οποία μεταφέρθηκαν στο balance του παλιού λογαριασμού!

Η εν λόγω κάρτα είναι prepaid visa eurobank.

Έχω κάνει μέχρι τώρα 3 διαφορετικές αγορές από ebay επιτυχώς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το διάβασα σε 2 διαφορετικά μέρη και αφού ρώτησες και συ και μάλλον ως γνωστόν λένε το κατεβατό που τους είπαν να λένε στον καθένα σου παραθέτω το 1 λινκ που θυμάμαι Άνοιξαν οι συναλλαγές με το εξωτερικό είναι το 2ο μετά το θέμα με το pay pal με ημερομηνία  19/8/15

(το άλλο είναι ενα site που αναφέρει για οικονομικά αλλα επειδή διέγραψα την μνήμη δεν το είχα πρόχειρο)

Εδω επίσης και ενα ακόμη site για το οποίο είχα μάθει για το Pay pal 

Επαναφορά λειτουργίας των υπηρεσιών της PayPal, με χρήση ελληνικών πιστωτικών/χρεωστικών καρτών από σήμερα 18/8/2015. | Quantum Business & IT Solutions Blog

 

 

Το είδα το site απλά δε θεωρω αξιόπιστη την πληροφόρηση του και αυτό γιατί:

 

1) Γραφει ότι το Paypal επανήλθε απλά επειδή κατάφερε να κανει confirm την κάρτα του. Ξέρουμε πολύ καλά ότι αυτό δεν ισχύει. Δηλαδή ακόμα και confirm να εκανες την κάρτα δε μπορεις να κάνεις αγορές. Αυτός λοιπόν που το γραφει δε λέει ότι εκανε αγορες γιατί δε θα τα καταφερνε με απευθείας χρήση της κάρτας, χωρίς Balance. Επίσης αν το paypal επανηλθε, όπως γραφει γιατί σήμερα να προσθεσει το κολπάκι του Re4male? Αν επανηλθε γιατί να χρεωνεται κάποιος την προμηθεια του paypal για το Balance και να μην κανει αγορές απευθείας από κάρτα αν μπορούσε;

 

1) Για την paysafecard. Αν η πληροφορία ήταν ακριβης (ότι θα ανοίξουν την επόμενη βδομάδα) τότε θα το ήξεραν όλοι οι υπαλληλοι και όχι μόνο αυτός που κάλεσε αυτός . Επίσης για ποιο λόγο να επανέλθει η Paysafecard και μάλιστα την επόμενη βδομάδα;; Τι αλλαξε και μπορουν πλέον να επιστρέψουν; Τα χρήματα από τις πωλήσεις των καρτών τους πάντως δε μπορούν ούτε αυτοί να τα βγάζουν έξω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι να λετε και τις καρτες με τις οποιες ειχατε αποτυχια η επιτυχια για να βγαλουμε και μια ακρη..

 

Απο οσα διαβασα εδω μεσα απο δικια μου εμπειρια

 

Alpha visa - ΑΚΥΡΟ

Alpha bonus American Express/ Προπληρωμενη - Μεγαλο ποσοστο επιτυχιας

Eurobank mastercard - ΑΚΥΡΟ

Πειραιος Visa - Αρκετο ποσοστο επιτυχιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα δοκιμη με χρεωστικη πειραιως , ολα οκ

το ποσο που μετεφερα ηταν 10 € μου κρατησε 11 € απο εκει που εστειλα τα χρηματα και αλλα 0,69€ στο balance που τα ελαβε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα δοκιμη με χρεωστικη πειραιως , ολα οκ

το ποσο που μετεφερα ηταν 10 € μου κρατησε 11 € απο εκει που εστειλα τα χρηματα και αλλα 0,69€ στο balance που τα ελαβε 

Χρησιμοποίησες  απευθείας την κάρτα ή μέσω Paypal;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εστειλα request σε ενα εμαιλ απο το λογαριασμο μου στο paypal και πληρωσα πατωντας το λινκ βαζοντας τα στοιχεια της καρτας, δεν ξερω εαν παιζει ρολο οτι την ιδια καρτα την εχω και στον λογαριασμο που εκανα το request

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδες, βρηκα ενα εξτρα κολπακι (δουλευει-πραγματοποιησα κανονικα αγορα) για οσους ειχαν το προβλημα με το "This payment cannot be completed and your account has not been charged." σαν εμενα.

 

Σκεφτηκα οτι ισως παιζει καποιο ρολο η ελληνικη IP μας και μπλοκαρεται η αγορα οποτε ειπα να δοκιμασω καποιο proxy προγραμμα για να την αλλαξω. Οποτε δοκιμασα να βαλω IP Γερμανιας στο προγραμματακι που εχω και... boom! ετοιμη η αγορα και κανενα error!!

 

Ελπιζω να μην εχουμε τρεχαματα μονο με τοσες μπινιες ή μας ban-αρουν κανενα acount στο paypal.. :P οποτε προχωρηστε με δικο σας ρισκο..  

 

 

 

Δεν είναι λίγο επικίνδυνο να χρησιμοποιείς proxy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λίγο επικίνδυνο να χρησιμοποιείς proxy

Ειναι γι'αυτο λεω προχωρηστε με δικο σας ρισκο.. Ωστοσο πρακτικα μιλωντας, δεν θα μπορουσα να εχω παει γερμανια ταξιδι και να εχω ολοκληρωσει την αγορα απο εκει?

 

Οπως και να χει, δεν εχω σκοπο να το κανω συστηματικα αυτο.. ετυχε και επρεπε να αγορασω κατι αμεσα. Αν τυχον πεσει κανενα ban θα κανω update :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spartak1 το κόλπο αρχίσανε να το κάνουνε πριν επανέλθει,δεν έχει ίσως επανέλθει κανονικά για όλα αλλά σίγουρα γίνεται σταδιακά ίσως,εγω δεν μπορούσα να κάνω τίποτα με pay pal πρίν κάποιο καιρό και τώρα που έβαλα λεφτά απο τις κάρτες κανονικά πλήρωσα κάποια πράγματα που έχω πάρει απο εξω.

Για την Paysafe λογικό είναι να επανέλθει αφού σταμάτησε λόγο της γενικής κατάστασης όπως γράψανε που επικρατεί στην Ελλάδα,δεν ξέρω τι λέει ο κάθε υπάλληλος όμως ξέρω οτι τους συμφέρει να επανέλθει όπως και νάχει,εγω ελπίζω να γίνει αποκατάσταση ως το τέλος του μήνα,απο και και πέρα,δεν μπορώ βέβαια να είμαι σίγουρος μιας και απλά αναφέρω πληροφορίες που ακούω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Silverage
 

Aαα αυτο δεν με απασχολησε ιδιαιτερα μιας και το συγκεκριμενο proxy που χρησιμοποιησα ειναι πολυ safe συμφωνα με κριτικες (tunnelbear). Περισσοτερο με απασχολει για το account, διαφορετικα σιγα, δεν παιζουν και τρελα λεφτα στο λογαριασμο, prepaid ειναι αλλωστε η καρτα, όχι πιστωτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...