Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθούσα ανεπιτυχώς καιρό τώρα να παραγγείλω κάτι μικροπράματα από ebay με χρεωστική της Eurobank .

Τελικά είπα να δοκιμάσω το κόλπο με το balance και έπιασε με την πρώτη.

Πάλι καλά υπάρχουν και τα forum .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω ανοιξα νεο λογαριασμο paypal γιατι με τον παλιο δεν με αφηνει να τον ξαναγεμισω (πρωτη φορα 20 ευρω) και αφου εκανα το κολπο εβαλα 210 ευρω αλλα επειδη ειναι νεο λογαριασμος πρεπει να περασουν 21 μερες για να μου τα κανουν διαθεσιμα. μηπως μπορω να αποφυγω  τις 21 μερες αναμονη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επιβεβαιώσω και γω με τη σειρά μου, (ειδικά για αυτούς που μπαίνουν πρώτη φορά να διαβάσουν τρόπους αγοράς από εξωτερικό) ότι πριν από λίγο ολοκλήρωσα με επιτυχία αγορά με των κάτωθι τρόπο (copy paste του re4male συμφορουμίτη, τον οποίο και ευχαριστώ)

 

"Μπαινεις paypal
Πας request money
Βαζεις ενα δευτερο ασχετο mail που εχεις προσβαση
Τσεκαρεις επιλογη goods και ποσο που ζητας
Πας στο ασχετο mail και βλεπεις εαν ηρθε μυνημα
Στο μυνημα δινεις καποιοα στοιχεια που ζηταει ( εαν θελεις βαλε οτι να ναι )
Γραφεις την καρτα που θα γινει η χρεωση ( εμενα εγινε με χρεωστικη εθνικης που δεν την ειχα συνδεδεμενη στο paypal )
Πατας pay και τελος !! Εχουν μπει στο balance του paypal."

 

Στα 15€ που δοκίμασα η προμήθεια ήταν 0,86€. Η μόνη διαφορά με τον πιο πάνω τρόπο είναι ότι μετέφερα χρήματα στο balance με την ίδια κάρτα (prepaid mastercard πειραιώς, που έχω συνδεδεμένη και στο paypal)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως το εκανες  φιλε μου και μετεφερες 500$ απο πειραιως?εγω προχτες προσπαθουσα με το ''κολπο'' να μεταφερω στο balance 200 euro απο prepaid πειραιως και δεν με αφηνε. τελικα αλλαξα το ποσο σε 20 ευρω και μετα απο 4 προσπαθειες μου το πηρε. εκτοτε προσπαθω να ξαναβαλω στο balance mou αλλα δεν γινεται τπτ.??? 

Εννοεί πως μπήκε στο internet banking της πειραιως και απο τον λογαριασμό του έκανε απευθείας μεταφορά σε λογ/σμο της paypal στην Deutsche Bank .Το IBAN στο δίνει όταν μπεις στην καρτέλα top up στο paypal και μετά κάνεις μεταφορά εμβάσματος απο το internet banking σου προς αυτο΄όπως θα έκανες σε καθε άλλη περίπτωση σε μεταφορά χρημάτων στο εσωτερικό ή εξωτερικό.

Εγω δοκίμασα απο το ibank της Εθνικής χθες και δεν μου το επέτρεψε.

 

Θα δοκιμάσω σε λίγο και απο Πειραιώς και θα ενημερώσω.

Λοιπόν πριν λίγο ολοκλήρωσα εντολή εμβάσματος 450€ απο Πειραιώς μέσω winbank στον λογ/σμο της paypal στην Deutsche Bank.

Επειδή σήμερα δεν είναι εργάσιμη η εντολή θα εκτελεστεί την δευτέρα και τα χρήματα θα μεταφερθούν εντός δυο εργάσιμων ημερών.

Αρα υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο η συναλλάγή να ακυρωθεί απο την Πειραιώς.

Θα δείξει.

Πάντως με άφησε να φτάσω ως το τέλος την εκτέλεση της εντολής σε σχέση με την Εθνική που δεν με άφησε να ολοκληρώσω την εντολή.

Επίσης με χρέωσε με προμήθεια εμβάσματος μόνο 1€ σε σχέση με τα 7€ που υπολογιζε χτες η Εθνική για το ίδιο ποσό.

 

Το ζήτημα είναι πως αν όλα πάνε καλά και μεταφερθεί στο balance μου το ανωτέρω ποσό...δεν έχω ιδέα πως κάνω αγορές μέσω του balance γιατί ως τώρα έκανα αγορές μεσω συνδεδεμένης κάρτας στο paypal.

Αλλά φαντάζομαι θα το βρω :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί πως μπήκε στο internet banking της πειραιως και απο τον λογαριασμό του έκανε απευθείας μεταφορά σε λογ/σμο της paypal στην Deutsche Bank .Το IBAN στο δίνει όταν μπεις στην καρτέλα top up στο paypal και μετά κάνεις μεταφορά εμβάσματος απο το internet banking σου προς αυτο΄όπως θα έκανες σε καθε άλλη περίπτωση σε μεταφορά χρημάτων στο εσωτερικό ή εξωτερικό.

Εγω δοκίμασα απο το ibank της Εθνικής χθες και δεν μου το επέτρεψε.

 

Θα δοκιμάσω σε λίγο και απο Πειραιώς και θα ενημερώσω.

Λοιπόν πριν λίγο ολοκλήρωσα εντολή εμβάσματος 450€ απο Πειραιώς μέσω winbank στον λογ/σμο της paypal στην Deutsche Bank.

Επειδή σήμερα δεν είναι εργάσιμη η εντολή θα εκτελεστεί την δευτέρα και τα χρήματα θα μεταφερθούν εντός δυο εργάσιμων ημερών.

Αρα υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο η συναλλάγή να ακυρωθεί απο την Πειραιώς.

Θα δείξει.

Πάντως με άφησε να φτάσω ως το τέλος την εκτέλεση της εντολής σε σχέση με την Εθνική που δεν με άφησε να ολοκληρώσω την εντολή.

Επίσης με χρέωσε με προμήθεια εμβάσματος μόνο 1€ σε σχέση με τα 7€ που υπολογιζε χτες η Εθνική για το ίδιο ποσό.

 

Το ζήτημα είναι πως αν όλα πάνε καλά και μεταφερθεί στο balance μου το ανωτέρω ποσό...δεν έχω ιδέα πως κάνω αγορές μέσω του balance γιατί ως τώρα έκανα αγορές μεσω συνδεδεμένης κάρτας στο paypal.

Αλλά φαντάζομαι θα το βρω :-D :-D

 

 

Το πιθανότερο είναι τη Δευτέρα να ακυρωθεί το έμβασμα. Η Πειραιώς σε αφήνει να το στείλεις αλλά μετά στο ακυρώνει αν δεν είχες δεχτεί χρήματα απο εξωτερικό μετά τις 20.7.15. Δηλαδή ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί η δυνατότητα αποστολής των 500 ευρω στο εξωτερικό μέσω τράπεζας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι τη Δευτέρα να ακυρωθεί το έμβασμα. Η Πειραιώς σε αφήνει να το στείλεις αλλά μετά στο ακυρώνει αν δεν είχες δεχτεί χρήματα απο εξωτερικό μετά τις 20.7.15. Δηλαδή ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί η δυνατότητα αποστολής των 500 ευρω στο εξωτερικό μέσω τράπεζας...

 

 

Διατηρώ επιφύλαξη αν αυτή θα είναι η αιτία ακύρωσης γιατί, όπως έγραψα στο #6559, στην ερώτηση 19 του δελτίου τύπου της ΕΕΤ 1.10.2015, για τις επιτρεπόμενες μεταφορές κεφαλαίων στο εξωτερικό, στις οποίες περιλαμβάνονται και τα 500€, αναφέρεται στο τέλος ότι:

 

Οι ως άνω επιτρεπόμενες συναλλαγές θα διεκπεραιώνονται απευθείας από το δίκτυο καταστημάτων των τραπεζών.

 

Αλλά ας περιμένουμε μέχρι την επόμενη βδομάδα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα πρεπει να φταιει το μαλακισμενο το paypal γιατι οπουδηποτε αλλου εχω κανει αγορα απο το εξωτερικο χωρις τη χρηση του ολοκληρωνεται μια χαρα...

Αυτό ξαναπέστο, θεωρώ ότι οι συναλλαγές με κάρτα είναι καλύτερα να γίνονται εκτός PayPal αυτή την εποχή μέχρι να ξεκαθαρίσει η ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με την προμήθεια ως έμβασμα σε τράπεζα του εξωτερικού πως γίνετε να διαφέρει?

έχω την εντύπωση οτι ειναι συγκεκριμένα που είτε τα πληρώνεις όλα εσύ, από κοινού, ή ο παραλήπτης.

συνεπώς αν δεν υπάρχουν έξοδα πέραν του κλασικού 1 ευρώ λογικό δεν είναι να τα αφαιρέσει απο τον λογαριασμό που τα δέχεται? 

εγώ που ήθελα να στείλω στην αγγλία τα 7 ευρώ με εθνική που επιβεβαιώνει και ο φίλος από πάνω, μου φάνηκαν λογικά αλλά υπέθεσα και την προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με την προμήθεια ως έμβασμα σε τράπεζα του εξωτερικού πως γίνετε να διαφέρει?

έχω την εντύπωση οτι ειναι συγκεκριμένα που είτε τα πληρώνεις όλα εσύ, από κοινού, ή ο παραλήπτης.

συνεπώς αν δεν υπάρχουν έξοδα πέραν του κλασικού 1 ευρώ λογικό δεν είναι να τα αφαιρέσει απο τον λογαριασμό που τα δέχεται? 

εγώ που ήθελα να στείλω στην αγγλία τα 7 ευρώ με εθνική που επιβεβαιώνει και ο φίλος από πάνω, μου φάνηκαν λογικά αλλά υπέθεσα και την προμήθεια.

 

Η διαφορά στα έξοδα έγκειται στο εξής:

 

Στην Πειραιώς στα εμβασματα εξωτερικού υπάρχει η επιλογή απο κοινού που χρεωνει μόνο 1 ευρω. Δηλαδή πληρωνονται μονο τα εξοδα της Πειραιως και όχι πιθανά έξοδα τραπεζας εξωτερικού. Στην εθνική υπάρχει η επιλογή να πληρωθούν  όλα τα έξοδα από τον εντολέα και τότε είναι 7 ευρω. Παρόλαυτα υπάρχει και εκεί η επιλογή απο κοινού που είναι πάλι 1 ευρω, όπως ακριβως στην Πειραιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία SOS!!

Από gearbest για μια παραγγελια 47 USD ,μικρο κουτί,κανά κιλό σκάρτο,με ποιον τρόπο προτείνετε να τους πω να μου την στείλουν για πιο γρήγορα και ασφαλέστερα?

DHL ή EMS? Ρωτάω γιατί κάτι διάβασα περι εκτελωνισμών και μουρλάθηκα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία SOS!!

Από gearbest για μια παραγγελια 47 USD ,μικρο κουτί,κανά κιλό σκάρτο,με ποιον τρόπο προτείνετε να τους πω να μου την στείλουν για πιο γρήγορα και ασφαλέστερα?

DHL ή EMS? Ρωτάω γιατί κάτι διάβασα περι εκτελωνισμών και μουρλάθηκα!!!

Εγώ με EMS δεν έχω πληρώσει ποτέ τελωνείο, δασμούς, ΦΠΑ κλπ. Αλλά ειναι και λίγο τύχη αυτό. Με DHL θα πληρώσεις σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με ΕMS και να τους πω να γραψουν στο κουτι οτι ειναι δωρο?Μέχρι τώρα από ebay που έχω αγοράσει, δεν ειχα ασχοληθει με κάτι τέτοιο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...