Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σας ενημερώσω ότι πήρα προχθές ένα Meizu M2 από BangGood με χρέωση στην πιστωτική VISA (Eurobank) απευθείας... όχι με Paypal. Η χρέωση μόλις τώρα έγινε κανονικά!!! Ούτε capital controls ούτε τίποτα... τζάμι... Τελική τιμή μετά από μετατροπές:

 

ΧΡΕΩΣΗ 130,92

Ημ/νία: 10/09/2015

Έξοδα Συναλλάγματος: 2,62

 

133,5 ΕΥΡΩ Τελική τιμή λοιπόν... συμφέρει περισσότερο συγκριτικά με τις κρατήσεις που κάνει το Paypal σε περίπτωση μεταφοράς σε αυτό. Αν θέλετε λοιπόν να αγοράσετε κάτι από έξω, πριν πιαστείτε με το Paypal δοκιμάστε να χρεώσετε πρώτα απευθείας την πιστωτική σας... πιθανώς και να σας κάτσει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Να σας ενημερώσω ότι πήρα προχθές ένα Meizu M2 από BangGood με χρέωση στην πιστωτική VISA (Eurobank) απευθείας... όχι με Paypal. Η χρέωση μόλις τώρα έγινε κανονικά!!! Ούτε capital controls ούτε τίποτα... τζάμι... Τελική τιμή μετά από μετατροπές:
 
ΧΡΕΩΣΗ 130,92
Ημ/νία: 10/09/2015
Έξοδα Συναλλάγματος: 2,62
 
133,5 ΕΥΡΩ Τελική τιμή λοιπόν... συμφέρει περισσότερο συγκριτικά με τις κρατήσεις που κάνει το Paypal σε περίπτωση μεταφοράς σε αυτό. Αν θέλετε λοιπόν να αγοράσετε κάτι από έξω, πριν πιαστείτε με το Paypal δοκιμάστε να χρεώσετε πρώτα απευθείας την πιστωτική σας... πιθανώς και να σας κάτσει ;)

 

Αρκεί να δίνει κάποιος την κάρτα του σε αξιόπιστες ιστοσελίδες.Γιατί υπάρχει η περίπτωση της απάτης :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Καλησπέρα, θέλω να κάνω μια αγορά από το Αγγλικό κατάστημα της Apple. Οι τρόποι πληρωμής είναι 2. Είτε κατευθείαν με την κάρτα, είτε με PayPal. Ποιά μέθοδος έχει περισσότερες πιθανότητες να πετύχει;</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Καλησπέρα, θέλω να κάνω μια αγορά από το Αγγλικό κατάστημα της Apple. Οι τρόποι πληρωμής είναι 2. Είτε κατευθείαν με την κάρτα, είτε με PayPal. Ποιά μέθοδος έχει περισσότερες πιθανότητες να πετύχει;</p>

Δοκίμασε και με τους 2 τρόπους. Βέβαια η εμπειρία λέει ότι περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν με κατευθείαν την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκεί να δίνει κάποιος την κάρτα του σε αξιόπιστες ιστοσελίδες.Γιατί υπάρχει η περίπτωση της απάτης :P

 

Στην πραγματικότητα η ιστοσελίδα ποτέ δεν λαμβάνει τα στοιχεία της κάρτα άμμεσα... η χρέωση (checkout process) γίνεται από εξωτερικό φορέα ο οποίος στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν η εταιρία CyberSource (https://secureacceptance.cybersource.com) η οποία ανήκει στην ίδια την Visa (https://en.wikipedia.org/wiki/CyberSource)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πραγματικότητα η ιστοσελίδα ποτέ δεν λαμβάνει τα στοιχεία της κάρτα άμμεσα... η χρέωση (checkout process) γίνεται από εξωτερικό φορέα ο οποίος στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν η εταιρία CyberSource (https://secureacceptance.cybersource.com) η οποία ανήκει στην ίδια την Visa (https://en.wikipedia.org/wiki/CyberSource)

Α! Δεν το ήξερα. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και με τους 2 τρόπους. Βέβαια η εμπειρία λέει ότι περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν με κατευθείαν την κάρτα.

Σε ευχαριστώ! Θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω αν πετύχει ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να ανοίξω λογαριασμό στο Aliexpress μεσω του join us αλλά μετά το email βγάζει ενα verification που δεν μου δουλεύει, είμαστε κι εκεί αποκλεισμένοι ή εγώ κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω, μαλλον μου φαινόταν περιεργο που δεν σου εβγαζε στο τελος το τελικό ποσό σε ευρω... 

Υπαρχει επιλογή σε τι νιμισμα θελεις να πληρώσεις, μπορεις να το αλλάξεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει κάνει κανείς αγορά με western union πρόσφατα;;; Δουλεύει;;;;

Όταν λές αγορά? Τι εννοείς?

 

Συναλλαγές σταμάτησε να κάνει απο χθές η WU. Είχε κάποιο όριο χρημάτων το οποίο ξεπεράστηκε.

Συναλλαγές μόνο με Ελλάδα κι απο εξωτερικό μόνο να λάβεις, όχι να στείλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω όσους ενδιαφέρονται για αγορές από Amazon ότι αγόρασα την Τρίτη από Amazon.de κάρτα γραφικών αξίας 460€ και σήμερα στάλθηκε, οπότε η παραγγελία προχωράει κανονικά. Για να περνάει αγορά με τόσο μεγάλο ποσό, υποθέτω για μικροαγορές δεν θα υπάρχει κανένα θέμα.

 

Υ.Γ. : Το απίστευτο στην όλη υπόθεση είναι ότι μου έλεγαν ότι θα έφτανε 22 Σεπτέμβρη που δεν με βολεύει, οπότε έστειλα mail για να ρωτήσω αν ξέρουν πότε θα φτάσει και ρώτησα αν γίνεται, εφόσον είναι η παραγγελία να έρθει μετά τις 18 Σεπτέμβρη, να αλλάξω τον τρόπο αποστολής από standard σε express και να καλύψω τη διαφορά. Χθες έλαβα mail που μου έλεγε ότι δεν ήξεραν πότε θα έφτανε η παραγγελία, οπότε μου άλλαξαν χωρίς επιπλέον χρέωση τον τρόπο αποστολής σε express. Και καπάκι σε αυτό μειώθηκε και 3€ περίπου το κόστος της παραγγελίας. Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ ενθουσιάστηκα. Φτάνει και τη Δευτέρα το εργαλείο αν όλα πάνε καλά... Ευτυχία! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...