Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,


 


εχω κανει και εγω μετα απο τις οδηγιες που δινονται στο φορουμ καποιες αγορες οι οποιες ολοκληρωθηκαν με επιτυχια μεσω Paypal.  


Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι, εαν εχει παρουσιαστει καποιο προβλημα με τις πιστωτικες καρτες ή λογαριασμους τραπεζων εφοσον παρακαμπτουμε τα capital controls κανοντας αγορες μεσω ιντερνετ μεγαλυτερες απο το ποσο των 420 ευρω που ολοι μας, οι κοινοι θνητοι τουλαχιστον, εχουμε ως οριο εβδομαδιαιως.


 


Ευχαριστω.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Καλησπερα,

 

εχω κανει και εγω μετα απο τις οδηγιες που δινονται στο φορουμ καποιες αγορες οι οποιες ολοκληρωθηκαν με επιτυχια μεσω Paypal.  

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι, εαν εχει παρουσιαστει καποιο προβλημα με τις πιστωτικες καρτες ή λογαριασμους τραπεζων εφοσον παρακαμπτουμε τα capital controls κανοντας αγορες μεσω ιντερνετ μεγαλυτερες απο το ποσο των 420 ευρω που ολοι μας, οι κοινοι θνητοι τουλαχιστον, εχουμε ως οριο εβδομαδιαιως.

 

Ευχαριστω.

 

μην τα γράφεις 100 φορες σε είδαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην κοινότητα, προσπάθησα τις προάλλες να αγοράσω μια μπλούζα για μια φίλη που έχει γενέθλια σε λίγες ημέρες από ένα κατάστημα στην αμερική (που κόστιζε 29,30 μαζί με τα μεταφορικά), πήγα να πληρώσω με κάρτα Prepaid της Πειραιώς και η συναλλαγή δεν πραγματοποιήθηκε λόγω των capital control. Είδα πως το συγκεκριμένο κατάστημα έχει και δυνατότητα πληρωμής με Paypal, εκεί άραγε έχω πιθανότητες να τα καταφέρω; επίσης πόσο περίπου τρώει σαν φόρο στη συναλλαγή το Paypal;

 

Μια απάντηση θέλω για να ξέρω πως να πράξω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα,

 

εχω κανει και εγω μετα απο τις οδηγιες που δινονται στο φορουμ καποιες αγορες οι οποιες ολοκληρωθηκαν με επιτυχια μεσω Paypal.  

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι, εαν εχει παρουσιαστει καποιο προβλημα με τις πιστωτικες καρτες ή λογαριασμους τραπεζων εφοσον παρακαμπτουμε τα capital controls κανοντας αγορες μεσω ιντερνετ μεγαλυτερες απο το ποσο των 420 ευρω που ολοι μας, οι κοινοι θνητοι τουλαχιστον, εχουμε ως οριο εβδομαδιαιως.

 

Ευχαριστω.

 

Τα 420 ευρώ την εβδομάδα είναι το εβδομαδιαίο όριο ανάληψης ΜΕΤΡΗΤΩΝ. Τι σχέση έχει με το paypal και τις αγορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επιλέξεις sha Και θα αφαιρεθεί 1 ευρω.

 

Ευχαριστώ φίλε μου, το έκανα... κρατήθηκε ένα ευρώ από Eurobank, σήμερα φαίνεται ότι ολοκληρώθηκε η μεταφορά και περιμένω να φανεί στο paypal balance. Ελπίζω να μπεί όλο το ποσό και να μην αφαιρεθούν τα 18... Θα ενημερώσω...

 

Όταν πατάω "Top up" --> "Add money (takes a few days)", στην επόμενη σελίδα λέει: "Please note: PayPal only accepts SEPA credit transfers (in EUROs) to add money to your PayPal account." Οπότε, σίγουρα θα δουλέψει επιλέγοντας "sha" όπως προτείνεις; Καλή θα ήταν μία επιβεβαίωση.

 

Επιπλέον, σχετικά με το ότι πρέπει το όνομα στο paypal να είναι ίδιο με αυτό στον λογαριασμό της τράπεζας από τον οποίο θα στείλω έμβασμα και δεδομένου ότι τα στοιχεία μου είναι στα ελληνικά στην τραπεζα, πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο ώστε να εμφανιστεί το όνομα και τα λοιπά στοιχεία μου με λατινικούς χαρακτήρες; Για παράδειγμα, το να αλλάξω το display language έχει κάποια επίδραση; Υπάρχει κάποιο άλλο setting που πρέπει να αλλάξω;

 

Τέλος, παίζει να γράψω κάτι στα σχόλια του εμβάσματος, ώστε να βοηθήσω το paypal να κανει trace τη μεταφορά και να την ταυτοποιήσει με το paypal account μου; Σκέφτηκα να γράψω το όνομα μου με λατινικούς χαρακτήρες, όπως είναι στο paypal, και το email μου. Εκτός από αυτό, έχει κανείς καμία ιδέα περί του τι extra μπορώ να γράψω για να διευκολύνω την ταυτοποίηση;

 

Πρώτη φορά που θα το επιχειρήσω, σε ορισμένες μέρες όταν ενεργοποιηθεί το web banking, οπότε κάθε βοήθεια από τους πεπειραμένους του site καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ.

 

Ολοκληρώθηκε η μεταφορά με sha όπως έγραψα παραπάνω...

το θέμα με το όνομα με Ελληνικούς χαρακτήρες δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα, εγώ δεν έκανα κάτι παραπάνω... θα ενημερώσω όταν εμφανιστούν, που σημαίνει ότι όλα πήγαν καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Ρώτησα γιατί περιμένω κι εγώ να εμφανιστεί στο app το έμβασμα που έστειλα ώστε να το καταχωρήσω στο paypal.

 

Βλέπω ο,τι το "fee" για το verification στο paypal είναι σε λίρες. Τα είχες μετατρέψει σε λίρες τα λεφτά σου στο revolut; Μήπως γι αυτό δεν δέχεται το paypal την καταχώρηση της evelynaki;

οι λίρες είναι δώρο πρότεινα κάποιον φίλο μου το έκανε και αυτός και μου έδωσαν 5 λίρες δωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από εχθές έχω πέσει σε εμπλοκή με τη revolut. Ήθελα να την συνδέσω με το λογαριασμό της skrill και μου έριξαν άκυρο και lock στο λογαριασμό. Τους στέλνω τις φωτό από διαβατήριο, δίπλωμα οδήγησης και τη φάτσα μου, αλλά πάλι τρώω άκυρο. Μου είπαν ότι είμαι εγγεγραμένος σε αυτούς ώς Elias και τα έγγραφα με έχουν Ilias. Άντε να αποδείξεις τώρα ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανήκω σε αυτούς που εγκατέστησαν το revolut και έστειλαν τραπεζικό έμβασμα.

Επειδή έκανα τις διαδικασίες την προηγούμενη εβδομάδα, θεωρητικά σήμερα θα παραλάβω την κάρτα 

(αν και με τον ταχυδρόμο της περιοχής μας αμφιβάλλω...) και το έμβασμα θα πρέπει να φανεί μέχρι Παρασκευή.

 

Ο λόγος που γράφω είναι άλλος (πριν προλάβεται να πείτε "σκασίλα μας που χρησιμοποίησες revolut  :-D )

 

Την Δευτέρα επιχείρησα να συνδέσω τραπεζικό λογαριασμό Πειραιώς στο Paypal και έφαγα το γνωστό άκυρο,

(μήνυμα "You cannot add bank account at this time") αλλά τους έστειλα mail όπου ανέφερα

μόνο το iban του λογαριασμού μου και τελικά τον πρόσθεσαν αυτοί χειροκίνητα

χωρίς να ζητήσουν οποιοδήποτε δικαιολογητικό (είναι στο όνομα μου ο λογαριασμός).

Σήμερα έστειλα και έμβασμα μέσω winbank Πειραιώς στο Paypal (Γερμανία). 

 

Το αναφέρω γιατί αν τελικά επιτρέπεται πλέον (εντός του ορίου των 500 ευρώ τον μήνα και του

συνολικού πλαφόν της τράπεζας) να στέλνω έμβασμα απ'ευθείας στο Paypal απο τον τραπεζικό

μου λογαριασμό, είναι πολύ προτιμότερο απο τα εμβάσματα στο revolut και το μπλέξιμο με τα

reference numbers κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από εχθές έχω πέσει σε εμπλοκή με τη revolut. Ήθελα να την συνδέσω με το λογαριασμό της skrill και μου έριξαν άκυρο και lock στο λογαριασμό. Τους στέλνω τις φωτό από διαβατήριο, δίπλωμα οδήγησης και τη φάτσα μου, αλλά πάλι τρώω άκυρο. Μου είπαν ότι είμαι εγγεγραμένος σε αυτούς ώς Elias και τα έγγραφα με έχουν Ilias. Άντε να αποδείξεις τώρα ότι δεν είσαι ελέφαντας.

 

Τελικά ύστερα από αρκετό πρήξιμο, μου ξεκλείδωσαν τον λογαριασμό και μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξω το όνομα και να ανταποκρίνεται στην ορθογραφία του διαβατηρίου. Για να λέμε την αλήθεια, δεν τους αδικώ, απλά το είχα πάρει το όλο θέμα πολύ light εγώ και δεν κοίταξα το username να είναι ίδιο με την ταυτότητα.

 

Παρόλα τα κωλύματα και τις καθυστερήσεις, φαίνεται να ενδιαφέρονται για να σε εξυπηρετήσουν. Πιο πολύ μου κάνουν για μικρή start-up εταιρία που δεν προλαβαίνουν να εξυπηρετήσουν κόσμο, παρά για απατεώνες με σχέδιο να σου φάνε λεφτά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Παρακολουθώ και εγώ το θέμα της revolut τον τελευταίο καιρό.
Δευτέρα έκανα δύο εμβάσματα συνολικής αξίας 650 ευρώ. Σήμερα το πρωί τους ρώτησα γιατί δεν μπήκαν. Ζήτησα ένα e-mail για να τους στείλω τα αποδεικτικά και μέσα σε δέκα λεπτά μου πρόσθεσαν τα χρήματα στο λογαριασμό.
Συμφωνώ με τον liako. Μην είμαστε καχύποπτοι. Αν από μεριά μας είμαστε σωστοί ευγενικοί και συνεργάσιμοι όλα θα λυθούν.
Για να κλείσω, θα ξαναχρησιμοποιήσω μελλοντικά τη revolut. 

1) Mastercard με επιλογή block σε περίπτωση υποκλοπής των στοιχείων της κάρτας.

2) 3 νομίσματα με live μετατροπή σε πολύ καλές τιμές

3) Φόρτιση χωρίς προμήθεια.

4) Δωρεάν φυσική κάρτα για ανάληψη μετρητών

5) Το καλύτερο και πιο άμεσο support που έχω συναντήσει σε υπηρεσία. 
 

Τι άλλο θέλουμε; 
Ευχαριστώ τα μέλη του φορουμ για τις πληροφορίες τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, 

 

έχω ένα ποσό στην paypal το οποίο θέλω να το χρησιμοποιήσω σε στοιχηματική εταιρία του εξωτερικού. Δυστυχώς η εταιρία δεν δέχεται paypal, ούτε ελληνικές paysafe. Προσπάθησα να φορτώσω επίσης τη skrill μου και τη neteller μου μέσω της κάρτας μου αλλά κατέληξε σε αποτυχία και αυτό. 

 

Βρήκα ως προσωρινή λύση ένα ολλανδικό site (beltegoed.nl) όπου μπορείς μέσω paypal να αγοράσεις paysafe αλλά έχει μηνιάιο όριο όπως με ενημέρωσαν.

 

Εάν υπάρχει κάποιος διαθέσιμος ύστερα από συννενόηση να μου μεταφέρει ποσό σε skrill ή neteller, ή ακόμη και να δύναται να αγοράσει paysafe εξωτερικού και αντίστοιχα να του μεταφέρω το ποσό στην paypal ας επικοινωνήσει.

 

Ευχαριστώ πολύ, Γ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρακατω νεο μηνυμα εμφανιζεται στο Paypal

αν επιλεξουμε instantly top-up απο καρτα

ξερετε τι παιζει?

"On December 18th, 2015 PayPal Instant Top Up service in Greece will no longer be provided by TrustPay. Should you decide you do not wish to use PayPal anymore you can close your account immediately without incurring any additional charges by following these steps:

 

1. Log into your PayPal account at www.paypal.com

2. Click Profile near the top of the page

3. Select My Settings

4. In the “Account Type” section, click “Close account” and follow the instructions"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος να απεγκαταστήσει την εφαρμογή revolut από το κινητό του και να την εγκαταστήσει ξανά?

Ή να την εγκαταστήσει σε νέα συσκευή?

Τί στοιχεία ζητάει ώστε να ταυτοποιηθεί ο χρήστης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...