Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κάτσε, από τη στιγμή που άνοιξαν οι τράπεζες, ούτε φόρτωση προπληρωμένων γίνεται;

Τί είναι αυτό πάλι;

Δηλ. αν θέλω εγώ να αγοράσω απο κατάστημα στην Ελλάδα (που δε θέλω!), πάλι δε μπορώ; :mad:

Φόρτιση της κάρτας μπορείς. Εννοώ της Neteller ότι δεν μπορώ γιατί είναι εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ερώτηση. Από τη στιγμή που έχω δηλώσει πιστωτική κάρτα στο Paypal, επειδή είναι να παίρνω κάποιες επιστροφές, τι χρειάζεται να κάνω για να μην πάνε στην πιστωτική κάρτα και να οδηγηθούν στο balance? Το έχει κάνει κάποιος ?

 

το χα ρωτήσει παλιοτερα στο paypal φίλε και δυστυχώς η απάντηση ήταν αρνητική :(

ΟΜΩΣ τώρα αν τυχόν έστελνες ένα μήνυμα στο paypal εξηγώντας τους λόγους ίσως να κατάφερνες κάτι???

 

αργουν να απαντήσουν να ξέρεις ομως :(

κάτσε, από τη στιγμή που άνοιξαν οι τράπεζες, ούτε φόρτωση προπληρωμένων γίνεται;

Τί είναι αυτό πάλι;

Δηλ. αν θέλω εγώ να αγοράσω απο κατάστημα στην Ελλάδα (που δε θέλω!), πάλι δε μπορώ; :mad:

 

αν πας λιγο πιο πίσω θυμάμαι ο mentoras9 ειπε ότι επιτρέψαν φορτωση prepaid αλλα πληρώνεις μονο σε καταστηματα στην Ελλάδα

όμως φίλε μεταξύ μας οι prepaid τρώνε προμήθεια

αν έχεις κπ αλλη χρεωστική visa ή master συνδεδεμένη με λογσμό ταμιευτηρίου καλυτερα να την προτιμούσες

εκτός αν δεν είναι φερέγγυο το σύστημα που κάνεις την πληρωμή και σε διασφαλίζει η prepaid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φόρτιση της κάρτας μπορείς. Εννοώ της Neteller ότι δεν μπορώ γιατί είναι εξωτερικό.

 

Neteler φορτίζει και με paysafecard. Αν έχεις κάπoιο γνωστό σε χώρα της ευρωζώνης μπορεί να σου στείλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neteler φορτίζει και με paysafecard. Αν έχεις κάπιο γνωστό σε χώρα της ευρωζώνης μπορεί να σου στείλει

 

την ευρωπαϊκή paysafecard πώς την παίρνουμε όμως? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει paysafecard από Βουλγαρία. Το κατάστημα του εξωτερικού που θέλω να ψωνίσω όπως και το ebay στους τρόπους πληρωμής δεν την αναφέρουν πουθενά. Μπορώ με κάποιο τρόπο να τη συνδέσω στο λογαριασμό μου στο paypal? Διάβασα στο site  τους ότι μπορώ να κάνω αίτηση και να μου στείλουν paysafe mastercard σε 10 μέρες αλλά και πάλι από Ελλάδα θα έχει εκδοθεί, τι σημασία θα έχει είναι αγορασμένη από Βουλγαρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει paysafecard από Βουλγαρία. Το κατάστημα του εξωτερικού που θέλω να ψωνίσω όπως και το ebay στους τρόπους πληρωμής δεν την αναφέρουν πουθενά. Μπορώ με κάποιο τρόπο να τη συνδέσω στο λογαριασμό μου στο paypal? Διάβασα στο site  τους ότι μπορώ να κάνω αίτηση και να μου στείλουν paysafe mastercard σε 10 μέρες αλλά και πάλι από Ελλάδα θα έχει εκδοθεί, τι σημασία θα έχει είναι αγορασμένη από Βουλγαρία?

 

H paysafe mastercard δεν εκδίδεται απο ελληνική τράπεζα, οπότε δουλεύει για αγορές στο εξωτερικό. Αυτό που πρέπει να διευκρινισεις είναι αν η βουλγάρικη paysafe μπορεί να τη γεμίσει (φορτώσει με ευρω) . Aυτό θέλει διευκρίνηση. Το λέω επειδη είναι σε άλλο νόμισμα (λέβα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neteler φορτίζει και με paysafecard. Αν έχεις κάπoιο γνωστό σε χώρα της ευρωζώνης μπορεί να σου στείλει

με 5.5% fee... με τίποτα, εκτός του ότι δεν εχω κανέναν έξω αλλά δεν είμαι και τόσο απεγνωσμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση. Από τη στιγμή που έχω δηλώσει πιστωτική κάρτα στο Paypal, επειδή είναι να παίρνω κάποιες επιστροφές, τι χρειάζεται να κάνω για να μην πάνε στην πιστωτική κάρτα και να οδηγηθούν στο balance? Το έχει κάνει κάποιος ?

 

Τα χρήματα θα πάνε εκεί από όπου προήλθαν. Δηλαδή αν στα πήρε από την κάρτα, θα πάνε στην κάρτα, αν στα πήρε από το balance, θα πάνε στο Balance. Αυτός είναι ο κανόνας στο Paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρήματα θα πάνε εκεί από όπου προήλθαν. Δηλαδή αν στα πήρε από την κάρτα, θα πάνε στην κάρτα, αν στα πήρε από το balance, θα πάνε στο Balance. Αυτός είναι ο κανόνας στο Paypal

 

μωρέ κανόνας ναι είναι το πάμε

αλλά λέω πώς αν τους εξηγήσουμε τώρα με τα CC μήπως έχουν την γεναιοδωρία να κάνουν κάτι για μας...

αν και τα ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙΑ το ίδιο ΤΥΠΙΚΟΥΡΕΣ με τους γερμανούς που μας έφαγαν είναι :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρήματα θα πάνε εκεί από όπου προήλθαν. Δηλαδή αν στα πήρε από την κάρτα, θα πάνε στην κάρτα, αν στα πήρε από το balance, θα πάνε στο Balance. Αυτός είναι ο κανόνας στο Paypal

αν αφαιρεσεις την καρτα σου απο το paypal που θα πανε?τα χανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν πας λιγο πιο πίσω θυμάμαι ο mentoras9 ειπε ότι επιτρέψαν φορτωση prepaid αλλα πληρώνεις μονο σε καταστηματα στην Ελλάδα

όμως φίλε μεταξύ μας οι prepaid τρώνε προμήθεια

αν έχεις κπ αλλη χρεωστική visa ή master συνδεδεμένη με λογσμό ταμιευτηρίου καλυτερα να την προτιμούσες

εκτός αν δεν είναι φερέγγυο το σύστημα που κάνεις την πληρωμή και σε διασφαλίζει η prepaid

1 ευρω δίνω μέχρι 200 ευρώ φόρτιση! και 2 ευρώ για παραπάνω, αλλά δεν ξέρω μέχρι τί ποσό γιατί δεν έχω βάλει πάνω από 250 ευρώ ποτέ.

Δε μου είναι τίποτα αυτό..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αφαιρεσεις την καρτα σου απο το paypal που θα πανε?τα χανεις?

 

νομίζω ότι γι'αυτους παίζει ρόλο ότι η αγορά έγινε με την κάρτα που χρησιμοποίησες, οπότε στα επιστρέφουν σ'αυτη ακόμα και αν την αφαιρέσεις δεν τους νοιάζει

τώρα αν εχει λήξει αυτό δεν το ξέρω...γτ πχ στις ελλαδα οι χρεωστικές βγαίνουν με άλλο 12ψηφιο αριθμό, σε αντίθεση με τις πιστωτικές

1 ευρω δίνω μέχρι 200 ευρώ φόρτιση! και 2 ευρώ για παραπάνω, αλλά δεν ξέρω μέχρι τί ποσό γιατί δεν έχω βάλει πάνω από 250 ευρώ ποτέ.

Δε μου είναι τίποτα αυτό..

 

α τότε καλά είναι φίλε

προσωπικά δουλεύω χρεωστική (όχι πιστωτική) visa πειραιώς χωρίς καμιά χρέωση

αν εχεις λεφτα μεσα στο λογσμο δεν κάνεις φόρτιση

αν όχι τοτε πας σε ενα καταστημα κεντρικό (εχει πολλα) με αμεση κατάθεση χωρίς φάκελο και τα λογίζει άμεσα

κατώτερο ποσό 10 ευρώ και μετα ανα 5

 

στην εθνικη το ίδιο σύστημα δέχεται και 5ευρω ανα 5 μετα

χωρίς καμία χρέωση

μάλιστα ΠΛΕΟΝ άλλαξαν αυτή την μπουρδα την MAESTRO πουχαν στις χρεωστικές και τις αλλάζουν σε MASTERCARD debit (χρεωστική δλδ)

 

γενικά να ξέρετε eurobank (αν κι έχει φάει πολύ κόσμο!) & πειραιώς εκδίδουν κάρτα για λογσμους ΑΜΕΣΑ με το πλαστικό της κάρτας & το PIN αυθημερόν στο κατάστημα

ενώ πχ η alpha bank στέλνει την κάρτα ταχυδρομικά (κάνει κανα 2 βδομάδες) και μετά ξαναταλαιπωριέσαι να πας στο κατάστημα ΜΟΝΟ σαυτο που την έβγαλες για να παρεις το PIN. οι τύποι είναι τραγικοί & δεν τους νοιάζει ο πελάτης :(

εντάξει όλες οι τράπεζες μας τα παίρνουν αλλά γιατί να μας ταλαιπωρούν κιόλας?;

 

νέοι λογσμοι είπαν δεν ανοίγονται, ουτε μπαίνουν συνδικαιούχοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι μας κακοφαινεται ο αποκλεισμος γιατι ειχαμε καλομαθει με αγορες απ το εξωτερικο

(συμπεριλαμβανω κ τον εαυτο μου μεσα)

 

ομως κ λιγο ψυχραιμια παιδια ,οι μεγαλυτεροι γνωριζουν πως επιβιωσαμε κ μεγαλωσαμε και τη δεκαετια του 80-90 κ παλαιοτερα

που δεν ηταν απλο οπως τα τελευταια χρονια να παραγγειλεις οτιδηποτε απ εξω....

 

απλα αναρωτιεμαι αν ειχαμε γυρισει σε δραχμη τι χειροτερο μπορουσε να συμβει στο συγκεκριμενο θεμα?

νομιζω θα ηταν οπως παλια,θα μπορουσαμε να αγορασουμε απο εξωτερικο απλα θα ηταν υψηλες οι τιμες τα πρωτα χρονια μεχρι να στρωσει η ισοτιμια της δραχμης με ευρω-δολαριο.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι μας κακοφαινεται ο αποκλεισμος γιατι ειχαμε καλομαθει με αγορες απ το εξωτερικο

(συμπεριλαμβανω κ τον εαυτο μου μεσα)

 

ομως κ λιγο ψυχραιμια παιδια ,οι μεγαλυτεροι γνωριζουν πως επιβιωσαμε κ μεγαλωσαμε και τη δεκαετια του 80-90 κ παλαιοτερα

που δεν ηταν απλο οπως τα τελευταια χρονια να παραγγειλεις οτιδηποτε απ εξω....

 

απλα αναρωτιεμαι αν ειχαμε γυρισει σε δραχμη τι χειροτερο μπορουσε να συμβει στο συγκεκριμενο θεμα?

νομιζω θα ηταν οπως παλια,θα μπορουσαμε να αγορασουμε απο εξωτερικο απλα θα ηταν υψηλες οι τιμες τα πρωτα χρονια μεχρι να στρωσει η ισοτιμια της δραχμης με ευρω-δολαριο.....

 

έχει και τα καλά του και τα κακά του φιλε

γτ πχ να παίρνεις καρπούζια αργεντινής αφου έχουμε καργα? και μας τα βαζουν ποσο % πανω!

απ΄την άλλη κάποια πράματα δεν τα χει αυτή η χώρα γιατι δεν είμαστε παραγωγική χώρα, αλλά ενα κράτος υπηρεσιών (βλ. τουρισμό)

 

δραχμή τελικά θα ταν καλύτερα γιατι δεν θα το περίμεναν οι άλλοι που μας θεώρησαν σίγουρους και σου λεει τώρα αυτά ειναι τα μετρα αν θες να σαι στο ευρώ υπέγραψε και φάτα :(

 

ΜΑΣ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...