Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε λογαριασμό Paybal χωρίς συνδεδεμένη κάρτα ή τραπεζικό λογαριασμό,

υπάρχει τρόπος να φορτώσω κάποιο ποσό στο balance από τη χρεωστική μου ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ δεύτερη κάρτα δεν έχω οπότε το request money δεν μπορώ να το κάνω γτ η μόνη κάρτα που έχω είναι ήδη στον βασικό λογαριασμό μου...send money δεν κάνει στο δευτερο λογαριασμό (ίσως γιατι δέν έχει περασμένη κάρτα?!? δεν ξέρω)

η απορία μου είναι άλλη όμως...πώς γίνεται για αγόρα ή συνδρομή σε ένα γκέημ που θέλω να μην μου δέχεται πληρωμή (ουτε μέσω ππ ούτε απευθείας με την κάρτα) ενώ για Google store έκανα αγορά απευθείας με την κάρτα...και σε σημερινή προσπάθεια στο facebook προσπάθησα να πληρώσω κάτι του fb μέσω paypal και εκείνη την αγορά την έκανε άνετα χωρίς πρόβλημα κ τράβηξε τα λεφτά μια χαρά...είναι απλά ότι να ναι ή εγώ είμαι τρελός?

ΥΓ: Eurobank Debit Mastercard είναι η κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

daimos89, κι εγω αυτην την απορια ειχα αλλα Link.png Site: αυτο το ποστ στο ρεντιτ μαλλον εξηγει γιατι μερικα eshops ειναι μπλοκαρισμενα, ενω αλλα οχι, ασχετα αν ουσιαστικα πουλανε τα ιδια προιοντα.

 

 

Ρώτα την τράπεζά σου για το με τι MCC (Merchant Category Code) έχει γίνει η κάθε συναλλαγή (και αυτές που πέρασαν και αυτές που δεν πέρασαν).

Οι νομικές υπηρεσίες κάθε τράπεζας με βάση το ΦΕΚ έχουν επιτρέψει να περνάνε μόνο συγκεκριμένα MCC. Δεν ξέρω κάθε πότε αλλάζουν αυτά, αλλά:

  • Το Humble Bundle και το Bundle Stars είναι στην κατηγορία 5734 Computer Software Stores (που επιτρέπεται)
  • Το Steam είναι στην κατηγορία 5816 - Digital Goods: Games (που δεν επιτρέπεται)
  • Επιτρέπονται οι κατηγορίες 5815 - Digital Goods: Media, Books, Movies, Music και 5817 Digital Goods: Applications (Excludes Games)

Η λίστα όλων των κατηγοριών βρίσκεται εδώ: https://github.com/greggles/mcc-codes/blob/master/mcc_codes.csv

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις κοίταξα τα help pages της PayPal. Η παραγγελία που έκανες στο Sportsdirect.com φαίνεται πως πέρασε, απλά δεν χρεώθηκες ακόμα γι'αυτό και εμφανίζεται ως "Pending". Λογικά θα σε χρεώσουνε τις επόμενες ημέρες.

 

Και όσον αφορά τις τελευταίες 2 ακυρωμένες συναλλαγές, απ'ό,τι καταλαβαίνω προσπάθησες να κάνεις το κόλπο με το "Request Money" 2 φορές και ακύρωσες και τις δύο.

Σε ολόιδια περίπτωση, στο ιστορικό μου στο sportsdirect δεν υπάρχει καμία παραγγελία ή κάτι που να δείχνει Κάρι τέτοιο.

Ίσα ίσα μου έστειλαν πολύ αργότερα μειλ που λέει ότι αποθήκευσαν το shopping bag.. Γνωστό μειλ δηλαδή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ γιατί δεν βάζουνε τουλάχιστον όριο στις κάρτες, εστω 200ευρω το μήνα να κάνουμε καμμιά αγορά..

Γιατί φίλε μου ασχολούνται με άλλα πράγματα αυτήν την στιγμή.

Και το κυριότερο για αυτούς είναι πως να πάρουν την ψήφο σου.

:( 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Φίλε spartak1,

 

Μήπως γνωρίζεις, βάση ποιών κριτηρίων, μεταλλάσσεται σε μικρότερο ή χαμηλότερο το όριο;

 

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά.

Εφοσων προκειται για χρωστικη μπορεις να εχεις οτι οριο θες, ακομη και καθολου(προσοχη το καθολου συμαινει να αδειασεις την μπανκα στα ψωνια, οχι να αγοραζεις με πιστωση)

Δεν εχουν κριτηρια, απλα τα βαζουν για ασφαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, αν πουλήσω κάτι στο ebay (εκτός Ελλάδος) μπορώ να πάρω τα λεφτά μου από το PayPal; δεν βρήκα άκρη. ευχαριστώ πολύ 

ναι μπορείς να τα μεταφέρεις από paypal στον λογαριασμό τραπέζης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με visa της πειραιως έκανα κανονικά request, ενώ με την visa της αλφα δε μπορώ να κάνω τιποτα..Ομως πχ digital ocean με αλφα περασε κανονικά...

Ξέρει κανεις τον λόγο που μας αφήνει για το request ; Πιστευω πως επιτηδες το αφησαν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...