Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι εμάς αφορά!

 

Το είχε πει στον Χατζηνικολάου στο ραδιόφωνο αυτό - μάλιστα το είχα στείλει σαν ερώτημα όταν άκουσα ότι θα είχε τον Μάρδα.

 

Το μόνο παρήγορο είναι ότι δήλωσε ότι θα βγει υπουργική απόφαση σε μία βδομάδα - οπότε στο τέλος αυτής ή στην αρχή της επόμενης. Τώρα, γιατί πρέπει να εμπλακεί και ο ΣΕΠΕ...

 

Ποιον μηνα και ποιο ετος δεν μας ειπαν....

 

Εχουν μεινει μου φαινεται στην εποχη των 'ηλεκτρονικων εγκεφαλων' τα ζωα....

Μας εχουν αποκλεισει απο τον κοσμο.

Αλητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θύματα των capital controls τα ζώα του Αττικού Ζωολογικού Πάρκου

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1500014047

 

ΕΧΩ ΕΞΟΡΓΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

 

Επιτελους πριν μπουκαρουμε και τα σπασουμε ολα στο Υπ.Οικονομικων, ας παρεμβουν ολοι οι αρμοδιοι φορεις να καταλαβουν οι ΚΑΦΡΟΙ οτι δεν ειμαστε ουτε ΑΛΒΑΝΙΑ ΕΠΙ ΕΠΟΧΗΣ ΧΟΤΖΑ, ουτε ΒΟΡΕΙΑ ΚΟΡΕΑ.

 

Ειτε με δραχμη, ειτε με ευρω, απλα ΕΛΕΟΣ.

 

:(

 

Αν καίγεσαι τόσο πολύ αγόρασε bit coin και κάνε τη δουλεία σου να ησυχάσουμε και εμείς..... Απλά μην απειλείς γιατί γίνεσαι γραφικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εμάς αφορά!

 

Το είχε πει στον Χατζηνικολάου στο ραδιόφωνο αυτό - μάλιστα το είχα στείλει σαν ερώτημα όταν άκουσα ότι θα είχε τον Μάρδα.

 

Το μόνο παρήγορο είναι ότι δήλωσε ότι θα βγει υπουργική απόφαση σε μία βδομάδα - οπότε στο τέλος αυτής ή στην αρχή της επόμενης. Τώρα, γιατί πρέπει να εμπλακεί και ο ΣΕΠΕ...

Αντε να δουμε....ας οψεται που εχω απληρωτο item στο ebay απο δημοπρασια το βραδυ της Κυριακης πριν κλεισουν οι τραπεζες....που ναξερα...Ευτυχως επεσα σε ενταξει ατομο και με περιμενει ακομα, για ποσο δεν ξερω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καίγεσαι τόσο πολύ αγόρασε bit coin και κάνε τη δουλεία σου να ησυχάσουμε και εμείς..... Απλά μην απειλείς γιατί γίνεσαι γραφικός.

 

Συμφωνει το 99% μαζι μου.

Το τοπικ δεν χρειαζεται την συμμετοχη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν ενημερώνει για το τι θα γίνει με τις αγορές από το εξωτερικό. Υπάρχουν και άνθρωποι με ανάγκες. Στενοχωρήθηκα βαθιά και οργίστηκα για τον φίλο μας με την μητέρα του που πασχίζει να κρατηθεί στη ζωή μέσα σε αυτό το τρισάθλιο και διεφθαρμένο σύστημα υγείας και που κινδυνεύει εξαιτίας της αμέλειας κάποιων, αδυνατώντας να βρει την διέξοδο που είχε σε φάρμακο του εξωτερικού. Ντροπή τους!!! Κουράγιο στον φίλο μας, πραγματικά με πόνεσε πολύ αυτό που διάβασα..... Κανείς δεν έχει δικαίωμα φασιστικά να περιορίζει τους πολίτες από το να αγοράζουν ελεύθερα αγαθά εντός ΕΕ με όποιον τρόπο επιλέξουν!!! 

 

Θα μπορούσε να μπει απλά όριο στις αγορές, ακόμα και τα 60 ευρώ που λένε για τα ΑΤΜ. Ή 100 ή 300/500 όπως στην Κύπρο. Το καθόλου είναι αυταρχικό και ανεπίτρεπτο. Ούτε καν στην αναμπουμπούλα με τις τράπεζες στην Κύπρο δεν υπήρξε μια τόσο άθλια απαγόρευση.

 

Λυπάμαι για ακόμη μία φορά για αυτή την χώρα που έχει γίνει κατάπτυστη, ο περίγελος της υφηλίου, λόγω των ανίκανων κυβερνήσεων και των ανόητων που τους ψηφίζει.

 

Με συγχωρείτε για το ύφος μου αλλά δεν αντέχω να βλέπω άτομα να υποφέρουν και να στερούνται, από το πιο απλό έως το πιο σοβαρό, εξαιτίας της υπερφίαλης πολιτικής που εφαρμόστηκε όλο αυτό το διάστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη θελω να πω εναν φιλο απο γερμανια να με στειλει κατι paysafe και πρεπει να του βαλω τα λεφτα υπαρχει η δυνατοτητα να με δωσει εναν αριθμο τραπεζης και να τα βαλω μεσα η και αυτο απαγορευεται;

 

Αν ο λογαριασμός που θα σου δώσει είναι στην Ελλάδα μπορείς να κάνεις την κατάθεση χωρίς πρόβλημα. Αν είναι στη Γερμανία προφανώς δε μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν ενημερώνει για το τι θα γίνει με τις αγορές από το εξωτερικό. Υπάρχουν και άνθρωποι με ανάγκες. Στενοχωρήθηκα βαθιά και οργίστηκα για τον φίλο μας με την μητέρα του που πασχίζει να κρατηθεί στη ζωή μέσα σε αυτό το τρισάθλιο και διεφθαρμένο σύστημα υγείας και που κινδυνεύει εξαιτίας της αμέλειας κάποιων, αδυνατώντας να βρει την διέξοδο που είχε σε φάρμακο του εξωτερικού. Ντροπή τους!!! Κουράγιο στον φίλο μας, πραγματικά με πόνεσε πολύ αυτό που διάβασα..... Κανείς δεν έχει δικαίωμα φασιστικά να περιορίζει τους πολίτες από το να αγοράζουν ελεύθερα αγαθά εντός ΕΕ με όποιον τρόπο επιλέξουν!!! 

 

Θα μπορούσε να μπει απλά όριο στις αγορές, ακόμα και τα 60 ευρώ που λένε για τα ΑΤΜ. Ή 100 ή 300/500 όπως στην Κύπρο. Το καθόλου είναι αυταρχικό και ανεπίτρεπτο. Ούτε καν στην αναμπουμπούλα με τις τράπεζες στην Κύπρο δεν υπήρξε μια τόσο άθλια απαγόρευση.

 

Λυπάμαι για ακόμη μία φορά για αυτή την χώρα που έχει γίνει κατάπτυστη, ο περίγελος της υφηλίου, λόγω των ανίκανων κυβερνήσεων και των ανόητων που τους ψηφίζει.

 

Με συγχωρείτε για το ύφος μου αλλά δεν αντέχω να βλέπω άτομα να υποφέρουν και να στερούνται, από το πιο απλό έως το πιο σοβαρό, εξαιτίας της υπερφίαλης πολιτικής που εφαρμόστηκε όλο αυτό το διάστημα.

αφου τα εχει τοσο πολυ αναγκη(φαρμακα) γιατι δεν δοκιμαζει μεσω της οδου που προτεινουν ητοι πας τραπεζα κανεις την αιτηση σου και αναμενεις την εγκριση ??? 

 

μου αρεσε αυτο που λες περιγελως της υφηλιου λες και ολος ο κοσμος ασχολειται με μας  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, μήπως υπάρχει κάποιο νέο για το πότε θα μπορέσουμε να αγοράζουμε και πάλι μέσω ebay, amazon, paypal κλπ?

 

Αν θα επιτρέπεται έστω με κάποιο όριο...? Και πότε θα μπορούμε πάλι ...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, μήπως υπάρχει κάποιο νέο για το πότε θα μπορέσουμε να αγοράζουμε και πάλι μέσω ebay, amazon, paypal κλπ?

 

Αν θα επιτρέπεται έστω με κάποιο όριο...? Και πότε θα μπορούμε πάλι ...???

 

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, μήπως υπάρχει κάποιο νέο για το πότε θα μπορέσουμε να αγοράζουμε και πάλι μέσω ebay, amazon, paypal κλπ?

 

Αν θα επιτρέπεται έστω με κάποιο όριο...? Και πότε θα μπορούμε πάλι ...???

Νέα θα έχουμε από την άλλη εβδομάδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ζητηση τωρα που σφιγγουν τα γαλατα,

την πρωτη βδομαδα ηταν ολοι χαλαροι κ ανετοι.....

 

αν δεν διορθωθει η κατασταση βλεπω να γεμιζουμε μαυραγοριτικες αγγελιες 

να  βαζετε μετρητα σε λογαριασμο κ να σας τα στελνουν σε paypal με την αντιστοιχη προμηθεια φυσικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αν δεν διορθωθει η κατασταση βλεπω να γεμιζουμε μαυραγοριτικες αγγελιες 

να  βαζετε μετρητα σε λογαριασμο κ να σας τα στελνουν σε paypal με την αντιστοιχη προμηθεια φυσικα....

 

 

εγω πλακα πλακα ενδιαφερομαι  σοβαρα , αν εχει καποιος paypal balance και θα ηθελε να με εξυπηρετησει με το αζημιωτο φυσικα.... γιατι ειναι απαραιτητη αναγκη να αγορασω κατι που εχει μολις 50 ευρω για την δουλεια μου και εδω και 1 μηνα σχεδον μου εχουν δεθει τα χερια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου τα εχει τοσο πολυ αναγκη(φαρμακα) γιατι δεν δοκιμαζει μεσω της οδου που προτεινουν ητοι πας τραπεζα κανεις την αιτηση σου και αναμενεις την εγκριση ??? 

 

μου αρεσε αυτο που λες περιγελως της υφηλιου λες και ολος ο κοσμος ασχολειται με μας  :-D

Δυστυχώς αυτό είναι μια πικρή αλήθεια. Ποιός να ασχοληθεί πλεον? 

 

Σχετικά με την αίτηση, είναι λύση αυτό που λες, αλλά άστα να πάνε αν έχεις άμεση ανάγκη. Από γνωστούς που έκαναν αίτηση άκουσα ότι παίρνει 2-3 εβδομάδες και αν εγκριθεί...

 

Άσε που έχουμε πετύχει την παγκόσμια πρωτοτυπία. Να παραμένουμε εντός Ευρώ αλλά να έχουμε σημαντικούς περιορισμούς στις εμπορικές σχέσεις με την ΕΕ!!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συνέχεια ρωτάτε τα ίδια και τα ίδια δηλαδή 3-4 σελίδες θα μπορούσαν να μην είναι εδώ!!

Δεν μπορούμε να ξέρουμε εμείς οι απλοί πολίτες για το πότε θα ανοίξουν οι αγορές για το εξωτερικό. Μακάρι σύντομα. Ότι ξέρετε το ξέρουμε και εμείς. Υπάρχει και η πράξη νομοθετικού περιεχομένου όπου είναι ότι πιο επίσημο υπάρχει μέχρι στιγμής 

 

Για να μην παρεξηγούμαι ναι με πείραξε η πλήρη άρση αγοράς από το εξωτερικό γιατί κάτι μπαταρίες  ειδικές που αλλάζω κάθε εβδομάδα τελειώσαν και έπρεπε να πληρώσω διπλάσια τιμή από εδώ.  Σκεφτείτε το εξής όμως. Με την οικονομία στο εσωτερικό της χώρας και το μπλοκάρισμα κίνηση κεφαλαίων στο εξωτερικό ίσως να βοηθήσει λίγο την αποκατάσταση του τραπεζικού συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θύματα των capital controls τα ζώα του Αττικού Ζωολογικού Πάρκου

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1500014047

 

ΕΧΩ ΕΞΟΡΓΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

 

Επιτελους πριν μπουκαρουμε και τα σπασουμε ολα στο Υπ.Οικονομικων, ας παρεμβουν ολοι οι αρμοδιοι φορεις να καταλαβουν οι ΚΑΦΡΟΙ οτι δεν ειμαστε ουτε ΑΛΒΑΝΙΑ ΕΠΙ ΕΠΟΧΗΣ ΧΟΤΖΑ, ουτε ΒΟΡΕΙΑ ΚΟΡΕΑ.

 

Ειτε με δραχμη, ειτε με ευρω, απλα ΕΛΕΟΣ.

 

:(

 

Νομίζω σε σοβαρά τέτοια θέματα με επιχειρήσεις κτλ,. δεν κάνουν αιτήσεις οι οποίες περνούν από έγκριση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...