Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια συμβουλή. Αγόρασα κάτι από banggood. Στο paypal δεν έχω χρήματα, αλλά έχω στην κάρτα και ξέρω ότι το banggood τις δέχεται. Λέτε να πληρώσω κατευθείαν και να το ρισκάρω ή καλύτερα να τα βάλω στο paypal πρώτα, με τις όποιες επιβαρύνσεις? Το banggood το θεωρώ αξιόπιστο και έχω ξαναψωνίσει απο εκεί, αλλά για 140 ευρώ το σκέφτομαι... Τι λέτε εσείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδια εχω μπερδευτει με το balance και ολα αυτα.ενας φιλος ανεβασε καποια βηματα τα οποια ακολουθησα.τωρα εχω δυο λογαριασμους με δυο διαφορετικες χρεωστικες...να στειλω λεφτα απ τη μια στην αλλη και θα μπορω να παρακαμψω τα cc??ή θελει αλλη κινηση με top up κλτπ τα οποια δεν καταλαβα τι σημαινουν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει λεφτά μέσα ο λογαριασμός που είναι συνδεδεμένη η κάρτα;

Οχι, εχει 0 υπολοιπο. Δοκιμασα να συνδεσω μια της πειραιως που ειχε χρηματα και τελικα την πηρε μια χαρα. Αρα φταιει το υπολοιπο ετσι;; Ευχαριστω πολυ. Θα της βαλω και θα ξανα δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συμβουλή. Αγόρασα κάτι από banggood. Στο paypal δεν έχω χρήματα, αλλά έχω στην κάρτα και ξέρω ότι το banggood τις δέχεται. Λέτε να πληρώσω κατευθείαν και να το ρισκάρω ή καλύτερα να τα βάλω στο paypal πρώτα, με τις όποιες επιβαρύνσεις? Το banggood το θεωρώ αξιόπιστο και έχω ξαναψωνίσει απο εκεί, αλλά για 140 ευρώ το σκέφτομαι... Τι λέτε εσείς?

χρεωστικη η πιστωτικη καρτα? εγω με χρεωστικη εχω κανει αρκετες αγορες στο συγκεκριμενο site χωρις να υπαρξει καποιο προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ολοκληρώσει επιτυχώς κάποιος το verification στο leupay?

 

Έκανα Upload μέσα από το account μου σκαρισμένη photo από “Document for proof of address” και “Copy of ID document” (άδεια οδήγησης νέου τύπου όπου υπάρχει και στα λατινικά το όνομά μου) μόνο την μπροστινή μεριά. Μετά από 2 μέρες μου έστειλαν mail ότι χρειάζονται να τους στείλω σε μεγαλύτερη ανάλυση την άδεια οδήγησης (και από τις 2 πλευρές) καθώς και μια φωτοτυπία από ένα ID μου (ταυτότητα ή διαβατήριο).

 

Το verification request είναι ακόμα σε status pending, και δεν με αφήνει να κάνω upload αλλά αρχεία μέσα από το account μου. Τους στείλω e-mail και τους εξηγώ ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να κάνω upload τις photo μέσα από το account μου, και ένα γίνετε να μου ενεργοποιήσουν αυτήν την επιλογή για τα στείλω. Ακόμα τους επισημαίνω ότι δεν θα ήθελα να τα κάνω attach και να τα στείλω με e-mail (το οποίο θα ήταν η εύκολή λύση για εμένα να τις κάνω attach και reply στο mail που μου έστειλαν) διότι  υπάρχουν ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και το e-mail δεν είναι ασφαλής μέθοδος αποστολής (θα προτιμούσα δηλαδή να τα κάνω upload κατευθείαν στον server τους).

 

Μου απάντησαν σήμερα, δίνοντας μου μια ταχυδρομική διεύθυνση στο Λουξεμβούργο για τα ταχυδρομήσω εκεί άμα θέλω… ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ !?!?!?

 

 

Στείλτα με email τσάμπα ταλαιπωρήσε.

Και εγω εκανα upload  διαβατήριο που είχε λήξει και αναγκάστηκα να τα στείλω με email(ταυτότητα).

 

Σε 2 μέρες καθάρισα και μου έστειλαν και την πιστωτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει κανεις πως μπορω να επιστρεψω το ποσο μου απο το balance στον τραπεζικο λογαριασμο μου ..εκανα μια παραγγελεια απο το sportsdirect εκαναν λαθος τους ειπα τι συμβαινει μου επεστρεψαν τα λεφτα χωρις να μου ζητησουν να στειλω το προιον.γνωριζεις πως τα στελνω πισω στον τραπεζικο μου λογαριασμο με την μεθοδο εμβασματος φορτωσα το balance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει κανεις πως μπορω να επιστρεψω το ποσο μου απο το balance στον τραπεζικο λογαριασμο μου ..εκανα μια παραγγελεια απο το sportsdirect εκαναν λαθος τους ειπα τι συμβαινει μου επεστρεψαν τα λεφτα χωρις να μου ζητησουν να στειλω το προιον.γνωριζεις πως τα στελνω πισω στον τραπεζικο μου λογαριασμο με την μεθοδο εμβασματος φορτωσα το balance

Τα λεφτά είναι στο Balance του Paypal τώρα; Αν έχεις συνδεδεμένο κάποιον λογαριασμό με το Paypal με την επιλογή Withdraw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ιταλικο αμαζον εχει ψωνίσει κανένας πρόσφατα? παιζει με ελληνικές κάρτες?

γιατι δε φτιανουμε ενα sticky

ημεορμηνία τάδε, ψώνισα απο τάδε, με κάρτα τάδε επαιξε δεν επαιξε και παει λεγοντας

Αγόρασα εγώ προχτές ένα modem netgear 150 ευρώ και πληρωμή με πιστωτική alpha bank visa.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά είναι στο Balance του Paypal τώρα; Αν έχεις συνδεδεμένο κάποιον λογαριασμό με το Paypal με την επιλογή Withdraw.

ναι φιλε στο balance ειναι, το ποσο μικρο ειναι 21,90!απλα πηγαινω στην επιλογη withdraw,και βαζω το ποσο .θα εχει καποια προμηθεια η μεταφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να ρισκαρεις tzimmy;;

Εγω απο banggood οταν δεν εχω λεφτα στο paypal τραβαει απο την καρτα μου απευθειας και τελος

Προχωρα αφοβα.

 

 

χρεωστικη η πιστωτικη καρτα? εγω με χρεωστικη εχω κανει αρκετες αγορες στο συγκεκριμενο site χωρις να υπαρξει καποιο προβλημα.

 

Χρεωστική είναι. Εντάξει, θα το προχωρήσω. Σας ευχαριστώ παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδια εχω μπερδευτει με το balance και ολα αυτα.ενας φιλος ανεβασε καποια βηματα τα οποια ακολουθησα.τωρα εχω δυο λογαριασμους με δυο διαφορετικες χρεωστικες...να στειλω λεφτα απ τη μια στην αλλη και θα μπορω να παρακαμψω τα cc??ή θελει αλλη κινηση με top up κλτπ τα οποια δεν καταλαβα τι σημαινουν...

 

Δεν χρειαζόσουν δεύτερο λογαριασμό paypal. Τώρα βέβαια έγινε, οπότε άστον να υπάρχει.

 

Η μεταφορά χρημάτων στο balance μέσω κόλπου request money αναλύεται διεξοδικά εδώ.

 

Θετικά: Χρειάζεσαι μόνο ένα λογαριασμό paypal, μία κάρτα (πιστωτική ή «φορτωμένη»/συνδεδεμένη με χρήματα), ένα e-mail διαφορετικό του paypal, έναν Η/Υ και μία σύνδεση σε internet!

Αρνητικά: Έχει χρεώσεις σε προμήθειες (0,35€ + 3,4% του ποσού). Δεν πιάνει πάντα (δεν έχουμε καταλάβει τους λόγους).

Πιθανά προβλήματα: Ίσως μήν μπορείς να το κάνεις συνεχώς (πόσες φορές θα ζητήσεις λεφτά από την ίδια κάρτα χωρίς να σε καταλάβουν ;). Σε καινούριο λογαριασμό paypal περιμένεις 21 ημέρες να σου αποδεσμεύσουν τα χρήματα.

 

Η μεταφορά χρημάτων στο balance μέσω εμβάσματος αναλύεται εδώ (ανοίγεις το spoiler. Αναφέρεται ο τρόπος για Eurobank, δεν νομίζω να υπάρχουν μεγάλες διαφορές στις άλλες τράπεζες).

 

Θετικά: Χρειάζεσαι μόνο ένα λογαριασμό paypal, έναν λογαριασμό τραπέζης με χρήματα (στο όνομά σου), κωδικούς e-banking (γιατί οι προμήθειες σε κατάστημα ξυρίζουν), έναν Η/Υ (ή smartphone/tablet) και μία σύνδεση σε internet!

Αρνητικά: Υπάρχει μηνιαίο όριο 500€ ανά λογαριασμό. Και κυρίως συνολικό μηνιαίο όριο σε κάθε τράπεζα, το οποίο αν ξεπεραστεί, περιμένεις την πρώτη του - επόμενου - μηνός.

Πιθανά προβλήματα: Αν δεν έχεις ήδη συνδεδεμένο λογαριασμό τραπέζης στο paypal, θα χρειαστεί να στείλεις e-mail ή να τηλεφωνήσεις στο paypal για να τον περάσουν αυτοί. Ίσως χρειαστεί να στείλεις στοιχεία ταυτοποίησης. Η διαδικασία αναφέρεται εδώ.

 

 

Συνοπτικά (μαζί με άλλες λύσεις) υπάρχουν επίσης εδώ και εδώ.

Επεξ/σία από kondoras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φιλε στο balance ειναι, το ποσο μικρο ειναι 21,90!απλα πηγαινω στην επιλογη withdraw,και βαζω το ποσο .θα εχει καποια προμηθεια η μεταφορα?

Μια φορά που το έκανα δεν είχε. Εδώ επίσης λέει ότι δεν έχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...