Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν πω οτι σημερα αγορασα κανονικα απο εξωτερικο ποσο περιπου 20 ευρω με χρεωστικη καρτα πειραιως visa θα με πιστεψετε?

Παιδιά και εγώ με χρεωστική Πειραιώς έκανα και εγώ μια αγορά από ebay.Το κόστος ήταν 0,75 λεπτά. ( ένα απλό καλώδιο).Δεν μου ήρθε άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν πω οτι σημερα αγορασα κανονικα απο εξωτερικο ποσο περιπου 20 ευρω με χρεωστικη καρτα πειραιως visa θα με πιστεψετε?

 

E πως γινεται αυτο?

Μηπως τελικα της Πειραιως κανει συναλλαγες, ενω των αλλων οχι;

Μηπως ηταν paypal και ειχες balance?

Δεν μπορει, κατι γινεται και πρεπει να το ανακαλυψουμε!

 

---------------------

 

Εγω να ρωτησω το εξης:

Φανταζομαι οτι το 'απαγορευτικο' των τραπεζικων συναλλαγων για το εξωτερικο, αφορα απαντες.

Κατι ειχα διαβασει, οτι μονο για ειδικες περιπτωσεις, θα συσταθει επιτροπη στο υπουργειο, θα εξεταζει αιτηματα, κλπ φεξε μου και γλυστρισα, δεν ειναι καν για τον απλο πολιτη αυτα, ουτε καν για την μικρη επιχειρηση πιστευω.

 

Αραγε, επειδη δεν μπορουμε στο σημερινο παγκοσμιοποιημενο γιγνεσθαι να ειμαστε μια απομονωμενη Αλβανια του Χοντζα, οταν θα αρθει ο περιορισμος αυτος, εστω στην αρχη με καποιο ανω οριο, θα γινει για ολους;

Δηλαδη, να το πω απλα, τωρα τρωμε 'πορτα', ολοι, ιδιωτες & επιχειρησεις.

Ειδικα ομως για επιχειρησεις ειναι σχεδον μοιραιο αυτο.

Οταν γινει αρση, θα ειναι για ολους;

Η' θα συνεχισουμε οι ιδιωτες να ειμαστε ακομη αποκλεισμενοι;

Εικασιες βεβαια μπορουμε να κανουμε, αλλα ισως υπαρχει μια λογικη βαση σκεψης, κι ισως και διεθνης αναλογη εμπειρια, αν ξερει καποιος(πχ Κυπρος).

Παιδιά και εγώ με χρεωστική Πειραιώς έκανα και εγώ μια αγορά από ebay.Το κόστος ήταν 0,75 λεπτά. ( ένα απλό καλώδιο).Δεν μου ήρθε άκυρο.

 

Τετοια πειτε μου να νιωσω μια ανασα 'ελευθεριας'!!!!!!!!

 

Δεν ειχες χρηματα στο paypal account σου, σωστα; Τραβα απο την καρτα καθε φορα, οπως κανουμε οι περισσοτεροι, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E πως γινεται αυτο?

Μηπως τελικα της Πειραιως κανει συναλλαγες, ενω των αλλων οχι;

Μηπως ηταν paypal και ειχες balance?

Δεν μπορει, κατι γινεται και πρεπει να το ανακαλυψουμε!

 

---------------------

 

Εγω να ρωτησω το εξης:

Φανταζομαι οτι το 'απαγορευτικο' των τραπεζικων συναλλαγων για το εξωτερικο, αφορα απαντες.

Κατι ειχα διαβασει, οτι μονο για ειδικες περιπτωσεις, θα συσταθει επιτροπη στο υπουργειο, θα εξεταζει αιτηματα, κλπ φεξε μου και γλυστρισα, δεν ειναι καν για τον απλο πολιτη αυτα, ουτε καν για την μικρη επιχειρηση πιστευω.

 

Αραγε, επειδη δεν μπορουμε στο σημερινο παγκοσμιοποιημενο γιγνεσθαι να ειμαστε μια απομονωμενη Αλβανια του Χοντζα, οταν θα αρθει ο περιορισμος αυτος, εστω στην αρχη με καποιο ανω οριο, θα γινει για ολους;

Δηλαδη, να το πω απλα, τωρα τρωμε 'πορτα', ολοι, ιδιωτες & επιχειρησεις.

Ειδικα ομως για επιχειρησεις ειναι σχεδον μοιραιο αυτο.

Οταν γινει αρση, θα ειναι για ολους;

Η' θα συνεχισουμε οι ιδιωτες να ειμαστε ακομη αποκλεισμενοι;

Εικασιες βεβαια μπορουμε να κανουμε, αλλα ισως υπαρχει μια λογικη βαση σκεψης, κι ισως και διεθνης αναλογη εμπειρια, αν ξερει καποιος(πχ Κυπρος).

 

Τετοια πειτε μου να νιωσω μια ανασα 'ελευθεριας'!!!!!!!!

 

Δεν ειχες χρηματα στο paypal account σου, σωστα; Τραβα απο την καρτα καθε φορα, οπως κανουμε οι περισσοτεροι, σωστα;

Ναι σωστά με κάρτα χρεώθηκα. Μετά όμως θυμήθηκα πως από σήμερα είπαν ότι αυτοί που ζουν στο εξωτερικό και θέλουν να κάνουν συναλλαγές με την Ελλάδα πχ να κλείσουν εισιτήρια αεροπορικά πχ. μπορούν από σήμερα. Άρα αφού το paypal είναι υπηρεσία εξωτερικού για αυτό εγκρίθηκε και δεν έφαγα κανένα άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουσα μια επισης περιεργη -για τα σημερινα δεδομενα- ιστορια σημερα το μεσημερι, οπου μια καρτα πειραιως που αυτη τη στιγμη ειναι με τον κατοχο της στην Νεα Υορκη, λειτουργει κανονικα για αναληψεις απο τα εκει ΑΤΜs. Δεν μπορω να καταλαβω πως και γιατι. Αν και δεν βλεπω λογο να παιζει ρολο, βρισκεται εκει πριν σκασει μυτη το capital control και θα επιστρεψει σε 2 βδομαδες.

Προσωπικα εφαγα ενα -αναμενομενο- ακυρο οταν επιτηδες πηγα να δοκιμασω αγορα απο Αmazon με καρτα απο Εθνικη.

το ιδιο και ο brother Μου

 

Ναι σωστά με κάρτα χρεώθηκα. Μετά όμως θυμήθηκα πως από σήμερα είπαν ότι αυτοί που ζουν στο εξωτερικό και θέλουν να κάνουν συναλλαγές με την Ελλάδα πχ να κλείσουν εισιτήρια αεροπορικά πχ. μπορούν από σήμερα. Άρα αφού το paypal είναι υπηρεσία εξωτερικού για αυτό εγκρίθηκε και δεν έφαγα κανένα άκυρο.

απλα εμενα δεν ηταν paypal αλλα κανονικα αγορα απο καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαιστα.

Αρα κατι οντως παιζει. Αλλος κανεις με Πειραιως?

 

Gi0 μόλις εκανα μια αγορά 60 λεπτών απο δημοπρασία του ebay! Προσοχή, πληρωμή απευθείας σε € απο debit pireus... Ξαλαφρωσα ρε παιδακι μου, τόσες μερες δεν ειχα παραγγείλει τίποτα (σχολιάστε λυσσαρες, αδιαφορώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Gi0 μόλις εκανα μια αγορά 60 λεπτών απο δημοπρασία του ebay! Προσοχή, πληρωμή απευθείας σε € απο debit pireus... Ξαλαφρωσα ρε παιδακι μου, τόσες μερες δεν ειχα παραγγείλει τίποτα (σχολιάστε λυσσαρες, αδιαφορώ)

Το κοβω για official οτι την ωρα που γραφονται αυτες οι γραμμες, οι debit της Πειραιως δουλευουν κανονικα για εξωτερικο. Και εγω εχω ηδη χασει ενα VPS ελεω capital control και ελλειψης καρτας απο Πειραιως. Good fucking times.

 

/first world problems over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, για να συνοψισουμε:

 

- χρεωστικη πειραιως, αγοραζει κανονικη απο εξωτερικο; (ναι?)

 

- paypal με συνδεδεμενη χρεωστικη πειραιως; (οχι?)

 

- ebay+paypal-χρεωστικη πειραιως; (______?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ok, για να συνοψισουμε:

 

- χρεωστικη πειραιως, αγοραζει κανονικη απο εξωτερικο; (ναι?)

 

- paypal με συνδεδεμενη χρεωστικη πειραιως; (οχι?)

 

- ebay+paypal-χρεωστικη πειραιως; (______?)

 

Απο τη στιγμη που η απαντηση στο 1 ειναι ναι, ολα τα υπολοιπα ειναι επισης ναι.

Ποιο πολύ για κάποια αστοχία του συστήματος της τράπεζας θεωρώ και να παρακαλάτε να μην το ανακαλύψουν, όσο τα ποσά είναι σχετικά μικρά.

Μα το περιεργο ειναι πως δεν ειναι κατι που "ωχ το ξεχασα" ή που παραμενει κατω απο το χαλι και ελπιζεις να μην το παρατηρησουν. Μπαμ κανει και ειναι πασιφανες οτι υπαρχουν συνδιαλλαγες με εξωτερικο.

Το ερωτημα ειναι γιατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Χαιρετω, με αυτα που διαβαζω ειμαι ετοιμος να παω να δω αν μπορω να κανω αγορα καποιων ηλεκτρονικων εξαρτηματων απο ebay αλλα θα παω απο αυριο. Διαφορετικα ο Φανος εχει αποθεμα απο αυτα μεχρι να του φυγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θα περιμενουμε update σου

Οκ αυριο βραδυ μαλλον θα γραψω. Αλλα καλυτερα να κρατησουμε επιφυλαξεις γιατι απο μερα σε μερα πλεον ολα αλλαζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...