Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει κανεις συνδεδεμενο λογαριασμό στο paypal? Πώς λειτουργεί? μπορείς να κανεις add money απο αυτόν? (εχω εναν στο εξωτερικό, αλλα η κάρτα μου ειναι maestro για αυτό ρωτάω)

 

Άνοιξε έναν νέο -προσωρινό- λογαριασμό στο paypal στη χώρα και με τα ίδια στοιχεία που έχεις στο λογαριασμό του εξωτερικού. Από εκεί ζήτα topup με χρήση του τραπεζικού λογαριασμού σου. Όταν μπουν τα χρήματα (ανάλογα με τη συνεργαζόμενη τράπεζα αμέσως ή την επόμενη μέρα) στείλε τα με send money χωρίς fees στον κανονικό σου λογαριασμό του paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω κάτι:

Πέρα από αγορές, μπορείς να στείλεις τώρα μέσω paypal (όχι από balance) σε email διευθύνσεις;

Που θα ειναι τα χρηματα που θελεις να στειλεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι:

Πέρα από αγορές, μπορείς να στείλεις τώρα μέσω paypal (όχι από balance) σε email διευθύνσεις;

Μπορείς να στείλεις χρήματα σε e-mail που έχουν PayPal account μέσω κάρτας. Απλά πήγαινε στο "Send Money", βάλε το e-mail και το ποσό που θέλεις να στείλεις και επέλεξε το "I'm sending money to family or friends".

 

Έχε υπόψιν σου ότι αυτό μπορεί να μην πετύχει με την πρώτη ή πρώτες προσπάθειες και ότι το PayPal θα πάρει από το ποσό που θα στείλεις προμήθεια 3.4% + €0.35.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσέλη: Το αργότερο έως τις αρχές του 2016 η άρση των capital control

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/1010804/l-katseli-to-argotero-eos-tis-arxes-tou-2016-i-arsi-ton-capital-control

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα εγγραφη μονο και μονο για να σας επιβεβαιωσω αγορα meizu mx5  απο honorbuy 350 ευρο εγινε κανονικα με mastercard alpha bank γενικα ενημερωθηκα οτι παρολο που ανοιξαν οι αγορες απο εξωτερικο μεχρι 500 ευρο το μηνα ειναι καποια site που απλα δεν το δεχονται φταινε τα site και οχι οι τραπεζες μας να το ξερετε

Δε φταινε τα site. Μιλησα και το προβλημα ειναι με τις τραπεζες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ προσπαθώ μέρες τώρα να κάνω κάποια αγορά από eBay και Aliexpress με κάρτα Prepaid Πειραιώς,αλλά δεν γίνεται τίποτα.Μόνο από Banggood δεν είχα κανένα πρόβλημα και οι αγορές γίνονταν κανονικά.Ξαναδοκίμασα σήμερα το πρωί πολλές φορές σε eBay και Aliexpress αλλά μάταια.Τώρα το απόγευμα ξαναδοκίμασα με eBay και οι αγορές γινόντουσαν με Paypal κανονικά όπως πριν τα Capital Controls.Δεν έχασα χρόνο λοιπόν και σε ελάχιστο χρόνο έκανα χωρίς κανένα πρόβλημα 4 αγορές.Δεν ξέρω τι να υποθέσω.Ετυχε;Δοκιμάστε και εσείς δεν χάνετε τίποτα.Πάντως από Aliexpress ούτε τώρα μπορώ να κάνω κάποια αγορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι προχθές έτρωγα άκυρα με χρεωστική Πειραιώς, όπου και να δοκίμασα (πλην μιας εξαίρεσης). Από χθες έκανα επιτυχημένα 2 αγορές από ebay και δύο από vickmall, κανονικότατα. Εννοείται με μηδενικό balance.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που θα ειναι τα χρηματα που θελεις να στειλεις?

 

Στον λογαριασμό που είναι συνδεδεμένος με το paypal.

Μπορείς να στείλεις χρήματα σε e-mail που έχουν PayPal account μέσω κάρτας. Απλά πήγαινε στο "Send Money", βάλε το e-mail και το ποσό που θέλεις να στείλεις και επέλεξε το "I'm sending money to family or friends".

 

Έχε υπόψιν σου ότι αυτό μπορεί να μην πετύχει με την πρώτη ή πρώτες προσπάθειες και ότι το PayPal θα πάρει από το ποσό που θα στείλεις προμήθεια 3.4% + €0.35.

Χμμ.. Δεν ξέρω αν το email τους είναι συνδεδεμένο με paypal,

Θα δω σε 2-3 μέρες..

Οπότε μάλλον όπως το βλέπω καλύτερα να τα βάλω στο balance να τελειώνουμε.

(αν δουλέψει τώρα δηλαδή το κόλπο, γιατί συνέδεσα την κάρτα από την οποία έστελνα στο balance, με το paypal τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά αγόρασα paysafe 10€ αλλά δε τη δέχεται η σελίδα που θέλω...που μπορώ να τη χρησιμοποιήσω,τι να την κάνω??

 

Η κάρτα γίνεται αποδεκτή σε ελάχιστα προς το παρόν καταστήματα που μάλλον έχουν Ελληνικό λογαριασμό. Μπορείς να δεις μερικά εδώ

 

https://www.paysafecard.com/el-gr/use/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα... Εγω εκανα μια αγορα απο το ebay... Προσπαθησα να κανω και αλλες αγορες αλλα μου βγαζει το γνωστο θεμα.. Δεν με αφηνει να κανω αλλη αγορα... Τι παιζει; Γιατι εγινε αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΙΚΑ ΑΝΟΙΚΣΑΝ ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΕΩΣ 500 ΕΥΡΩ ΣΤΟ ΕΚΣΩΤΕΡΙΚΟ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ AMAZON??

ΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...