Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eκανα μια  παραγγελία από ebay με paypal συνδεδεδεμένο με prepaid Πειραιώς,χωρίς balance,και το δέχτηκε!Μπορώ να ακυρώσω γιατί το έκανα περισσότερο για δοκιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα,

δεν έχω παρακολουθήσει όλες τις αναρτήσεις, αλλά μήπως μια λύση είναι οι virtual credit cards;

Ξέρω ότι εκδίδει η Πειραιώς αλλά ίσως το ψάξω και σε sites του εξωτερικού, όπως αυτό εδώ:

 

https://www.ecopayz.com/en-GB/Services-ecoVirtualcard#

 

Τι διαφορά έχουν από μια χρεωστική/πιστωτική, πόσο εύκολο είναι για τους Έλληνες;

 

Έχετε εμπειρία από άλλα συστήματα εκτός Paypal;

 

Μία λύση που προτείνει ένας φίλος (κυκλοφόρησε σε αρκετά sites) που στέλνεις λεφτά στον

εαυτό σου, ίσως δουλεύει όντως αλλά χρεώνεσαι δυό φορές το 4% του Paypal; Μια για να στείλεις

λεφτά στον ευατό σου, και άλλη μια προς τον έμπορο του εξωτερικού;

 

Δεν γίνεται να ζητήσουμε από το έμπορο να μας κάνει εκείνος request;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξέρω τι συμβαινει???? Μόλις έκανα αγορα απο ebay των 8 ευρώ κανονικα, χωρίς τα γνωστα κολπακια με την μεταφορα χρηματων κλπ κλπ.... Να κάνω party και να συνεχισω με αγορές ή ήμουν τυχερή???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο θα ειναι να μας πειτε με τι καρτα το κανατε γιατι και εγω εφτασα να αγορασω χωρις balance αλλα με χρεωστικη Πειραιως και Εθνικη εφαγα ακυρο απο τις τραπεζες.


Καλημερα ! Μολις εκανα αγορα απο ebay αξιας 52 ευρω κανονικα χωρις balance ........ :-)

 

 

δε ξέρω τι συμβαινει???? Μόλις έκανα αγορα απο ebay των 8 ευρώ κανονικα, χωρίς τα γνωστα κολπακια με την μεταφορα χρηματων κλπ κλπ.... Να κάνω party και να συνεχισω με αγορές ή ήμουν τυχερή???????

Καλο θα ειναι να μας πειτε με τι καρτα το κανατε γιατι και εγω εφτασα να αγορασω χωρις balance αλλα με χρεωστικη Πειραιως και Εθνικη εφαγα ακυρο απο τις τραπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

δεν έχω παρακολουθήσει όλες τις αναρτήσεις, αλλά μήπως μια λύση είναι οι virtual credit cards;

Ξέρω ότι εκδίδει η Πειραιώς αλλά ίσως το ψάξω και σε sites του εξωτερικού, όπως αυτό εδώ:

 

https://www.ecopayz.com/en-GB/Services-ecoVirtualcard#

 

Τι διαφορά έχουν από μια χρεωστική/πιστωτική, πόσο εύκολο είναι για τους Έλληνες;

 

Έχετε εμπειρία από άλλα συστήματα εκτός Paypal;

 

Μία λύση που προτείνει ένας φίλος (κυκλοφόρησε σε αρκετά sites) που στέλνεις λεφτά στον

εαυτό σου, ίσως δουλεύει όντως αλλά χρεώνεσαι δυό φορές το 4% του Paypal; Μια για να στείλεις

λεφτά στον ευατό σου, και άλλη μια προς τον έμπορο του εξωτερικού;

 

Δεν γίνεται να ζητήσουμε από το έμπορο να μας κάνει εκείνος request;

 

Το προβλημα με τις κάρτες του εξωτερικού (virtual credit cards) είναι το πως θα τις φορτωνεις με χρήματα... Εξαιτίας των Cc δε μπορείς να στείλεις χρήματα έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλοι μου γεια σας
με τον κουμπαρο μου προσπαθουμε να αγορασουμε ενα κινητο τον 150-160 ευρώ
το δικο μας το προβλημα ξεκιναει αφου εχουμε φορτωσει το balance του paypal με 173 ευρώ (με πειρεως visa χρεωστικη) και μετα
χθες απο το μεσημερι και μετα δεν δεχετε την πληρωμη μας με τιποτα το paypal!
αντιθετως αγορα με κατι πιο φθηνο "περναει" κανονικα!
υπαρχει μηπως καποιο πλαφον στις αγορες μεσω paypal;
καποιος αλλος με τα ιδια χαλια!!!; :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Φίλε spartak1,

 

Μήπως γνωρίζεις, βάση ποιών κριτηρίων, μεταλλάσσεται σε μικρότερο ή χαμηλότερο το όριο;

 

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

 

Τα κριτήρια σχετίζονται υποθέτω με τη συναλλακτική σχέση που έχει κάποιος με την τράπεζα. Επίσης μπορείς με αίτηση σου να ζητήσεις μεγαλύτερο ημερήσιο όριο αγορών

 

 

 

Το όριο είναι το όριο αγορών της κάρτας απο το ιντερνετ. Νομίζω απο default είναι 600€ αλλά μπορείς να το αλλάξεις (τα cc βέβαια το είχαν απαγορεύσει αυτό, δεν ξέρω αν τώρα επιτρέπται). Εγώ π.χ. το είχα αλλάξει μέσω ebanking και είχα βάλει όριο 1500.

 

 

 

Εφοσων προκειται για χρωστικη μπορεις να εχεις οτι οριο θες, ακομη και καθολου(προσοχη το καθολου συμαινει να αδειασεις την μπανκα στα ψωνια, οχι να αγοραζεις με πιστωση)

Δεν εχουν κριτηρια, απλα τα βαζουν για ασφαλεια.

 

 

Ενδιαφέρον θέμα τα όρια των καρτών και καλό είναι να το ξεκαθαρίσουμε. Όσα ακολουθούν, ίσχυαν, βέβαια, προ CC, με τα οποία τα όρια ανάληψης περιορίστηκαν στα 420€/βδομάδα.

 

Οι πιστωτικές έχουν όρια (διαφορετικά για κάθε τράπεζα) α) γενικά πιστωτικά, για συναλλαγές, β) για ημερήσιες αναλήψεις, από ΑΤΜ, (μέσω πίστωσης και με υψηλά επιτόκια) και γ) για ημερήσιες αναλήψεις μέσω ΔΙΑΣ.

 

Οι χρεωστικές έχουν όρια (διαφορετικά για κάθε τράπεζα)  α) γενικά, για αγορές και β) για ημερήσιες αναλήψεις από ΑΤΜ και γ) για ημερήσιες αναλήψεις μέσω ΔΙΑΣ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος που να εχει καταφερει να κανει συναλλαγη μεσω paypal χωρις να εχει καθολου λεφτα στο balance?

Πολλοί το έχουν καταφέρει, αλλά λίγες φορές και εντελώς τυχαία. Πχ εγώ μπόρεσα να κάνω 1 αγορά από ebay σε 11 προσπάθειες με χρεωστική πειραιώς. Δεν ξέρω από τι εξαρτάται η επιτυχία/αποτυχία της συναλλαγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος που να εχει καταφερει να κανει συναλλαγη μεσω paypal χωρις να εχει καθολου λεφτα στο balance?

εγώ ούτε μια φορά και προσπαθώ 10+ φορές την ημέρα σε steam,origin,gog 

το κόλπο δε μου πιάνει όποτε δεν έχω άλλη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mastercard χρεωστικη + Visa Πειραιως και οι 2 πηραν ακυρο απο Iherb.com (αμερικανικο site)

κι εγω καίγομαι για το iHerb, τρώω συνέχεια άκτρο, με διάφορες κάρτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γυναίκα μου έκανε την τελευταία βδομάδα πάνω από 10 (επιτυχημένες) συναλλαγές με PayPal από 8 ώς 75 Euro (σύνολο πάνω από 400 Ευρώ) χωρίς balance στο PayPal. Η τελευταία συναλλαγή έγινε πριν από 2 ώρες και όλες οι συναλλαγές πετύχανε με την πρώτη. Μεχρι πρίν από μια βδομάδα επαιρνε σταθερά "πόρτα". Το PayPal account της τροφοδοτείται από American Express της Alpha Bank.

 

Δοκίμασα να κάνω αγορά με το δικό μου PayPal (Alpha VISA) και πηρα το γνωστό αποτέλεσμα που έχω εδώ και κάτι μήνες. Ευτυχώς έχω κάποιο balance ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...