Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διάβασα παραπάνω ότι μπορεί κανείς να προσθέσει χρήματα στο λογαριασμό του στο PayPal (Top Up), στέλνοντας το έμβασμα σε άλλο, πέρα από Ευρώ, νόμισμα. Το έχει κάνει κάποιος αυτό στην πράξη? Έχει στείλει κανείς χρήματα σε δολλάριο, λίρα Αγγλίας κτλ.?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα παραπάνω ότι μπορεί κανείς να προσθέσει χρήματα στο λογαριασμό του στο PayPal (Top Up), στέλνοντας το έμβασμα σε άλλο, πέρα από Ευρώ, νόμισμα. Το έχει κάνει κάποιος αυτό στην πράξη? Έχει στείλει κανείς χρήματα σε δολλάριο, λίρα Αγγλίας κτλ.?

 

Ευχαριστώ

...για να το λεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα παραπάνω ότι μπορεί κανείς να προσθέσει χρήματα στο λογαριασμό του στο PayPal (Top Up), στέλνοντας το έμβασμα σε άλλο, πέρα από Ευρώ, νόμισμα. Το έχει κάνει κάποιος αυτό στην πράξη? Έχει στείλει κανείς χρήματα σε δολλάριο, λίρα Αγγλίας κτλ.?

 

Ευχαριστώ

 

 

...για να το λεμε

 

 

Προς τι η ειρωνεία; Ένα "ναι" θα αρκούσε. Δεν ρωτάω για να περάσει η ώρα, αλλά γιατί στη σελίδα του λογαριασμού μου στο PayPal, στην οποία φαίνεται το ΙΒΑΝ που έχω στη Deutsche Bank, υπάρχει κάτω - κάτω η εξής σημείωση: "Please note: PayPal only accepts SEPA credit transfers (in EUROs) to add money to your PayPal account." Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχει δοκιμάσει κανείς αγορά απο banggood μέσω paypal με συνδεμένη χρεωστική της πειραιώς ή ακόμα τρώει άκυρο; Ενδιαφέρομαι για να δω τη τύχη μου στα snap up deals και επειδή το πιο πιθανό είναι να μην προλάβω δε θέλω να τα φορτώσω τζάμπα στο balance με το γνωστό κόλπο και τα δεσμεύσω εκει τα λεφτά σε περίπτωση που δε προλάβω (θα τα φάω αλλού μετά και δε πρέπει  :-D  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, είμαι ένας ακόμα που θέλω να χρησιμοποιήσω τις πιστωτικές μου κάρτες και δεν μπορώ.....

Έμαθα ότι κάτι κάρτες σαν τις πειραιώς έχουνε ένα συγκεκριμένο ημερήσιο όριο, έχω προσπαθήσει να πληρώσω μέσα σε διαφορες ώρες τις ημέρας όπως 12 τα μεσάνυχτα, 1 τα ξημερώματα, 6 τα ξημερώματα, 12 το μεσημέρι, 4 το μεσημέρι, 7 το απόγευμα και 10 το βραδυ αλλα τίποτα, τζίφος.

Οποτε ξέρει κανένας ποτε κάνουνε reset αυτές οι κάρτες, ποιες είναι αυτές οι κάρτες και ποσο είναι αυτό το όριο ??

 

Επίσης μια που είμαστε σε αυτό το θέμα, γνωρίζετε άμα υπάρχει κάποιος άλλος σίγουρος τρόπος να κάνουμε online αγορές πέραν του από πάνω ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ρωτάω για να περάσει η ώρα, αλλά γιατί στη σελίδα του λογαριασμού μου στο PayPal, στην οποία φαίνεται το ΙΒΑΝ που έχω στη Deutsche Bank, υπάρχει κάτω - κάτω η εξής σημείωση: "Please note: PayPal only accepts SEPA credit transfers (in EUROs) to add money to your PayPal account." Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

To SEPA είναι είναι ευρωπαικό σύστημα μεταφοράς χρημάτων με χαμηλό κόστος.

Λεπτομέρειες θα διαβάσεις εδώ και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, είμαι ένας ακόμα που θέλω να χρησιμοποιήσω τις πιστωτικές μου κάρτες και δεν μπορώ.....

 

Έμαθα ότι κάτι κάρτες σαν τις πειραιώς έχουνε ένα συγκεκριμένο ημερήσιο όριο, έχω προσπαθήσει να πληρώσω μέσα σε διαφορες ώρες τις ημέρας όπως 12 τα μεσάνυχτα, 1 τα ξημερώματα, 6 τα ξημερώματα, 12 το μεσημέρι, 4 το μεσημέρι, 7 το απόγευμα και 10 το βραδυ αλλα τίποτα, τζίφος.

 

Οποτε ξέρει κανένας ποτε κάνουνε reset αυτές οι κάρτες, ποιες είναι αυτές οι κάρτες και ποσο είναι αυτό το όριο ??

 

Επίσης μια που είμαστε σε αυτό το θέμα, γνωρίζετε άμα υπάρχει κάποιος άλλος σίγουρος τρόπος να κάνουμε online αγορές πέραν του από πάνω ??

 

 

Δε φαίνεται να είναι θέμα ημερήσιου ορίου. Περισσότερο είναι θέμα τύχης αν περάσει η συναλλαγη. Αν θες να κάνεις τη δουλειά σου θα πρέπει να βγάλεις κάρτα εξωτερικού (π.χ. revolut, moneysafecard κλπ). Δες τις προηγούμενες σελίδες για πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι παρήγορο που το Request money κόλπο του paypal δουλεύει και με πιστωτική. Έτσι πρακτικά έχεις τα λεφτά άμεσα στο balance αλλα καλείσαι να τα πληρώσεις στον επόμενο λογαριασμό της πιστωτικης (1 μήνα μετά π.χ.).

Μάλιστα μου δούλεψε με την πιστωτική που εχω δηλώσει ήδη στο paypal και η οποία δε δουλεύει πια για αγορές. έιναι όμως κανονικά καταχωρημένη, ετσι, μήπως και κάποτε ζησουμε χωρίς CC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Πειραιώς χρεωστική και Pay_pal πέρασε παραγγελία 430 ευρώ από Γερμανικό e-shop.. οπως παλιά κανένα τρικ με την πρώτη προσπάθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ξερει κανεις αν το instant top up δουλευει?

εγω που πηγα να το δοκιμασα μου λεει:

''On December 18th, 2015 PayPal Instant Top Up service in Greece will no longer be provided by TrustPay. Should you decide you do not wish to use PayPal anymore you can close your account immediately without incurring any additional charges by following these steps:

  1. Log into your PayPal account at www.paypal.com
  2. Click Profile near the top of the page
  3. Select My Settings
  4. In the “Account Type” section, click “Close account” and follow the instructions''

Ευχαριστω προπαντων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ξερει κανεις αν το instant top up δουλευει?

εγω που πηγα να το δοκιμασα μου λεει:

''On December 18th, 2015 PayPal Instant Top Up service in Greece will no longer be provided by TrustPay. Should you decide you do not wish to use PayPal anymore you can close your account immediately without incurring any additional charges by following these steps:

  1. Log into your PayPal account at www.paypal.com
  2. Click Profile near the top of the page
  3. Select My Settings
  4. In the “Account Type” section, click “Close account” and follow the instructions''

Ευχαριστω προπαντων

 

To instant topup δε δουλεύει από τις 29/6/15 οπότε και ξεκίνησε η επιβολή των cc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Πειραιώς χρεωστική και Pay_pal πέρασε παραγγελία 430 ευρώ από Γερμανικό e-shop.. οπως παλιά κανένα τρικ με την πρώτη προσπάθεια..

Δε ξέρω τι να πω. Εγώ όποτε πάω να αγοράσω έτσι από ebay αλλα και από discogs όταν πάω να κανω την πληρωμή παλιά μουεδινε την επιλογή αν θελω από την κάρτα ή από το balance. Τώρα μου δίνει μόνο την επιλογή του balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μια ερωτησούλα και απο μένα

(sorry αν έχει ξαναγραφτεί, έριξα μια ματια και δεν ειδα κάτι σχετικό)

 

Μπορώ με κάποιον τρόπο να στείλω λεφτά απο balance PayPal στο Revolut;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας εχουν καθυστερησει καθολου αγορες απο ebay κτλ?

Ενα μπουφαν δε μου ηρθε καθολου.

Απο αρχες νοεμβρη αγορες δεν εχουν φανει.

Ναι αργουν,αλλα συνηθως στις 3-4 βδομαδες ερχοντουσαν.

Απο banggood μια παραγγελια στις 7 νοεμβρη δεν εχει ερθει και 2 που ειχα κανει ενα μηνα πριν εφτασαν στις 2 βδομαδες.

Γνωριζουμε κατι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...