Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως στο καλό κάποιοι αγοράζουν από το paypal με χρήση ελληνικής πιστωτικής ή χρεωστικής.

Έχω συνδέσει και πιστωτική και χρεωστική Πειραιώς κανονικότατα, είναι και verified και όπου πάω να κάνω αγορά μου βγάζει ως επιλογή πληρωμής μόνο το paypal balance.

Όλο διαβάζω ότι "αγόρασα με το paypal με χρήση της χρεωστικής μου" κλπ και απορώ δλδ.

 

Εγώ χρησιμοποιώ μόνο MoneySafe. Χθες πήγα να αγοράσω κάτι μποτάκια για την κόρη μου από το e-shop των Zara καθώς στο κατάστημα δεν είχαν άλλες. Οι ίδιοι μου το είπαν να το κάνω.

Στις επιλογές έβαλα την Winbank της Πειραιώς. Δεν μου την πήρε. Πήρα voucher έβαλα στην MoneySafe και μου την δέχτηκε αμέσως και όλα μια χαρά.

Και το κορυφαίο είναι ότι έχουν και live support ακόμα και στο facebook και μου απαντάνε αμέσως. 

https://www.facebook.com/moneysafecardofficial

 

Τα καλά να λέγονται. Και πριν 2 μήνες την έβαλα και στο paypal μου.

 

Δεν ξαναγοράζω με χρεωστικές...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ρωτησα με αυτη τη λογικη προφανως παρολο που καθε site εχει καποιο ορισμενο χρονο παραδοσης για μπουσουλα.

Εμπειρικα απο μελη που πιθανον να εχουν χρησιμοποιήσει καποια απο αυτα τα site θα ηθελα γνωμες.

Εγώ χρησιμοποιώ μόνο MoneySafe. Χθες πήγα να αγοράσω κάτι μποτάκια για την κόρη μου από το e-shop των Zara καθώς στο κατάστημα δεν είχαν άλλες. Οι ίδιοι μου το είπαν να το κάνω.

Στις επιλογές έβαλα την Winbank της Πειραιώς. Δεν μου την πήρε. Πήρα voucher έβαλα στην MoneySafe και μου την δέχτηκε αμέσως και όλα μια χαρά.

Και το κορυφαίο είναι ότι έχουν και live support ακόμα και στο facebook και μου απαντάνε αμέσως.

https://www.facebook.com/moneysafecardofficial

 

 

Τα καλά να λέγονται. Και πριν 2 μήνες την έβαλα και στο paypal μου.

 

Δεν ξαναγοράζω με χρεωστικές...

Εχω παρει κι εγω τετοια καρτα μονο που με ξενερωνει οτι κρατα πολυ προμήθεια σε καθε φορτωμα που της κανεις συν οτι εχει 2 ευρω μηνιαία συνδρομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από λίγο πέρασε η πιστωτική μου Alpha Visa Bonus σε παραγγελία στο Vickmall μέσω PayPal. Το γράφω γιατί μέχρι τώρα, η συγκεκριμένη κάρτα έτρωγε διαρκώς άκυρο από το PayPal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσθεσα λογαριασμό Τράπεζας στο PayPal χωρίς να με πάρουν τηλέφωνο. Ίσως επειδή είμαι παλιός verified χρήστης. Δεν με άφηνε, έστειλα message από help, απάντησα στο αυτοματοποιημένο email να μου τον προσθέσουν και σε 2 εργάσιμες ήρθε μήνυμα πως μου τον πρόσθεσαν εκείνοι.
Τον θέλω για να κάνω top up το balance.
Το ερώτημά μου είναι αν μπορώ από την Τράπεζα να στείλω στο PayPal δολάρια και όχι ευρώ. Δηλαδή να έχω balance σε δολάρια Γιατί στις αγορές σε δολάρια κάνει τη μετατροπή ευρώ δολαρίου το PayPal και κρατάει μεγάλη προμήθεια. Ποιος ξέρει αν γίνεται και τι προμήθεια κρατάει η Τράπεζα για εμβασμα σε δολάρια από ευρώ;

 

 

Έχει γραφτεί πολλές φορές η διαδικασία αlλά ας την επαναλάβουμε άλλη μια φορά.

 

Μετά την αποτυχημένη προσπάθεια, στέλνουμε μήνυμα στο PayPal, μέσω του Help, ζητώντας να μας προσθέσει το ΙΒΑΝ του τραπεζικού μας λογαριασμού. Σε λίγη ώρα έρχεται αυτοματοποιημένο μήνυμα με πιθανές λύσεις στο πρόβλημα. Στο μήνυμα αυτό απαντάμε επαναλαβάνοντας τα ίδια που είχαμε γράψει στο προηγούμενο. 

 

Στη συνέχεια, είτε θα ας καλέσουν από την Ιρλανδία (σε 1-2 μέρες) στο τηλέφωνο που έχουμε δηλώσει είτε θα καλέσουμε εμείς, αν βιαζόμαστε, στο τηλέφωνο που αναγράφεται στο Help (μπορούμε και μέσω Skype). Μετά από μια γρήγορη και εύκολη διαδικασία ταυτοποίησης (email κλπ), ο υπάλληλος θα ανοίξει το σύστημα και είτε θα προσθέσουμε τον ΙΒΑΝ του λογαριασμού μας είτε θα τον προσθέσει εκείνος.

 

Αμέσως μετά έρχεται μήνυμα με τα (προσωπικά) στοιχεία που είναι απαραίτητα για κάθε αποστολή εμβάσματος. Αξίζει να σημειωθεί ότι μπορούμε να στέλνουμε έμβασμα και από λογαριασμό άλλης τράπεζας αρκεί ο λογαριασμός αυτός να περιλαμβάνει το ίδιο όνομα που έχει καταγραφεί στο paypal. Τέλος, παρά το γεγονός ότι το paypal λέει στις οδηγίες του ότι τα έξοδα αποστολής εμβάσματος πρέπει να βαραίνουν τον εντολέα, εμείς μπορούμε να το στέλνουμε με την ένδειξη SHA (shared), με την οποία χρεωνόμαστε μόνο 1€ σε κάθε έμβασμα και το ποσό που στέλνουμε μεταφέρεται ολόκληρο στο balance (η προμήθεια του 1€ χρεώνεται στον τραπεζικό μας λογαριασμό). 

 

Φυσικά, μετά την προσθήκη του τραπεζικού λογαριασμού στο paypal, μπορείς να μεταφέρεις χρήματα του balance στον τραπεζικό σου λογαριασμό, που είναι αυτό που σ' ενδιαφέρει. 

 

 

Επεξ/σία από aristarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γίνεται, στέλνει δολάρια από το ebanking σου στο ππ, ή ισοτιμια αλλάζει καθημερινά οπότε πρέπει να δεις την ισοτιμία της τράπεζας σου την ημέρα που θα κανείς το έμβασμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει δοκιμάσει κάποιος να αγοράσει κανένα video game κουτάτο από ebay.co.uk ή .de με Paypal? Όχι balance κανονικά με συνδεδεμένη κάρτα και τα λοιπά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά πάτησα να κάνω Top Up (takes a few days) στο paypal account μου και μου έδωσε την δυνατότητα μεταφοράς χρημάτων μέσω τραπεζικής εντολής. Διάβασα ότι το κάνουν πολλοί αυτό και παίρνει γύρω στις 2 εργάσιμες με κόστος 1 ευρώ. Εγώ δοκίμασα να το κάνω μέσω ebanking Eurobank και Εθνικής και η Eurobank μου ζητάει 19 ευρώ προμήθεια για την μεταφορά ενώ η Εθνική 7 ευρώ. Όλα αυτά αν επιλέξω να χρεωθώ εγώ όλα τα έξοδα της μεταφοράς. Όσοι δηλαδή το έκαναν και χρεώθηκαν μόνο 1 ευρώ, επέλεξαν να πληρώσουν μόνο τα έξοδα της τράπεζας τους? αν ναι, δεν τους κράτησε το paypal το υπόλοιπο ποσό?

 

edit: όποιος ενδιαφέρεται ας διαβάσει εδώ.

Επεξ/σία από katsikoula
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να αγοράσω από κατάστημα στην Ελλάδα με Paypal και μου λέει "We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card. This happened because it has been denied by the card issuer". Οπότε απ'ότι βλέπω έχουν μπλοκάρει γενικώς το paypal, όχι μόνο για αγορές εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά πάτησα να κάνω Top Up (takes a few days) στο paypal account μου και μου έδωσε την δυνατότητα μεταφοράς χρημάτων μέσω τραπεζικής εντολής. Διάβασα ότι το κάνουν πολλοί αυτό και παίρνει γύρω στις 2 εργάσιμες με κόστος 1 ευρώ. Εγώ δοκίμασα να το κάνω μέσω ebanking Eurobank και Εθνικής και η Eurobank μου ζητάει 19 ευρώ προμήθεια για την μεταφορά ενώ η Εθνική 7 ευρώ. Όλα αυτά αν επιλέξω να χρεωθώ εγώ όλα τα έξοδα της μεταφοράς. Όσοι δηλαδή το έκαναν και χρεώθηκαν μόνο 1 ευρώ, επέλεξαν να πληρώσουν μόνο τα έξοδα της τράπεζας τους? αν ναι, δεν τους κράτησε το paypal το υπόλοιπο ποσό?

 

edit: όποιος ενδιαφέρεται ας διαβάσει εδώ.

 

Στο κείμενο που παρέθεσες, όμως, έχω γράψει "το στέλνουμε με την ένδειξη SHA (shared), με την οποία χρεωνόμαστε μόνο 1€ σε κάθε έμβασμα" και όχι να πληρώσεις εσύ όλα τα έξοδα.

 

Προσπάθησε και εσύ έτσι και 1) θα χρεωθείς 1€ και 2) θα μεταφερθεί όλο το ποσό που θα στείλεις.

Προσπάθησα να αγοράσω από κατάστημα στην Ελλάδα με Paypal και μου λέει "We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card. This happened because it has been denied by the card issuer". Οπότε απ'ότι βλέπω έχουν μπλοκάρει γενικώς το paypal, όχι μόνο για αγορές εξωτερικού.

 

 

Το μήνυμα που έλαβες λέει ότι η πράξη απορρίφθηκε από τον εκδότη της κάρτας, δηλαδή την τράπεζα και όχι το paypal.

 

Και αυτό οφείλεται στα CC και όχι στο paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...