Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως εγώ πήγα να κάνω κάποιες αγορές από το Γαλλικό amazon πριν λίγες μέρες και δεν μου δεχόταν καμιά Ελληνική κάρτα. Φυσικά έκανα την γνωστή λύση του spectrocoin :P. Απλά δεν ήθελα με τίποτα να χαλάσω τα bitcoin μου τώρα που έχει αυτή την ανοδική κούρσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι μπορείς,αρκεί στην αιτιολογία του εμβασματος να βάλεις το reference number κ το όνομα που έχεις στην revolut card 

Σε ευχαριστώ ! 

Α και επειδή είμαι λίγο άσχετος , τι είναι το reference number και που το γραφω ;;; 

Πρώτη φορά την χρησιμοποιώ την Revolut, πολύ πρόσφατα την έκανα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σε ευχαριστω για τις απαντησεις θα προσπαθησω κ θα ενημερωσω

τελικα την πηρε τη καρτα η οποια είναι alpha bank mastercard αλλα τα μεταφορικα πηγαν περιπου 58€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΤΥΧΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ PAYPAL ΜΕΣΩ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ

 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά που με τις οδηγίες τους κατάφερα να φορτώσω επιτέλους το paypal...
Πρώτα ακολούθησα αυτό το βήμα http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-αγορές-εξωτερικού/?p=54436075

Αφού κάλεσα εγώ την PAYPAL Ιρλανδίας και μιλήσαμε λιγάκι με βασικά Αγγλικά μου ξεκλείδωσε την δυνατότητα προσθήκης IBAN ελληνικής τράπεζας...

Μετά αυτό http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-αγορές-εξωτερικού/?p=54379093

 Σε 1 μόνο ημέρα έγινε η επιτυχής μεταφορά και επιτέλους έκανα κάποιες παραγγελίες απο ebay!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the club ...

Πετυχημένη διαδικασία σύνδεσης τραπεζικού λογαριασμού και μάλιστα με δική σου επικοινωνία με την Ιρλανδία, γλυτώνοντας 2-3 μέχρι να σε πάρουν εκείνοι, πληρώνοντας ένα μικρό κόστος στο τηλεφώνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε μου και πάλι σε ευχαριστώ πολύ γιατι σαν μηχανικός υπολογιστών χρειάζομαι κάποια ανταλλακτικα που μόνο στο εξωτερικό υπάρχουν αναγκαστικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί;

τι να πω μηπως επειδή είναι 10 κιλα το δεμα κ το εβαλα κ express?αν κ κανονικο ηταν 48€(Τωρα ειδα 5 ευρω συσκευασια κ 38 ευρω τα μεταφορικα Επεξ/σία από Petros267
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας, θα ηθελα να ρωτήσω το εξής. Θελω να αγοράσω κατι πράγματα απο το ebay μπορώ να το κάνω τώρα με τα cc ή οχι? εχω προπληρωμενη καρτα και λογαριασμό paypal. αν μπορώ ποια ειναι η διαδικασία τώρα με τα cc? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Προσπάθησα να αγοράσω στο e bay με prepaid ALPHA BANK(MASTERCARD) και δεν με άφησε να κάνω καμία αγορά(τα πόσα ήταν κάτω των 10€), μετά προσπάθησα με το γνωστό κόλπο request money αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα. Έχω ακούσει από πολλούς γνωστούς μου ότι κάνουν αγορές με alpha bank visa χρεωστική στο ebay και δεν έχουν κανένα πρόβλημα, κάνω κάτι λάθος ή οι Ελληνικές  prepaid έχουν πεθάνει για αγορές στο εξωτερικό και πρέπει να κάνω αγορές με τη χρεωστική μου ?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας, θα ηθελα να ρωτήσω το εξής. Θελω να αγοράσω κατι πράγματα απο το ebay μπορώ να το κάνω τώρα με τα cc ή οχι? εχω προπληρωμενη καρτα και λογαριασμό paypal. αν μπορώ ποια ειναι η διαδικασία τώρα με τα cc? ευχαριστώ

 

 

Αυτό το νήμα άνοιξε για να βρεθούν τρόποι ξεπεράσματος των CC στις αγορές από το εξωτερικό και μετά από 627 σελίδες φαίνεται ότι έχει πετύχει το στόχο του.

 

Οι αγορές με σκέτη κάρτα είναι θέμα τύχης αφού εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Οι σίγουρες λύσεις είναι με φόρτωμα του balance στο Paypal που γίνεται με 3 τρόπους.

 

Έναν από αυτούς θα τον διαβάσεις στο #9396 (λίγο παραπάνω) και οι άλλοι 2 με Request ή Send Money τους οποίους βρίσκεις με αναζήτηση σ' αυτό το νήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.

 

Θελω να αγορασω μια καρτα γραφικων, την sapphire r9 390. Στην Ελλαδα και γενικα στην ευρωπαικη ενωση, ξεπερναει τα 360 ευρω, οποτε εψαξα για αμερικη. Στο amazon.com, ειναι στα 300 ευρω. Εχω ατομο στην αμερικη να το παραλαβει για μενα και να μου το φερει οταν θα ερθει τα χριστουγεννα, οποτε δεν εχω θεμα με τελωνειο εκει περα. 

 

Edit: Συγκεκριμενα, στο αγγλικο βγαινει στα 375 ευρω, και στην ελλαδα στα 400.

 

Η απορια μου ομως ειναι, στην αρκετα πιθανη περιπτωση που ειναι ελαττωματικο, και θα πρεπει να το στειλω για επισκευη η για αλλαγη, θα πρεπει να περασει απο τελωνειο;

 

Πιστευετε οτι θα αξιζε να εδινα τα παραπανω χρηματα για να το παρω απο ελλαδα, ωστε να μην μπω στη διαδικασια να το ξαναστελνω αμερικη, και να εχω τον κινδυνο του τελωνειου; Η διαφορα ειναι στα 100 ευρω.

 

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από antwnic4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το off topic, η αγορά ενός αντικειμένου από το εξωτερικό. και μάλιστα από την Αμερική, έχει πάντα το ρίσκο της εγγύησης αλλά και της διαδικασίας και των εξόδων για την επιστροφή του, σε περίπτωση που είναι ελαττωματικό.

 

Για την τελευταία σου απορία/ερώτηση, έχει καταγραφεί πρόσφατα στο forum η περίπτωση συμφορουμίτη που έστειλε στην Αμερική ελαττωματικό αντικείμενο, ο πωλητής το αντικατέστησε και το έστειλε με ταχυδρομείο αλλά εδώ χρεώθηκε σαν καινούργιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το off topic, η αγορά ενός αντικειμένου από το εξωτερικό. και μάλιστα από την Αμερική, έχει πάντα το ρίσκο της εγγύησης αλλά και της διαδικασίας και των εξόδων για την επιστροφή του, σε περίπτωση που είναι ελαττωματικό.

 

Για την τελευταία σου απορία/ερώτηση, έχει καταγραφεί πρόσφατα στο forum η περίπτωση συμφορουμίτη που έστειλε στην Αμερική ελαττωματικό αντικείμενο, ο πωλητής το αντικατέστησε και το έστειλε με ταχυδρομείο αλλά εδώ χρεώθηκε σαν καινούργιο.

Συγγνωμη για το off-topic, ειχα ανοιξει και τα 2 θεματα και εστειλα καταλαθος σε αυτο.

 

Αφου ειναι ετσι, θα δωσω τα παραπανω λεφτα, για να το παρω απο εδω. Ευχαριστω για την απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...