Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο paypal έχεις χάσει τον κωδικό;

Για περίμενε λίγο, ή κοίτα και τα spam σου μήπως έχει πάει εκεί.

Μήπως πάει σε άλλο email;

 

όχι καλέ για εδώ στο forum λεω

ήμουν από παλιότερα και ειχα ξεχάσει το pass

οπότε τώρα έκανα νεο account αφου δεν μου εστελνε το email ανακτησης

προφανώς τώρα κάποιος απ'την διαχείριση μου το φτιαξε

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ

 

τώρα έχω 2 account ομως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι καλέ για εδώ στο forum λεω

ήμουν από παλιότερα και ειχα ξεχάσει το pass

οπότε τώρα έκανα νεο account αφου δεν μου εστελνε το email ανακτησης

προφανώς τώρα κάποιος απ'την διαχείριση μου το φτιαξε

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ

 

τώρα έχω 2 account ομως :)

Μπορείς να κρατήσεις μόνο 1 λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ότι και να πω λίγο θα είναι

έχω πάθει κατάθλιψη μα ούτε αγορά από το Steam?

 

δυστυχως

κι εγω νομιζα θαναι για ενα οριο αλλα ουτε ευρω δεν αφηνουν ελεος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτεινω καφεδακι σε τουριστικα μαγαζια με wifi

κ ψαρεμα τουριστων αν εχουν paypal  να τους δωσετε μετρητα να σας εξυπηρετησουν  B)

 

σωστός ο παίκτης!

να 'ναι καλά τα smartphone & iphone του τα δίνεις και τον βλέπεις που στα στέλνει επιτόπου χωρίς φόβο ;)

άρα ψάχνουμε για ευρωπαίους ή αμερικάνους τουρίστες :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση: εχει η αδερφη μου καρτα visa απο Fibank βουλγαριας ,πως μπορω να την χρησημοποιησω στο paypal λογαριασμο μου?

 

πρέπει να 'χει στο λογαριασμό που 'ναι συνδεδεμένος με την κάρτα της καταρχήν 1.5€

αυτό στο δεσμεύει το paypal και στο επιστρέφει, τυπικό είναι για να δει ότι η κάρτα ισχύει και εκτελεί δοσοληψίες κανονικά

 

θα πρέπει λοιπόν όταν η αδελφή σου φτιάξει paypal να πατήσει στα δεξιά εκεί που αναγράφει:

 

Notifications

 

και να συνδέσει την κάρτα της στο paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το "πάρω" αισιόδοξα τότε θα φουντάρω από μπαλκόνι. Γιατί στην Κύπρο κράτησε 2 χρονια με κούρεμα σε λογαριασμούς, οπότε φαντάσου εδώ που δεν έγινε κούρεμα. Είμαι τυχερός που στους εργοδότες μου τα 3 τελευταία χρονια μου τα βάζουν στην paypal(είναι από το εξωτερικό). Αλλά σε άλλου είδους με μετρητά(π.χ. βρεφικά) εχω φάει και εγώ το παλούκι και τα παιδιά μου... τι να κάνουμε όμως; υπομονή και όχι πανικός.

Στην Κύπρο τα capital controls ελάχιστα επηρέασαν τον μέσο πολίτη ακόμα και την μικρομεσαία επιχείρηση αφού μετα τις 2 εβδομάδες που έμειναν κλειστές οι τράπεζες τα όρια ήταν τέτοια ώστε η οικονομική δραστηριότητα να επανέλθει άμεσα.

Άλλωστε η Κυπριακή κυβέρνηση και το κοινοβούλιο είναι σοβαροί και συνεργάζονταν εξ' αρχής ομαλά με τους θεσμούς, όχι σαν τους δικούς μας τους Μάο Μάο.

 

Σε εμάς η ΠΝΠ πέρα από τις προφανείς δυσκολίες (60 ευρώ ημερησίως etc) αφήνει πολλά ερωτήματα και υπάρχουν και παράλογες απαγορεύσεις:

 

1)Απαγορεύονται οι προεξοφλήσεις δανείων... Ότι και να λέει ο Τσακαλώτος, αυτό βρωμάει κούρεμα

 

2)Απογορεύεται το άνοιγμα λογαριασμών και προσθήκη συνδικαιούχων σε λογαριασμούς... Επίσης βρωμάει κούρεμα

 

3)Απογορεύεται η πληρωμή ασφαλιστικών εισφορών από ταμιευτήριο - Άλλη ηλιθιότητα αυτή, πήγε το αφεντικό μου να πληρώσει τον ΟΑΕΕ και δεν το δέχθηκε η τράπεζα επειδή τα λεφτά είναι σε ταμιευτήριο, δεν έχει επαγγελματικό (ατομικό) όψεως  και δεν μπορεί να ανοίξει ούτε να το πληρώσει από τον λογαριασμό της εταιρείας (το δεύτερο δεν είναι και σωστό λογιστικα πέρα από τα capital controls). Αντίθετα, εγώ μπορώ να του κάνω εξυπηρέτηση και να του πληρώσω τις εισφορές με την πιστωτική μου κάρτα (ίσως και κάποιες τράπεζες να δέχονται και άτοκες).

Ήδη πλήρωσα με άτοκες δόσεις τον φόρο εισοδήματος για τους γονείς μου και τη γιαγιά

 

.... και πόσες άλλες περιπτώσεις θα υπάρχουν που δεν έχουν πέσει στην αντίληψη μου.

 

Τέλος πάντων, μακάρι όσο το δυνατόν γρηγορότερα να επανέλθουμε σε κάποιο είδους κανονικότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να 'χει στο λογαριασμό που 'ναι συνδεδεμένος με την κάρτα της καταρχήν 1.5€

αυτό στο δεσμεύει το paypal και στο επιστρέφει, τυπικό είναι για να δει ότι η κάρτα ισχύει και εκτελεί δοσοληψίες κανονικά

 

θα πρέπει λοιπόν όταν η αδελφή σου φτιάξει paypal να πατήσει στα δεξιά εκεί που αναγράφει:

 

Notifications

 

και να συνδέσει την κάρτα της στο paypal

δεν θελει/χρειαζεται paypal η αδερφη μου,θελω απο την χρεωστηκη visa (Βουλγαριας) που εχει να μου βαλει στο δικο μου paypal πχ 100 ευρω....αυτο δεν ξερω πως γινεται.???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελει/χρειαζεται paypal η αδερφη μου,θελω απο την χρεωστηκη visa (Βουλγαριας) που εχει να μου βαλει στο δικο μου paypal πχ 100 ευρω....αυτο δεν ξερω πως γινεται.???

Για να λάβεις στο paypal πρέπει να λάβεις μέσω paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση. Η Mastercard Skrill μπορεί να χρησιμοποιηθεί για συναλλαγές με το εξωτερικό? 

 

στην έχει εκδόσει κάποια συνεργαζόμενη τράπεζα εδώ?

ή την παρήγγειλες απ 'τη σελίδα τους?

 

μπορεί ναι να χρησιμοποιηθεί για συναλλαγές στο ή προς το εξωτερικό!

απλά εδώ οι prepaid δεν αφήνουν να τις φορτώσεις :(

κι αν δεν κάνω λάθος νομίζω ούτε να τις χρησιμοποιήσεις τις ελληνικές prepaid

μόνο ανάληψη υπολοίπου

δεν θελει/χρειαζεται paypal η αδερφη μου,θελω απο την χρεωστηκη visa (Βουλγαριας) που εχει να μου βαλει στο δικο μου paypal πχ 100 ευρω....αυτο δεν ξερω πως γινεται.???

 

έχει paypal?

αν όχι πρέπει να φτιάξει φίλε για να μπορέσει να σου στείλει από τον λογαριασμό της (βουλγαρικο) μέσω της κάρτας διαμέσω του paypal της στο δικό σου paypal

 

ελπίζω να στο εξήγησα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην έχει εκδόσει κάποια συνεργαζόμενη τράπεζα εδώ?

ή την παρήγγειλες απ 'τη σελίδα τους?

 

μπορεί ναι να χρησιμοποιηθεί για συναλλαγές στο ή προς το εξωτερικό!

απλά εδώ οι prepaid δεν αφήνουν να τις φορτώσεις :(

κι αν δεν κάνω λάθος νομίζω ούτε να τις χρησιμοποιήσεις τις ελληνικές prepaid

μόνο ανάληψη υπολοίπου

 

Σκέφτομαι να την παραγγείλω από την σελίδα τους. Άρα το πρόβλημα είναι πως και να μου έρθει δεν θα μπορώ να την φορτίσω από εδώ, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να την παραγγείλω από την σελίδα τους. Άρα το πρόβλημα είναι πως και να μου έρθει δεν θα μπορώ να την φορτίσω από εδώ, σωστά?

 

δυστυχώς ναι

κι εγώ αυτό νομίζω

 

τι αγορά εξωτερικού θες να κάνεις εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...