Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωριζει κανεις σε ποσες μερεσ αποδεσμευει η EUROBANK ή η πειραιως τα χρηματα μετα απο μια αποτυχημενη προσπαθεια αγορας απο εξωτερικο? Ευχαριστω

Συνηθως 2 εβδομαδες η πειραιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια ο λογαφιασμος μου ειναι limited. Μου εχει στειλει εναν 4ψηφιο κωδικο το PP. Πηγα σημερα στην εθνικη και εκει μου ειπαν να καλεσω το 181818. Αλλα λογο ελειψης σταθερου τηλεφωνου και καρτας στκινητο δεν μπορω να παρω. Ανοιξα καi το internet banking επισης. Εκει μπορω να δω αυτον τον κωδικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγο αγορα απο αμαζον με καρτα της πειραιως ολα οκ

 

Η αγορά αφορά εργαλεία

 

Αριθμός Κάρτας (Alias):XXXX XXXX (VD01)

Συναλλαγή: Αγορά

Ημερομηνία και Ώρα: 01/09/2015 18:26

Ποσό: 134,22 EUR

Στοιχεία Συναλλαγής: Amazon EU AMAZON.DE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιωθω καπως σαν αυτα που διαβαζαμε για την Τουρκία, που το καθεστως εκοβε την προσβαση σε youtube, twitter, κλπ

 

Πληρης αποκοπη απο τον υπολοιπο κοσμο;

Ειμαι πολυ προβληματισμενος απο τις εξελιξεις, και με αυτη την στερηση δυνατοτητας αγορων. Για ποσο αραγε; Δεν αφησαν καν ενα πλαφον.

Θα ηταν χρησιμο, αν ξεραμε στην Κυπρο, που εκει τα capital controls κρατησαν 2 χρονια(!!!), μετα απο ποσο καιρο απο την πρωτη απαγορευση, επανηλθαν οι δυνατοτητες αγορων απο εξωτερικο.

 

Καλά τα λες φίλε μου. Τίθενται ζητήματα που καταπατούν την οικονομική ελευθερία μας και καταστάσεις που μας πάνε πολύ πίσω σε μοντέλα τύπου βόρειας Κορέας ή σε καταστάσεις censorship μονο που τώρα μιλάμε για οικονομικό censorship. Μια χούντα δεν διαφέρει και πολύ από αυτό που συμβαίνει. Και μία παράκληση στον moderator. Οσο και αν θελετε να μιλήσουμε για το θέμα σε τεχνική βάση και το πως να παρακάμψουμε τα cc πρέπει να καταλάβετε οτι το θέμα ειναι εν γένει πολιτικό. Και όσο αφορά το θέμα της Κύπρου επειδή έτυχε να ζω εκεί τον καιρό που συνέβει. Οφείλω να σας πω οτι δεν πρέπει σε καμία περιπτωση να το συγκρίνεται με αυτά που συμβαίνουν σε εμάς τώρα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Αν υπάρχει υπολοιπο μέσα στην paypal, μπορείς να κάνεις αγορές από ebay κλπ αλλά όχι να τραβήξεις από την καρτα σου.

Refund επισης σου στέλνουν κανονικά. Εγώ αλλο ήθελα να ρωτήσω...

Η απαγορευση της paypal δεν αφορά μόνο για συναλλαγές του εξωτερικού; Προσπαθω απο χθες το βράδυ να ολοκληρώσω μια παραγγελία από ελληνικό eshop. Έχω ένα μικρό ποσό στην paypal, και το υπόλοιπο από τη mastercard. Όμως το ακυρώνει και δεν προχωρά στην πληρωμή, γιατί;;; Εκτός αυτού, κάθε φορά που μου εμφανιζει να καταχωρησω εκ νέου τα στοιχεία της κάρτας μου, και τελικά δεν ολοκληρώνεται, μου αφαιρει τουλάχιστον 1,50€! Μα τί γίνεται;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Να αναφέρω πως κατάφερα να αγοράσω με προπληρωμένη WebBuy κάρτα της Πειραιώς από το Humble Bundle.

Μέχρι και το περασμένο ΣΚ δεν μου την έχουν δεχτεί πουθενά αλλού, είτε απευθείας συναλλαγή, είτε PayPal (το οποίο συνέχιζε να ρίχνει άκυρο και μέσω Humble Bundle)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου επιστρεψαν χρηματα απο αγορα που εκανα αλλα δεν παρελαβα,,,,, ενα ποσο αλλα το πιστωσαν στην καρτα και οχι στο  balance του paypal.

Ειναι λογικο η εχει αλλαξει κατι;;;

Παλαιοτερα εμπαινε κατευθειαν στο balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

Αν υπάρχει υπολοιπο μέσα στην paypal, μπορείς να κάνεις αγορές από ebay κλπ αλλά όχι να τραβήξεις από την καρτα σου.

Refund επισης σου στέλνουν κανονικά. Εγώ αλλο ήθελα να ρωτήσω...

Η απαγορευση της paypal δεν αφορά μόνο για συναλλαγές του εξωτερικού; Προσπαθω απο χθες το βράδυ να ολοκληρώσω μια παραγγελία από ελληνικό eshop. Έχω ένα μικρό ποσό στην paypal, και το υπόλοιπο από τη mastercard. Όμως το ακυρώνει και δεν προχωρά στην πληρωμή, γιατί;;; Εκτός αυτού, κάθε φορά που μου εμφανιζει να καταχωρησω εκ νέου τα στοιχεία της κάρτας μου, και τελικά δεν ολοκληρώνεται, μου αφαιρει τουλάχιστον 1,50€! Μα τί γίνεται;;;;

 

Αν το ποσο που υπολείπεται για την αγορά πάει να το πάρει από την κάρτα η συναλλαγη είναι πιθανόν να μην ολοκληρωνεται ανεξάρτητα αν αφορά Ελληνικό eshop. Αυτο οφειλεται στους κεφαλαιακούς περιορισμούς και το ότι η συναλλαγη επιχειρείται να γίνει μεσω paypal. Γιατι δεν την κάνεις απευθείας με πιστωτική χωρίς paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. πριν απο λιγο εκανα μια αποπειρα αγορας απο το amazon.fr αξιας 450€ (ps4) με πωλητη το amazon. χρησιμοποιησα καρτα visa της Eurobank... προς το παρον ολα κυλουν κανονικα. ελαβα μυνημα με τον κωδικο της παραγγελιας κτλ. Πιστευεται θα περασει? καποιος αλλος που να εχει παραγγειλει απο το amazon.fr με Eurobank Visa?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στα πήρε απο την κάρτα εκεί στα επιστρέφει.

Πριν 5 μηνες σε επιστροφη ελλατωματικου προιοντος εμειναν στο balance, με την ιδια καρτα εγινε η αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εδω και 2-3 μερες προσπαθώ να παραγγειλω απο το www.asos.com και με τον τροπο που περιγραφεται σε προηγουμενο ποστ με το request money μεσω paypal και κανονικα . Εχω δοκιμάσει 2-3 καρτες και μονο αποτυχιες.Εχετε στο νου σας κατι νεοτερο; Ποτε επιτελους θα εχουμε την ελευθερια να ψωνιζουμε οτι και οποτε θελουμε;
Γνωριζετε καποιον αλλο τροπο μηπως καταφερω και παραγγειλω.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εδω και 2-3 μερες προσπαθώ να παραγγειλω απο το www.asos.com και με τον τροπο που περιγραφεται σε προηγουμενο ποστ με το request money μεσω paypal και κανονικα . Εχω δοκιμάσει 2-3 καρτες και μονο αποτυχιες.Εχετε στο νου σας κατι νεοτερο; Ποτε επιτελους θα εχουμε την ελευθερια να ψωνιζουμε οτι και οποτε θελουμε;

Γνωριζετε καποιον αλλο τροπο μηπως καταφερω και παραγγειλω.;

 

Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα νεωτερο για αγορές με κάρτες απο εξωτερικό. Δεν αναμενω να αλλάξει κάτι συντομα. Οπότε αν επειγεσαι την αγορά θα πρέπει να την κάνεις με κάρτα εξωτερικού είτε να βρεις κάποιον που έχει balance, να στο μεταφερει και να του στείλεις εσυ τα χρήματα σε τράπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...