Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά, όχι όλα καλά... Το paypal δέσμευσε το ποσό και με ειδοποίησε ότι ερευνά τη συναλλαγή... Γκαντεμιά! Ελπίζω τουλάχιστον να ξαναπιστωθούν στο λογαριασμό μου τα 40€...

 

Βέβαια, μάλλον εγώ έκανα τη μαλακία, γιατί στα στοιχεία που ζητήθηκαν στο email του money request εκτός της κάρτας, έβαλα τυχαίους χαρακτήρες, του στυλ ssgsdgfgs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά, όχι όλα καλά... Το paypal δέσμευσε το ποσό και με ειδοποίησε ότι ερευνά τη συναλλαγή... Γκαντεμιά! Ελπίζω τουλάχιστον να ξαναπιστωθούν στο λογαριασμό μου τα 40€...

 

Βέβαια, μάλλον εγώ έκανα τη μαλακία, γιατί στα στοιχεία που ζητήθηκαν στο email του money request εκτός της κάρτας, έβαλα τυχαίους χαρακτήρες, του στυλ ssgsdgfgs...

Φιλε και μενα το ιδιο ειναι pending τα λεφτα και λεει οτι ειναι under review.Απο οτι διαβασα τσεκαρουν και ειτε εκρινουν την πληρωμη ειτε την απορριπτουν και πανε τα λεφτα εκει που ηταν δηλαδη απο εκει που εγινε η αρχικη πληρωμη.Και εγω στην αωαμονη ειμαι και ειναι και 998 ευρω τα ρημαδια.Για να δουμε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορα απο amazon.uk ενος power bank των 10 ευρω και ενος εξωτερικου σκληρου των 90 ευρω με χρεωστικη πειραιως,σχεδον ταυτοχρονα.Η αγορα για το power bank γινεται κανονικα,ο σκληρος τρωει ακυρο εδω και 4 μερες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρουμε ποτε περιπου θα μπορουμε να κανουμε αγορες σε ebay κτλ ? κατι ακουω οτι θα απο βδομάδα θα ξεκινήσουν. το εχετε ακουσει ?

 

Θα ήμουν επιφυλακτικός με όλες αυτες τις πληροφορίες. Από 18/7 που υπογραφηκε η τελευταία ΠΝΠ δεν εχουν αλλάξει πράγματα για  αγορες από εξωτερικό. Δε νομίζω να αλλάξουν έτσι σύντομα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε και μενα το ιδιο ειναι pending τα λεφτα και λεει οτι ειναι under review.Απο οτι διαβασα τσεκαρουν και ειτε εκρινουν την πληρωμη ειτε την απορριπτουν και πανε τα λεφτα εκει που ηταν δηλαδη απο εκει που εγινε η αρχικη πληρωμη.Και εγω στην αωαμονη ειμαι και ειναι και 998 ευρω τα ρημαδια.Για να δουμε....

Ωχ, εσύ φίλε μου έβαλες και πολλά... Εντάξει, το σίγουρο είναι ότι δεν τα χάνουμε τα λεφτά. Λογικά πιστώνονται αυτόματα στο λογαριασμό από τον οποίον μεταφέρθηκαν. Ελπίζω δηλαδή. Εγώ ήμουν έτοιμος να φορτώσω άλλα 200€ και ευτυχώς είδα το email και σταμάτησα.

Πάντως αν έχει κανείς την καλή διάθεση να μου μεταφέρει στο balance χρήματα, μπορώ να στείλω ηλεκτρονικά με ebanking.

 

ΥΓ

Εσύ φίλε πόσες μέρες περιμένεις να επιλυθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα όχι. Το λέω γτ η κάρτα έχει μέσα μόνο 30€!!!

 

Σήμερα το πρωί ξαφνικά με άφησε να αγοράσω. Δεν έκανα τπτ διαφορετικό απο ότι έκανα 9 μέρες τώρα. Είχα δοκιμάσει μάλιστα περίπου 30 φορές κάθε μέρα απο 3 διαφορετικά λαπτοπ, ταβλετ και κινητό κ σμρ το πρωί 7:30 ξαφνικά με άφησε!!! Δν ξέρω τι γίνεται...

 

Αυτό που γίνεται είναι πως το pc σας μυρίζεται την απελπισία. Όσο περισσότερο το θέλετε, τόσο το αρνείται. Όταν τσιλάρετε τότε από το πουθενά πετυχαίνει η συναλλαγή. ΚΑΡΑΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι εχουν γραψει οι προηγουμενοι,οποτε μπορει να επαναλαβω τα ιδια,αλλα θα πω τι εκανα εγω.εκανα αυτο που ειπε ο Re4male αλλα τιποτα γιατι ηθελε και δευτερη χρεωστικη καρτα.τουλαχιστον σε πειραιως.οποτε εκανα μια virtual mastercard στην πειραιως και την φορτωσα 30 ευρω απο την χρεωστικη μου της πειραιως + 2,00 ευρω γαμησιατικα.η οποια δεν μπορεσε να κανει αγορες στο steam.οποτε εκανα το κολπο του Re4male μετα και μετεφερα 20,00 στο balance της paypal.(18,73 για την ακριβεια.κι αλλα γαμησιατικα). τελος εκανα την αγορα μου στο steam μεσω paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Πειρεως χρεωστικη έβαλα 100 ευρώ στο balance. Τα βλέπω αλλά στο λογαριασμό στην τράπεζα δεν εμφανίζεται η πληρωμή αλλά φαίνεται ως δέσμευση ποσού. Γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Πειρεως χρεωστικη έβαλα 100 ευρώ στο balance. Τα βλέπω αλλά στο λογαριασμό στην τράπεζα δεν εμφανίζεται η πληρωμή αλλά φαίνεται ως δέσμευση ποσού. Γιατι;

 

Παίρνει λίγες μέρες για να εμφανιστεί ως κανονική κίνηση. Αν στα εμφανίζει στο paypal είναι οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μετά από κάποιες αγορές μου ζητάει το Paypal να κάνω Verified την δεύτερη κάρτα που δεν έχω συνδεδεμένη με το paypal και δεν με αφήνει να μεταφέρω λεφτά στο balance του Paypal της πρώτης κάρτας που είναι Verified. Το μήνυμα που με βγάζει είναι αυτό:

 

You recently hit your PayPal sending limit and had your payment declined, but this is easy to fix.

 

 

Αν κάνω Verified την δεύτερη κάρτα θα φύγει αυτός ο περιορισμός και θα μπορώ ξανά να στείλω χρήματα στο balance γνωρίζει κανείς ?

Πόσα χρήματα έχεις μεταφέρει μέχρι τώρα; Νομίζω το όριο πληρωμών που μπορείς να δεχτείς είναι 2500€. Μετά από αυτό πρέπει να αλλάξεις το είδος του λογαριασμού στο PayPal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εχω κανει αρκετες αγορες με το request money του paypal. Περιγραφω πως λειτουργει για εμενα:

 

1. Προ cc ειχα ηδη δηλωμενη πιστωτικη Εθνικης

2. Μετα cc εποχη την εκανα confirm και εγινα verified. Μου κρατησε 1,5 Ευρω και μου το εδωσε πισω με το που επιβεβαιωσα στο paypal τον τετραψηφιο κωδικο απο την τραπεζικη συναλλαγη (το οποιο και ειδα αμεσως μεσω web banking)

3. Tωρα, πως λειτουργησε το request money:

a. στην κεντρικη επανω μπαρα παταμε request money

b. το επιβεβαιωνουμε και παλι στην επομενη οθονη

c. βαζουμε το email αυτου απο τον οποιο θελουμε να παρουμε τα χρηματα. Εδω βαζουμε ενα 2ο email μας στο οποιο εχουμε προσβαση. Δεν χρειαζεται αυτο το mail να εχει paypal λογαριασμο

d. βαζουμε ποσο και επιλεγουμε goods και το στελνουμε

e. ανοιγουμε επειτα το 2ο mail μας και παταμε το pay now

f. μας πετα σε μια σελιδα στην οποια εχει 2 επιλογες...να λογκαρουμε στο paypal ή να στειλουμε τα χρηματα απο την καρτα μας. Επιλεγουμε το 2ο

g. βαζουμε στοιχεια καρτας κτλπ. Στα προσωπικα στοιχεια εβαλα ακριβως τα ιδια τα οποια ειναι στον paypal λογαριασμο μου και σαν email εβαλα αυτο που εχω ηδη δηλωμενο στο paypal

4. Το εχω καταφερει αυτο τρεις φορες με πιστωτικη εθνικης και μια με χρεωστικη πειραιως (τελευταιo request μολις τωρα)

 

Επισης εχω κανει refund καποια απο τα χρηματα που ελαβα, και full και partial, και στις 2 φορες επιστραφησαν στην καρτα μου μεσα σε 2-3 ημερολογιακες μερες το πολυ (για την ακριβεια τα ειδα την 3 ημερολογιακη ημερα μεσω web banking).

 

Αυτα!!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...