Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν πατήσεις το Add a bank account το σύστημα θα σου βγάλει αρνητικό μήνυμα επειδή είναι κλειδωμένο.

Οι τρόποι σύνδεσης έχουν αναφερθεί στις τελευταίες σελίδες και είναι είτε η τηλεφωνική επικοινωνία με το paypal στην Ιρλανδία είτε ο τρόπος που θα διαβάσεις στις προηγούμενες σελίδες και αρχικά στη σελ. 594 #8897

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι δικαιολογία σου  είπαν; Γιατί δε σε αφηνει να τραβηξεις; υπέρβαση ορίου; Τι ακριβως;

Ανάληψη πήγα να κάνω απ'το ταμείο της Πειραιώς. Η ταμίας μου είπε ότι λόγω των κάπιταλ δεν επιτρέπεται πλέον ανάληψη από χρεωστικές, μπορείς μόνο να τα μεταφέρεις σε τραπεζικό λογαριασμό και τα βγάζεις από εκεί. Στο ΑΤΜ δεν με άφηνε επίσης να βγάλω, μία μου έλεγε δεν έχει χρήματα το μηχάνημα (ενώ είχε, οι υπόλοιποι έβγαζαν κανονικά, ή μου έλεγε ότι δεν είναι διαθέσιμη η υπηρεσία). Εν τω μεταξύ ούτε money request μπορώ να κάνω, ούτε αγορές, ούτε αναλήψεις, δεν καταλαβαίνω ποια η χρήση της κάρτας έτσι όπως τα έχουν περιορίσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται να στέκει ο ισχυρισμός της ότι "λόγω των κάπιταλ δεν επιτρέπεται πλέον ανάληψη από χρεωστικές".

Λόγω των CC, επιβλήθηκε ο περιορισμός αναλήψεων στα 420€/βδομάδα, με χρεωστικές και δεδομένο ότι έχει χρήματα ο λογαριασμός.

Κάτι άλλο εννοούσε, πολύ περισσότερο αφού άλλοι σήκωναν χρήματα, όπως λες..

Δοκίμασες σε άλλο ΑΤΜ, σε άλλο καταστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάληψη πήγα να κάνω απ'το ταμείο της Πειραιώς. Η ταμίας μου είπε ότι λόγω των κάπιταλ δεν επιτρέπεται πλέον ανάληψη από χρεωστικές, μπορείς μόνο να τα μεταφέρεις σε τραπεζικό λογαριασμό και τα βγάζεις από εκεί. Στο ΑΤΜ δεν με άφηνε επίσης να βγάλω, μία μου έλεγε δεν έχει χρήματα το μηχάνημα (ενώ είχε, οι υπόλοιποι έβγαζαν κανονικά, ή μου έλεγε ότι δεν είναι διαθέσιμη η υπηρεσία). Εν τω μεταξύ ούτε money request μπορώ να κάνω, ούτε αγορές, ούτε αναλήψεις, δεν καταλαβαίνω ποια η χρήση της κάρτας έτσι όπως τα έχουν περιορίσει....

ρε συ μηπως ειναι πιστωτικη και θελεις να κανεις αναληψη χρηματων?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρεωστική Prepaid

Εμ, εκεί είναι το πρόβλημα, από prepaid δε παίζουν αναλήψεις με τα CC.

 

 

όποτε βλέπω CC μου έρχεται πάντα στο μυαλό η παιχνιδάρα Command & Conquer ή όπως το λέγαμε μικροί "κουκού"

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εθνική (ΕΤΕ) έστειλα χρήματα στο Paypal, top up

 

επειδή το έχουμε μπλεξει το θεμα με το top up/ μεταφορά/ έμβασμα κλπ προς paypal

 

στις παρακάτω εικόνες εχω αναλυτικά πως γίνεται σε e-banking ETE

 

1-μπαινω στο ebanking και αλλαζω σε αγγλικα

attachicon.gif2015-10-26_19-20-42.jpg

 

2- παω στον λογαριασμό που θα χρησιμοποιήσω στο transfer

attachicon.gif2015-10-26_19-24-23.jpg

 

3-παλι transfer

attachicon.gif2015-10-26_19-25-54.jpg

 

4-log in στο paypal και κλικ στο top up (οχι στην drop down list)

attachicon.gif2015-10-26_19-27-40.jpg

 

5-βλεπω τα στοιχεια του λογαριασμου μου και αντιγραφή στο ΙΒΑΝ

attachicon.gif2015-10-26_19-29-08.jpg

 

6-πισω στο ebanking της ΕΤΕ,

attachicon.gif2015-10-26_19-30-24.jpg

 

7-επικοληση το ΙΒΑΝ αυτοματη ενημέρωση της τραπεζας, γραφω τον beneficiary

attachicon.gif2015-10-26_19-32-55.jpg

 

8-εγω στο REASON εβαλα GOODS,

attachicon.gif2015-10-26_19-35-06.jpg

 

αν το GOODS  είναι λάθος δεν ξέρω

 

παλιοτερα, προ CC, είχε το paypal ενα συγκεκριμενο νουμερο που γραφόταν εκει και χρησίμευε ως TRANSACTION ID

 

την μεταφορά την έκανα την παρασκευή

 

σχεδόν πάντα έκανε 2-3 ίσως και 4 εργάσιμες

 

 

Πραγματικα δουλεψε,απλα εκανε 5 ημερες.

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η λύση όμως παίζει μόνο αν έχεις ήδη καταφέρει να κάνεις add το bank account σου με τη γνωστή διαδικασία που έχει παραθέσει μερικές φορές ο makfil..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, χρειαζομαι την βοηθεια των ειδικών αμεσα! Εκανα μεταφορα απο τον paypal λογαριασμο στον εικονικο. Ολα κομπλε, πιστευω, αλλα ειναι στο pending εδω και ωρες και δεν τα βγαζει στο διαθεσιμα. Μηπως πρεπει να κανω κατι ακομα?

 

Μου γραφει σε ενα κιτρινο πλαισιο πανω: Because you have recently started to sell with PayPal, payments you receive will be temporarily placed in your pending balance for up to 21 days.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες υπάρχει κάποια αξιόπιστη πηγή που μπορούμε να ενημερωνόμαστε αν μπορούμε να κάνουμε αγορές από eBay? πότε είναι δηλαδή το PayPal ανοιχτό και πότε έχει; Πριν λίγες ημέρες έκανα κανονικά συναλλαγή και εδώ και δύο ημέρες δεν μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά δεν είναι λύση αλλά οδηγός με εικόνες για την ΕΤΕ. Υπάρχει και αντίστοιχος για τη Eurobank και τους έχω αναφέρει στο #8968 σελ 598.

Εγω προσωπικα δεν βρηκα κατι αλλο που μπορει να με καλυψει.

Λογαριασμο εχω μονο Πειραιως και ΕΤΕ και τον βρηκα τον πιο ασφαλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραώς + πειραιώς virtual prepaid + paypal + ebay = γλινκ! για μένα...

 

Βλέπω άλλους οτι έχουνε κάνει αγορές με τον αντίστοιχο συνδιασμό. Τι παίζει? πρεέπει να κάνω κατι?

Οι χώρες που προσπάθησα ήταν νομίζω κίνα και ΗΠΑ. μηπως γιαυτό?

 

Ευχαριστώ!

 

edit: Στο paypal μου έχει βγάλει ένα notification για να κάνω confirm την καρτα μου. Αυτό ειναι το πρόβλημα? Βασικά άμα μπορέσουν να με χρεώσουνε το νουμερο που λένε τότε λογικά θα μπορω να κανω και άλλες αγορες εξωτερικού μέσω paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα δεν βρηκα κατι αλλο που μπορει να με καλυψει.

Λογαριασμο εχω μονο Πειραιως και ΕΤΕ και τον βρηκα τον πιο ασφαλη.

 

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Έδωσα links για τους 2 οδηγούς αποστολής εμβάσματος από ΕΤΕ και Eurobank.

Για την Πειραιώς δεν έχει ανεβάσει κανένας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...