Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερες, εγω με την σειρα μου θελω να ρωτησω Αν με MoneySafe μπορω να παρακαμψω τα Capital Controls και να μπορω να κανω αγορα απο εξωτερικο (Κινα) και ebay γενικοτερα ;;; Συγνωμη αν εχει ξανα απαντηθει

 

κάνε μπαμ-μπαμ έναν λογαριασμό στη revolut και κατέθεσε τα χρήματα ώστε να μην χάσεις χαμένο χρόνο.

ο τρόπος που αναφέρεις έχει υπέρογκες χρεώσεις και πλέον ΔΕΝ είναι λύση ώστε να την προωθούμε σε φίλους και γνωστούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα, πήγα να βάλω λεφτά απο την κάρτα στο PayPal και μου βγάζει αυτο

 

On December 18th, 2015 PayPal Instant Top Up service in Greece will no longer be provided by TrustPay. Should you decide you do not wish to use PayPal anymore you can close your account immediately without incurring any additional charges by following these steps:

Log into your PayPal account at www.paypal.com

Click Profile near the top of the page

Select My Settings

In the “Account Type” section, click “Close account” and follow the instructions

 

 

Για τα πανηγύρια γίναμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προμήθεια που κρατάει το Pay Pal για τη μεταφορά των χρημάτων σε ενα αλλο λογαριασμό Pay Pal  επιστρέφεται αργότερα? Ευχαριστώ!

 

Εάν εννοείς μεταφορά χρημάτων από διαφορετικά φυσικά πρόσωπα, τότε όχι, γιατί η προμήθεια που κρατάει (3,4%+0,35€) είναι μια από τις πηγές κέρδους του paypal.

Καλημέρα, πήγα να βάλω λεφτά απο την κάρτα στο PayPal και μου βγάζει αυτο

 

On December 18th, 2015 PayPal Instant Top Up service in Greece will no longer be provided by TrustPay. Should you decide you do not wish to use PayPal anymore you can close your account immediately without incurring any additional charges by following these steps:

Log into your PayPal account at www.paypal.com

Click Profile near the top of the page

Select My Settings

In the “Account Type” section, click “Close account” and follow the instructions

 

 

Για τα πανηγύρια γίναμε...

 

Αυτό το θέμα έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές και αποδεικνύει ότι δεν παρακολουθείς το νήμα.

To instant top up δεν λειτουργούσε έτσι κι αλλιώς από την εφαρμογή των CC τον ΙΟΥΛ και με την ειδοποίηση αυτή, επισημοποιείται η κατάργησή του.

 

Λειτουργεί, όμως, με απόλυτη επιτυχία το "Top Up (takes a few days)" με το οποίο μεταφέρουν πολλοί (και εγώ) χρήματα, μέσω εμβάσματος, στο balance, σε 1-2 μέρες. Αυτή η διαδικασία, όμως, προϋποθέτει τη σύνδεση τραπεζικού λογαριασμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα θέλω να συνδεσω στο paypal ενα τραπεζικο λογαριασμό αλλα λαμβανω το παρακατω μηνυμα

You cannot add a bank at this time.

Να ενημερωσω οτι ο τραπεζικος λογαριασμος δεν ειναι ελληνικος.

Γνωριζει καποιος το λογο?Εχω στειλει 2 email στην paypal ενα το Σαββατο και ενα την Κυριακη αλλα δεν απαντανε και ετσι ψαχνομαι στα forums.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε στον κοσμο ομως, οτι το top up ειναι σαν τη ρωσικη ρουλετα!

Γιατι εγω προσπαθησα και δεν εφυγε ποτε το εμβασμα!

 

Να λεμε 'τι δουλευει σιγουρα' και τι 'παιζεται'.

 

Εγω δοκιμασα top up το Νοεμβρη, ειχε τελειωσει το πλαφον της τραπεζας, το εμβασμα μου δεν εφτασε ποτε στο paypal.

Ωραιο top up, ε?

 

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα θέλω να συνδεσω στο paypal ενα τραπεζικο λογαριασμό αλλα λαμβανω το παρακατω μηνυμα

You cannot add a bank at this time.

Να ενημερωσω οτι ο τραπεζικος λογαριασμος δεν ειναι ελληνικος.

Γνωριζει καποιος το λογο?Εχω στειλει 2 email στην paypal ενα το Σαββατο και ενα την Κυριακη αλλα δεν απαντανε και ετσι ψαχνομαι στα forums.

 

 

Για να συνδέσεις λογαριασμό στο paypal πρέπει να ανοίξει το σύστημα και αυτό γίνεται με 2 τρόπους.

Είτε τηλεφωνείς στην Ιρλανδία, στον αριθμό που γράφει στο Call us, είτε ακολουθείς τη διαδικασία που έχω περιγράψει στο post #8897 σελ 594


Πειτε στον κοσμο ομως, οτι το top up ειναι σαν τη ρωσικη ρουλετα!

Γιατι εγω προσπαθησα και δεν εφυγε ποτε το εμβασμα!

 

Να λεμε 'τι δουλευει σιγουρα' και τι 'παιζεται'.

 

Εγω δοκιμασα top up το Νοεμβρη, ειχε τελειωσει το πλαφον της τραπεζας, το εμβασμα μου δεν εφτασε ποτε στο paypal.

Ωραιο top up, ε?

 

:(

 

Το top up λειτουργεί άψογα, και αυτό που αναφέρεις, και το ξέρεις πολύ καλά μιας και είσαι ο ts αυτού του νήματος, έχει σχέση, αποκλειστικά και μόνο, με τα CC κα όχι με το top up.

 

Η αιτία του προβλήματος που αναφέρεις είναι τα πλαφόν που όρισε το κράτος, με την αρμόδια επιτροπή, για το συνολικό ποσό εμβασμάτων που μπορεί αφενός να φεύγει από τη χώρα κάθε μήνα για το σκοπό αυτό αφετέρου που μπορεί να στέλνει κάθε τράπεζα το μήνα στο εξωτερικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε makfil το ιδιο πραγμα λεμε, αλλα λεω να το πουμε ευκρινεστερα.

Εγω λεω οτι κατι λειτουργει αψογα, οταν λειτουργει 'καλα' και 'παντα'.
Οταν κατι λειτουργει 'καλα', αλλα μονο 'μερικες φορες-υπο προϋποθεσεις-αναλογα αν εξαντληθηκε το πλαφον της τραπεζας λογω cc',
ε δεν νομιζω να ειναι η σωστη εκφραση 'λειτουργει αψογα'.

Εγω παντως, την πατησα το Νοεμβρη, και δεν θα καθισω να φυλάω καραούλι, ποτε και αν θα πετυχω το πλαφον, να περασει το εμβασμα μου.
Μεγαλες αγορες δεν κανω, οποτε μια στο τοσο περνω χρηματα με το γνωστο κολπο (thank re4male!), άμεσα, κι ουτε να καθομαι να ριχνω τα χαρτια αμα θα περασει η συναλλαγη μου.

Οταν ανοιξουν πληρως τα cc, θα κανω top up, αλλα θα ξερω, θα το κανω, και θα γινει, σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Για να συνδέσεις λογαριασμό στο paypal πρέπει να ανοίξει το σύστημα και αυτό γίνεται με 2 τρόπους.

Είτε τηλεφωνείς στην Ιρλανδία, στον αριθμό που γράφει στο Call us, είτε ακολουθείς τη διαδικασία που έχω περιγράψει στο post #8897 σελ 594

 

Το top up λειτουργεί άψογα, και αυτό που αναφέρεις, και το ξέρεις πολύ καλά μιας και είσαι ο ts αυτού του νήματος, έχει σχέση, αποκλειστικά και μόνο, με τα CC κα όχι με το top up.

 

Η αιτία του προβλήματος που αναφέρεις είναι τα πλαφόν που όρισε το κράτος, με την αρμόδια επιτροπή, για το συνολικό ποσό εμβασμάτων που μπορεί αφενός να φεύγει από τη χώρα κάθε μήνα για το σκοπό αυτό αφετέρου που μπορεί να στέλνει κάθε τράπεζα το μήνα στο εξωτερικό.

 

 

 

ευχαριστω για την αμεση ενημερωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mentoras99

 

Οι περιπτώσεις που καταγράφηκαν σ' αυτό το νήμα και το έμβασμα δεν πέρασε από την τράπεζα είναι ελάχιστες, σε σύγκριση με εκείνες που πέρασε κανονικά, και αυτές σε συγκεκριμένη τράπεζα.

 

Προσωπικά, προτιμώ αυτή τη μέθοδο, αν και ξεκίνησα με το Request και τη βαρβάτη προμήθεια, και κάνω τις αγορές μου, χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

 

Αν έβαλες στόχο την πλήρη άρση των περιορισμών των CC, δυστυχώς, θα περιμένεις πολύ καιρό ακόμη, όπως φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνδέσεις λογαριασμό στο paypal πρέπει να ανοίξει το σύστημα και αυτό γίνεται με 2 τρόπους.

Είτε τηλεφωνείς στην Ιρλανδία, στον αριθμό που γράφει στο Call us, είτε ακολουθείς τη διαδικασία που έχω περιγράψει στο post #8897 σελ 594

Στη διαδικασία αυτή ζητούν bank statement.

1.Φαντάζομαι μπορώ να βάλω πχ κόκκινα πλαίσια εκεί που δείχνει υπόλοιπα λογαριασμού, δε θα τους απασχολεί?

2. ΙΒΑΝ,  αριθ.λογαριασμού, swift να φαίνονται ολόκληρα?

3. Στην alpha, τα ονόματα κλπ είναι στα ελληνικά, ενώ από ότι βλέπω το σύστημα του paypal ζητάει στ αγγλικά..Εσείς πώς το παρακάμψατε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στη διαδικασία αυτή ζητούν bank statement.

1.Φαντάζομαι μπορώ να βάλω πχ κόκκινα πλαίσια εκεί που δείχνει υπόλοιπα λογαριασμού, δε θα τους απασχολεί?

2. ΙΒΑΝ,  αριθ.λογαριασμού, swift να φαίνονται ολόκληρα?

3. Στην alpha, τα ονόματα κλπ είναι στα ελληνικά, ενώ από ότι βλέπω το σύστημα του paypal ζητάει στ αγγλικά..Εσείς πώς το παρακάμψατε αυτό?

 

 

 

Έχω διαβάσει και το χθεσινό σου post αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί σου ζήτησαν όλα αυτά τα στοιχεία που γράφεις. Μήπως υπάρχει διαφορετικό όνομα στο λογαριασμό που έδωσες από εκείνο που έχεις στο paypal;

 

Όσες φορές έχω προσθέσει λογαριασμό, δεν μου ζήτησαν κανένα στοιχείο και σύνδεσα εγώ το λογαριασμό (ΙΒΑΝ) αφού άνοιξε ο υπάλληλος το σύστημα. Δηλαδή μόνο το ΙΒΑΝ.

 

Στην αρχική σελίδα της Alpha, επιλέγεις τα αγγλικά πάνω δεξιά, πριν πατήσεις "Ιδιώτες" και οι σελίδες προβάλλονται στα αγγλικά. 

makfil, νομιζω οτι το πλαφον εξαντλειται συνηθως το πρωτο 15μερο καθε μηνα. Κανω λαθος;

 

 

Προσωπικά, μέσω ΕΤΕ και Alpha, δεν είχα κανένα πρόβλημα, σε όλη τη διάρκεια του μήνα.

Οι περιπτώσεις που καταγράφηκαν στο νήμα αφορούσαν την Πειραιώς, γύρω στις 15/11, αλλά στη συνέχεια και πριν το τέλος του μήνα το πρόβλημα αποκαταστάθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει και το χθεσινό σου post αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί σου ζήτησαν όλα αυτά τα στοιχεία που γράφεις. Μήπως υπάρχει διαφορετικό όνομα στο λογαριασμό που έδωσες από εκείνο που έχεις στο paypal;

 

Όσες φορές έχω προσθέσει λογαριασμό, δεν μου ζήτησαν κανένα στοιχείο και σύνδεσα εγώ το λογαριασμό (ΙΒΑΝ) αφού άνοιξε ο υπάλληλος το σύστημα. Δηλαδή μόνο το ΙΒΑΝ.

 

Στην αρχική σελίδα της Alpha, επιλέγεις τα αγγλικά πάνω δεξιά, πριν πατήσεις "Ιδιώτες" και οι σελίδες προβάλλονται στα αγγλικά. 

 Ω μάη γκοντ!!Το έψαχνα χθες το βράδυ 10 λεπτά πώς αλλάζει η γλώσσα και δεν το έβρισκα. Θενξ, αλλά δυστυχώς και πάλι το bank statement βγαίνει στα Ελληνικά.

Μου ζήτησαν να ανεβάσω bank statement που αποδεικνύει ότι είμαι ο νόμιμος κάτοχος του λογαριασμού! Ίδιο όνομα έχω πάντως, δεν ξέρω αν το τσέκαραν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν βοηθάει, αλλά στο paypal δουλεύει και η Μαρία που μίλησε στα ελληνικά την πρώτη φορά που σύνδεσα λογαριασμό.

Επομένως, νομίζω ότι θα κάνεις δουλειά και με statement στα ελληνικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...