Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μια ερωτησούλα και απο μένα

(sorry αν έχει ξαναγραφτεί, έριξα μια ματια και δεν ειδα κάτι σχετικό)

 

Μπορώ με κάποιον τρόπο να στείλω λεφτά απο balance PayPal στο Revolut;

 

Ευχαριστώ!

Δεν νομίζω να γίνεται. Τα χρήματα που βρίσκονται στο balance μπορεις να τα ξοδέψεις σε αγορές, ή να τα κάνεις "ανάληψη" σε δικό σου τραπεζικό λογαριασμό συνδεδεμένο με το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ερωτηση προς χρηστες paypal οι οποιοι κανουν αγορες κατα κορων.

σας ηρθε μια τετοια ειδοποιηση στην αρχικη σελιδα σας στο paypal ?

 

προχωραω κανονικα αραγε ?η εχει καποιο λακκο η φαβα ?

ερωτηση προς χρηστες paypal οι οποιοι κανουν αγορες κατα κορων.

σας ηρθε μια τετοια ειδοποιηση στην αρχικη σελιδα σας στο paypal ?

 

προχωραω κανονικα αραγε ?η εχει καποιο λακκο η φαβα ?

 

 

PayPal is constantly working to ensure security by regularly screening the accounts in our system. We recently reviewed your account, and we need more information to help us provide you with secure service. We would like to return your account to regular standing as soon as possible. We apologize for the inconvenience.

  • Nov 5, 2015: You have received €1,800 or more in total payments to your PayPal account in this calendar year and are therefore approaching our annual receiving limit of €2,500. PayPal is required by law to comply with European Union Anti-Money Laundering regulations by collecting information from customers when they reach this limit. Please go to the Resolution Centre for more information on what you need to do.

(Your case ID for this reason is PP-004-2--------.)

 

 

 

και μετα αυτο

 

 

We need some documents to confirm your identity.

Please send PayPal copies of the following items to help confirm your identity to comply with EU regulations:

  • A valid photo ID for account holder such as: National ID card, Passport, Driving License, Official government issued Photo ID (Army, Police, Diplomatic), or Residency Permit
  • Proof of address, such as a postal bank statement*, a postal credit card statement,* a mobile phone bill**, an online utility bill or financial statement**, a driving license issued in the last 12 months (different than the one used to confirm your identity), or a National ID Card issued in last 12 months (different than the one used to confirm your identity)

* Financial institution can differ from those listed in your PayPal account

** Must include logo of institution, your name, physical address, a valid date of issue (date may be present in recent transactions or as part of "last log in"), and transactions (if a bank account statement)

We take your privacy seriously. Any personal identifying information you submit to PayPal remains private, secure and is only shared with a third party when required by law.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ μόνο MoneySafe.

 

Το έχουμε καταλάβει.

 

Τα καλά να λέγονται.

5 φορές νομίζω ότι είναι αρκετές σε χρήστη που έχει 6 μηνύματα. :-D

Παραπάνω μπορεί να θεωρηθεί και διαφήμιση. :whistle:

ερωτηση προς χρηστες paypal οι οποιοι κανουν αγορες κατα κορων.

σας ηρθε μια τετοια ειδοποιηση στην αρχικη σελιδα σας στο paypal ?

 

προχωραω κανονικα αραγε ?η εχει καποιο λακκο η φαβα ?

  • Nov 5, 2015: You have received €1,800 or more in total payments to your PayPal account in this calendar year

 

Έχεις όντως λάβει 1.800€ στο λογαριασμό του paypal φέτος; Αν ναι, έχει λογική το μήνυμα. Το paypal χρειάζεται κάποια αποδεικτικά στοιχεία σου, αν λαμβάνεις πάνω από 2.500€ στο λογαριασμό ανά έτος.

Αν όχι κάτι δεν πάει καλά και πιθανόν το e-mail προέρχεται από αλλού.

 

Σε κάθε περίπτωση, μπαίνεις στη σελίδα του paypal γράφοντας κανονικά τη διεύθυνση, όχι από οποιοδήποτε link που σου ήρθε σε e-mail και βλέπεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μηνυματα ειναι μεσα στο resolution center

απο κει και περα ρωταω αν κανενας αλλος απο εδω μεσα που κανει αγορες αν του εχει ερθει παρομοιο μηνυμα.

 

ολα τα λεφτα ηταν μεσω request  και μερικα refund .απλα θελω να δω αν εχει τυχει και σε αλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μπορεί άλλος λογαριασμός εκτός από τους συνδεδεμενους να μου κάνει κατάθεση στο IBAN του paypal Μου?? 

Εχει αναφερθει οτι ναι γινετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας εχουν καθυστερησει καθολου αγορες απο ebay κτλ?

Ενα μπουφαν δε μου ηρθε καθολου.

Απο αρχες νοεμβρη αγορες δεν εχουν φανει.

Ναι αργουν,αλλα συνηθως στις 3-4 βδομαδες ερχοντουσαν.

Απο banggood μια παραγγελια στις 7 νοεμβρη δεν εχει ερθει και 2 που ειχα κανει ενα μηνα πριν εφτασαν στις 2 βδομαδες.

Γνωριζουμε κατι?

αστα να πανε φιλε, περιμενω και εγω αρκετες παραγγελιες αλλα δε βλεπω φως ,τι να παιζει αραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα γενικό σχόλιο, λόγω της κρίσης, της ανασφάλειας και των capital controls μπορείτε να παρατηρήσετε οτι έχουν αυξηθεί σαν μανιτάρια οι λεγόμενες άυλες διακτυακές τράπεζες και χρηματοοικονομικες  επιχειρήσεις που προσφέρουν κάρτες εξωτερικού για παράκαμψη των cc  :mad: και αγορές απο εξωτερικό, καποιες προσφέρουν και υψηλά επιτόκια 3-4% και να διαφημίζονται ηθελημένα, ή όχι απο άτομα στα διάφορα φόρουμ οικονομικού ενδιαφέροντος ελληνικά και ξένα (insomnia.gr, tsig.gr, bitcointalk.org κ.λ.π).  Περιέργο έτσι;   Αλλά όσο υπάρχει ζήτηση "για λύσεις" υπάρχει και προσφορά. Οι καιροί είναι πονηροί. Εγω προσωπικά λόγω ανάγκης σποραδικών αγορών απο κινεζομάγαζα και εξαρτημάτων απο ευρώπη για service αυτοκινητων χρησιμοποιώ κάποιες απο τις λύσεις που έχουν προταθεί, ή βρίσκομαι σε διαδικασία να τις χρησιμοποιήσω.   Ποτέ όμως με μεγάλα ποσά και οτι ποσό βγαίνει έξω ... να ξοδεύεται άμεσα σε αγορές.  Μην γεμίζετε το καλάθι των εταιρειών αυτών με μεγάλα ποσά για μεγάλη διάρκεια, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας εχουν καθυστερησει καθολου αγορες απο ebay κτλ?

Ενα μπουφαν δε μου ηρθε καθολου.

Απο αρχες νοεμβρη αγορες δεν εχουν φανει.

Ναι αργουν,αλλα συνηθως στις 3-4 βδομαδες ερχοντουσαν.

Απο banggood μια παραγγελια στις 7 νοεμβρη δεν εχει ερθει και 2 που ειχα κανει ενα μηνα πριν εφτασαν στις 2 βδομαδες.

Γνωριζουμε κατι?

    Το Gearbest στέλνει με Ουγγρικό Ταχυδρομείο αν κατάλαβα καλά από αυτά που λένε στο «άλλο» forum

 

01/12/2015 - 10:26

Ακινητοποιημένα 1800 βαγόνια εξαιτίας της κατάστασης στην Ειδομένη (FYROM) - Τεράστιες οι ζημιές στην ΤΡΑΙΝΟΣΕ Τεράστιο πρόβλημα στις σιδηροδρομικές εμπορευματικές μεταφορές έχει δημιουργηθεί από τον αποκλεισμό της σιδηροδρομικής γραμμής στην Ειδομένη, από τις 18 Νοέμβριου, από 1500 περίπου οικονομικούς μετανάστες που έχουν εγκλωβιστεί, καθώς οι αρχές της ΠΓΔΜ δεν τους επιτρέπουν τη διέλευση.

Επεξ/σία από aristarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, τι διάβολο συμβαίνει;;;

 

Εδώ και καιρό (από Σεπτέμβρη αν θυμάμαι καλά) μπορούσα να κάνω αγορές από PayPal και Google Play κανονικότατα με κάρτα AMEX Enter Bonus της Alpha Bank. Τελευταία μου αγορά προχτές κάτι πραγματάκια μέσω PayPal και 1-2 εφαρμογές από Google Play. Συνολικό κόστος γύρω στο 15ρι.

 

Σήμερα προσπάθησα να κάνω κάποιες μικροαγορές, συγκεκριμένα μια εφαρμογή (€1.99) και ένα προϊόν από PayPal (~€2.80) και έφαγα άκυρο. Μιλάω με Google, μιλάω με τράπεζα, συμπέρασμα; Capital Controls.

Τι διάβολο; Τώρα με θυμήθηκαν;  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έστειλα μήνυμα στο PayPal ώστε να μου προσθέσει το IBAN για να κάνω κατάθεση με την επιλογή "Top up - Takes a few days". Πέρασε ήδη μία μέρα και δεν είχα ακόμα νέα τους; Πόσο καιρό κάνει να επικοινωνήσουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις εκανα μια παραγγελια απο iherb μεσω paypal. Με την προπληρωμενη δε τη δεχτηκε, ενω την ειχε δεχθει 2 μηνες πριν. Περιεργο.. Αλλα καλυτερα με paypal, και πιο ασφαλες.. Οχι βεβαια πως ειχα καποιο προβλημα με το iherb εδω και 4 χρονια!!

Επεξ/σία από parsifal
3ο warning για referral links, αφαίρεση και 30d ban...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έστειλα μήνυμα στο PayPal ώστε να μου προσθέσει το IBAN για να κάνω κατάθεση με την επιλογή "Top up - Takes a few days". Πέρασε ήδη μία μέρα και δεν είχα ακόμα νέα τους; Πόσο καιρό κάνει να επικοινωνήσουν;

2 εργάσιμες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...