Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ φίλε μου, το έκανα... κρατήθηκε ένα ευρώ από Eurobank, σήμερα φαίνεται ότι ολοκληρώθηκε η μεταφορά και περιμένω να φανεί στο paypal balance. Ελπίζω να μπεί όλο το ποσό και να μην αφαιρεθούν τα 18... Θα ενημερώσω...

 

 

Ολοκληρώθηκε η μεταφορά με sha όπως έγραψα παραπάνω...

το θέμα με το όνομα με Ελληνικούς χαρακτήρες δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα, εγώ δεν έκανα κάτι παραπάνω... θα ενημερώσω όταν εμφανιστούν, που σημαίνει ότι όλα πήγαν καλά...

 

Μόλις φάνηκαν τα χρήματα στο paypal balance.

Όλα καλά, μόνο 1 ευρώ το κόστος και δεν υπήρξε πρόβλημα με το όνομα με τους Ελληνικούς χαρακτήρες.

Πολύ πιο συμφέρουσα λύση σε σχέση με το "Money request" γιατί θυμάμαι είχαν κρατηθεί αρκετά χρήματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν, αφού δεν μπορούσα να προσθέσω τραπεζικό λογαριασμο στο paypal γιατί μου ζητάγανε να το κάνω πολύπλοκα και δεν ήθελα να μπλέξω εστειλα ένα εμβασμα στη revolut την τρίτη από winbank Πειραιώς με 1 ευρώ μόνο έξοδα και σημερα πριν από λίγο μου ήρθε ειδοποίηση στο κινητό μου ότι μπήκαν τα λεφτά. Πρώτη εντύπωση θετικότατη για το άμεσο της συναλλαγής.

Έκανα link την κάρτα στο paypal και εδώ ξεκινάνε οι απορίες μου. Με το που έκανα link την κάρτα μου αφαιρέθηκε αμέσως ένα ποσό 0,92 ευρώ, είναι φυσιολογικό? Μετά μου αφαιρέθηκε 1,42 ευρώ για το confirm της κάρτας, έβαλα τον τετραψήφιο κωδικό και νομίζω ότι θα μου επιστραφεί αυτό το ποσό από το paypal, σωστά? Και τώρα η μεγαλύτερη απορία μου η αγορά που έκανα και ήταν επιτυχής και χωρίς κανένα πρόβλημα ενώ είχε αξία 27,45 ευρώ από την κάρτα αφαιρέθηκε το ποσό των 28,62 ευρώ. Κάτι πρέπει να παίζει με κάποια μετατροπή αλλα δεν το γνωρίζω. Μπορεί κάποιος φίλος να μου απαντήσει στα ερωτήματα μου?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αφού δεν μπορούσα να προσθέσω τραπεζικό λογαριασμο στο paypal γιατί μου ζητάγανε να το κάνω πολύπλοκα και δεν ήθελα να μπλέξω εστειλα ένα εμβασμα στη revolut την τρίτη από winbank Πειραιώς με 1 ευρώ μόνο έξοδα και σημερα πριν από λίγο μου ήρθε ειδοποίηση στο κινητό μου ότι μπήκαν τα λεφτά. Πρώτη εντύπωση θετικότατη για το άμεσο της συναλλαγής.

Έκανα link την κάρτα στο paypal και εδώ ξεκινάνε οι απορίες μου. Με το που έκανα link την κάρτα μου αφαιρέθηκε αμέσως ένα ποσό 0,92 ευρώ, είναι φυσιολογικό? Μετά μου αφαιρέθηκε 1,42 ευρώ για το confirm της κάρτας, έβαλα τον τετραψήφιο κωδικό και νομίζω ότι θα μου επιστραφεί αυτό το ποσό από το paypal, σωστά? Και τώρα η μεγαλύτερη απορία μου η αγορά που έκανα και ήταν επιτυχής και χωρίς κανένα πρόβλημα ενώ είχε αξία 27,45 ευρώ από την κάρτα αφαιρέθηκε το ποσό των 28,62 ευρώ. Κάτι πρέπει να παίζει με κάποια μετατροπή αλλα δεν το γνωρίζω. Μπορεί κάποιος φίλος να μου απαντήσει στα ερωτήματα μου?

Ευχαριστώ.

 

Το ποσο των 0,92 δεσμευτηκε και θα σου επιστραφει σε 10 περιπου μερες. Το ποσο των 1,42 θα σου επιστραφει σε 24 ωρες αφου το εκανες confirm. Τωρα για το ποσο 27,45 που σου αφαιρεθηκε 28,62 εχει μαλλον να κανει με το paypal. Αν πχ. εχεις στο paypal currencies βαλει το δολλαριο σαν κυριο σου νομισμα τοτε θα στο μετατρεπει σε ευρω.Αλλαξε το απο το profile .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που οι περισσότεροι έχετε καταφέρει να συνδέσετε paypal με revolut με ξεπερνά. :( Πάντως ούτε στο Gearbest μου δέχονται τη Revolut, ξέρετε κανένα άλλο αξιόπιστο site για κινητά που να παίρνει revolut κ να μη θέλει paypal;

 

Την σύνδεσα κι εγώ πριν από λίγο χωρίς κανένα πρόβλημα. Κάπου κάνεις λάθος. Τσέκαρε ξανά τα στοιχεία που έχεις ήδη δώσει στο paypal αν συμπίπτουν με τα στοιχεία που έχεις δώσει στο revolut.

 

Λοιπόν, αφού δεν μπορούσα να προσθέσω τραπεζικό λογαριασμο στο paypal γιατί μου ζητάγανε να το κάνω πολύπλοκα και δεν ήθελα να μπλέξω εστειλα ένα εμβασμα στη revolut την τρίτη από winbank Πειραιώς με 1 ευρώ μόνο έξοδα και σημερα πριν από λίγο μου ήρθε ειδοποίηση στο κινητό μου ότι μπήκαν τα λεφτά. Πρώτη εντύπωση θετικότατη για το άμεσο της συναλλαγής.

Έκανα link την κάρτα στο paypal και εδώ ξεκινάνε οι απορίες μου. Με το που έκανα link την κάρτα μου αφαιρέθηκε αμέσως ένα ποσό 0,92 ευρώ, είναι φυσιολογικό? Μετά μου αφαιρέθηκε 1,42 ευρώ για το confirm της κάρτας, έβαλα τον τετραψήφιο κωδικό και νομίζω ότι θα μου επιστραφεί αυτό το ποσό από το paypal, σωστά? Και τώρα η μεγαλύτερη απορία μου η αγορά που έκανα και ήταν επιτυχής και χωρίς κανένα πρόβλημα ενώ είχε αξία 27,45 ευρώ από την κάρτα αφαιρέθηκε το ποσό των 28,62 ευρώ. Κάτι πρέπει να παίζει με κάποια μετατροπή αλλα δεν το γνωρίζω. Μπορεί κάποιος φίλος να μου απαντήσει στα ερωτήματα μου?

Ευχαριστώ.

 

Το ίδιο έγινε και σε εμένα πριν από λίγο. Τα 0,92€ αντιστοιχούν σε 1$ κάτι που σημαίνει πως η χρέωση αυτή μάλλον είναι αυτό:

 

 

 

Any time credit or debit card information is entered, altered, edited, or changed in PayPal, that information has to be verified with the card issuer in order for the change to take place. The credit card industry has a pre-approved method for merchants to verify this information - the $1.00 temporary charge (often known as a pre-authorization).

 

These charges are not permanent, and will never become permanent, though they are absolutely necessary to confirm card information. This is done to ensure the safety and security of every member who uses our services.

 

The $1.00 charge is released back to your card balance after a period of time determined by the card issuer themselves, not by PayPal.

 

For example, PayPal has their own brand of debit card. When we receive a $1.00 pre-authorization from a merchant on our own card, we automatically release them on day five after the charge was placed. Your card issuer may have different policies regarding when they release, however, so you'll want to check with them as to how long they will remain.

 

https://www.paypal-community.com/t5/My-PayPal-account/Why-was-there-a-1-dollar-charge-to-my-credit-card/td-p/401895

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα η μεγαλύτερη απορία μου η αγορά που έκανα και ήταν επιτυχής και χωρίς κανένα πρόβλημα ενώ είχε αξία 27,45 ευρώ από την κάρτα αφαιρέθηκε το ποσό των 28,62 ευρώ. Κάτι πρέπει να παίζει με κάποια μετατροπή αλλα δεν το γνωρίζω. Μπορεί κάποιος φίλος να μου απαντήσει στα ερωτήματα μου?

Ευχαριστώ.

 

Τα τρώει το paypal. Μπες εδώ και άλλαξε την επιλογή στην μετατροπή συναλλάγματος, να γίνετε από την κάρτα σου (επιλέγεις την κάρτα που θες και check στο δεύτερο)

MyPayPal-> Profile-> My money-> (my preapproved payments) update-> set available funding sources

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Σε λογαριασμό paypal έχω συνδέσει κάρτα της Τράπεζας Πειραιώς που λήγει αυτό τον μήνα.Πώς συνδέω την καινούρια κάρτα που μου έχουν στείλει;Τα μόνα στοιχεία που αλλάζουν είναι η ημερομηνία λήξης και το CSC το τριψήφιο νούμερο που βρίσκεται στην πίσω όψη της κάρτας.Πήγα στην καρτέλα που γράφει edit card ενημερώνω τα στοιχεία που πρέπει και πατάω save μου λέει ότι όλα πήγαν καλά αλλά εγώ βλέπω ότι η ημερομηνία λήξης της κάρτας παραμένει ίδια.Έχετε ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τρώει το paypal. Μπες εδώ και άλλαξε την επιλογή στην μετατροπή συναλλάγματος, να γίνετε από την κάρτα σου (επιλέγεις την κάρτα που θες και check στο δεύτερο)

MyPayPal-> Profile-> My money-> (my preapproved payments) update-> set available funding sources

Η revolut δηλαδή κάνει πιο συμφέρουσα μετατροπή για εμάς από ότι το paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γίνεται να παραγειλχ από Amazon.co.uk?με κάποιο τρόπο;

 

Έχω παραγγείλει 2 φορές τους τελευταίους 2 μήνες με προπληρωμένη κάρτα από αυτό το site, και τις 2 φορές χρεώθηκα κανονικά (αν και σε μία περίπτωση η κάρτα απορρίφθηκε και ξαναδοκίμασα και πέρασε με τη 2η προσπάθεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελαθηκα τωρα!

Θα σταματησουν το top up για την Ελλαδα;

 

Δηλαδη, ή θα ειναι ερμαιο καποιος των cc αν θελει να τραβα κατευθειαν απο την καρτα,

ή ο μονος τροπος φορτωματος θα ειναι το request money?

 

Εκείνο που θα σταματήσει ειναι το INSTANT top up από καρτα. Προφανώς το wire transfer (μεταφορά μεσω εμβάσματος) θα εξακολουθήσει να υφίσταται κανονικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Σε λογαριασμό paypal έχω συνδέσει κάρτα της Τράπεζας Πειραιώς που λήγει αυτό τον μήνα.Πώς συνδέω την καινούρια κάρτα που μου έχουν στείλει;Τα μόνα στοιχεία που αλλάζουν είναι η ημερομηνία λήξης και το CSC το τριψήφιο νούμερο που βρίσκεται στην πίσω όψη της κάρτας.Πήγα στην καρτέλα που γράφει edit card ενημερώνω τα στοιχεία που πρέπει και πατάω save μου λέει ότι όλα πήγαν καλά αλλά εγώ βλέπω ότι η ημερομηνία λήξης της κάρτας παραμένει ίδια.Έχετε ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

add θα κάνεις και θα "ενημερωθεί" η παλιά κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

add θα κάνεις και θα "ενημερωθεί" η παλιά κάρτα

 

The bank that issued your card didn't approve this transaction. Please contact the card issuer's customer service department if you have any questions. Or you can add a different card now to continue.

αυτό το μήνυμα έβγαλε.έχει καμία χρέωση για να κάνει Linked την κάρτα;Ρωτάω γιατί δεν έχει χρήματα ο λογαριασμός αυτή την στιγμή κάπου στα 0,26€ έχει.

 

The bank that issued your card didn't approve this transaction. Please contact the card issuer's customer service department if you have any questions. Or you can add a different card now to continue.

αυτό το μήνυμα έβγαλε.έχει καμία χρέωση για να κάνει Linked την κάρτα;Ρωτάω γιατί δεν έχει χρήματα ο λογαριασμός αυτή την στιγμή κάπου στα 0,26€ έχει.

 

 

 

Τώρα δεν βλέπει ούτε την προηγούμενη που έληγε 11/2015 και φαινόταν στο προφιλ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ηρεμήστε μήπως μιλάει μόνο για το "instant top up" και όχι για το απλό "top up".

Έτσι και αλλιώς instant δεν δουλεύει και τώρα...

Μπραβο για την διευκρινιση βιαστηκα να μεταφρασω my bad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

The bank that issued your card didn't approve this transaction. Please contact the card issuer's customer service department if you have any questions. Or you can add a different card now to continue.

αυτό το μήνυμα έβγαλε.έχει καμία χρέωση για να κάνει Linked την κάρτα;Ρωτάω γιατί δεν έχει χρήματα ο λογαριασμός αυτή την στιγμή κάπου στα 0,26€ έχει.

 

 

Τώρα δεν βλέπει ούτε την προηγούμενη που έληγε 11/2015 και φαινόταν στο προφιλ μου.

 

 

εμένα έτσι το έκανε (είχε μέσα βέβαια 1.5 ευρώ αλλά δεν είδα καμία κίνηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...