Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκίμασα αγορά απο gearbest και geekbuying με paypal με πιστωτική alpha visa και έφαγα πόρτα. Τώρα έχω συνδέσει και μια πειραιως χρεωστική στο paypal αλλά περιμένω να την κάνω confirm πριν δοκιμάσω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ερώτηση, εάν έχουμε καλύψει το όριο των 500Ε για αγορές εξωτερικού, είναι δυνατόν να κάνουμε ανάληψη απο ΑΤΜ εντός Ελλάδας;

 

 

Δεν εχουν καμία σχέση οι αναληψεις στο εσωτερικό με τις αγορές από το εξωτερικό. Επίσης δεν υπάρχει κάποιο όριο 500 ευρω για αγορες από εξωτερικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμαζω τοσες μερες να πραγματοποιησω μικρη αγορα απο ebay (~2 ευρω) με χρεωστικη πειραιως και δεν την δεχεται το paypal! εχει επικοινωνισει καποιος με την τραπεζα; η υπαρχει τουλαχιστον καμια ενημερωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα πάλι το κόλπο με το paypal και φόρτωσα το balance.

Μπορεί παρακαλώ πολύ να μου πει κάποιος, εκτός απο τα fees του paypal (3.4% + 0.35 ευρώ), τί είναι το $1 που δεσμεύει (χρεώνει; ) η τράπεζα Πειραιώς και βλέπω στο webanking;

λέει paypal -debit purchase authorization

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι λες, εγώ αυτό βλέπω στο Twitter.

rgrvDfm.png

 

Ναι, δεν λέει οτι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να αγοράζεις αλλά για να δέχεσαι και να στέλνεις λεφτά σε άλλους. Δηλαδή ότι κάνουμε τόσο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα πάλι το κόλπο με το paypal και φόρτωσα το balance.

Μπορεί παρακαλώ πολύ να μου πει κάποιος, εκτός απο τα fees του paypal (3.4% + 0.35 ευρώ), τί είναι το $1 που δεσμεύει (χρεώνει; ) η τράπεζα Πειραιώς και βλέπω στο webanking;

λέει paypal -debit purchase authorization

 

Αυτο το ποσό νομίζω δε θα το χρεωθείς τελικά. Είναι για να διαπιστωσει αν η καρτα είναι σε ισχύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το ποσό νομίζω δε θα το χρεωθείς τελικά. Είναι για να διαπιστωσει αν η καρτα είναι σε ισχύ

A, το paypal μου το δεσμεύει και αυτό; Νόμιζα η τράπεζα.

 

Πάντως άλλο ένα δολλάριο από τις 3/9 που φόρτωσα πάλι το balance, βρίσκεται ακόμα στις δεσμεύσεις.

Πόσες μέρες κάνει να αποδεσμευτεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εκανα 2 αγορες απο το ebay μεσω paypal αξιας 12 και 15€. Το παραξενο ειναι οτι και οι 2 πωλητες ηταν απο το Hong Kong. Ειχα προσπαθησει προηγουμενως να κανω τις ιδιες αγορες απο αλλους πωλητες του eBay εκτος Hong Kong αλλα η συναλλαγη δεν ολοκληρωνοταν λογω του γνωστου προβληματος με την paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H DHL είναι γερμανική. Λογικά η αγορά που έκανε είναι από Ευρώπη, όχι Αμερική για να υπάρχει εκτελωνισμός.

Και το δικό μου που έρχεται από amazon.com με DHL στάλθηκε (ξεκίνησε από την αποθήκη στο Τέξας)  και θα εκτελωνιστεί από αυτούς (GlobalProgram).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ,μια ερωτηση θα ηθελα να κανω ,  προσπαθησα να κανω μεταφορα χρηματων μεσω της μεθοδου request money ( το ποσο ηταν 110 ευρω ) αλλα με την πρωτη προσπαθεια εφαγα ακυρο ( υπεθεσα οτι  το ποσο ηταν αρκετα μεγαλο και αν το εσπαγα στα 2 ( 60 + 50 ) ισως το αποδεχοταν). Με αυτα και με αυτα κανω 2η φορα request money για ποσο 60 ευρω η πληρωμη γινεται κανονικα και τα χρηματα παιρνανε στον λογαριασμο της paypal μου . Ωστοσο με την 3η προσπαθεια ( για τα 50 ευρω ) εφαγα παλι ακυρο και εμφανιστηκε το εξης μηνυμα 

The card you entered cannot be used for this payment. Αυτο σημαινει οτι η paypal blockare την prepaid μου ή απλα εφαγα ακυρο για ακομα μια φορα . Επισης θα ηθελα να αναφερω οτι αναμεσα στις προσπαθειες 2 και 3 μεσολαβησαν αλλες 2 αποτυχημενες , δεν γινεται καποια κρατηση fee απο το Paypal σωστα ? Χρησιμοποιω Visa Prepaid της Eurobank  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις τι γινεται με το Sports Direct?

Εχει δοκιμασει καποιος με χρεωστικη η πιστωτικη?

 

Ρίξε μια ματιά εδώ, στο δικό του τόπικ, για να μήν επαναλαμβάνομαι. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχει αγοράσει κανείς τίποτα με PayPal μέσω Winbank Webuy?

 

Να συνεχίσω να προσπαθώ σε άκυρες ώρες ή δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει?

 

Πριν απο 3 μερες ηρθε μια παραγγελια που ειχα κανει πριν καμια βδομαδα ( 36 ευρω το ποσο ) και σημερα περασα 60 ευρω στην paypal επιτυχως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...