Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια, μπορει 'ατυπα' εντελως, να εχουν αφησει να 'περνάνε' μικροσυναλλαγες, ειδικα η Πειραιως ειναι νο1 στην ηλεκτρονικη τραπεζικη στην Ελλαδα, και δεν θελω να το αναλυσω αυτο, νομιζω οποιος τα παρακολουθει χρονια, ξερει τι λεω.

 

Ισως να υπαρχει κοφτης για μεγαλυτερης αξιας αγορες.

 

Μια συμβουλη εντελως φιλικα θα ηθελα να δωσω, για το καλο ολων μας,

μην προβειται σε αγορες μεγαλης αξιας αμεσα.

Υπαρχει αυτη η διοδος, ειμαι ο topic starter και δεν φανταζεστε την χαρα μου που λειτουργει paypal με χρεωστικη πειραιως και δεν ειμαι αποκομμενος απο τον κοσμο,

αλλα ας σεβαστουμε ολοι οτι ειμαστε σε μια δυσκολη φαση ως χωρα,

και να το πω κι αλλιως, ας μην 'προκαλουμε' και την προσοχη....

:)

 

Μην ξεχνατε να ενημερωνετε εδω το νημα για οτι νεοτερο!

Η γνωση ειναι δυναμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

[..]

Υπαρχει αυτη η διοδος, ειμαι ο topic starter και δεν φανταζεστε την χαρα μου που λειτουργει paypal με χρεωστικη πειραιως και δεν ειμαι αποκομμενος απο τον κοσμο,

αλλα ας σεβαστουμε ολοι οτι ειμαστε σε μια δυσκολη φαση ως χωρα,

και να το πω κι αλλιως, ας μην 'προκαλουμε' και την προσοχη....

[..]

 

Αντιλαμβανεσαι οτι το "καλο ολων μας" οπως το θετεις, αναφερεται σε μια μεριδα, στην οποια -για παραδειγμα- δεν ανηκω, ε?

Και δεν το λεω με την λογικη του "να πεθανει η κατσικα του γειτονα" αλλα με τη λογικη οτι και γω θα ηθελα να μην ειχα χασει τον VPS που εχασα σημερα και να μπορουσα να προβω σε αγορες μικρης αξιας.

 

Επι του θεματος, γνωριζει κανεις την οικονομικη πλευρα του θεματος ή εστω εχει καποια θεωρια βαση της οποιας θα μπορουσε η Πειραιως να συμβαδιζει με το capital control ενω παραλληλα επιτρεπει αγορες απο το εξωτερικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω περιεργεια να δω και τι θα γίνει με ενα refund ΠΟυ θα μου στείλουν αυριο λόγω μη παραλαβης... :P

το refund ειναι εισερχομενα λεφτα.δεν απαγορευεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ηθελα να ξερα το θα γινει αν μπεις σε ουρα με 40 ατομα που περιμενουν να βγαλουν τα 50€ για να καταθεσεις 5€ για αγορα απο ebay? βεβαια αρκετοι καταθετουν χρηματα και για πληρωμη λογαριασμων και αλλα τετοια. Εγω παντως δεν θα παω ωρες που εχει πολυ κοσμο γιατι δεν το βρησκω και τοσο σωστο. Καλυτερα βραδακι για αποφυγη του πολυ κοσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να ξερα το θα γινει αν μπεις σε ουρα με 40 ατομα που περιμενουν να βγαλουν τα 50€ για να καταθεσεις 5€ για αγορα απο ebay? βεβαια αρκετοι καταθετουν χρηματα και για πληρωμη λογαριασμων και αλλα τετοια. Εγω παντως δεν θα παω ωρες που εχει πολυ κοσμο γιατι δεν το βρησκω και τοσο σωστο. Καλυτερα βραδακι για αποφυγη του πολυ κοσμου.

 

το εκανα χθες για να πληρώσω το νοικι μου, τα βλεματα τους, ανεκτιμητη αξια! :P

 

επόμενη τρολλιά πεντοχίλιαρα και αναληψη απο το ΑΤΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ε καλα δεν σου ειπαν και τιποτα φανταζομαι αν και δεν τους πεφτει λογος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβανεσαι οτι το "καλο ολων μας" οπως το θετεις, αναφερεται σε μια μεριδα, στην οποια -για παραδειγμα- δεν ανηκω, ε?

Και δεν το λεω με την λογικη του "να πεθανει η κατσικα του γειτονα" αλλα με τη λογικη οτι και γω θα ηθελα να μην ειχα χασει τον VPS που εχασα σημερα και να μπορουσα να προβω σε αγορες μικρης αξιας.

 

Επι του θεματος, γνωριζει κανεις την οικονομικη πλευρα του θεματος ή εστω εχει καποια θεωρια βαση της οποιας θα μπορουσε η Πειραιως να συμβαδιζει με το capital control ενω παραλληλα επιτρεπει αγορες απο το εξωτερικο?

 

Αγαπητε, δεν ξερω καν τι ειναι το vps, το ανεφερες και πιο πριν, και δεν γνωριζω αν επαθες κατι κακο το οποιο φυσικα αγνοω.

 

Οτι ειπα, το ειπα με την γενικοτερη εννοια που θα επρεπε να λειτουργουμε σαν Ελληνες, που δυστυχως σπανια εχουμε ομοψυχια.

Οταν πχ οι συμπολιτες σου, ρημαζουν για ψυλλου πηδημα τα refunds στο ebay, και η χωρα σου μπαναρετε απο πωλητες, δεν την πληρωνεις κι εσυ τελικα που εχεις λιγοτερες επιλογες να αγορασεις, αλλα λουζεσαι την συμπεριφορα των αλλων;

Λοιπον, αυτο εννοουσα.

Με ρεγουλα, ει δυνατον. Αυτη ηταν η προτροπη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οτι ειπα, το ειπα με την γενικοτερη εννοια που θα επρεπε να λειτουργουμε σαν Ελληνες, που δυστυχως σπανια εχουμε ομοψυχια.

Για να προκυψει η ομοψυχια δεν θα πρεπει να εχουμε οντως ολοι και τα ιδια δικαωματα, εκει που θεωρητικα ολοι εχουμε τα ιδια δικαιωματα? Οταν καποιος ειναι λιγο πιο ισος απο τους υπολοιπους, ειναι δικαιο αυτο προς τους υπολοιπους?

 

Οταν πχ οι συμπολιτες σου, ρημαζουν για ψυλλου πηδημα τα refunds στο ebay, και η χωρα σου μπαναρετε απο πωλητες, δεν την πληρωνεις κι εσυ τελικα που εχεις λιγοτερες επιλογες να αγορασεις, αλλα λουζεσαι την συμπεριφορα των αλλων;

Ναι, την μισω αυτη την συμπεριφορα και ολες τις αντιστοιχες. Βρηκαν μια τρυπα, την εκμεταλλευτηκαν και ολοι μαζι πληρωσαμε το τιμημα. Παρατηρεις κατι κοινο περι τρυπας στο συστημα και στην παρουσα υποθεση?

 

Με ρεγουλα, ει δυνατον. Αυτη ηταν η προτροπη μου.

Καλα κανεις και αναφερεις την αποψη και την προτροπη σου, κανενα απολυτως προβλημα προφανως. Αντιστοιχα, ακριβως το ιδιο κανω και γω με τη δικια μου αποψη.

 

Btw:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι και χτες το βραδυ μπορουσα να μεταφέρω χρηματα μεσω της credit card στο Balance του paypal. Δυστηχως ομως σημερα που πηγα να κανω το ιδιο δεν μου δεχοταν το paypal την καρτα! Μαλλον τον πηραν ειδηση εδω περαοιδικοι μας και σφραγισαν αυτο τον τροπο. Παντως εκανα αγορα 80€ στο ebay  και δεν ειχα προβλημα (σημερα, απο τοbalance). Οπότε εαν καποιος θελει να χρησιμοποιει το paypal ας βρει κανενα θειο ανιψο απο το εξωτερικο να του βαζει χρηματα στο paypal ή καλυτερα να του το αγοραζει και να του το στελνει κατευθειαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μεχρι και χτες το βραδυ μπορουσα να μεταφέρω χρηματα μεσω της credit card στο Balance του paypal. Δυστηχως ομως σημερα που πηγα να κανω το ιδιο δεν μου δεχοταν το paypal την καρτα! Μαλλον τον πηραν ειδηση εδω περαοιδικοι μας και σφραγισαν αυτο τον τροπο. Παντως εκανα αγορα 80€ στο ebay  και δεν ειχα προβλημα (σημερα, απο τοbalance). Οπότε εαν καποιος θελει να χρησιμοποιει το paypal ας βρει κανενα θειο ανιψο απο το εξωτερικο να του βαζει χρηματα στο paypal ή καλυτερα να του το αγοραζει και να του το στελνει κατευθειαν

Απο το balance του paypal ειναι λογικο να κανεις οτι θελεις, τα χρηματα δεν ειναι στην καρτα σου απο το στιγμη που τα εχεις μεταφερει εκει.

Επισης, δεν υπαρχει καποιος περιορισμος σχετικα με την μεταφορα χρηματων απο το εξωτερικο σε Ελληνικες τραπεζες, δεν υπαρχει λογος να μπει ακομα ενας μεσαζωντας (paypal) για να γινει η διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι και χτες το βραδυ μπορουσα να μεταφέρω χρηματα μεσω της credit card στο Balance του paypal. Δυστηχως ομως σημερα που πηγα να κανω το ιδιο δεν μου δεχοταν το paypal την καρτα! Μαλλον τον πηραν ειδηση εδω περαοιδικοι μας και σφραγισαν αυτο τον τροπο. Παντως εκανα αγορα 80€ στο ebay  και δεν ειχα προβλημα (σημερα, απο τοbalance). Οπότε εαν καποιος θελει να χρησιμοποιει το paypal ας βρει κανενα θειο ανιψο απο το εξωτερικο να του βαζει χρηματα στο paypal ή καλυτερα να του το αγοραζει και να του το στελνει κατευθειαν

 

Πες μου οτι δεν ειχες χρεωστικη πειραιως.

 

Ωστε να εξακολουθουν οσα ειπαν τα παιδια πιο πανω, οτι με χρεωστικη πειραιως+paypal, γινονται αγορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Please go to www.paypal.com to confirm your credit card before you complete this purchase.

Return to eBay
 

At this time, we are unable to process your request. Please return to eBay and try another option.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Έχω κάνει εκατοντάδες αγορές. Έκανα μια προσπάθεια για να δω και να τι μου έβγαλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Please go to www.paypal.com to confirm your credit card before you complete this purchase.

Return to eBay
 

At this time, we are unable to process your request. Please return to eBay and try another option.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Έχω κάνει εκατοντάδες αγορές. Έκανα μια προσπάθεια για να δω και να τι μου έβγαλε.

ΕΙναι η τριτη μερα που ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...