Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με εθνική (ΕΤΕ) έστειλα χρήματα στο Paypal, top up

 

επειδή το έχουμε μπλεξει το θεμα με το top up/ μεταφορά/ έμβασμα κλπ προς paypal

 

στις παρακάτω εικόνες εχω αναλυτικά πως γίνεται σε e-banking ETE

 

1-μπαινω στο ebanking και αλλαζω σε αγγλικα

attachicon.gif2015-10-26_19-20-42.jpg

 

2- παω στον λογαριασμό που θα χρησιμοποιήσω στο transfer

attachicon.gif2015-10-26_19-24-23.jpg

 

3-παλι transfer

attachicon.gif2015-10-26_19-25-54.jpg

 

4-log in στο paypal και κλικ στο top up (οχι στην drop down list)

attachicon.gif2015-10-26_19-27-40.jpg

 

5-βλεπω τα στοιχεια του λογαριασμου μου και αντιγραφή στο ΙΒΑΝ

attachicon.gif2015-10-26_19-29-08.jpg

 

6-πισω στο ebanking της ΕΤΕ,

attachicon.gif2015-10-26_19-30-24.jpg

 

7-επικοληση το ΙΒΑΝ αυτοματη ενημέρωση της τραπεζας, γραφω τον beneficiary

attachicon.gif2015-10-26_19-32-55.jpg

 

8-εγω στο REASON εβαλα GOODS,

attachicon.gif2015-10-26_19-35-06.jpg

 

αν το GOODS  είναι λάθος δεν ξέρω

 

παλιοτερα, προ CC, είχε το paypal ενα συγκεκριμενο νουμερο που γραφόταν εκει και χρησίμευε ως TRANSACTION ID

 

την μεταφορά την έκανα την παρασκευή

 

σχεδόν πάντα έκανε 2-3 ίσως και 4 εργάσιμε

πως μπορω να μπω στο e-bankning της πειρεως εχω λογαριασμο τεμιευτηριο παταω καινουριος χρηστης αλλα που μπορω να βρω το icode kaito username για να βαλω στα πεδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους,

 

Προσπάθησα να αγοράσω στο e bay με prepaid ALPHA BANK(MASTERCARD) και δεν με άφησε να κάνω καμία αγορά(τα πόσα ήταν κάτω των 10€), μετά προσπάθησα με το γνωστό κόλπο request money αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα. Έχω ακούσει από πολλούς γνωστούς μου ότι κάνουν αγορές με alpha bank visa χρεωστική στο ebay και δεν έχουν κανένα πρόβλημα, κάνω κάτι λάθος ή οι Ελληνικές  prepaid έχουν πεθάνει για αγορές στο εξωτερικό και πρέπει να κάνω αγορές με τη χρεωστική μου ?

 

Ευχαριστώ.

H prepaid attica ειναι ΟΚ. οι αλλες δεν ξερω. Η αγορα με χρεωστικη οταν ειναι σε ξενο νομισμα απο τη eurobank που καποτε εκανα το λαθος εχει νταβαντζιλικι 3 ευρω  αν θυμαμαι καλα, πριν χρονια αυτο, για μετατροπη συναλλαγματος λενε!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι τράπεζες, εκτός ΕΤΕ, χρεώνουν προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα.

 

Λεπτομέρειες για τα ποσοστά προμήθειας στον (επικαιροποιημένο) οδηγό της υπογραφής μου, αλλά έχω βρει τα τιμολόγια των 4 συστημικών και όχι της Attica.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πρόσφατα έχω κάνει κάποιες αγορές με κάρτες της eurobank σε £ οι προμήθειες είναι οι εξής:

 

Χρεωστική Mastercard --> 2,5 ευρώ ως έξοδα συναλλάγματος

 

Προπληρωμένη visa --> 1,25% του ποσού ως έξοδα συναλλάγματος

 

2cektmq.jpg

 

23uzcls.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, μολις εκανα μια αγορα απο το ebay  και προσπαθω να κανω και μια δευτερη αλλα αρνειται. υπαρχει περιορισμος για μια και μονο αγορα την μερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να προσθέσω στο paypal με top-up ύστερα από τα email με αυτούς μου ζήτησαν κάποιο πιστοποιητικό. Εκεί τι θέλουν να δώσουμε?

 

ένα αντίγραφο κινήσεων?

1.Φαντάζομαι μπορώ να βάλω πχ κόκκινα πλαίσια εκεί που δείχνει υπόλοιπα λογαριασμού, δε θα τους απασχολεί?

2. ΙΒΑΝ,  αριθ.λογαριασμού, swift να φαίνονται ολόκληρα?

 

ΥΓ. στην alpha, τα ονόματα κλπ είναι στα ελληνικά, ενώ από ότι βλέπω το σύστημα του paypal ζητάει στ αγγλικά..Εσείς πώς το παρακάμψατε αυτό?

Επεξ/σία από s2117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, μολις εκανα μια αγορα απο το ebay  και προσπαθω να κανω και μια δευτερη αλλα αρνειται. υπαρχει περιορισμος για μια και μονο αγορα την μερα?

'Οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Με εχει μπερδεψει ασχημα το ολο θεμα με τα capital controls κλπ, αλλα πιο πολυ η χρεωστικη μου.

 

Εχω κανει που λετε δυο συναλλαγες με μια χρεωστικη Πειραιως (την οποια την εχω βγαλει τον προηγουμενο μηνα), η μια 2€ περιπου και η αλλη 11€ στη σελιδα cowcow.com , η οποια ειναι εκτος Ελλαδας. Ωραια μεχρι εδω? Κανονικα στο paypal εδειξε τις συναλλαγες και τα λοιπα. Μου εχουν στυλει και τα αντικειμενα. Παω σημερα ομως να κανω μια συναλλαγη στο ebay, αλλα μου λεει οτυ δε μπορω να χρησημοποιησω την χρεωστικη μου, και να βαλω αλλη.

 

Δοκιμασα να κανω το κολπο με το να στειλω λεφτα στον εαυτο μου, αλλα δε γινοταν διοτι η χρεωστικη ηταν ηδη linked στο paypal account μου. (Βεβαια δεν την εχω κανει ακομα verify).

 

Ενας γνωστος μου αυτη τη βδομαδα εκανε ομως συναλλαγη μεσω paypal στο ebay χρησημοποιωντας μια prepaid Preloaded της Πειραιως. (Την οποια ομως ειπε πως την εχει εδω και 2 χρονια)

 

Τι στα κομματια μπορω να κανω? Να βγαλω μια prepaid Virtual και να τη βαλω κατευθειαν στο ebay μεσω paypal,η να προσπαθησω πρωτα να κανω "το κολπο" και να στειλω τα λεφτα της prepaid στο balance που εχω στο paypal?

 

(Σορρυ για την ορθογραφια btw)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Προσπαθω και εγω να κανω το ''κολπο'' με την paypal αλλα μάταια. Μου βγαζει μηνυμα οτι αυτη η καρτα δεν μπορει να πραγματοποιησει αυτην την πληρωμη. Πρεπει η καρτα που θα βαλω να μην ειναι η ιδια που εχω συνδεδεμενη την paypal? Tο δοκιμασα και με μια αλλη της πειραιως αλλα ουτε και εκει μου την δεχτηκε. Ειναι θεμα τραπεζας η πρεπει να κανω τιποτα με τη καρτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Προσπαθω και εγω να κανω το ''κολπο'' με την paypal αλλα μάταια. Μου βγαζει μηνυμα οτι αυτη η καρτα δεν μπορει να πραγματοποιησει αυτην την πληρωμη. Πρεπει η καρτα που θα βαλω να μην ειναι η ιδια που εχω συνδεδεμενη την paypal? Tο δοκιμασα και με μια αλλη της πειραιως αλλα ουτε και εκει μου την δεχτηκε. Ειναι θεμα τραπεζας η πρεπει να κανω τιποτα με τη καρτα? 

 

Είναι θέμα των κεφαλαιακών περιορισμών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα των κεφαλαιακών περιορισμών

Mαλιστα. Και τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση? Ειναι παραξενο παντως γιατι γνωστοι μου μπορουν και παραγγέλνουν με αυτον τον τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλιστα. Και τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση? Ειναι παραξενο παντως γιατι γνωστοι μου μπορουν και παραγγέλνουν με αυτον τον τροπο.

Δεν ειναι καθολου παραξενο αν διαβασεις λιγο το θεμα θα καταλαβεις

 

Λύσεις υπαρχουν πολλες, μια απο αυτες ειναι η καρτα https://revolut.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλιστα. Και τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση? Ειναι παραξενο παντως γιατι γνωστοι μου μπορουν και παραγγέλνουν με αυτον τον τροπο.

 

Μπορείς:

 

1) Να συνεχίσεις να δοκιμάζεις και ίσως κάποια στιγμή περάσει

 

2) Να βγάλεις μια κάρτα εξωτερικού (π.χ. revolut αλλά πρέπει να έχεις smartphone με προσφατη έκδοση android)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες, εγω με την σειρα μου θελω να ρωτησω Αν με MoneySafe μπορω να παρακαμψω τα Capital Controls και να μπορω να κανω αγορα απο εξωτερικο (Κινα) και ebay γενικοτερα ;;; Συγνωμη αν εχει ξανα απαντηθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...